دعوانی  هیئت کاراته (2)
۰۸:۴۵ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۴/۶

#گپ-داغ صاحب نیوز با رییس هیات کاراته اصفهان:

سیر نزولی ریزش ورزشکاران به کاراته هم رسید/ انگیزه و فضای لازم برای جذب و حفظ جوانان در ورزش وجود ندارد

برگزاری مسابقات بین المللی برای هر رشته ورزشی در پنج سال اخیر کمتر شده و هیات ها هم توان و ظرفیت ایجاد فضایی لازم برای جذف و حفظ ورزشکار را ندارند، به همین نه تنها انگیزه ها برا ورود جوانان کمتر شده هر ساله شاهد ریزش ورزشکاران و سیر نزولی امار هستیم.

صاحب نیوز/ ورزش و تحرک لازمه زندگی هر انسانی است و برای سلامت و نشاط انسان ها تأکید شده است. برخی هم به صورت حرفه ای ورزش را دنبال می کنند و به رشته های مختلف روی می آورند. ورزش های متنوع در گذر زمان حرفه ای تر شده و شکل و رنگ سازمانی و قانونی به خود گرفتند. امّا در همین فراز و نشیب گسترده شده ورزش ها و اداری شدن روند آنها، مشکلاتی را هم به ارمغان آورده اند که هم گریبان گیر مسئولان و هم ورزش دوستان شده است.

آشنایی با کلیات ورزش استان ظرفیت ها و محدودیت ها، صاحب نیوز را در سومین سری #گپ_داغ به هیات های ورزشی کشاند تا پای صحبت روسای هیئت های ورزش استان بنشیند و شاید این مشکلات را گوش شنوایی بشنود و ورزش اصفهان به جایگاه واقعی خود برسد.
علی دعوائیها رییس هئیت کاراته استان اصفهان استاد و پیشکسوت کاراته از تجربه خود در سالهیا مدیریت و حضور در این ورزش رزمی با وجو همه مشکلات کمبود ها و محدودیت ها در دفتر این هئت پاسخگوی سوالت صاحب نیوزشد.

صاحب نیوز – از اخرین وضعیت هیئت کاراته بگویید؟ 
پتانسیل هیئت کاراته اصفهان بیمه شده و نشده  چیزی حدود 12هزار و500 نفر هست که متاسفانه از سال 90 سیر نزولی پیدا کرده که دلایل مختلفی دارد اما می توان گفت بخشی از آن مربوط به سیاست های اداره کل و بخشی در کل مربوط به وضعیت اقتصادی کشور مربوط می شود که تقریبا تو در هر زمینه ای کاری مشهود است.

صاحب نیوز- در مورد این سیر نزولی توضیح دهید؟ مشکل کجاست؟
وضعیت اداره کل تربیت بدنی استان اصفهان بخاطر وضعیت زمین های نقش جهان شاید از تمام استان های کشور درگیرتر بوده و این موضوع بخشی از بودجه و انرژی که باید صرف هیئت ها برای آمادگی و قهرمان پروری و اموزش بشود در سال های گذشته کمرنگتر شد.
دوم اینکه به جز این گرفتاری ها متاسفانه تعداد مسابقات بین المللی برای هر رشته ورزشی در پنج سال اخیر کمتر شده ما رقابت ورزش ایرانیان داشتیم که نداریم در حالیکه این مسابقات بین المللی و یا کشوری و جشنواره ها در هر رشته ورزشی برای تماشاگر انگیزه ایجاد می کند که ما از آن انگیزه افراد رو به سمت اون رشته ورزشی فرصت جذب پیدا میکنیم.
مثلا همین رشته والیبال الان در کشور ما طرفدارن زیادی پیدا کرده بخاطر همین مسابقات بین اللملی ودرخشش بازیکنان والیبال.
فوتبالم یک ورزش روتین و همیشگی است و این انگیزه افراد رو به سمت رشته های مختلف ورزشی و باشگاه ها و هیئت ها سوق می دهد بعد هیئت ورزش های استانی به عنوان متولی باید آنها را راهنمایی کند.
یکی از چیزهایی است که سال قبل ریاست محترم هیئت پزشکی ورزش سال قبل گفتند در سال90 ما 550هزاربیمه شده ورزش در استان داشتیم که این رقم از سال قبل حدود سیصد هزار ریزش داشته است.

دعوانی هیئت کاراته (3)

 

صاحب نیوز – علت اصلی این ریزش امار تعداد ورزشکاران به نظر شما چیست؟
ببینید وقتی جوان ورزشکار ما رشد می کند و بالا میاد باید یه فضایی را به عنوان هیئت برای ورزشکار تامین کنیم و بعد باید این ورزشکاران را ماندگار کنیم و از ورزشکاران بصورت صحیح استفاده کنیم نه اینکه بیاییم یه فصل تابستان موقتی از اینها استفاده کنیم یک فصل کلاس ویژه بگزاریم و بعد نه.
این بحث کلی ورزش کشور و استان اصفهان است که متاسفانه پس از حذف شدن بند ب قانون بودجه که در این آن یک درصد در امد شرکت های بزرگ باید به امورزش وقهرمان پروری اختصاص پیدا می کرد این موضوع بیشتر دیده می شود.
معضل دیگرهم بحث بودجه و سیاست گذاری و درگیری با حضور دولت است که در ورزش هم مثل کارهای فرهنگی، اقتصادی و چه ورزشی مشهود است.

صاحب نیوز -جایگاه کاراته اصفهان در کشور کجاست؟ الان چه جایگاهی دارد؟
از سال نود که من به این هئیت امدم اعلام کردم چیزی به عنوان اندوخته قهرمان برای من نبوده که من بگویم این ظرفیت بوده من ان را  پرورش دادم و اینجا استفاده کردم چیزی که هست کار قهرمان پروری حداقل چهار پنج سال طول می کشد و ما به نسبت سیاست های اقتصادی هیئت نتایج خوبی داشتیم. در حال حاضر 40سبک فعال در استان داریم و سبک های فعال در کشور 70است. 28سبک کنترلی فعال داریم 12سبک آزاد که همه فعال هستند.

البته سال 93 قهرمانی جهانی خوبی داشتیم. و درسبک ها هم موفقیت هایی داشتیم. قهرمانی اسیای و جهانی خوبی داشتیم قهرمانی جهانی کاراته وان، مقام سوم  اقای عرب قهرمان اسیای هم داشتیم میلاد افشاری مقام اول. در ابتدای سال94برادران باتوانی جام تفلیس گرجستان مقام سوم کاتای تیمی داشتیم.

پارسال یه دختر 15 ساله به مسابقات کاراته وان اندونزی راه پیدا کرد برای اولین بار در تاریخ کاراته. ثابت کردیم حضور در میدان های جهانی داشتیم برخی موفق بودیم و برخی نه.

ما سال قبل 210روزی کاری داشتیم. این دویست ده روز می شود 5/3روز کار مفید در هفته یعنی مسابقه بوده داوری بوده کلاس آموزشی بوده مربیگری بوده و کلاس هایی باحضور حاج آقا ناظریان رییس اسبق فدراسیون کاراته که هنوز هم برگزار می شود.
خوشبختانه هرسال ما در مسابقات جهانی توانمند هستیم و میتوانیم مقام بیاریم و در بخش بانوان هم جریان رو به پیشرفتی داریم.

صاحب نیوز- امسال چند ملی پوش داریم؟

هشت نفر اعزام داشتیم یک نفر انتخاب شدند و خانم ها دو مقام اوردند و در اردوی تیم ملی می مانند.

صاحب نیوز- انتظارتون از ظرفیت کاراته همین قدر هست؟

نه باتوجه به ظرفیت ها البته همیشه  سعی کردم حداکثر تلاشم انجام بدم تا بعد در اینده افسوس کاری که می توانستم انجام بدهم نداشته باشم.

در استان اصفهان 28 سبک کنترلی و 12 سبک ازاد داریم. کلاس های دانش افزایی با حضور اقای ناظریان بنیانگذار سبک شتو کان ایران و رییس چند دوره فدراسیون داشتیم. سبک های ازاد فدراسیون جهانی ندارد سبک های کنترلی مسابقات اسیایی و جام جهانی دارند و در کشور حرف برای گفتن داریم. و باورود بانوان ظرفیت بیشتری پیدا کردیم برای کسب مقام. المپیک ورزش های رزمی هم امسال در روسیه برگزار شد. وقتی وارد بحث کاراته کنترلی می شویم ایران  در اسیا و جهان حرف برای گفتن دارد.

صاحب نیوز – انتظاراتتون از اداره کل با توجه به ظرفیت های کاراته تامین شده است؟

من حقوق بگیر هیئت کاراته نیستم مدیرعامل یک شرکت بافندگی هستم و بخاطر نبود بودجه بسیاری از هزینه ها را از کانال شرکت بافندگی تامین میکنم. هیات کاراته را با شرکتم پیوند زدم. تا براساس برنامه به اهدافم برسیم.

البته مشکلات هیات های دیگر را داریم اما ما ظرفیت های زیادی هم داریم.  اداره کل بامن تفاهم نامه 60میلیونی نوشتند سال 93 بیست درصدش رو به من دادند در سال 94 سی درصد از مبلغ قرارداد را دادند و این فقط وضعیت هیئت کاراته نیست وضعیت تمامی هیئت ها همینطور است. البته اداره کل هم محدودیت های خودش را دارد.

صاحب نیوز – پیشنهاد شما برای کاهش مشکلات هیئت های ورزشی چیست؟
ببینید زمان اقای جواهری در بخشنامه سال92آمده است که هیئت های ورزشی به عنوان نهاد عمومی غیردولتی فعالیت میکنند و براساس آیین نامه هیئت های ورزشی موظف هستند بودجه خود را از منابع غیر دولتی تامین کنند. اما متاسفانه الان 90درصد شرکت های داخلی با مشکلات اقتصادی مواجه هستند من چطور میتونم از این شرکت ها بخواهم اسپانسر من بشوند؟
در35سال گذشته من هیچ پولی هیچ دیناری از هیچ شرکت یا موسسه ای دریافت نکردم در لیگ به ما هیچ کمکی نمی شود به بازیکنان هیچ قرارداد پولی بسته نشده فقط یک اتوبوس گرفته می شود و هزینه غذا را می دهیم و بعد دوستان در سپاه صاحب الزمان خوابگاه بسیج رو در اختیار ورزشکاران قرار می دهند به این شکل ما لیگ و سوپرلیگ را در بخش بانوان و آقایان برگزار کردیم البته امسال در بخش آقایان خوب نبوده چون اکثر ورزشکاران بی تجربه بودند اما در بخش بانوان مسابقات سطح خوبی داشته است.

پنج سال تمام تلاش کردیم و امسال امیدواریم با معرفی قهرمان در رقابت ها جهانی شویم.
برای اولین بار در بخش آقایان و برای دومین بار دربخش بانوان مسابقات لیگ را برگزار کردیم ما صبر نکردیم که اداره کاری برای ما بکند ما احساس کردیم باید وظیفه مان را انجام بدهیم هم در بخش های اموزشی سنتی و دانش افزایی بانوان و اقایان فعال هستیم.
در بخش داوری هم برای اولین بار دوتا از بانوان را فرستادیم کلینیک آسیایی و در آنجا قبول شدند از سال 50که هیئت کاراته ایجاد شده و سال 63که هیئت ها جداشد تابحال چنین چیزی نبوده است.

صاحب نیوز- این رشته در کدام مناطق استان رونق بیشتری دارد و با استقبال جوانان روبه رواست؟
شهرهای گلپایگان، مبارکه و نجف آباد جز قوی ترین شهرستانی استان اصفهان هستند. و درسطح کشوری هم در چندسال اخیر در هیئت های برتر قرار داشتیم.

دعوانی هیئت کاراته (1)

صاحب نیوز- چند ملی پوش داریم نسبت به تعداد ورزشکاران ملی پوشان کم نیستند؟مخصوصا بزرگسال؟
ببینید این دلیل خاصی ندارد ما وقتی در بخش بزرگسالان فراخوان می دهیم تعداد کمی ثبت نام می کنند و قطعا دربین آنها استعدادهای کمی هست اما وقتی در بخش نوجوانان فراخوان می دهیم بالای چهارصد نفر ثبت نام میکنند اما بعد بخاطر سربازی مجبور به ترک ورزش می شوند یا اینکه به سمت کار و تحصیل سوق پیدا می کنند. و بعد ما تعدادمان ریزش میکند و این باعث میشود در سطح بزرگسالان ملی پوشان کمتری داشته باشیم.

از سال 90 به سبک ها استقلال دادیم و برای هر سبکی کمیته فنی جداگانه زدیم و گفتیم مسابقات را خودتان برگزار کنید، اینگونه تمامی سبک ها به نوعی در آمدزایی دارند برای خودشان و این درآمد کفاف هزینه هایشان را می دهد اما فقط 20درصد سبک ها بااین روش به موفقیت رسیدند بقیه سبک ها به تلاش بیشتر برای موفقیت ورزشی و اقتصادی نیازمندند.
سبک ها باید جذب نیرو کنند و به آنها آموزش بدهند تا به اون چیزی که میخواهند برسند.باشگاه های فعالی مثل شهید بهشتی داریم که انواع سبکها رو دارد هم در بخش بانوان و هم آقایان موفق بوده است. ولی خب کافی نیست.

صاحب نیوز- هماهنگی فدراسیون با استانها چگونه است؟ 
در انتخابات جدید فدراسیون آقای طباطبایی که مدیر ورزشگاه شیرودی سرپرست هستند و آقای مردانی هم به عنوان سرپرست دبیر انتخاب شدند، 27نفر کاندید ثبت شده در روز18 اسفند نود وچهار طبق ایین نامه باید اسامی مورد تائید وزرات ورزش طی45روز اعلام بشود.
در این انتخابات آقای ناظریان پیشکسوت کاراته هم حضور دارد. در این انتخابات چهل نفر باید رای بدهند سی ویک رای برای استانهاست به اضافه نهادهای مربوط به وزرات ورزش و جوانان انتخابات نیز 15روز بعد از تایید اسامی انجام میشود که فعلا اسامی اعلام نشده است.

صاحب نیوز – در انتخابات مجمع از چه کسی حمایت میکنید
استاد ناظریان سابقه15سال ریاست فدراسیون دارند ایشان در این 15سال از فرش کاراته رو به عرش رساندند در زمان قبل از ایشون فقط دوتا داور داشتیم و بعد با مدیریتشان فقط 35داور بین المللی داریم.
امیدواریم هر چه زودتر با تایید اسامی انتخابات مجمع برگزار شده و سکان هدایت فدراسیون به دست فردی باتجربه و کاردان بیافتد تا کاراته روزهای اوج خود را تکرار کند و پازل کاراته اصفهان هم بار دیگر جور شود.

صاحب نیوز – تفاوت اخلاق در ورزش و ورزشکاران امروزی با قبل وجود دارد؟
اخلاق ورزشی در کاراته در زمان ورزشکاری ما خیلی خوب رعایت می شد و مثلا اساتید و بزرگان زمان ما مراعات حال سربازان را میکردند و شاگردان هم متقابلا احترام می گذاشتند.
ولی متاسفانه امروزه ادب و احترام پیشکسوت رعایت نمی شود، البته در مسابقات و کلاس ها رعایت می شود اما خوب در بعضی جاها هم میبینیم که رعایت نمی کنند.
در این بخش سعی کردیم به بازیکنان حفظ حرمت ها را یاد بدهیم. یکی بحث اعتیاد که من کلاس هایی را گزاشتم برای مربیان که آموزش دیدند درباره اعتیاد و علائم آن.
در کلاس آقای خدابخش که کلاسهای روان شناسی هم بود توانستیم با بازیکنان ارتباط خوبی بگیریم.

صاحب نیوز- فسادی که امروز ورزش و کاراته را تهدید می کند چیست؟

ببینید فساد در ورزش نه ولی در همه جا نفوذ دارد و در هرجایی که بتوانند وارد می شود. فساد در ورزش ممکن است بعدا اتفاق بیفتد اما در کاراته ما فساد نداریم چون فساد زمانی به وجود می آید که بازیکن مشکل درست کند یا اینکه بازیکن قیمت بالایی پیشنهاد کند که عمدتا در کاراته ما شاهد این موضوع نیستیم می شود گفت فساد بیشتر از هر ورزشی در فوتبال مشهود است.

انتهای پیام/217