صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » طالبی سرپرست اصلاح طلب دانشگاه اصفهان کیست؟

گفتگو با اعضای هیئت علمی دانشگاه اصفهان

طالبی سرپرست اصلاح طلب دانشگاه اصفهان کیست؟

برفرض که در دوران اصلاحات فشارهایی از خارج از وزارت علوم وارد می شد اما این انتظار از آقای طالبی می رفت که به عنوان یک فرد دانشگاهی استقلال خود را حفظ کنند و راه خودشان را بروند که متأسفانه ایشان تسلیم احزاب تندرو سیاسی عمل می کردند…

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۰ - یکشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۲۴

.

به گزارش صاحب نیوز، دکتر محمدحسین رامشت از ریاست دانشگاه اصفهان برکنار شد تغییری که دور از انتظار نبود اما ظاهرا قرار است همچنان فراز و نشیب ها و حاشیه های وزارت علوم ادامه پیدا کند تا خاطرات تندروی های دوران اصلاحات زنده شود. در طی حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دکتر هوشنگ طالبی حبیب آبادی (ریاست سابق دانشگاه اصفهان در سال های 76 الی 84) مجددا به این سمت منصوب شد.

نفوذ احزاب منحله سیاسی به دانشگاه جهت رسیدن به مطامع خود و تبدیل دانشگاه به پیاده نظام احزاب ضد انقلاب، چیزی است که اثرات آن فراموش شدنی نیست و هنوز یاد و خاطره حوادث آن ایام از ذهن ها پاک نشده است. انتصاب دکتر طالبی به ریاست دانشگاه اصفهان بلافاصله اعتراضات و موضع گیری های دلسوزان دانشگاه اصفهان را به همراه داشت که همگی سعی در لغو این حکم دارند. صاحب نیوز به میان جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه اصفهان رفته است تا نظرات آنها را پیرامون آن جویا شود.

دانشگاه اصفهان

صاحب نیوز- لطفا از دوران ریاست دکتر طالبی در دانشگاه اصفهان و دوران دوم خرداد بگویید. تحلیل شما از این انتصاب جدید چیست؟

– این انتصاب مخالفت جدی اساتید و دانشجویان ارزشی دانشگاه اصفهان را به همراه داشته است. بد نیست وضعیت مدیریت در زمان دکتر طالبی را بررسی کنیم تا خوراک فکری برای تحلیل فراهم شود. در آن زمان توسعه علمی و پژوهشی، محور اصلی و اولویت دانشگاه نبود که خود همین به عنوان یک خط قرمز برای ماست. ممکن است گفته شود حاکمیت دوران اصلاحات چنین سیاستی را نداشت و به دنبال اهداف دیگری بود که ریاست دانشگاه نیز به تبع همان خط مشی را طی می کرده است. متأسفانه واقعیتی است که هنگامی که افراد تندرو بر دانشگاه حاکمیت داشته باشند فضای علمی را از دست خواهیم داد و ایشان نیز در همان موقع چندین پست و معاونت کلیدی مانند معاونت فرهنگی، اداری مالی و مدیران کل را به دست اعضای حزب منحله مشارکت سپرده بود. آیا فضای علمی دانشگاه قرار است مجددا به همان سو حرکت کند؟

فراموش نکرده ایم که در زمان ریاست آقای طالبی خود مدیریت دانشگاه نیز از حرکت های تند بر ضد نظام بدشان نمی آمد و از آن جلوگیری نمی کردند. همان موقع اگرچه اینها 100 یا 200 دانشجوی ضد نظام بیشتر نبودند اما به راحتی جلوی خوابگاه و خیابان های خوابگاه را می گرفتند و شعار می دادند. چرا دانشگاه با آنها برخوردی نمی کرد؟

آن زمان یادمان هست که یک نفر در کوی دانشگاه تهران در ایام سال 78 به دلیلی که بالاخره شفاف هم نشد، کشته شده بود و این آقایان در دانشگاه اصفهان برای او مجلس ختم برگزار کردند.

صاحب نیوز- مجلس ختم توسط دانشجویان منظورتان است؟

– نخیر، توسط خود مدیریت دانشگاه این مجلس برگزار شد و آیا هدفشان غیر از ایجاد التهاب بود؟ آن ایام مدیریت دانشگاه بر مبنای سیاسی کاری انجام می شد و از نیروهای ارزشی خبری نبود که اینها نشانه عدم اعتدال ایشان است. البته آن ایام فشارهای زیادی هم از خارج از وزارتخانه علوم بر دانشگاه ها وارد می شد که ظاهرا مجددا آن فشارها دارد به فضای دانشگاه وارد می شود که زنگ هشداری برای فضای علمی و استقلال محیط دانشگاه است. برفرض که فشارهایی از خارج از وزارت علوم وارد می شد این انتظار از آقای طالبی می رفت که به عنوان یک فرد دانشگاهی استقلال خود را حفظ کنند و راه خودشان را بروند که متأسفانه ایشان تسلیم این فشارهای سیاسی عمل می کردند.

– صاحب نیوز: از فضای موجود در وزارتخانه چه اطلاعی دارید و آیا اساتید دانشگاه اصفهان با این انتصاب مخالفتی کرده اند؟

– بحث وزیر هم خود یکی از مشکلات وزارت علوم شده است. بعد از فراز و نشیب هایی که وزارت علوم برای انتصاب وزیرش داشته است دکتر رضا فرجی دانا قول دادند که هیچ کاری را بدون اطلاع نمایندگان استان اصفهان انجام ندهند اما الآن هم اساتید دانشگاه اصفهان و هم مجمع نمایندگان استان اصفهان از این انتصاب ناراضی هستند چراکه این انتصاب در خفا انجام گرفته است تا همگان را در عمل انجام شده قرار دهند و حتی استاندار هم گفته است من از این انتصاب خبری نداشته ام و در جریان نبوده ام.

با پیگیری هایی که انجام داده ایم تا کنون وزیر دست نگه داشته است و مجمع نمایندگان اصفهان هم مصوبه داده که ایشان باید برکنار شوند و با توجه به اینکه ایشان از لحاظ جسمی هم بیمار هستند و مشکل جسمی دارند در تلاشیم حکم ایشان را لغو کنیم اما از طرف گروه های افراطی برای حفظ ایشان فشار وارد می شود که درنتجه وضعیت در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

صاحب نیوز- آیا شما گزینه هایی برای ریاست دانشگاه پیشنهاد کرده اید و آیا معتقدید ریاست دانشگاه حتما باید یک اصولگرا باشد؟

– خیر ما چنین ادعایی نداریم که یک اصولگرا بر سر کار باشد. بالاخره هر دولتی که بر سر کار می آید می خواهد نیروهای جدیدی را به کار بگیرد اما در عمل می بینیم که انتصاب آقای طالبی استفاده از نیروهای تندرو و افراطی است و با شعار اعتدال دولت دکتر حسن روحانی سنخیتی ندارد. گزینه های خوبی از نیروهای متعهد و متخصص برای عهده داری ریاست دانشگاه اصفهان وجود دارند که ناشناخته هم نیستند و الآن قصد اسم آوردن نداریم اما به هرحال شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز باید با این انتصاب مخالفت کند و حتی زمزمه های سوال از وزیر و استیضاح وزیر نیز در این زمینه به گوش رسیده است.

دیدگاه‌ها

 1. سارا گفته :

  متاسفانه سوء مديريت رامشت ر و نيورهاي رانت خوار او كار را به جايي رساند كه كسي اعتقادي به مديريت مذهبي در دانشگاه اصفهان نداشت دانشگاه اصفهان تنها پاتوقي بود براي اقوام مسولان آن كه همين الان هم پر است از نسبتهاي فاميلي كه به هم مسوليت داده اند اينها هيچ كدام حتي وبيي از مذهب نبرده اند و فقط بدنام كرده اند مذهب را

  • ناشناس گفته :

   متاسفانه همه فاسدند
   و همه لباس اسلام رو به تن زبانشون ميكنن
   اما اينا همه قرآنيه كه به سر نيزه ميره…………

 2. هیات علمی گفته :

  ….
  دانشگاه اصفهان رو رها کنید. بذارید سایه شوم سیاست آمیخته با عقده و کینه از این دانشگاه بره. هیات علمی از این بازیها خستس.

 3. ناشناس گفته :

  واقعا چنین انتخابی از طرف جناب محترم وزیر علوم تعجب آور است!!!! اینطور که مشخص است باید منتظر اتفاقات بسیاری بود

 4. ناشناس گفته :

  فکر کنم دکتر رامشت هر کاری از دستشون برمیومد انجام دادن، دیگه باید میرفتن

 5. ناشناس گفته :

  چرا به خودتون اجازه می دین، هرچیزی رو بنویسین؟ و به هرکسی اهانت کنین! چرا نویسنده ی به قول خودش ارزشی این مقاله خودش رو معرفی نکرده!؟
  بله! راحته که مخفیانه به هر کسی تهمت زد و اهانت کرد! اسم خودتون رو هم می گذارین : ارزشی! متاسفم.

 6. رضا گفته :

  چرا به خودتون اجازه می دین، هرچیزی رو بنویسین؟ و به هرکسی اهانت کنین! چرا نویسنده ی به قول خودش ارزشی این مقاله خودش رو معرفی نکرده!؟
  بله! راحته که مخفیانه به هر کسی تهمت زد و اهانت کرد! اسم خودتون رو هم می گذارین : ارزشی! متاسفم.

 7. س.طالبی گفته :

  چرا قصاص قبل از جنایت میکنید…. بذارید کارشونو بکنن…حمابتگر باشید نه غوغاسالار

 8. محمد گفته :

  انا فتحنا لک فتحا مبینا

 9. ر گفته :

  کاشتن درخت شاخص پژوه در وسط دانشگاه اصفهان توسط مدیریت قبلی را تبریک عرض می نماییم!!!!

 10. يک هيئت علمي گفته :

  اي بابا چه فرقي مي کنه رئيس کي باشه، تحت هر شرايطي هميشه يک گروه از بقيه سواري مي گيرن

 11. ناشناس گفته :

  گزینهای بهتر از دکتر طالبی 0………

 12. ناشناس گفته :

  دانشگاه اصفهان جای جالبی است. اما برای هیئت علمی بی طرف کمی آزار دهنده است. در این دوره و بخصوص در دوره آقای رامشت

 13. ناشناس گفته :

  چرا اجازه نمی دهید نظرات مخالف درج شود
  شهامت داشته باشید

 14. ناشناس گفته :

  میشه بفرمائید کدوم بی تقوایی این حرفا رو زده
  با کدوم بی وجدانی مصاحبه کردید
  همه کوروش دیده بودیم جز اینکه صاحب نیوز حتی یک نفر رو ندیده باهاش با شهامت مصاحبه کنه
  و مثل دیونه ها خودش با خودش انبارکرده
  البته برا خنده بد نیست

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد