صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » شهروندان اصفهانی بازوی کمکی مدیران شهری می شوند

با اجرای طرح محله پایدار؛

شهروندان اصفهانی بازوی کمکی مدیران شهری می شوند

با اجرای طرح محله پایدار شهروندان در اداره شهر بازوی کمکی مدیران می شوند تا محلات به دست شهروندان اداره شود و مشلات با سرعت بیشتری به گوش مسوولان برسد.

تاریخ انتشار: ۱۶:۵۳ - جمعه ۱۳۹۲/۰۹/۲۹

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، شهردار اصفهان که معتقد است اجرای طرح محله پایدار کمک همه نهادهای آموزشی، تبلیغاتی و اطلاع رسانی به شهرداری ضرورت دارد و با اجرای طرح محله پایدار در کلانشهر اصفهان تمام محلات این شهر پایدار می شوند عنوان کرد: همکاری این نهاد ها می تواند مدیریت شهری را در رسیدن سریع تر به مقصد یاری کند.

*همه محلات شهر پایدار می شوند

سید مرتضی سقاییان نژاد با بیان اینکه در اجرای اولیه این طرح باید هسته اداره کننده هر محله متشکل از سه عضو باشد افزود: در فرایند تکامل این طرح قرار است که تعداد اعضای این هسته اداره کننده هر محله به 15 عضو برسد.

وی با اشاره به اینکه این هسته از معتمدین محلات، طلاب، دبیران، اساتید و مدیران ساکن در محلات تشکیل می‌شود که به تحقق این امر می‌انجامد یادآور شد: به طور یقین برای اینکه آن هسته‌های 15 نفره شکل بگیرد، یکی از محورهای آن این است که نهادهای آموزشی از قبیل آموزش و پرورش، و دیگر نهادهای آموزشی و نهادهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی مانند صدا و سیما باید به شهرداری در اجرای این طرح کمک کنند.

وی گفت: به عبارتی شبکه های اجتماعی محلی در گروه های ۱۵ نفره از همه اصناف و گروه ها ایجاد می شودو این گروه ها شامل افرادی هستند که در زمینه شهرداری و محله مورد نظر اطلاعات کافی را دارند که خود می توانند گروه های دیگری را ایجاد نمایند و در نگهداری محله به شهرداری کمک کنند.

*تبدیل محلات شهر به محله پایدار با ایجاد شبکه های اجتماعی

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان نیز مدتی پیش در رابطه با این طرح توضیح داد: تبدیل محلات شهر اصفهان به محلات پایدار با ایجاد شبکه‌های اجتماعی در این کلان‌شهر به اجرا در می آید.

وی درادامه طرح تبدیل محلات شهر اصفهان به محلات پایدار را یکی از مهم‌ترین طرح‌های اجرایی شهرداری اصفهان نام برد و ادامه داد: طرح تبدیل محلات شهر اصفهان به محلات پایدار با ایجاد شبکه‌های اجتماعی در این کلان‌شهر اجرا می‌شود.

رنجبر اقدامات انجام شده در رابطه با توسعه پایدار را دارای ۴ شاخصه دانست و یادآور شد: توسعه پایدار باید این ۴ خصیصه را داشته باشد که شامل بهبود کیفیت زندگی، امکان رقابت سالم در شهر، امکان تامین مالی پایدار و مدیریت خوب است.

وی اضافه کرد: این اقدامات در جهت توسعه پایدار باید ۲ خصوصیت دیگر را نیز دارا باشند که ایجاد عدالت و قابلیت تکامل انسان است که رعایت این ۶ مورد باعث حرکت به سمت توسعه پایدار می شود.

رنجبراین توسعه پایدار را در ۵ محورمنطقه ای خدمات شهری قابل ارزیابی دانست و تاکید کرد: این ۵ محور منطقه ای شامل مدیریت بحران به شکل محلی، توسعه فضای سبز و کیفیت زندگی، نگهداری از تجهیزات شهرداری، پیشگیری از بروز تخلفات شهری و در آخر بحث زیبا سازی شهر می باشد که شادابی را در مناطق و محلات ایجاد می کند.

وی با برشمردن نکات کلیدی موفقیت طرح محله پایدار اذعان داشت: برخی از نکاتی که باعث موفقیت این طرح می شود شامل فرهنگ سازی با هدف توانمند سازی مردم، اعطای مشوق های متناسب در راستای افزایش جذابیت، حساسیت در خصوص محیط زیست، پیگیری این طرح توسط یک ساختار محلی در محله و یک ساختار اجرایی در منطقه می باشد.

*شناسایی نیاز محلات اولین اولویت است

معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان های شهرداری اصفهان هم با اشاره به اینکه ایجاد محلات پایدار یکی از سیاست های مهم شهرداری است، اظهار داشت: اولین شاخصه دستیابی به محلات پایدار شناسایی نیازها و مشکلات مناطق است.

مهدی جمالی نژاد در حاشیه دیدار مردمی شهردار و مدیران شهری اصفهان با اهالی منطقه ۱۴ گفت: یکی از سیاست های مهم شهرداری محله محوری و ایجاد محله های پایدار است.

وی با بیان اینکه اولین شاخصه دستیابی به محلات پایدار شناسایی نیازها و مشکلات مناطق است، افزود: مردم نقش بسزایی در شناسایی مشکلات و نیازهای محلات دارند.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین اهداف ما در مدیریت شهری توزیع عادلانه خدمات در کلیه مناطق است بنابراین برگزاری ملاقات های مردمی کمک می کند که کدام یک از محلات پتانسیل کمتری برخوردار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد