صفحه اصلی » فرهنگ و هنر » امروز جنگ را فرهنگ اداره می کند و سنگر فرهنگ، دانشگاه است

حجت الاسلام راشد یزدی:

امروز جنگ را فرهنگ اداره می کند و سنگر فرهنگ، دانشگاه است

حجت الاسلام راشد یزدی گفت: زمانی سنگر جنگ جامعه که برقراری صلح به عهده آن بود به دلاور مردان و ادوات جنگی سپرده شده بود، اما امروز مسیر تغییر کرده و نگاه ها به دانشگاه است و الان به جای قدرتهای مثل نیزه، قدرت لیزر نشسته که با فکر اداره می شود.

تاریخ انتشار: ۲۳:۰۳ - پنجشنبه ۱۳۹۵/۰۳/۱۳

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از چشم برخوار، حجت الاسلام محمد کاظم راشد یزدی در جمع اساتید با مهم دانستن جایگاه آنها در دانشگاه گفت: زمانی سنگر جنگ جامعه که برقراری صلح به عهده آن بود به دلاور مردان و ادوات جنگی سپرده شده بود، اما امروز مسیر تغییر کرده و نگاه ها به دانشگاه است و الان به جای قدرتهای مثل نیزه، قدرت لیزر نشسته که با فکر اداره می شود.

وی جایگاه دانشگاه را در بین سنگرهای جامعه بسیار مهم دانست و افزود: جنگ را فرهنگ اداره می کند و فرهنگ یعنی مغز، که این سنگر مهمترین سنگر در جامعه است.

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: دومین سنگر در جامعه که باید آباد باشد سنگر کشاورزی است، زیرا هیچ ملتی نمی تواند بدون صنعت کشاورزی غذای خود را تامین کند و امروز کشاورزی مکانیزه شده و کشاورز نباید دغدغه سرمازدگی وآفت را داشته باشد که این مهم از دانشگاه طلب می شود.

راشد یزدی سومین سنگر در جوامع را صنعت بیان نمود وافزود: صنعت بدون فرهنگ امکان پذیر نیست و مهندسین و متخصصین را باید دانشگاه فراهم کند.

وی با بیان سه ویژگی دانستن، توانستن و خواستن برای کسی که بخواهد، پستی را در دست بگیرد گفت: اگر کسی که می خواهد پستی را اشغال کند دانش شغلی نداشته باشد نمی تواند کارایی داشته باشد و در کنار دانش شغلی باید مهارت؛ توانایی وعلم کار در وجود او باشد و در مرتبه سوم باید اراده انجام آن فعالیت را در خود ببیند تا بتواند یک شغل را به خوبی اداره کند.

این استاد اهمیت داده به دانشگاه را در زمینه انسان سازی بسیار مهم دانست و ضمن بیان ارزش استادان دانشگاه مانند خورشیدی در بین ستارگان افزود: قدرت انسان سازی در دانشگاه مهم و با بسیاری از مسئولین های دیگر قابل مقایسه نیست و ما نباید در هزینه های پژوهشی، آموزشی و امکانات مورد نیاز برای علم آموزی بخل داشته باشیم.

وی افزود: زندگی مسیر عمودی دارد نه حرکت افقی و در این زندگی باید نشاط باشد، زیرا زندگی منهای نشاط نتیجه ای غیر از مردن تدریجی نخواهد داشت.

IMG_4878IMG_4889IMG_4906

انتهای پیام/ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد