صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » کمبود پلاکت در ماه رمضان اوج می گیرد/ بانوان اصفهانی سهم کمی در اهدای خون دارند

در همایش روز جهانی تجلیل از اهداء کننده خون مطرح شد؛

کمبود پلاکت در ماه رمضان اوج می گیرد/ بانوان اصفهانی سهم کمی در اهدای خون دارند

مدیرکل سازمان انتقال خون استان اصفهان گفت: اصراری داریم که اهداء کنندگان مستمر باشند چون خون سالم تری را عرضه می کنند و عرضه خون سالم به خاطر این است که به خاطر اینکه آموزش هایی لازم می بینند و بر اساس این آموزش ها از خودشان مراقبت می کنند.

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۳/۲۵

به گزارش صاحب نیوز به نقل از صدای سلامت، همایش بزرگ روز جهانی اهداء کننده خون شب گذشته در سالن همایش های کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان با حضور ریاست این سازمان، مدیرکل سابق انتقال خون استان، مسئولان انجمن های تالاسمی، هموفیلی، رئیس هلال احمر اصفهان و رئیس بانک پیوند مغز استخوان اصفهان به همراه جمعی از انتقال دهندگان اصفهانی با شعار «با اهدای خون زندگی را به اشتراک بگذاریم» برگزار گردید.

اهدای 128 هزار واحد خون در سال گذشته

رئیس سازمان انتقال خون استان اصفهان در این همایش ضمن عرض تبریک 25 ژوئن، روز جهانی اهداء کننده خون گفت: علم پزشکی با تمام پیشرفت خود تا کنون نتوانسته جایگزینی برای فرآورده های خونی پیدا کند و همچنان به همّت والای انسان هایی که در راه کمک به همنوعان خود کمک می کنند احتیاج دارد.

مجید زینلی ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی و کلّ دنیا متوجه این قضیه مهم شدند که عدّه ای هستند که برای نجات جان همنوعان، خونِ خودشان را اهداء می کنند و به همین منظور این روز که مصادف با تولّد آقای اشتاینر، کاشف گلبول های خونی است به این صورت نامگذاری شده است.

زینلی خاطرنشان کرد: زمانی که گروه های خونی کشف شد و شناخته شد، یک انقلاب بزرگ در علم پزشکی رخ داد و باعث شد که درمان برخی بیماری ها آسان تر باشد.

رئیس سازمان انتقال خون اصفهان تصریح کرد: دریافت کنندگان خون به دو دسته تقسیم می شوند که دسته اوّل بیمارانی مانند هموفیلی ها و تالاسمی ها هستند که به صورت مستمر به خون احتیاج دارند و ادامه زندگی شان منوط به دریافت خون است.

زینلی دسته دوّم را افرادی برشمرد که مانند تصادفی ها به صورت نوبه ای به خون احتیاج پیدا می کنند.

این مقام مسئول در امر انتقال خون ضمن اعتقاد به اینکه از هر سه نفر یک نفر به خون نیاز پیدا می کند تصریح کرد: قطعاً امروز ما که در سلامت به سر می بریم می توانیم این کار خیر را انجام دهیم چرا که هر واحد می تواند جان سه نفر از انسان ها را نجات بدهد.

مجید زینلی در بیان آمارهایی در این زمینه گفت: در سال گذشته 160 هزار نفر به مراکز انتقال خون ما مراجعه کردند که از این بین 128 هزار نفر خون اهداء کردند.

زینلی افزود: آمار ما نسبت به سال گذشته 5 درصد افزایش پیدا کرده است و این روند مراجعه کنندگان هر روز رو به افزایش است.

وی ادامه داد: 55 درصد اهداء کنندگان ما مستمر هستند، یعنی حداقل سالی دو و برخی هم سالی 4 بار خون اهداء می کنند.

مجید زینلی خاطرنشان کرد: اصراری داریم که اهداء کنندگان مستمر باشند چون خون سالم تری را عرضه می کنند و عرضه خون سالم به خاطر این است که به خاطر اینکه آموزش هایی لازم می بینند و بر اساس این آموزش ها از خودشان مراقبت می کنند..

رئیس انتقال خون اصفهان تصریح کرد: افرادی که به صورت مستمر خون اهداء می کنند کمتر دچار بیماری های سکته قلبی و عروقی می شوند و از درصد سلامت بیشتری برخوردار هستند.

وی در رابطه با مشارکت عمومی در این امر حیاتی گفت: مشارکت خانم ها متأسفانه ضعیف است چرا که آمارها به ما می گوید در استان اصفهان 2.9 اهداءکنندگان بانوان هستند در صورتی که 50 درصد جامعه را خانم ها تشکیل می دهند.

مجید زینلی در پایان گفت: سازمان انتقال خون فقط واسطه خیر است و تلاش اصلی را اهداءکنندگان می کنند.

پس از اجرای موسیقی گروه هنری مهستانِ اصفهان، همایش اهداءکنندگان خون میزبان هنرمند مردم دوستِ اصفهانی بود. حسن اکلیلی به انتقال دهندگان اصفهانی گفت: فرهنگ اهداء خون باید به خوبی و در راستای مثبت در جامعه نهادینه شود تا مردم این کار ارزنده را بهتر بشناسند.

