صفحه اصلی » اجتماعی » زنان و خانواده » تک فرزندی، عامل رشد جمعیّت سالمندی/کاهش اعتماد به نفس کودک، نتیجه تک فرزندی

در گفتگو با یک روانپزشک مطرح شد:

تک فرزندی، عامل رشد جمعیّت سالمندی/کاهش اعتماد به نفس کودک، نتیجه تک فرزندی

بچّه های خانواده های تک فرزند در زندگی می آموزند که نیازهایشان را خانواده بلافاصله برآورده کنند و عدم یادگیری کودک در این زمینه، موجب می شود که با کوچکترین شکستی دچار آسیب شوند و اعتماد به نفس شان پایین بیاید.

تاریخ انتشار: ۱۷:۵۸ - پنجشنبه ۱۳۹۵/۰۳/۲۷

به گزارش صاحب نیوز، مریم محمدیان در گفتگو با خبرنگار صدای سلامت در مورد پدیده تک فرزندی گفت: امروزه پدیده تک فرزندی در جامعه فراگیر شده است و شیوه زندگی موجب شده که برخی از همسران به داشتن یک فرزند اکتفا کنند.

وی افزود: در بین خانواده ها این باور اشتباه وجود دارد که داشتن چند فرزند بسیار دشوار تر از تک فرزندی است.

این روانپزشک خاطر نشان کرد: متأسفانه در جامعه، تک فرزندی بسیار رایج شده است و خانواده ها بدون این که عواقب اجتماعی این پدیده را در نظر بگیرند به این امر گرایش دارند

محمدیان در تشریح عوارض این مسئله گفت: تک فرزندی خواسته یا ناخواسته مشکلات روانی خاص خود را به دنبال دارد چرا که از یک سو کودکان تک فرزند طی دوران زندگی احساس تنهایی شدیدی می کنند و همین امر در زندگی آینده آنان تاثیر می گذارد و نمی توانند به درستی تصمیم گیری کنند و در آینده در آینده فرد مفیدی برای جامعه باشند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر جامعه ای که در آن تک فرزندی رواج دارد به سمت جمعیّت سالمندی پیش خواهد رفت و در واقع در آینده با نیروی کار کمتری روبرو خواهد شد.

مریم محمدیان تصریح کرد: هم اکنون پدیده تک فرزندی معضل اجتماعی شده است و در واقع والدین تک فرزند با این شعار که «فقط یک فرزند داریم و باید برای او همه کاری انجام دهیم» سعی می کنند کودک خود را بیش از حد مورد توجّه قرار دهند.

مریم محمدیان ادامه داد: والدین با داشتن این تفکّر که تنها فرزندشان تمام آرزوها و امیدهای آنان را تحقّق می بخشد، وابستگی شدیدی به او پیدا کرده و دوست دارند که فرزندشان همیشه بهترین و کاملترین باشد.

محمدیان پیرامون انتظارات خانواده ها هم یادآور شد: این انتظار والدین باید تا حدّی باشد که کودک تحمّل این همه استرس و هیجان را داشته باشد و تعادل برای فرزند از نظر توجّه مادّی و عاطفی برقرار شود.

وی در تشریح زوایای دیگری از عوارض تک فرزندی بیان داشت: باید خانواده ها کودک را در وضعیّتی قرار دهند که بتواند محیط های متفاوت را با شرایط جدید تجربه کند و از انجام کارها و مسئولیت ها بر بیاید.

محمدیان در همین رابطه ادامه داد: بچّه های خانواده های تک فرزند در زندگی می آموزند که نیازهایشان را خانواده بلافاصله برآورده کنند و عدم یادگیری کودک در این زمینه، موجب می شود که با کوچکترین شکستی دچار آسیب شوند و اعتماد به نفس شان پایین بیاید.

وی در پایان ضمن اینکه خانوده ها هراسی از چند فرزندی نداشته باشند اذعان کرد: امّا در خانواده هایی که دارای چند فرزند هستند، کودکان خودشان به این موضوع پی می برند که خواسته های خواهر و برادر کوچک ترشان در اولویّت است و در حقیقت این فرزندان یاد می گیرند که به نوبت تقاضایشان برآورده می شود.

انتهای پیام/ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد