صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » هاله تخلف و کلاهبرداری بر سر امتحانات نهایی

اما واگرها یی درباره لورفتن سؤالات امتحانی:

هاله تخلف و کلاهبرداری بر سر امتحانات نهایی

لو دادن سوالات امتحانی مجازات سختی دارد از جمله اگر فردی از عوامل آموزش و پرورش باعث لو رفتن سوالات امتحانی شده باشد از خدمت دولتی منفصل می شود و خاطیان به مراجع قضایی معرفی می شوند و احکام متناسب با جرم آن ها اعمال می شود.

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۷ - پنجشنبه ۱۳۹۵/۰۳/۲۷
به گزارش صاحب نیوز، این سال ها درس خواندن و امتحان دادن هم با گذشته متفاوت است. اگر قبل تر ها دانش آموزان مجبور  بودند کتاب های درسی را مو به مو بخوانند امروز به یمن ورود انواع و اقسام جزوات و کتاب های آموزشی دیگر از آن موشکافی های درسی خبری نیست.
آن هم در شرایطی که تمام برنامه ریزی ها بر مدار حذف کنکور می چرخد و قرار است عامل تعیین کننده در قبولی دانش آموزان در دانشگاه ها، معدل سال های پایانی تحصیل شان باشد.
شاید هم همین موضوع باعث شده تا طی چند سال اخیر و به خصوص امسال، امتحانات نهایی دانش آموزان با حواشی زیادی روبه رو باشد.
اگر از موضوع اعتراض دانش آموزان نسبت به طرح سوالات مفهومی در برخی دروس امتحانات نهایی بگذریم، لو رفتن سوالات امتحانی جدیدترین حاشیه دانش آموزان دوره متوسطه در خرداد 95 است، اگر چه مسئولان آموزش و پرورش لو رفتن سوالات را رد می کنند و می گویند هنوز موضوع اثبات شده ای مبنی بر لو رفتن سوالات به دست آن ها نرسیده و آن چه که مطرح است صرفا کلاهبرداری و شیادی برخی از افرادی است که از هیجان و اضطراب امتحانی دانش آموزان استفاده کرده اند و با دریافت پول به آن ها سوالات جعلی فروخته اند.
باورم نمی شد سوالات واقعی است
ماجرای لو رفتن سوالات امتحانی ماجرای جدیدی نیست. حدود دو سال پیش بود که یکی از روزنامه های کشور مدعی شد سوالات امتحانات نهایی توسط دانش آموزان خریداری می شود. این روزنامه سراسری در گزارشی آورد: «یک فروشنده از هفته گذشته صفحه‌ای در شبکه اجتماعی «اینستاگرام» با نام «پاسخ آزمون» ایجاد کرده و ضمن ارتباط ‌گیری مستقیم با دانش‌آموزان، به آنان پیشنهاد می‌دهد که اگر قصد خرید سوالات امتحانی خود را دارند به «kik» وی مراجعه کنند.» در ادامه این گزارش گفت و گوهایی با دانش آموزان نیز به چاپ رسید.
بر اساس این گزارش یکی از دانش آموزان پایه سوم متوسطه مدعی شد: «صبح روز برگزاری امتحان دینی در حیاط مدرسه یکی از دوستانم صدایم کرد و گفت که «این سوالات دینی امتحان امروز است، بگیر و نگاهی بینداز.» اول باور نکردم ولی وسوسه شدم که نگاهی بیندازم تا اینکه سر جلسه امتحان دیدم که همه سوالات مانند همان سوالات موجود در جزوه دوستم بود.»
طبق ادعای این دانش‌آموز، فروشنده، سوالات امتحان دینی را به مبلغ ١٥٠‌هزار تومان فروخته است. این خبر همان زمان توسط  رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌ و پرورش رد شد.
کلاهبرداری یا تخلف؟
اما به نظر می رسد در آخرین ماجراهای مربوط به دانش آموزان دو  موضوع «کلاهبرداری» و «تخلف» آموزش و پرورش را به چالش کشیده است. ماجرایی که به گفته مسئولان آموزش و پرورش بخش کلاهبرداری آن به اثبات رسیده است؛ ولی درباره تخلفی مبنی بر لو رفتن سوالات امتحانی هنوز هیچ مدرکی به اثبات نرسیده است.
هر چند برخی گزارش ها حاکی از آن است که صفحات و کانال هایی با نام فروش سوالات امتحانات نهایی در شبکه های اجتماعی به چشم می خورد که مدعی هستند سوالات امتحانات نهایی دو ساعت پیش از آغاز امتحان به دست آن ها می رسد.  کانال و صفحه هایی هستند که سوالات امتحانات نهایی را با مبلغ حداقل ۲۰۰ هزار تومان به فروش می رسانند. داوطلبانی هم که تمایل به خرید سوالات لو رفته دارند باید با ریختن مبلغ از طریق کارت های شتاب اقدام کنند.
لو رفتن سوالات به اثبات نرسیده است
موضوع لو رفتن سوالات امتحانی و صحت و سقم آن را با رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌ و پرورش مطرح کردیم. عبدالرسول عمادی گفت: این که سوالات امتحانی مطرح شده  از طریق صفحات مجازی اصلی بوده یا جعلی، توسط حراست آموزش و پرورش در حال تحقیق می باشد؛ اما تا کنون نکته ای درباره جعلی بودن یا لو رفتن سوالات واقعی به ما اعلام نشده است و مسئله اثبات شده ای در این باره وجود ندارد.
وی با تایید صد درصدی تدابیر اندیشیده شده برای حفاظت از سوالات امتحانی ادامه داد: سوالات امتحانات توسط دو نفر طراحی می شود و گاهی هم یک نفر به عنوان بازبین سوالات حضور دارد.
سوالات ما در مرحله طراحی تا مرحله ای که به استان ها ارسال می شوند هیچ گاه لو نمی روند.
ضمن آن که سوالات دو ماه قبل از امتحانات طراحی می شوند و با توجه به شرایط خاص نگهداری سوالات، نیاز به قرنطینه طراحان در فضای بسته وجود ندارد. وی افزود: ما به طراحان سوال اعتماد داریم و هیچ گاه هم سوالات طراحان آموزش و پرورش در مرحله طراحی  و ارسال به استان ها لو نرفته است و لو رفتن سوالات از طریق طراحان سوال منتفی است.
عمادی ادامه داد: تنها در یک جا ممکن است سوالات آسیب پذیر شوند و آن لحظه ای است که در حوزه اجرا برگه های تکثیر شده سوالات بر روی دسته صندلی دانش آموزان قرار می گیرد.
ممکن است در این شرایط  دانش آموزی توانسته باشد با توجه به نرم افزارهای جدید در لحظه ای که برگه را دریافت می کند از سوالات تصویر بگیرد و آن را به بیرون انتقال دهد  و یا در زمان باز کردن پاکت سوالات که چند دقیقه قبل از آغاز امتحان صورت می گیرد توسط عوامل حوزه اجرا خطایی صورت بگیرد که البته تا کنون چنین مواردی به اثبات نرسیده است.
وی با بیان این که اگر این تخلفات به اثبات برسد قاطعانه با آن برخورد می شود، خاطرنشان کرد: حراست آموزش و پرورش با همکاری پلیس فتا و همکاران ما در سنجش به طور جدی پیگیر این موضوعات هستند و اگر هم چیزی به اثبات برسد با قاطعیت از حیثیت آموزش و پرورش و دانش آموزان و نمرات آن ها دفاع می کنند.
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌ و پرورش ادامه داد: لو دادن سوالات امتحانی مجازات سختی دارد از جمله اگر فردی از عوامل آموزش و پرورش باعث لو رفتن سوالات امتحانی شده باشد از خدمت دولتی منفصل می شود و خاطیان به مراجع قضایی معرفی می شوند و احکام متناسب با جرم آن ها اعمال می شود.
احتمالا تکرار امتحانات در کار نیست
عمادی درباره احتمال تکرار امتحان در صورت به اثبات رسیدن لو رفتن سوالات توضیح داد: تکرار امتحان بستگی به مشخص شدن موضوعات مطرح شده دارد؛ برای مثال  اگر مشخص شود در همان ساعت امتحان  یک نفر در یک پیام تلگرامی تصویری از برگه امتحانی را به دیگری رسانده است عملا امکان استفاده از سوال و تقلب وجود دارد زیرا  آن لحظه دانش آموز در سر جلسه امتحان حاضر بوده است.
وی با طرح دوباره این نکته  که لو رفتن سوالات امری بعید است، گفت: قبل از شروع امتحان برگه در اختیار هیچ کس قرار نمی گیرد تا امکان لو دادن سوالات را پیدا کند و سوالات یک ساعت قبل از برگزاری امتحان  تکثیر و تحت الحفظ به حوزه امتحان منتقل می شوند از این رو نیازی به تجدید امتحان نیست.
رییس مرکز سنجش وزارت آموزش‌ و پرورش خاطرنشان کرد: آن چه در حال حاضر در فضای مجازی گفته شده عمدتا غوغاها و فضاسازی شیادانی است که تلاش می کردند سوالات جعلی بفروشند. این افراد با دادن شماره حساب افرادی را سرکیسه کرده اند و  پول گرفته اند آن هم در حالی که سوالات اصلی نبوده است.وی تأکید کرد: البته اگر دراین خصوص موضوعی به اثبات برسد  به صورت موردی درباره آن تصمیم گیری می کنیم.
تیم کارشناسی ویژه در حال بررسی است
رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش اما در این خصوص به جلسات مکرری اشاره کرد که با نیروی انتظامی و پلیس فتا برگزار شده است و در ادامه گفت: ما به جد دنبال بررسی صحت و سقم این اخبار بوده ایم و به محض محرز شدن هر نوع تخلفی با متخلفان احتمالی برخورد جدی می کنیم و به محض نهایی شدن اقداماتمان اطلاع رسانی خواهیم کرد.
محسن موحد ادامه داد: در دو درس زبان و ادبیات فارسی و فیزیک سوم تجربی سوالات واقعی تا قبل از آغاز زمان امتحان منتشر نشده است؛ اما اطلاعات ما نشان می دهد در درس عربی رشته تجربی کلاهبرداران سوالات جعلی در اختیار دانش آموزان قرار داده اند.
وی با تاکید بر این که برخی سوالات امتحان نهایی به صورت جعلی در اختیار دانش آموزان قرارگرفته است، تاکید کرد: برای بررسی صحت برخی اخبار مبنی بر وقوع تخلف تیم ویژه ای از سوی حراست را مشخص کرده ایم و در حال بررسی و رسیدگی به موضوع هستیم.وی از شناسایی ده کلاهبردار و شیاد فروش سوالات امتحانات نهایی دانش آموزان خبر داد و افزود: از طریق شماره حساب‌های منتشر شده در کانال‌های تلگرامی این افراد را شناسایی و در آینده نزدیک خبر برخورد با این افراد متخلف و شیاد را اطلاع رسانی خواهیم کرد.
موحد تاکید کرد: در شناسایی شبکه های کلاهبرداری و جعل به موفقیت های خوبی رسیده ایم و عزم جدی ما این است که با متخلفانی که فضای روانی و ناامنی را در خانواده ها ایجاد کرده اند برابر قانون برخورد کنیم.
رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به صدور دستورالعمل امنیت سوالات امتحانی و ارسال آن به مسئولان سراسر کشور و حوزه های امتحانی تصریح کرد: در قرنطینه سؤالات امتحانی، امنیت به طور کامل رعایت شده است و لوح فشرده سوالات به انضمام لوح فشرده بازگشایی قفل سوالات در اختیار مسئول سنجش استان و حراست هر استان، و پس از تکثیر در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است.
وی با بیان این که تا هفته آینده درباره نتیجه بررسی ها اطلاع رسانی می کنیم، افزود: آن چه که اکنون در حال پیگیری است بحث سوالات جعلی است. بر اساس گزارشات رسیده به حراست آموزش و پرورش برخی افراد از یک روز قبل از امتحانات سوالات جعلی را در اختیار افراد قرار داده اند و با شیادی و بازارگرمی سربرگ سوالات سال قبل را تغییر داده اند و به عنوان سوالات امتحانی امسال از متقاضیان پول مطالبه کر ده اند.
این افراد با معرفی چند شماره عابر بانک  از فضای التهاب امتحانی دانش آموزان سوءاستفاده کرده اند که متاسفانه برخی افراد هم برای آن ها پول واریز کرده اند که البته هنوز تعداد این افراد مشخص نشده است.
موحد همچنین با اشاره به خبر 20:30 مبنی بر بروز تخلف درباره لو رفتن سوالات امتحانی گفت: تیم ویژه ای در حال پیگیری این موضوع است و در صورت محرز شدن با متخلفان برخورد خواهیم کرد. موحد همچنین امکان لو رفتن سوالات از طریق طراحان را کاملا رد کرد و افزود: درباره طراحان سوال و این که در آموزشگاه های مختلف تدریس نداشته باشند، استعلام صورت می گیرد.
 علاوه بر این از آن ها فرم های تعهد نامه گرفته می شود. از سوی دیگر سوالات در مکانی قرنطینه می شوند و هر کسی اجازه ورود به بخش قرنطینه سوالات را ندارد. دو  سی دی سوالات هم داریم که یکی از آن ها حاوی سوالات و دیگری حاوی قفل بازگشایی سی دی اولیه است.
این سی دی ها توسط مسئول سنجش به همراه حراست استان به مراکز تحویل داده می شود و سوالات در قرنطینه و با نظارت کامل تکثیر می شود و به حوزه ها می رود.وی تاکید کرد: هیچ موضوعی مبنی بر لو رفتن و افشای سوالات نهایی برای ما محرز نیست. بلکه آن چه که محرز است سوءاستفاده از التهاب و استرس و فضای امتحانات است که بعضی از کلاهبرداران و شیادان از آن بهره برداری کرده اند .
لو رفتن سوالات! امکان دارد
در عین حال یکی از اعضای پژوهشگاه تعلیم و تربیت نیز اگر چه امکان لو رفتن سوالات امتحانات را غیر ممکن ندانست؛ اما معتقد است که این امر بسیار نادر است.  علیرضا شریفی گفت: در سیستم آموزش و پرورش معمولاً طراحان سوال و سوالات تا زمان پخش سوالات در قرنطینه قرار می گیرند؛ اما امروزه با توجه به توسعه تکنولوژی و گاهی هم انگیزه های حاشیه ای چنین مواردی بروز می کند. به همین دلیل لو رفتن سوالات الزاما از طریق طراح سوال صورت نمی گیرد بلکه در این مسیر و از مبدأ تا مقصد ممکن است هر کسی امکان سوءاستفاده را پیدا کند.
 وی تصریح کرد: اگر چه برای حفاظت از سوالات امتحانی ضوابط شدیدی وجود دارد؛ اما می توان برای صیانت از سوالات امتحانی و با توجه به وجود تکنولوژی های نوین پیشنهادهای جدیدی را مطرح کرد از جمله اینکه   کامپیوترهایی که به وسیله آن ها سوالات طراحی می شود به اینترنت وصل نباشند چرا که امکان نفوذ هکرها به خزانه سوالات و هک کردن سایت وجود دارد.  وی خاطرنشان کرد: از آن جا که طراحان سوالات امتحان نهایی کاملا مورد اعتماد هستند و از سویی در صورت بروز این گونه مسائل اولین مظنون هم می باشند معمولا اعتبار خودشان را به خاطر این مسئله به خطر نمی اندازند. وی خاطرنشان کرد: امروزه با پیشرفت دستگاه ها و تکنولوژی هر اتفاقی امکان دارد رخ دهد، حتی  سیستم هایی وجود دارد که می تواند به سوالات داخل پاکت نیز دسترسی پیدا کند؛ بنابراین، این موارد هشدار برای مراقبت بیشتر از سوالات امتحانی دانش آموزان است.
شریفی افزود: از آن جا که این موضوع از جرائم کیفری است در صورت اثبات ، متخلف بازداشت و به دادگاه معرفی می شود و در قانون نیز برای برخورد با این گونه افراد مجازات سنگینی در نظر گرفته شده است.
به نظر می رسد باید منتظر ماند تا نتیجه بررسی های پلیس فتا و حراست آموزش و پرورش مشخص شود؛ اما دو نکته قابل تامل است: اول این که چرا باید دانش آموزان ما به جای تمرکز بر تحصیل به هزینه های بالای تحصیل و انواع و اقسام کلاس های آموزشی که بر دوش والدین است،  هزینه خرید سوالات آن هم از نوع جعلی اش را هم اضافه کنند و این گونه طعمه شیادان قرار بگیرند و نکته دوم آن که چه این ماجرا صرفا یک شیادی باشد یا لو رفتن سوالات به اثبات برسد یا نرسد!
آیا واقعا مسئولان آموزش و پرورش برای جلوگیری از این گونه حواشی که می تواندکیفیت تحصیل دانش آموزان و حتی آموزش و پرورش را  به خطر بیندازد، تمهیدی  ندارند؟
انتهای پیام/ خراسان نیوز/ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد