پلیس فتا
۱۱:۳۱ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۳/۲۵

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا:

مراقب تروجان‌ها در دانلود ادعیه رمضان باشید

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا با اشاره به اینکه در ماه رمضان شاهد افزایش سایت های فعال در حوزه ارائه اپلیکیشن های مذهبی هستیم از هموطنان خواست مراقب بدافزارها باشند.

به گزارش صاحب نیوز، سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش گفت: متاسفانه برخی از مجرمان سایبری با سوءاستفاده از مناسبت های مختلف و به خصوص مناسبت های مذهبی به دنبال برانگیختن احساسات هموطنان و در نهایت سوءاستفاده از آنان هستند.

وی  افزود: یکی از اقدامات مجرمانه این افراد ارائه فایل ها و ادعیه های مذهبی برای دانلود است که گاهی برخی از آنها آلوده به بدافزار بوده و به محض دانلود به سیستم قربانی نفوذ کرده و به دنبال عملی کردن اهداف طراح هستند.

وی ادامه داد: بنابراین هموطنان عزیز باید نسبت به دریافت فایل ها از منابع نامعتبر دقت لازم را داشته باشند و در هنگام نصب این گونه نرم افزارها از دادن مجوز دسترسی های مشکوک خودداری کنند.

وی افزود: برخی از نرم افزارها در هنگام نصب از کاربر درخواست می کنند تا برخی از مجوزها (از قبیل دسترسی به دفترچه تلفن، پیامک ها، تماس های تلفنی و…) را به نرم افزار بدهد. با کمی دقت می توان متوجه شد که این مجوزها هیچ ارتباطی به نوع فعالیت نرم افزار ندارد. لذا از نصب این گونه نرم افزارها خودداری کنید.

این مسئول افزود: برخی دیگر از این سایت ها اقدام به دریافت وجه در قبال ارائه خدمات می کنند. خدماتی که یا ارائه نمی شود و یا با هدف کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز صورت می گیرد.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا تاکید کرد: کاربران عزیز در هنگام پرداخت وجوهات مورد نظر مراقب سایت های جعلی فیشینگ باشند. مجرمان سایبری با طراحی صفحات جعلی شبیه به صفحات پرداخت بانک به دنبال سرقت اطلاعات بانکی هموطنان هستند. لذا دقت در آدرس سایت بسیار مهم بوده و دقت داشته باشند تمامی سایت های معتبر و مهم در فرم ورود اطلاعات خود از پروتکل HTTPS استفاده می کنند.

سرهنگ آذردرخش در خاتمه کاربران را به سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir راهنمایی کرد و گفت: هموطنان عزیز می توانند درخواست های خود را در بخش سامانه پاسخگویی به فوریت های سایبری مطرح کنند .

انتهای پیام/مهر/ی