وی ادامه داد: امیدواریم که اتفاقات خوبی در زمینه خون در استان اصفهان رخ دهد و دیگر شاهد کمبودهای خونی نباشیم.

اکلیلی اقدامات فرهنگ سازی سازمان انتقال خون اصفهان را ارزنده دانست و از بانوان اصفهانی خواست تا بیشتر در این امر مشارکت داشته باشند.

دکتر محمدرضا جابری هم میهمان بعدی همایش شاد انتقال خونی ها بود. این مسئول گفت: با وجود پیشرفت های علمی پزشکی هنوز جایگزینی برای فرآورده های خونی تهیه نشده است و به همین دلیل هر روز نیاز به خون افزایش پیدا می کند.

رئیس پخش خون و امور بیمارستان های سازمان انتقال خون استان اصفهان در تشریح روند خون گیری از اهداءکنندگان خاطرنشان کرد: در هر اهداء جز کوچکی از حجم خون اهداء کننده گرفته می شود که 24 تا 48 ساعت بعد حجم خون دریافتی جبران می شود.

وی در رابطه با جبران مقادیر خونی از دست رفته در بدن فرد اهداءکننده بیان داشت: در عرض 2 تا 3 هفته هم گلبول ها جبران می شوند.

جابری افزود: امروزه مصرف خون و فرآورده های آن افزایش پیدا کرده و علّت آن هم افزایش رشد جامعه و جمعیّت. انجام اعمال وسیع جراحی، شناخت دقیق بیماری ها، سوانح و حوادث و افزایش بیماری هایی مانند هموفیلی و تالاسمی است.

رئیس پخش خون استان اصفهان ادامه داد: بعد از ثبت نام و برّرسی سلامت و شرایط اهدای خون، یک واحد خون که معادل 450 سی سی است از فرد گرفته می شود که از این خون، فرآورده های خونی تهیّه می شود و مانند گذشته خون کامل استفاده نمی شود.

محمدرضا جاری دلیل استفاده نکردن از خون کامل را نیاز هر بیمار به بخش خاصی از خون عنوان کرد که این جداسازی توسط سانتریفیوژ انجام می شود.

کمبود پلاکت در ماه رمضان اوج می گیرد

رئیس امور بیمارستان های سازمان انتقال خون در تشریح قسمت های مهم خون بیان داشت: این قسمت ها شامل گلبول قرمز مورد استفاده برای کم خون ها، پلاکت ها برای اختلالات پلاکتی و پلاسما جهت استفاده بیماران دارای اختلالات انعقادی می باشد.

وی در ادامه صحبت های خود گفت: یکی از کمبودهایی که مخصوصاً در ماه مبارک رمضان با آن مواجه هستیم پلاکت است که این فرآورده یا از خون کامل گرفته می شود یا از روش فرزیس تهیه می شود که تکنولوژی فرزیس جزء خاصی از اهداء کننده گرفته می شود، پلاکت جدا می شود و مابقی خون به شخص برگردانده می شود.

جابری روش فرزیس را بسیار مهم دانست چرا که یک واحد پلاکت 8 برابر بیشتر از خون کامل پلاکت دارد.

این مسئول هم انتقاداتی پیرامون بانوان داشت و خاطرنشان کرد: اهدای خون بانوان بسیار کم است و این همّت بانوان شهر دو دلیل می تواند داشته باشد یا فکر می کنند که کم خون هستند که ما به آن ها قول می دهیم تحت معاینات قرار می گیرند و دلیل دوّم نبود محیط نامناسب برای خون گیری از بانوان است که در صدد ایجاد چنین محیطی هستیم.

مسئول درمانگاه تالاسمی و هموفیلی در بیمارستان سیدالشهداء(ع) هم در بخش دیگری از این مراسم احتیاج بیماران خاص به خون را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: این بیماران برای ادامه حیات خود نیاز مبرم به خون هایی دارند که مردم نوع دوست ما اهداء می کنند.

حمید هورفر ادامه داد: بیش از 50 درصد خونِ اهداء شده، در بیماری های خاص استفاده می شود چرا که 800 بیمار تالاسمی ماژور و 600 بیمار مبتلا به انواع بیماری های خونریزی دهنده، خون دریافت می کنند.

همچنین در بخش های انتهایی این همایش رئیس نمایندگی محک در استان اصفهان به بیان مشکلات بیماران سرطانی محتاج خون پرداخت.

نمایش سایه بازی و تجلیل از برترین اهداءکنندگان خون که برخی با سابقه بیش از 50 اهداء بودند، بخش پایانی این همایش بود که این افراد هدایای خود را از دستان مدیرکل سابق و فعلی سازمان انتقال خون استان اصفهان دریافت کردند.

امید است فرهنگ اهدای خون بیش از پیش بخصوص در بین بانوان نهادینه گردد و همگی به داشتن شهروندان سالم کمک کنیم.

انتهای پیام/ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد