ابرقوی فوتبال  (1)
۰۸:۴۵ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۳/۱۷

#گپ_داغ با علی اکبر ابرقوئی نژاد رئیس هیئت فوتبال استان اصفهان:

«فساد» در فوتبال ما ناشی از «دولتی» بودن/ «انتخابات» بدون مهندسی مگر ممکن است!

در مدت‌زمانی که مدیریت‌های مختلف را تجربه کرده‌ام معتقدم پولی که امروز در فوتبال کشور هزینه می‌شود به نظرم زیاد و هم‌خوانی با شرایط اقتصادی کشور ندارد، اعتقاد دارم اگر فسادی در فوتبال هست به دلیل دولتی بودن فوتبال است.

صاحب نیوز/ ورزش و تحرک لازمه زندگی هر انسانی است و برای سلامت و نشاط انسان ها تأکید شده است. برخی هم به صورت حرفه ای ورزش را دنبال می کنند و به رشته های مختلف روی می آورند. ورزش های متنوع در گذر زمان حرفه ای تر شده و شکل و رنگ سازمانی و قانونی به خود گرفتند. امّا در همین فراز و نشیب گسترده شده ورزش ها و اداری شدن روند آنها، مشکلاتی را هم به ارمغان آورده اند که هم گریبان گیر مسئولان و هم ورزش دوستان شده است.

آشنایی با کلیات ورزش استان ظرفیت ها و محدودیت ها، صاحب نیوز را در سومین سری #گپ_داغ به هیات های ورزشی کشاند تا پای صحبت روسای هیئت های ورزش استان بنشیند و  شاید این مشکلات به گوش شنوایی برای رفع مشکلات و رسیدن به جایگاه واقعی ورزش استان برسد.

علی اکبر ابرقویی نژاد رییس هئیت فوتبال استان اصفهان، چهره ای سیاسی ورزشی به عنوان دومین هیئت ورزشی پاسخگوی سوالات صاحب نیوز شد. این گفتگو با توجه به دو بخش متفاوت در قسمت های مجزا منتشر میشود بخش اول این گفتگوی ورزشی را بخوانید.

ابرقوی فوتبال (2)

احسان تیموری

صاحب نیوز: آیا پایه سازی در ورزش استان را رضایت‌بخش می‌دانید؟

ما در سطح استان اصفهان با برنامه‌ریزی‌ای که عهده‌دار هستیم در طول سال هشت هزار مسابقه برگزار می‌کنیم که نزدیک به 6 هزار عدد از آن در رده پایه شامل گروه‌های سنّی نونهالان، نوجوانان، جوانان، امید در رشته‌های فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی است.

پایه‌گذاری مسابقات به معنای آن است که در حال استعدادیابی از بچه‌ها هستیم، غیر از فعالیت باشگاه‌های ورزشی فصلی، مسابقات منجر به شناسایی آن‌ها می‌شود و سپس به رده‌های بالاتر حضور و در تیم‌های کشوری ورود پیدا می‌کنند.

ما معتقدیم موفقیت زمانی حاصل‌شده است که تیم‌های پایه ما در سطح کشور حائز رتبه شده‌اند که امسال در همه رده‌ها به این نتیجه دسته یافته‌ایم.

صاحب نیوز: علت عدم موفقیت بازیکنان درراه یافتن به تیم‌های حرفه‌ای چیست؟

باید بدانیم در تیم‌های حرفه‌ای، نگاه حرفه‌ای حاکم و مدیر علاقه‌مند به دست‌یابی به نتیجه است، به‌عنوان نمونه امسال تیم سپاهان با آقای فرکی فصل را شروع و تعدادی جوان را وارد تیم کرد و علی‌رغم اینکه نتایج بدی نیز در آن زمان به دست نیاورد، اما عدم تحمل تماشاگران و مدیران باشگاه به نحوی شد که نتوانستند این را تحمل کنند و بعد نسبت به تغییر وی اقدام کردند.

بدون توجه به عدم موفقیت در جمع‌کردن حاشیه‌ها، نتیجه‌ای که حاصل شد دستیابی سپاهان به جایگاهی نامناسب بود که در 15 سال اخیر سابقه نداشت.

در نگاه حرفه‌ای نتیجه گرایی اولویت بالایی دارد و درصورتی‌که نتیجه مطلوب حاصل نشود بر روی سکوها با شعار «حیا کن، رها کن» و از طرف مجموعه هم ممکن است کناره‌گیری مدیر باشگاه را خواستار بشوند که این‌یکی از دلایلی است که تیم‌ها به سمت جذب بازیکن غیربومی و خارجی روی می‌آورند، البته این نکته را هم باید مدنظر قرار داد که تعداد زیادی از بازیکنان اصفهانی در تیم‌های خارج از استان فعالیت می‌کنند.

صاحب نیوز: درمجموع فوتبال استان را موفق می‌دانید؟

وجود آکادمی خوب و فعال در باشگاه‌هایی که پشتوانه سازی برای تیم‌های استان بکنند علی رغمی هم که تعدادی هم وجود دارد نه اینکه با این موضوع کاملاً بیگانه باشند.

به‌طور مثال باشگاه ذوب‌آهن سالیان دراز است که درزمینه ی تیم‌های پایه فعالیت می‌کند، اما همین ‌الآن که به این تیم که نگاه بکنیم با توجه به اینکه جوان‌گرایی در آن دیده می‌شود ولی همه جوان‌های به‌کارگیری شده از بیرون استان و غیربومی هستند.

صاحب نیوز: آیا محدودیتی از طرف هیئت فوتبال برای استفاده نکردن از نفرات غیربومی انجام‌شده است یا خیر؟

از 4 سال گذشته یک محدودیتی اعمال کرده‌ایم مبنی بر ورود بازیکنان به تیم‌های پایه کشوری و اجازه داده نمی‌شود که برای مسابقات کشوری تیم‌های پایه از بازیکنان غیربومی استفاده کنند، البته چالش زیادی را با مدیر باشگاه‌ها داریم ولی با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

صاحب نیوز: رقم‌های میلیاردی که در فوتبال هزینه می‌شود به‌ویژه پرداختی آن‌چنانی به بازیکنان و مربیان خارجی را چه میزان با اقتصاد مقاومتی هم‌سنخ می‌دانید؟

در مدت‌زمانی که مدیریت‌های مختلف را تجربه کرده‌ام معتقدم پولی که امروز در فوتبال کشور هزینه می‌شود به نظرم زیاد و هم‌خوانی با شرایط اقتصادی کشور ندارد.

اعتقاد به این موضوع داریم که فضای فوتبال ما با این شرایط موجود هزینه‌هایش خیلی بیشتر از سودش است.

آدم باید سطح هزینه‌های جامعه را ببیند و به استناد هزینه‌های جامعه با یک فوتبالیست قرارداد بسته شود، البته باید این را هم در نظر بگیریم که ورزشکاران هم با شرایط مختلف و سختی دسته و پنجه نرم می‌کنند و ممکن است برای آن حادثه‌ای پیش بیاید، ولی بااین‌حال در لیگ برتر که لیگ حرفه‌ای است دستمزدها با شرایط جامعه همخوانی ندارد.

ابرقوی فوتبال (3)

ابرقوئی نژاد

صاحب نیوز: بالاترین رقمی که در هیئت فوتبال ثبت‌شده چه میزان است؟

امسال در لیگ مبلغ یک میلیارد و 300 میلیون تومان هم بازیکن و مربی داشته‌ایم البته در همین تیم‌ها بازیکنی قرارداد 45 میلیون تومان هم ثبت‌شده است که شاید کارایی آن از بازیکن میلیاردی هم بیشتر بوده است، اما به‌صورت کلی این مبالغ در مقابل داده‌ای که به فوتبال ما داده، زیاداست.

صاحب نیوز: به چه میزان با شفافیت در ورزش به‌ویژه فوتبال موافقید؟ پرداخت‌ها، بندهای قرارداد و این‌گونه مسائل؟

شفافیت به چه معنا، در فوتبال حرفه‌ای در سراسر دنیا موضوع مدیر برنامه که در اینجا با عنوان دلال شناخته می‌شود وجود دارد و درصد دریافتی مدیر برنامه‌ها یک امر قانونی است.

اما اینکه آیا همه‌چیز روال قانونی را طی می‌کند؟ بنده معتقدم این‌گونه نیست، بلکه به دلیل دولتی بودن باشگاه‌ها این شرایط بر فوتبال ما حاکم است و تا زمانی که باشگاه‌های ما خصوصی‌ نباشد و آن مدیری که بر سر باشگاه است دستش در جیب خودش نباشد، نمی‌توانیم با شرایط فعلی ازنظر شفافیت کار به نتیجه برسیم.

پس بنده اعتقاد دارم اگر فسادی در فوتبال هست به دلیل دولتی بودن فوتبال ماست.

صاحب نیوز: به نظر شما اگر بخش دولتی از فوتبال خارج شود آیا فوتبال ما می‌تواند وضعیت خود را حفظ بکند؟

ما بایستی راه‌های کشورهایی دیگر که این گذر را انجام داده‌اند را طی کنیم و به‌جای اینکه هرساله پول را به باشگاه‌ها تقدیم کنیم در یک فرایند 5، 10 یا هر میزانی سالی که در نظر گرفته شد باشگاه‌ها را در اختیار افراد صلاحیت‌دار بدهیم و پول را با عنوان وام بلاعوض در اختیارشان بدهیم و اعلام کنیم تا مدت معلوم باید تیم خود را جمع‌وجور کنید، این روش در کره جنوبی، چین، ژاپن و ترکیه انجام‌شده است.

اگر این شرایط به وجود بیاید فوتبال ما به‌سلامت است ولی تا زمانی که پول دولت مستقیم وارد فوتبال بشود این به‌هم‌ریختگی و عدم شفافیت کار وجود خواهد داشت.

صاحب نیوز: برای انتخابات رییس فدراسیون آیا سفارش رأی دادن به شخص خاصی درخواست شده بود؟

کسی جرات انجام این کار را با بنده ندارد.

صاحب نیوز: اینکه آقای تاج سکان‌دار فدراسیون فوتبال شده‌اند آیا نفع خاصی برای اصفهان دارد؟

تاج یکی از خوبی‌هایش همشهری بودن با ما اصفهانی‌ها است و بعید است در ارتباط موضوع کار خاصی را انجام دهد و دید آن‌ها کلی‌نگری است، فدراسیون فوتبال در یک اتاق شیشه‌ای است و هیچ‌چیز مثل فوتبال مورد رصد و نگاه رسانه، خانواده‌ها و دستگاه‌های نظارتی نیست و نکته قابل‌توجه گذراندن تمام دوره‌ها و سطوح فوتبالی توسط تاج است.

صاحب نیوز: به نظر شما انتخابات فدراسیون مهندسی‌شده نبود؟

اصلاً مگر می‌توان گفت انتخابات مهندسی‌شده نیست، انتخابات بدون مهندسی مگر ممکن است، هرکس بگوید انتخابات مهندسی‌شده نیست اشتباه است

صاحب نیوز: آیا با این سبک کفاشیان- تاج یا به تعبیری پوتین-مدودف یا بالعکس موافق هستید یا قائل به ایجاد فضای جدید هستید؟

احساس بنده این‌گونه بود که باروی کار آمدن تاج یک فضا و فکر جدیدی در هیئت‌رئیسه پیش بیاید. البته این‌گونه نشده است و امیدواریم تاج بپذیرد که باید تغییرات لازم را انجام دهد و ما هم مشورت خود را به وی می‌دهیم و این را وظیفه خود می‌دانیم.

صاحب نیوز: آیا برنامه برای ماندن در هیئت فوتبال دارید یا دوره آخر حضورتان است؟

در تلاش هستم که فرد بهتری برای کار حضورداشته باشد و در ذهنم این‌گونه است که دوره بعد انتخابات هیئت فوتبال استان حضور پیدا نکنم و دوست دارم فردی با توانایی ایجاد تغییرهای جدید حضور پیدا کند که بتواند ساختاری را که ایجاد کرده‌ایم و افتخاراتی را که در 14 سال اخیر در تمامی رده‌ها توانسته‌ایم کسب کنیم حفظ کند.

ابرقوی فوتبال (5)

ابرقوئی نژاد

صاحب نیوز: میزان نقدپذیری خودتان را کم یا زیاد میدانید؟

همیشه علاقه زیادی به منتقدان خود داشته‌ام البته منتقدان منصف نه بدون اطلاع و هیچ‌کدام از منتقدین را بایکوت نکردیم

صاحب نیوز: الآن وضعیت مالی هیئت فوتبال استان چگونه است؟

وضعیت مالی خوب و هیچ موقع مشکل مالی در هیئت نداشته‌ایم.

صاحب نیوز: به چه میزان باشگاه‌ها را در فرهنگ‌سازی موفق می دانید؟

بعد از انقلاب باب شد که عنوان فرهنگی به باشگاه‌ها اضافه شد و مهم‌ترین وظیفه ورزش هم فرهنگ‌سازی است.

اگر شما ورزش جهان را آنالیز کنید برای شما سه خروجی اقتصاد، فرهنگ و اجتماع به دست می‌آید. فوتبال برای جهان در قالب این سه موضوع مهم است. همه دولت‌ها، حاکمیت‌ها و جوامع به فوتبال به‌عنوان یک پدیده اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نگاه می‌کنند، ما اینجا هیچ‌کدام را نداریم و بیشتر بازی می‌کنیم.

باشگاه‌ها در زمینه فرهنگ‌سازی هم کارهایی را انجام داده‌اند ولی آن چیزی که توقع است را نتوانسته‌اند محقق کنند.

صاحب نیوز: ارزیابی شما از وضعیت گیتی پسند چیست؟

متأسفانه شرایط اقتصادی مجموعه‌ گیتی پسند باعث شد باشگاه پشتوانه مالی نداشته باشد و به این علت نتوانستند به قراردادهایشان پایبند باشند، لذا فوتسال این باشگاه علی‌رغم شایستگی در امسال نتیجه مطلوب را نگرفت.

افراد گیتی پسند تمایل دارند فوتسال و فوتبالش حفظ شود و متأسف هستیم که این مشکلات در این باشگاه وجود دارد، ما فقط می‌توانیم مشاوره بدهیم اما نمی‌توانیم دخالت کنیم.

صاحب نیوز: در پایان چند کلمه مطرح می کنیم، هر چه به ذهنتان رسید بگوئید:

رسانه‌های اصفهان: چی بگم!.

محرم نوید کیا: فوتبالیست خوب و بامرام ولی امسال یک مقدار از دست دررفت.

اداره کل ورزش و جوانان: تصمیم‌ساز ورزش.

ورزشگاه نقش‌جهان: جزء آثار باستانی دوره جدید.

ذوب‌آهن: اولین مجموعه اقتصادی و صنعتی اصفهان و پشتیبانی‌کننده تیم ذوب‌آهن.

دلالی: اگر در قالب مقررات باشد یک کسب است.

بهترین مربی اصفهانی: ابراهیم‌زاده.

تماشاگرنما: تماشاگرنما نداریم ولی تماشاگر احساسی داریم.

سپاهان: قلب مردم اصفهان.

استیماچ: اشتباهی.

صفاهان: اسم اصیل اصفهان که ان‌شاءالله یک‌پایه خوب برای فوتبال شود.

انتهای پیام/ی