صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » مالکیت خصوصی بازار قیصریه را زمین گیر کرده است

قیصریه و معضلی به نام کاربری ناهمگون؛

مالکیت خصوصی بازار قیصریه را زمین گیر کرده است

یکی از مشکلاتی که همواره میراث فرهنگی را در حفظ و نگهداری آثار تاریخی زمین گیر کرده است، وجود مالکیت های خصوصی در کنار مدیریت های چندگانه آن است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۴ - شنبه ۱۳۹۲/۰۹/۲۳

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، عدم رغبت مسولان برای تشکیل یک کمیته واحد از سازمان هایی مثل میراث فرهنگی، شهرداری، اوقاف و ارشاد….باعث شده تا در صورت بروز هر مشکلی برای آثار تاریخی مان هر سازمان توپ را در میدان دیگری بیندازد و رفع تکلیف کند.

وجود مدعیان بی شمار با عدم تخصص های ممکن مشکلی است که اگر حل نشود نمی توان امیدوار بر حفظ و نگهداری آثار تاریخی مان بود. اما مالکیت خصوصی بر برخی از آثار تاریخی و کنار نیامدن با مسولان مربوطه آثار تاریخی را بی رمق کرده است.

بازار قیصریه یکی از زیبایی های میدان امام است.که سال هاست شور خریدار و مشتری در آن موج می زند.بازاری که گاه و بیگاه سر درش از نم بارن های زیبای پاییزی و بهاری خیس می خورد و نقاشی هایش رنگ پریده.

بازار قیصریه

منصور زیرک، یکی دیگر از پژوهشگران میراث فرهنگی پیرامون تاریخچه این بنا گفت: شاردن درسفرنامه ی خود می نویسد : بازارشاه درسمت شمال میدان (نقش جهان) واقع وسردروجلوخان آن بسیاربزرگ وزیباست. دراطراف این ساختمان دوسکو است که به ارتفاع سه یا چهارپا ازسطح زمین ارتفاع دارد وبر روی آنها را ازسنگ های یشم وسماق تا چند ذراع بالاترمفروش کرده اند. سردرآن تصویریکی ازجنگ های شاه عباس کبیر با ازبک هاست وبالا وپایین آن نقاشی مردان وزنان اروپایی است که سر میز قرارگرفته اند.

دربالا جای ساعت بزرگی است که مساحت آن سه یا چهارپای مربع است؛ ولی اکنون درآن ساعتی نیست. ایرانیان این بازار راقیصریه می نامند واین اسم یا ازتحریف کلمه ی سزار به دست آمده ویا اززبان آلمانی که قیصررا “کایزر” می نامند ماخوذ شده است.

شاه عباس کبیراین سردر را بدین نام خواند؛ چه می گفت این سردر را از روی نمونه یکی ازبناهای شهرقیصریه ساخته است.”

وی افزود: دردولچکی کاشی سردر، تیراندازی با نیم تنه ی انسان ونیم تنه ی ببرودّم اژهایی نشان داده شده که نمایشی باشکوه ازبرج قوس است که تاریخ نگاران، تاریخ بنیاد شهراصفهان را دراین برج دانسته اند. برج قوس، برج نهم وصورت بزرگی است درمنطقه ی بروج درنیمکره جنوبی درستاره شناسی کهن، پیشه وران، فروشندگان چارپایان، دلالان ومیانجی گران به برج قوس منسوب اند. اسکندربیک ترکمان پایان ساخت بازار قیصریه راسال 1029 ه.ق آورده است.

زیرک در ادامه گفت: فضای بالاواطاق های سردرقیصریه درطول زمان کاربری های مختلفی را تجربه کرده است که معروفترین کاربری آن شربتخانه صفوی بوده است. اما سال هاست شاهد آن هستیم که کاربری های داده شده به این بنای قدیمی هیچگاه درخورشان ومتناسب با نام این بنا نبوده است. یکی ازمشکلاتی که درسال های اخیر گریبانگیر این بنا بوده آن است که قسمتی ازمالکیت این بنا هنوزدراختیارمالک خصوصی است.وشاید همین امرباعث شده تا مسئولان مربوط درگرفتن تصمیمی قاطع درجهت دادن کاربری متناسب ودرخورشان به این بنای قدیمی مردد بمانند.

واگذاری قیصریه به نیروی انتظامی زیرک در ادامه گفت: اما آن چیزی که تعجب بسیاری ازعلاقه مندان به میراث فرهنگی را به همراه داشته واگذاری قسمتی ازاین بنای قدیمی به نیروی انتظامی وتبدیل آن به شعبه ای ازکلانتری است.هرچند که کارشناسان همگی براین باورند که دادن کاربری به بناهای قدیمی شرایط را برای حفاظت ونگهداری بناها فراهم می سازد؛ اما کاربری هایی ازاین دست بسیاردورازذهن ونامتجانس می باشد و به حفاظت ونگهداری این بنا کمک چندانی نخواهد کرد.

زیرک در پایان افزود: امید است با درایتی که مسئولان میراث فرهنگی دراین خصوص به خرج می دهند، مشکل تملک این بنای تاریخی برطرف شود و با دادن کاربری متناسب درحفاظت ونگهداری این بنای قدیمی نقش موثرتری را ایفا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد