صفحه اصلی » مذهبی » عناوین برتر دین و اندیشه » چرا ايرانيان شیعه شدند؟

چرا ايرانيان شیعه شدند؟

حتی در زمان پادشاه عثمانی شاه سلطان سلیمان در پی تهاجم به ایران‌، ترکان عثمانی تا کاشان پیشروی کردند و عراق کنونی و غرب کشور تمام به دست ترکان سنی مذهب عثمانی افتاد که اگر نبود ایران شیعی قطعاً بیش از نیمی از ایران اکنون در دست ترکیه بود و ما هم اکنون ترک عثمانی بودیم. شیعه مذهبی است که تعصب را قبول ندارد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۲ - دوشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۸

فرشاد فروزش- صاحب نيوز

موضوع بحث این است که ما چگونه مسلمان شدیم؟ چرا شیعه شدیم؟ به هر حال ما در زمان سنی‌ها مسلمان شدیم. چرا شیعه‌ایم؟ و سوال دیگر اگر ما مسلمان نبودیم و مسلمان نمی‌شدیم چه دینی داشتیم؟ همه فکر مي‌کنن اگر ما مسلمان نبودیم حتما زرتشتی بودیم‌. امپراتوری ساسانی آخرین امپراتوری باستانی شاهنشاهی ایران، مذهبی‌ترین امپراتوری ایران باستان است‌. به شدت شاهنشاهی ساسانی مذهبی‌ست، و تاکید بر زرتشتی گری دارد. اصلا امپراتوری ساسانی بر آمده از آتشگاه است. اما دین زرتشت دینی بود که از سمت شرق توسط بودایی‌‌ها مورد حمله قرار گرفته بود و هم‌چنین بودائیت داشت پیشروی می‌کرد به سمت ایران مرکزی برسد و تا دروازه‌های خراسان پیش آمده بود. اگر يادتان باشد چند سال پیش زمانی که حکومت طالبان در افغانستان قدرت داشت دو تا از مجسمه‌های بودا را که در دل کوه کنده بودند توسط طالبان منهدم شد. پس مشخص است که بودایی‌ها تا مرزهای شرقی خراسان پیشروی کردند.

چون آن زمان امپراتوری ساسانی‌، افغانستان کنونی تا مرز‌های هند مختص ایران بود. پس دیدید تا آنجا را بودایی‌ها گرفتند ولی دین زرتشت توان مقابله نداشت. از سمت غرب با توجه به نزدیکی ایران به روم مسیحیت ایران را در نوردیده بود. یعنی خوزستان اکثریت مسیحی بودند. مرز‌های غربی و جنوب غربی ایران مسیحی نسطوری بودند. بعدا مسیحیان یعقوبی نیز اضافه شدند. ارمنستان هم مسیحی بود، ولی امپراتوری ساسانی جنگ‌های بسیار شدیدی داشت بر سر ارمنستان که مال ایران بود تا ارمنستان زرتشتی بماند. آخرش هم اسمش یا مسیحی می‌شد یا اسمش زرتشتی بود. چندین مرتبه جنگ می‌شد. سپاه ساسانی به آنجا حمله می‌کرد تا این مسیحی‌ها را زرتشتی بکنند، تجاوز کردند، غارت کردند، چندین مرتبه ارمنستان را به آتش کشیدند، آخرش تا سپاه ساسانی عقب نشینی می‌کرد، با توجه به این که مسیحیت رشد چشمگیری در اروپا پیدا کرده بود، مجدداً مسیحیت می‌کشید سمت ارمنستان و دوباره ایران به محض اینکه ساسانی عقب‌نشینی می‌کرد‌، دوباره مسیحی می‌شدند. اگر ما مسلمان نبودیم، صد در صد مسیحی بودیم. چون دیگر دین زرتشت دین به روزی نبود. دینی نبود که پاسخ گوی مسائل آن زمان مردم باشد.

خیلی هم اعمالش سخت بود. مردم را برای عبادت به آتشگاه‌ها می‌کشیدند. عبادت سنگین، خسته کننده، کسل کننده. شما در تمام کوره دهات‌ها تشریف ببرید، آتشگاه می‌بینید که البته تغییر کاربری داده‌، خود زرتشتی‌ها دائم دچار مشکل بودند. مانوی‌ها یک فرقه می‌شدند، داخل زرتشتی‌ها اختلاف می‌انداختند و مي‌گفتند که این قسمتش را قبول نداریم. ‌‌یعنی دین زرتشتی در حال دست و پا زدن بود تا از بین نرود. اواخر امپراتوری ساسانی وضعیت در دربار شاهنشاهی ایران دچار اختلال می‌شود. خسرو پرویز وقتی کشته می‌شود‌، همان کسی که نامه پیامبر در مورد اسلام را پاره می‌کند و پیامبر به او می‌گوید که انشاء‌الله سلطنتت پاره شود. دقیقاً خسرو پرویز در زندان کشته می‌شود طی چهار سال دوازده پادشاه در ایران حکومت می‌کنند که طول عمر سلطنت بعضی از آن‌ها بیشتر از دو ماه نبوده است. بعضی از آن‌ها با توطئه زنان حرم سرا و یا دخالت فرماندهان نظامی عزل و نصب می‌شدند. وقتی ساسانی‌ها ضعیف شدند و دین زرتشت هم دیگر جوابگو نیست ارتش ساسانی هم در کار دولت اخلال ایجاد می‌کند ما شاهد ظهور اسلام هستیم. اما اولین حاکم بعد از پیامبر اكرم (صلى الله عليه وآله وسلم (کیست؟ ابوبکر؛ از همین جا اختلاف شیعه و سنی شروع می‌شود. فقه شیعه معتقد است در زمان حضور معصوم یا پیامبر هیچکس حق ندارد دست به جهاد ابتدایی بزند. یعنی ابتدا به ساکن قصد حمله به کشوری را داشته باشد. حتی اگر آن کشور کافر، مشرک و یا هر دین دیگری داشته باشد. حتی با نیت اسلام آوردن یا جهاد. این کار فقط در اختیار معصوم است.

مگر اینکه در زمان غیبت معصوم امنیت کشور اسلامی مورد تهدید قرار گیرد و حاکم اسلامی مجبور شود به خاطر حفظ بقای کشور دست به یک حمله پیشگیرانه بزند. اولین حمله در زمان ابوبکر انجام شد. علت اين حمله خشکسالی، وجود قحطی در عربستان است. اختلاف از اینجا شروع شد. شیعه اصلاً حکومت ابوبکر را به رسمیت نمی‌شناسد که بخواهد اقدامات او را نیز قبول کند. شخصی به اسم “خالد بن ولید” فرمانده ارتش اعراب به ایران حمله کرد. خالد بن ولید کیست؟ همان کسی است که سپاه پیامبر را در کوه احد دور می‌زند و از پشت به سپاه پیامبر حمله می کند و ضربه‌ی بسیار مهلکی به سپاه پیامبر می‌زند و منجر به جراحت پیامبر شد و دندان آن حضرت شکست و بسیاری از اصحاب ایشان به شهادت رسیدند و عملاً جنگ احد به نفع کفار به پایان رسید. من در هیچ یک از منابع شیعه و تاریخی ندیدم که از “خالد بن ولید” تمجید شود. ولی در منابع اهل سنت می‌گویند‌: “خالد بن ولید” رضی ا… عنه‌. همین گروه مرسوم به جیش العدل که چهارده نفر از مرزبانان ما را در سرابان به شهادت رساندند، اسم عملیات خود را “خالد بن ولید” گذاشته بودند. آیا شما تاکنون شنیده‌اید اسمی از این‌فرد را علمای شیعه به کار ببرند.

“خالد بن ولید” که فردي بسیار شجاع و قوی بود، اولین حمله را به ایران انجام می‌دهد و امپراتوری پیر ساسانی را از وسط به دو نیم می‌کند. ولی با روی کار آمدن خلیفه دوم حملات دوباره شروع می‌شود. در اولین حمله در نبردی به نام “جسر” یعنی پل، سپاه ایران به فرماندهی “بهمن جاوید” و سپاه اعراب به فرماندهی “ابو‌عبیده ثقفی” ( پدر مختار) است که با رشادت ایرانی‌ها مواجه می‌شوند. ابوعبیده ثقفی در این جنگ کشته می‌شود، که در پي آن عمر خلیفه دوم تا یک سال از حمله به ایران منصرف می‌شود. اختلاف در دربار ایران و عزل و نصب شاهان، باعث مي‌شود تا مجدداً خلیفه دوم به ایران حمله کند.

  در نبردی که در نخیله انجام می‌شود، فرمانده ارتش اعراب شخصی است به نام “سعد بن ابی وقاص”. هیچ جایی در منابع شیعه وجود ندارد که از “سعد بن ابی وقاص” تعریف شده باشد. در این حمله سپاه ایران شکست می‌خورد و در حمله بعدی که به اسم جنگ” قادصیه” مشهور است، نقل می‌کنند که سپاه اعراب حدود 30 هزار نفر و سپاه ایران 60 هزار نفر، که البته این آمار چون در منابع عربی است معتبر نیست. ما اگر بخواهیم اقراق اعراب را در سپاه ایران به حساب نیاوریم، اما قطعاً سپاه ایران از لحاظ تجهیزات جنگی برتری چشمگیری داشته. ولي اعراب روحیه‌ی بهتری نسبت به سپا‌ه ايران داشتند که همان روحیه ی جهادی بود که از پیغمبر(ص) به ارث برده بودند. دوم به خاطر گرفتن غنائم و ذخایر چشمگیر ایران انگیزه‌‌ی آن‌ها بسیار بیشتر بود. نماینده عراق در “جنگ قادصیه” به اردوی ارتش ایران می‌آید که با فرمانده ارتش ساسانی مذاکره کند. فرمانده ارتش ساسانی شخصی است به نام “رستم فرخ زاد”. من این قسمت را از منابع عربی که به فارسی ترجمه شده است نقل می‌کنم‌، در کتابی به نام زندگانی امام حسن (ع) نوشته‌ی آقای زین العابدین رهنما.

 آن عرب وقتی وارد سپاه ايران می‌شود ((می‌گوید که من دیدم‌، سپاه ایران در صفوفی بسیار منظم، لباس‌هایی بسیار فاخر و با خط و خطوط ابریشم و بسیار زیبا ایستاده بودند. وقتی من وارد خیمه فرمانده‌ی سپاه ایرا ن شدم‌، دیدم که افسرانی دور تا دور فرمانده سپاه ایرانی ایستاده‌اند و او نیز بر تختی جواهر نشان نشسته است. می‌گوید که من یک لحظه احساس کردم آن مرد خدای ایرانیان است. مدتی همه‌ی آن‌ها به من خیره شدند. فرش‌هایی که آن جا پهن شده بود، بسیار گران بها و زیبا بود که یکی از آن‌ها را من در تمام مجد و حجاز به چشم ندیده بودم. من با همین دشداشه در مقابل همان مردمی که در لباس‌های فاخر و درخشان و قیمتی غرق بودند، خیلی ناچیز و حقیر جلوه نمودم. فرمانده سپاه ایران به من گفت شما گروه عرب برای طعمه و خوراک مانند سوسماران درنده می‌دوید و کثیف‌ترین و آلوده‌ترین افرادی هستید که می‌توان سراغ گرفت و من نمی خواهم شمشیر‌ها و زوبین‌های سپاهیان من  با اجسام متعفن شما نجس و آلوده شود. در همین حال من چشم به درخشندگی گلابتون‌ها و نقره دوزی‌های آنجا خیره شده بودم)).

اما نقل شده است که رستم فرخ زاد از این سادگی اعراب به فکر فرو می‌رود و سپاه ساسانی سراسر غرور، که متأسفم بگویم که سپاه ساسانی وقتی در حال حرکت به سمت خطوط مرزی بودند در راه از هر روستایی عبور می‌کردند به زنان آن روستا تجاوز می‌کردند که رستم فرخ زاد با مشاهده این موارد زبان به گلایه می‌گشاید و می‌گوید این‌گونه که شما به زنان خودمان تجاوز می‌کنید، اعراب این‌گونه نمی‌کنند. مذاکرات چهار روز به طول می‌انجامد. یک قولی می‌گوید که در طی این چهار روز و رفت و آمد اعراب رستم فرخ‌زاد تحت تأثیر سادگی آنها قرار می‌گیرد و حتی گفته می‌شود که خود وی نیز در این مذاکرات مسلمان شده است. یعنی فرمانده‌ی ارتشی ساسانی که باید بزرگترین مراقب دین زرتشتی باشد، خود تحت تأثیر اسلام قرار می‌گیرد و مسلمان می‌شود.

اعراب دست به یک تاکتیک نظامی می‌زنند و وانمود به عقب نشینی می‌کنند. این باعث می‌شود که سپاه ساسانی که علاقه‌ای به حمله نداشته است و در موضع تدافعی بوده، تحریک به حمله شود و وقتی حمله صورت گیرد اعراب بر سپاه  ایران می‌تازند و در یک جنگ بسیار شدید، به صورتی که اجساد کشته شدگان با زمین هم سطح می شود. ولی با رشادت اعراب و دست کم گرفتن سپاه ساسانی نسبت به اعراب سپاه ساسانی شکست خورده و رستم فرخ زاد کشته می‌شود. وقتی که سپهسالار ارتش ایران کشته می‌شود انسجام سپاه ایران از بین  می‌رود. نبرد بعدی نبرد آسان‌تری است، چون سپاه ایران از هم پاشیده شده است و سپاه اعراب راه خود را به سمت پایتخت اول ساسانی محل نگه داری ذخایر طلا و جواهرات که در تیسفون یا مدائن بوده ادامه می‌دهند و با تصرف پایتخت همه‌ی آن‌ها را به غنیمت می‌گیرند. در این جا ما شاهد دو نبرد دیگر هستیم. نبرد “جلولا” که مجدداً سپاه ایران شکست می‌خورد و آخرین مقاومت سپاه ساسانی در محلی به نام “نهاوند” انجام شد که این آخرین تلاش از بازماندگان سپاه ساسانی است که خود یزدگرد پادشاه ایران در این جنگ شرکت می‌کند. چهار روز تمام خونین‌ترین جنگ صورت می‌گیرد. روز و شب‌، شب و روز‌. به طوری که “عمربن خطاب” خلیفه دوم شب چهارم تا صبح نخوابید و از شدت نگرانی به خود می‌لرزید. ولی صبح خبر پیروزی اعراب و شکست پارسیان را به او می‌رسانند. در این جا اتفاق بسیار تأسف باری رخ می‌دهد. بعد از این حمله عمر از شدت خستگی دستور ترک جنگ را صادر می‌کند و به اعراب دستور بازگشت را می‌دهد اما یکی از فرماندهان عرب به خاطر تعصبات قومی و چشم وهم‌شچمی با قبیله دیگر عربی از دستور عمر سرپیچی می‌کند و به طور خود سرانه حمله خود را به قلب سرزمین پارس ادامه می‌دهد و آن کسی نیست جز “ابو موسی عشعری”. همان کسی که بعد‌ها توسط عمروعاص فریب می‌خورد و امام علی (عليه السلام) را بعد از جنگ صفین از حکومت برکنار می‌کند. اما اعراب در موقع مواجهه شدن با شمشیر‌های ایرانی در ابتدا می‌گفتند یا مسلمان شوید و از حقوق مسلمانی بهره ببرید یا بجنگید که در صورت تصرف‌، زنانتان را کنیز و مردان را غلام و شهرتان را در اختیار می گیریم. یا صلح کنید ما وارد می شویم اما زنان و فرزندانتان در امان هستند و می‌توانید در دین خود باقی بمانید اما باید جزیه و سکه بپردازید. که معمولاً شهر‌های ما یکی پس از دیگری به صلح فتح می‌شود. در اینجا اتفاق جالبی می‌افتد. بعضی از سپهسالاران ایرانی در صورت امان خواستن به خود و فرزندانشان و یا بعضی ایرانیان‌، خود را شبانه به سپاه اعراب می‌رسانند و برای دریافت جاه و مقام راهنمای سپاه اعراب می‌شوند و به آن‌ها می‌گویند که از کدام گذرگاه‌ها می‌شود به داخل شهر وارد شد. بسیاری از شهر‌های ما با همکاری خود ایرانی‌ها تصرف گردید.

یکی از آن‌ها شخصی است به نام “هرمزان” که به “ابو‌موسی عشعری” فرمانده اعراب می‌گوید‌: ایران به منزله‌ی پرنده‌ای است که دو بال برافراشته دارد. اگر هر کدام از بال ها را شکستی، بال دیگر بار را به دوش می‌کشد. اما اگر قلب سرزمین فارس را به تصرف در آوری هر دو بال را نیز در اختیار خود خواهی گرفت. فارس و جنوب ایران یک بال‌، گیلان و آذربایجان نیز یک بال. اما اصفهان قلب سرزمین پارس است که البته آن روز یزد و چهار محال بختیاری جز اصفهان بوده‌، با نام اسپاهان که بعد از تصرف آن توسط اعراب به اصفهان تغییر نام داده است. اصفهان به صلح فتح می‌شود، به جز یک منطقه به نام “گی” که به جنگ فتح می شود و اعراب نام آن را به “جی” تغییر دادند. در هیچ یک از مراحل حمله اعراب به ایران ما حضور هیچ کدام از اهل بیت پیامبر (ص) را نداریم. تنها کسی که من در تاریخ نام آن را خواندم “عمّار بن یاسر” است که در همان حمله اول عمر به ایران از کار برکنار می‌گردند. ولی هیچ کدام از امامان شیعه در این حمله شرکت نداشتند. بنا‌بر قولی عمر خلیفه دوم به دست یک ایرانی به نام ابو لولو کشته می‌شود. فتح نهایی ایران در زمان عثمان انجام می‌گیرد.

 در زمان حکومت امام علی (ع) بعد از عثمان حاکم ناحیه‌ی “غور” در افغانستان کنونی به دست امام علی (ع) مسلمان می‌شود. شخصی است به نام “شنسب” که ناحیه غور و بامیان شیعه آن امام می‌شوند. اکنون نیز بامیان بعد از 1300 سال که این همه ‌حکومت سنی مذهب در ایران حکومت کرد.‌کماکان شیعه باقی ماند و هیچ گاه نیز در زمان حکومت بنی امیه که به امام علی (ع) لعن می‌گفتند، آن جا نگفتند و همیشه بر این امر افتخار  می‌کردند که همه جا لعن  می‌گویند، الا غور. آن شهر به زور شمشیر فتح نشد. همه‌ی افغانستان سنی مذهب است و اکنون نیز به دست طالبان، وهابی‌ها و القاعده است ولی بامیان شیعه مذهب.

 در زمان حکومت امام علی (ع) بعد از عثمان ما هیچ گونه حمله به هیچ یک از شهر‌های ایرانی نداریم. هر کس در زمان ایشان مسلمان شده است، صرفاً با نامه و سفیر بوده است. ولی متاسفانه بعد از شهادت امام علی (ع) و روی کار آمدن بنی‌امیه وضعیت در ایران دشوار‌تر می‌شود. چون اعرابی که در ایران بر مسند قدرت می‌نشینند، همان روحیه جاهلیت عربی و تعصبات قومی شدت گرفت. ایرانی‌ها حق نداشتند در صف اول نماز بخوانند. چون در روایتی از پیامبر نقل شده است‌: اگر مسلمانان بدانند صف اول نماز چه فضیلتی دارد بر روی هم‌شمشیر می‌کشیدند برای نشستن در صف اول. بنابراین ایرانی‌ها در حضور اعراب حق نداشتند در صف اول نماز بایستند. از ايرانيان دختر می‌گرفتند ولی به ايرانيان دختر نمی‌دادند. اموال بیت‌المال را به عدالت تقسیم نمی‌کردند. مثلاً اگر قرار بود از بیت المال به مسلمانان 10 سکه بدهند، به ایرانی‌ها سکه‌ای نمی‌دادند یا تنها 1 سکه می‌دادند. بر عکس آن چیزی را که عوام فکر می‌کنند اعراب نمی‌خواستند ما مسلمان شویم.

 چرا؟ چون آن ها جزیه می‌خواستند. حتی بنی‌امیه از تازه‌مسلمان‌ها نیز جزیه می‌گرفت که این خلاف شرع اسلام است. در زمان بنی امیه خلفای آن‌ها با بهانه تراشی و توطئه به عمد به شهر‌های ایرانی مجدداً حمله کردند. مخصوصاً شهر‌هایی که به صلح فتح شده بود. چرا؟ چون می‌خواستند قرار داد‌های جدیدی را وضع کنند. مجدداً غنائم و سکه و کنیز به دست آوردند. شخصی به نام “قتیبه بن مسلم” که حاکم اموی در خراسان بود و آن زمان بخارا که جزء ایران بود‌، در آن زمان مسلمان نبودند و هر کدام به دین خود بودند و مسلمان هم نمی‌شدند. در آن زمان دویست هزار عرب به مناطق خوش آب و هوای خراسان مهاجرت کردند. در ابتدا سپاه اعراب که حمله نمود آن‌ها به ظاهر اسلام آوردند، اما بعد از بازگشت سپاه اعراب آن‌ها مجدداً دین خود را ظاهر کردند. اعراب در مجموع سه بار به خراسان حمله نمود. “قتیبه بن مسلم” حاکم اموی اجبار نمود که تمام اهالی بخارا باید نیمی از خانه های خود را در اختیار یک عرب قرار دهد که آن عرب به صورت دائم بر زندگی آن شخص نظارت کند که آن شخص حتماً نماز خوانده و مسلمان باشد. حالا شما فکر کنید آیا می‌شود یک نفر بیاید در خانه شما ساکن شود و بر زن و فرزند خانواده نظارت داشته باشد. ایرانی‌ها باز هم قبول نکردند و خانه‌های خود را ترک کردند و آن‌ها را تحویل اعراب دادند و در خارج از شهر هفتصد کوشک ساختند و در آنجا اقامت گزیدند. یعنی حتماً می‌گفتند که به زور شمشیر باید مسلمان شوید و هم جزیه بدهید و هم آن‌ها را به اسم موالی یا آزاد شده تحقیر می‌نمودند. به غیر از حاکمی به نام “عمر بن عبد العزیز” که جزیه را از مسلمانان برداشت که البته بعد از مرگ او مجدداً جزیه را بر مسلمانان وضع کردند. در دوران بنی‌امیه و در حکومت یزید شورشی به فرماندهی فرزند “ابو عبید ثقفی” به نام “مختار ثقفی” که گرایشات شیعی داشت در عراق صورت گرفت که 18 ماه بیشتر طول نکشید. مختار توسط “مصعب بن زبیر” کشته می‌شود اما تعدادی از ایرانیان که در سپاه مختار بودند و شیعه هم بودند به ایران آمدند و در خراسان فرقه‌ی شیعی مذهب “کیسانیه” را ایجاد نمودند. مورخ این واقعه حمزه‌ی اصفهانی است و همچنین بنی‌هاشم که از دست بنی‌امیه می‌گریختند به ایران می‌آمدند که بیشتر در مناطق شمالی ایران ساکن می‌شدند.

به خاطر این‌که آن‌جا با توجه به موانع طبیعی‌ مانند کوه‌ها و جنگل‌ها دست سپاه اعراب به آن جا نرسیده بود. مانند شخصی به نام “زید ابن علی” (عليه السلام) و یحیی بن زید بن علی (عليه السلام) که ضد بنی امیه قیام کرده بودند و به شهادت رسیده بودند و یاران آن‌ها به این منطقه فرار می‌کردند. منطقه شمال ایران به علت وجود مواضع طبیعی مسلمان نشده بودند و از سپاه اعراب در امان بودند. تا بعد از حدود دو قرن به دست همین شیعیان فراری که به آنجا وارد شدند، مسلمان و شیعه شدند. اصلاً هیچ گاه سنی نبودند. آن‌ها در آن‌جا حکومت شیعه مذهب ایجاد نمودند و شخصی به نام “داعی کبیر” و “داعی صغیر” در آن جا حکومت شیعه مذهب ایجاد کردند. مردم اهالی گیلان و دیلم بدون شمشیر و صرفاً با مشاهده منش این افراد که هیچ تبعیضی قائل نبودند و با ایرانی‌ها برادرانه رفتار می‌کردند و هم‌چنین تشریح قیام امام حسین (عليه السلام)، شیعه شدند. در آنجا حکومت مقتدر و قدرتمند “آل‌بویه” شکل گرفت. عوام فکر می کنند که ما در زمان صفویه شیعه شده ایم. خیر در زمان صفویه مذهب شیعه به رسمیت شناخته شد. مثلاً قیام ابومسلم که منجر به سقوط امویان شد، نشان از این مسئله دارد که یکی از ایرانیان در قیام ابومسلم می‌گوید‌: ما تعجب می‌کنیم مگر می‌شود مسلملنان اهل بیت پیامبر باشند اما  از کسانی غیر از اهل‌بیت را خلیفه بگذارند. در کل ایرانیان از تبعیض و تعصب و نابرابری اعراب گریزان بودند. تنها عضوی از اهل بیت که در ایران پا گذاشتند امام رضا (عليه السلام) است و با آمدن ایشان اسلام ناب وارد ایران شد و حتی بعد از شهادت امام رضا (عليه السلام) یاران ایشان در ایران پراکنده شدند و شیعه در همه جا گسترش یافت.

تا اینکه می‌رسیم به حمله‌ی مغولان به ایران و پایان خلافت اهل سنت در ایران که خلافت اهل سنت به مصر منتقل می‌شود. شیعه تازه سر بر آورد. شیعه‌ای که تا آن موقع پنهانی بود و با هرج و مرج مغولان آشکار گردید. بعد از مغولان ایلخانان که همان نوادگان مغولان هستند حتی در ایران شیعه می‌شوند و بعد هم شاه اسماعیل صفوی که شاگرد روحانی بزرگی به نام آیت ا… گیلانی بوده است شیعه می‌شود. شیعه ایرانی از شمال سر برآورد و توسط سربازان ترک قزلباش در دوران حکومت شاه اسماعیل گسترش یافت که البته حمله‌ی ترکان عثمانی سنی مذهب هم در گسترش شیعه برای مقابله با آن‌ها بسیار موثر بود. حتی در زمان پادشاه عثمانی شاه سلطان سلیمان در پی تهاجم به ایران‌، ترکان عثمانی تا کاشان پیشروی کردند و عراق کنونی و غرب کشور تمام به دست ترکان سنی مذهب عثمانی افتاد که اگر نبود ایران شیعی قطعاً بیش از نیمی از ایران اکنون در دست ترکیه بود و ما هم اکنون ترک عثمانی بودیم. شیعه مذهبی است که تعصب را قبول ندارد. نژادها را برابر می‌داند.  سیاه و سفید را برابرمی‌شمارد. انسان‌های بی گناه را با بمب و انفجار نمی‌کشند. شما اکنون جهان اسلام را ببینید. وهابی‌ها ببینید در تمام دنیا سر انسان های بی گناه را می‌برند و در بازار و شهر بمب‌های انتحاری منفجر می‌کنند و زن و بچه مردم را به خاک و خون می‌کشند. پول عظیم عربستان و حوزه‌های علمیه‌ی پاکستان و میدان وسیع افغانستان باعث شده سراسر جهان زیر بار بمب‌گذاری و ترور و کشتار روند و آمریکا و انگلیس و اسرائیل و دنیای مسیحیت از این مسئله سوء استفاده کنند و اسلام را بد نام کنند. حتی دیدند که شیعه یک مذهب صلح طلب است. مذهب تهاجمی نیست. گفتند چه کار کنیم که شیعه را هم از بین ببریم. آمدند فرقه منحرفی را وارد شیعه کردند مثل بهائیت و بابیت و صوفیه را درست كردند. حتي به‌نام تبيلغ تشيع شبكه‌هاي تلويزيوني منحرفي را در انگليس و آمريكا برپا كردند كه هدف‌شان تفرقه در جهان اسلام و راحت‌تر شدن حركت‌هاي شيعه‌كشي در جهان است.

پي نوشت:

صاحب نيوز: اسلام دين بزرگ و جهان شمولي است ‌كه اگر حرص و طمع عده‌اي نبود و واقعه “غدير” فراموش نمي‌شد نه‌تنها ايرانيان بلكه امروز همه دنيا مسلمان بودند. پرفسور “جیمس کریهام” که از سرشناس‌ترین پژوهش گران مؤسسه “لیوفورم” به شمار می‌رود، در زير آخرين گزارش مؤسسه “لیوفورم” درباره جمعيت شيعيان جهان مي‌نويسد‌: اگر ماجرای سقیفه رخ نمی‌داد، اکنون یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مسلمان جهان همگی شیعه بودند.

دیدگاه‌ها

 1. داوود گفته :

  خیلی جالب بود

 2. ابوذر گفته :

  سلام
  متن جالبی بود که با ذکر دقیق تر منابع، زیباتر و مستندتر می شد.
  به امید جهانی خالی از خودبینی

  • ناشناس گفته :

   ی خسته نباشید نسبت ب نویسنده متن
   اولین مورد کلام فقط ادم هایی ک متعصبن سریع از کوره در میرن تعصب خوب نیست چ تعصبی ک امام علی ع رو در حد خدا بدونیم (استغفرلله ) چ تعصب در اون جایی باشه ک ب بهانه ایرانی بودن اشتباهات اون دوره رو نادیده بگیرم چون واقعا نمیشه ک واقعا دولت ساسانی بدون مشکل بوده باشه

   دوما اگ اینقد روی کوروش تعصبی و غیرتی هستیم سعی کنیم مثل اون باشیم و ب همه اعتقادات (منظورم ادیان) احترام بذارم چ یهود چ مسحیت چ اسلام و حتی زردتشت دین یکتا پرستی بوده و خدارو قبول داشتن

   سوما حتی اگ با نظر فردی مخالفیم جدا از عقیده هامون و تنفراتمون سعی کنیم بی طرف ب یک موضوع نگاه کنیم و بعدش با مستندات واقعی و قابل اعتماد بدون ناسزا و توهین اشتباهات رو گوشزد کنیم

   و حرف اخرم همه ما در کشور ایران زندگی میکنیم و اختلاف در دین یا عقیده نباید موجب ناراحتی بشه سعی کنیم جدا از عقیده و دین انسان باشیم و ب شخصی توهین نکنیم

   • ناشناس گفته :

    سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و تشکر از نویسنده محترم
    خیلی خوبه که این مطالب به دست ما میرسه خودمم اینقدر برام ازین پیام های ضد و نقیض میاد که مغزم خسته شده …
    الان ازین مطالب برای وجهه های سیاسی استفاده میشه که پروپاگاند هم میگن بهش تبلیغات سیاسی و همه رو درگیر کرده مخصوصا جوونامون که آینده رو میخوان بسازن من خیلی استفاده کردم امیدوارم بقیه هم بتونن استفاده کنن و نتیجه بگیرن نتیجه درست و سرگرم این موضوعات نشن از اعتقاد و زندگیشون باز میمونن.
    در پناه حق

  • کُردم و افتخارم ایران گفته :

   من نمیدونم نویسنده تصرف تمام غرب!!! میهنم و شگفت انگیزتر از اون رسیدن عثمانیها به مرکز ایران و کاشان!!!!!!!!!!!!! را از کجا در آورده؟
   لطف کنید پیش از نوشتن هر متنی کمی کندوکاو و پژوهش نمایید تا کسانی مانند من با دیدن چنین پستهایی از شدت ناراحتی دچار سردرد نشویم.????????????

 3. موسوي گفته :

  نوشته اي است غير علمي، من درآوردي و سبك. تعصب و بي اساس بودن در آن موج مي زند.
  دفاع از شيعه و تاريخ شيعه را مي توان خيلي علمي تر و صادقانه تر و قابل افتخار ارائه كرد.
  نگارنده محترم لطفا بيشتر مطالعه بفرماييد.

 4. فرشاد فروزش گفته :

  باسلام خدمت آقای موسوی
  و تشکر از بیان نظرتون
  لطفا اگر در متن مطلبی را غیر تاریخی میدانید بیان بفرمایید

 5. مهدیه گفته :

  قصه ی قشنگی بود

 6. ناشناس گفته :

  تو خجالت نمیکشی کسایی که به کشورت حمله کردن و دین به اجداد ما تحمیل کردن دم از رشادت میزنی وطن فروش. آخه این چه دینیه که من باید یا مسلمان شم و اگر بخوام مقاومت کنم ناموسم به کنیزی میگیرن و اگرم صلح بخوام بکنم باید جزیه بدم در حالی که کورش ما در زمان فتح بابل به همه ادیان احترام گذاشت و آزادی رو سر لوحه فتح خودش قرار داد. لعنت به تو عرب پرست

  • رضا گفته :

   ظلم بد است چه از اعراب باشد یا از ساسانیان و حق پسندیده است هرچند از دین اسلامی باشد که از خارج از مرز ایران باشد. آیا وطن پرستی به معنای آنست که باید متعصبانه از شاهان ایران دفاع کرد هرچند ظالم و ستمکار باشند؟ و اهل بیت و اسلام را کوبید هرچند مصداق کامل عدالت و انصاف و مهربانی باشند. فقط به جرم اینکه عربند؟ آیا این همان نژادپرستی کوری نیست که ما خود اعراب را بواسطه ی آن می کوبیم.؟

  • دختر ایرانی شیعه گفته :

   تو خجالت بکش دین تحمیل شدنی نیست واینکه اصلشو بخوای حساب کنی همه باید تسلیم خدا ومسلمان باشن ولی زوری نیست وکسی که تا قصد جنگ وازار ومخالفت وشورش با اسلام نداشته باشه نباید جنگی صورت بگیره به این دلیل پیامبر وامام علی وامام حسین تا قبل از جنگ بسیار تلاش میکردن که دشمنان ومخالفانو دست از جنگ ودشمنی بردارن واینکه از احکام جزیه اینه که افراد غیرمسلمان در قبال مبلغ یا مالیات جکومت باید امنیتشو تامین کنه واگه جنگی در گرفت بی انکه خود این افراد بخوان شرکت کنن حکومت موظف به دفاع کردنه واینکه کاشی احترام به ادیان از کوروش ویاد بگیرین شما واینکه چرا فکر میکنی کوروش وپادشاهان خراج ومالیات نمیگرفتن میگرفتناااااا درضمن عرب پرست واژه ی اشتباه وتهمته

   • پارسی گفته :

    احیانا شما از داعش نیستی؟؟؟؟؟؟؟
    اونم میگه همه باید مسلمان شن و گرنه هم نداره
    همه باید مسلمان شن

 7. فرشاد فروزش گفته :

  برام خیلی جالبه
  وقتی این سخنرانی رو کردم یه تعدادی دقیقا خلاف نظر این اقای ناشناس رو بهم گفتن
  ومیگفتن من روی ایرانیت تاکید کردم و بابیان زیرکانه در گفتارم اعراب رو پست و حقیر کردم
  شما خلاف این نظررونوشتید
  اما من ذکرتاریخ کردم و واضح حمله ی اعراب رابه وطنم محکوم کردم
  متن رو دوباره و بادقت بخونید
  حمله به هرکشوری برای مسلمان کردن مجاز نیست
  درمورد الفاض عرب پرستی و وطن فروشی هم دوباره فکرکن مخصوصا وقتی مقابلت یه سرباز پارسی ایستاده

  • حانیه گفته :

   سلام ممنونم ازنظراتتون
   اما برادر گرامی بدون علم و مطالعه حرف کسی رو رد نکن شما طی بک سریع تعصبات بی خودی انسان بودن خودت را زیر سوال میبری

 8. فرشاد فروزش گفته :

  اقای ناشناس
  سعی کن مخاطبت رو علمی نقد کنی و اگه مطلبی رو غیر علمی میدونی اون رو علمی رد کنی
  به این سایت رجوع کن و سخنرانی به اسم تحقیر عرب رو گوش کن و اگر نقدی داری مستند و علمی بیان کن

 9. فرشاد فروزش گفته :

  http://Www.hoveitzer.blogfa.com
  سخنرانی تحقیر عرب

 10. یوسف گفته :

  این اولین باریه كه من در یك من می خونم كه سربازان ایرانی به زنان ایرانی در مسیر حركت شان تجاوز می كردند… و اعراب رو وطن پرست معرفی می كند…منبع این نوشته ها را بگویید..چرا اینقدر دروغ در این سایت نوشته می شود.
  از اینكه من ایرانی هستم به خود می بالم و اگر دوباره جنگی شود حتما شركت خواهم كرد تا دست متجاوز كوتاه شود.
  این نوشته ها هیچ پایه و اساس علمی ندارد…خیلی متاسفم كه اجازه انتشار این ها داده می شود…وطن فروش

 11. فرشاد فروزش گفته :

  جناب یوسف
  باسلام و تشکر از پیامتون
  متن زیرعین متن کتاب
  گاه فشاری را که ساکنین ایرانی ناحیه ی سواد از سوی نیروهای خودی متحمل میشدند بسیار سنگین تر از نیروهای عرب بود در استانه ی جنگ قادسیه سپاه رستم فرخ زاد بنا به روایت تارخ طبری اموال کسان را به زور گرفتند و با زنان درامیختند و میخوارگی کردند تا انجا که رستم به خشم امد و گفت به خدا اعمال ما سبب زبونی ماشده و رفتار عربان با ما و مردم ما در حال جنگند از رفتار شما بهتر است
  تاریخ طبری ج2 ص 254
  و تاریخ ایران از ورود مسلمانان تا پایان طاهریان دکتر حسین مفتخری و حسین زمان انتشارات سمت ص57 و 58
  و اما جناب یوسف و ناشناس
  لطفا با مطالعه پیام بگذارید و علمی مطالب را نقد کنید
  با الفاض متعصبانه نمیتوان حرف زد
  تارخ را من ننوشتم که بخواهم تحریف کنم
  البته از بیان اینکه شما اماده ی دفاع از وطن هستید خوشحال شدم
  از دوستان خواهش میکنم کل یادداشت را بخوانند
  و مستند پیام بگذارند
  در پایان هیچ کس به اندازه من از حمله ی اعراب و معولان و عثمانی و عراق به وطنم سرزمین پارس متنفر نیست

 12. ناشناس گفته :

  شما همش ميگوييد نقل شده است

 13. ناشناس گفته :

  باسلام خدمت شما،قبل از هر حرفي من بأيد بگويم كه افتخار ميكنم كه يك مسلمان هستم وپيامبرم محمد و كتاب اسماني ام قران است،و با ديدن شگفتي هاي قران روز به روز بر إيمان افزوده ميشود،اما در مورد أين مطالب ببينيد إعراب به نوه ي پيامبر رحم نكردند و بيرحمانه أهل بيتش را كه از هر پليدي دور است(حديث ثقلين) را به انزوا كشيدند،حال به نظر شما با ايرانيان كه ديني غير از اسلام داشته أند چگونه رفتار كرده أند؟شما كه تاريخ طيري را خوانده أيد و به يكي از دوستان در موردش در نظر ها توضيح داده ايد،ايا همه ي كتاب را خوانده أيد؟كه إعراب چگونه كتاب ها را سوزاندند و مردم را قتل عام كرد ند؟؟أيا شما فكر كرده أيد كه خدا اسلام را از سرزمين عربستان به مردم جهان شناخت دليلش ان بود كه مردماني پاك سرشت بوده أند؟خير چون خداوند ميخواست نشاندهد كه چگونه اسلام از سرزميني ظهور كرد كه در ان هيچ سخني از علم نبود چنين كتابي ظهور كرده است كه إعجاز هاي علمي ان در ان زبان زد همه ي عالم است و چگونه از سرزميني كه وسط بيابان بود پيامبري ظهور كرد كه مساجدي در كشور هاي اروپايي الان وجود دارد،

 14. الینا گفته :

  نمیدونم این متن چقدرش درسته ولی اصلا آیا برای تبلیغ دین باید به یه کشور دیگه حمله کرد؟؟؟؟این درسته؟؟

 15. omar گفته :

  اگر پیامبران به کشورهای دیگر حمله نمیکردن ما الان مسلمان نبودیم ما هم باید کاره پیامبران را دنبال کنیم عزیزم

  • مجید گفته :

   عمر منظورتا اینه ک واسه شیعه کردن به همه کشورها حمله کنیم

  • سرباز گفته :

   عزیزان گرامی، لطفا و لطفا.
   اول اینکه آقا جان ، راه پیامبر که میگویی حمله برای نشر دین فقط مختص پیامبر ها و جانشین های آنهاست و غیر از این ها را خدا وندحرام کرده.
   چون اول باید معصوم باشی تا دیگری رو دعوت کنی.

   .
   .
   سپس حرفم برای تمام عزیزان ک این رو میخونن.
   حدیث داریم که میگوید اگر مسلمان نیستید لااقل “آزاده “باشید.
   شمایی که تحصیل کرده هستید ، تعصب با غیرت خیلی فرق دارد.
   تعصب ناشی از جهل هستش.’پدرم فلان میکرد پس من هم همان کنم ک او کرد’
   غیرت اینه که طرف حق رو گرفته و از روی تعصب طرف ناحق که هم خون هم باشد را نگیری و جانت رو پایش بگذاری.

   .
   .
   تعصبی جلوی چیزی وانایستید و بگویید که آیی کل این متن باطل و پوچ هست.
   اگر حرفی داری و جایی ک مشکلی دیدی با یه منبع و دلیل ردش کن تا ما هم هدایت شویم.
   **
   **
   با این روش های معمول ، به دعوا ختم میشود.
   دالسلام.

 16. احمد گفته :

  با سلام خدمت دوستان
  اول از همه باید بگم به خودم اومدم بعد از 25 سال زندگی بیهوده و تازه فهمیدم چی به چیه.
  به شیعه بودنم تا سرحد مرگ افتخار میکنم
  منم مثل ما بقی دوستان حمله ی اعراب به ایران رو همیشه محکوم میکگردم و از اعراب متنفر بودم و هستم.
  همیشه هم این چیزا رو به پیامبر و حضرت علی (ع) نسبت میدادم و شاکی بودم
  اما دیدم که باز شد به یه چیزی دست یافتم.
  1-حمله به ایران توسط خلفای ثالثه علی الخصوص عمر انجام میشده که خود اینها به خلافت به حق بون یا نبودنشون باید شک کرد
  2-حضرت علی 4 سال کلا خلافت کرده! تو 4 سال حمله که هیچی مسافرت هم نمیشده کرده اون موقع!!!
  3-عمر خیلی دفعات به حضرت پیشنهاد فرماندهی در حمله به ایران رو به حضرت میدن اما مولایمان علی هرگز قبول نمیکنه و به فرزندانشان هم توصیه میکند که هرگز قبول نکنند.
  4-شاید بگید میتونسته جلوشو بگیره که! برای این هم باید بگم میدونید عرب اونهم از نوع متصب یعنی مغزی با دیوار گچی به دورش؟؟!؟؟

 17. علی گفته :

  خیله مضحکه.تو4سال مسافرت هم نمیشه رفت.تمام روزهای که افرادی بعدازپیامبردرمسندقدرت بودندچه موردقبول باشن وچه نباشن درپیشگاه خدابایدپاسخگوباشند چه یک روز چه 50 سال.ومن یعمل مثقال ذره خیریره.
  نه عزیزهمه مامسئولیم.وخاطرت جمع اونایی که واقعامسئولیت دارنداگه کوتاهی کرده باشن بایدپاسخ گوباشن.هرکس میخادباشه .حتی شخص خودپیامبربزرگواراسلام

 18. فرزند کوروش کبیر گفته :

  من با دین اسلام وورودش به سرزمین پاک و مقدس ایران مخالف نیستم خودم مسلمان شیعه بودم و فعلاً هستم اما من با نحوه ورودش به ایران عزیزم واتفاقات تلخ و زد بشری و ظالمانه آن که توسط اعراب عصر جاهلیت ونژادپرست که به ظاهر مسلمان شده بودند اما در حقیقت از ترس جانشان وفریب پیامبر ص اسلام را پذیرفته بودند
  من میخواهم بگویم چرا حاکمان ظالم عرب به بهانه آوردن اسلام به ایران ریشه. هویت. تمدن. تاریخ. وشناسنامه ما ایرانی ها را نابود کردن و اسم و اصالت شهر ها وروستاهای ما را عربی نام گذاری کردن چرا تاریخ وتقویم ما که 2569سال است باید 1394 عربی باشد چرا زبان و خط اوستایی وپهلوی ما باسوزاندن بزرگترین کتابخانه آنزمان دوره ساسانی بدست اعراب باید نابود گردد وزبان وخط فارسی که زایده زبان عربی هست جای گزیین آن گردد وخیلی مطالب دیگر که چهره هویت و اصالت ایرانی ها راحسابی مخدوش کردن و در خیلی از موارد از بین بردن
  برادران عزیز ما ایرانی ها مسلمان شده ایم نه عرب
  نه خدا و نه پیامبر خدا و نه اهلبیت پیامبر ص در هیچ کجا به سرداران و خلفایشان نگفته اند علاوه بر ورود اسلام به کشوری هویت آن کشور و ملت را از بین ببرید تمام این کارها به ذات پست و نجس ونژادپرست حاکمان عرب برمیگردد و متاسفانه مردم ایران هم از روی سادگی شان در خیلی از بخشها آنها را همراهی کردن و فکر کردن نابودی هویت خود جزیی از فریضه های دینی است در حالی که مسلمان شدن ربطی به نابودی هویت ایرانی ها نداشته و ندارد
  من به عنوان یک ایرانی متعصب و یکی از چند میلیون فرزندان کوروش کبیر سعی در زنده کردن دوباره هویت اصیل و واقعی ایران و ایرانی خواهم داشت

 19. کادوس گفته :

  وطن فروش چرا میگی سربازای ایرانی به زنان تجاوز کردند با نشر این اکاذیب چی گیرت میاد خاک تو سرت به جای دفاع از ملتت داری خوش خدمتی کی را میکنی کشورهایی که هیچ تاریخی نداشتن با یک تاریخ جعلی و ساختگی به اجداد خودشون میبالن اما تو مایه ننگ این کشوری حتما خونت با اعراب الوده شده واگر نه این چیزا را نمیزاشتی تو منابع هر خری گیرم یه مطلبی امده شاید موردی بوده تو باید بزاری تو سایت ذهنیت همه منحرف بشه تو مایه ننگ ایران و ایرانی هستی متاسفم برات کی عقل سیاسی تو کلتون میاد نمیدونم مثلا اقای سرباز پارسی امدی ابرو درست کنی زدی چشما دراوردی .

 20. همایون گفته :

  منظورت از نوشتن این چرند چیه تاریخ طبری رو هم یکی مثل تو نوشته عربهای غالب نوشتن .به ایرانی بودنم افتخار میکنم یکی بخواد چپ به ایران نگاه کنه خودم وخانواده ام
  همه جونمون رو براش میدیم

 21. ک گفته :

  نباید توهین میکردم اقا فرشاد از لحن تندم معذرت میخوام .

 22. کیارش گفته :

  اقای فروزش مطلبی که راجب به چرا ایرانی ها شیعه شدند درستش کن چطور ممکنه که سپاه خودمون به زنان خودی تجاوز کنند در حالی که این تو ذات اوناس نه ما اونا اومده بودند از مردمشون و دین زرتشتی و خاکشون دفاع کنن .
  اینا اصلاحش کن واقعیت نداره

 23. کیارش گفته :

  من تمام کلیپ های شما را دیدم این یکی خلاف گفته های قبلیتونه
  یا اگه جایم خوندی مطمن باش صحت نداره خودتون میگفتی تو تاریخ هیچ چیزی صد در صد نیست

 24. آرشان گفته :

  واقعا متاسفم، نویسنده این متن صد در صد غیر ایرانی و صد در صد عرب زاده بوده، ادیان همواره سر منشا خونریزی های فرقه ای و عقیدتی بوده و هستند ، من از «ایرانیان» نه ایرانی نماها خواهش میکنم تاریخو مطالعه کنند

  • ناشناس گفته :

   مطالب کاملا با استناد ذکر شده است از دوستان معترض عاجزانه درخواست دارم با دید کامل تر به موضوع بنگرند ونه از روی تعصب بیجا

 25. سعید گفته :

  بسیار عالی و آموزنده بود.خسته نباشید

 26. كارشناس ارشد تاريخ گفته :

  با سلام خدمت دوستان
  من كارشناس ارشد تاريخ هستم وتمام منابع فارسي و عربي رو در مورد ورود اسلام به ايران مطالعه كرده ام.فرمايشات آقاي دكتر فروزش كاملا صحيح ومطابق با علم كتب تاريخي مي باشد هيچ انتقادي بر ايشان وارد نيست.كساني كه در مورد تجاوز سپاه ايراني به زنان خودي تعصب نشان داده اند بدانندكه كه چنين موضوعي سنديت تاريخي دارد و متأسفانه حقيقت دارد اين جريان نه تنها در اواخر دوره ي ساساني بلكه در دوره هاي بعدي نيز به تعدد تكرار شده است در واقع علت شكست ساساني يا دولت هاي ديگر ايراني در زمانهاي بعدي به دليل خيانت همين سپاه ايران بوده است.دوست عزيز بهتون حق ميدم كه عصباني بشيد ولي لطفا قبل از هر انتقادي مطالعه بفرماييد باتشكر.

  • احسان گفته :

   سلام.آقای کارشناس ارشد تاریخ لطف میکنید منابع فارسی نه عربی(تاریخ طبری) را به ما هم معرفی کنید.ممنون میشم شما که خیلی از تاریخ سرتون میشه و میفرمایید تو منابع فارسی هم هست.منابع آن را هم ذکر کنید

 27. نگاه گفته :

  موضوع مورد بحث ،موضوع بسیار جالبیست ک نویسندگان مختلف ب آن پرداخته اند.جناب فروزش ب موضوع جالبی اشاره کردند اما مقداری تندی و عجله در نوشتار وجود داشته.وگرنه ایشان هم مطمینا یک ایرانی اصیل هستن و هیچ دلخوشی از حمله اعراب ب ایران ندارند.ایشان یک سرباز پارسی هستند.دوستان میتوانند سخنرانی کورش بزرگ جناب فروزش را گوش کنند و بعد تصمیم بگیرند و نظر دهند.درمورد رشادت….بله کلمه رشادت دراینجا بعنوان متجاوز ب خاک ایران مناسب نمیباشد.مطمینا جناب فروزش باعحله این متن را انتشار داده اند.درمورد تجاوز سرباز پارسی…..از دوستان خواهش میکنم جبهه نگیذند.منظور از این مطلب این نبوذه ک کل یک ارتش ب زنان تجاوز کرده.شاید یک یا دو سرباز از سر شهوت نادانی یا حتی مستی.با قاطعیت نمیتوان گفت.اما مطمینا اینگونه مسایل از هزاران سال پیش تا عصر حاضر بوده.این قسمت تجاوز سرباز را میتوان در بک بحث و موضوع دیگر مطرح کرد.ب تاریخ باید ب دید بیطرفانه نگریست.هیچ ایرانی دلخوش از جمله اعراب نداشته و ندارد.پاینده باد ایران همیشه جاویدان

 28. ایدین بختیاری گفته :

  متنتان دروج است

 29. هموطن گفته :

  باسلام وخسته نباشید درچند موردازمطالب شما ودیگر نویسندگان من موارردی دیدم که باهم فرق داشتن اولین مورد درباره هرمزان بود که شما او راخاعن میدونید اما درنویسندگان دیگر اورا یکی ازسرداران شجاع دانسته که دردو مرحله با اعراب جنگ میکنه ومورد دیگر شما درجایی گفتید که اعراب دوست نداشتن مامسلمان شویم اما درمقابل اون گفتید که ایرانیها را مجبور کردند که درخانه خود به یک عرب جا دهند تابر انها نظارت داشته باشد

 30. کورش کبیر گفته :

  چرت و پرتای خوشگلی بود
  ولی بفهم اقای کارشناس ارشد تاریخ تا کسایی از جنس تو داخل این مملکت 2500 ساله باشند این کشور هیچوقت رشد نمیکنه متاسفانه امسال تو هم خیلی زیاد شدند……
  واسه خودما و مملکتم دلم میسوزه

 31. ناشناس گفته :

  به نظر من هر قومی یا کشوری قدرت داشته باشه و مملکت شمارو تصرف کنه دین و ادابش رو به شما تلمیح میکنه وشما هم به اجبار باید پیروی کنید همانگونه که این سرنوشت دچار ما شده وباید اطاعت گنیم ولذا هیچ دینی برای مردم از روی اختیار نبوده بلکه از روی اجبار بوده

  • زرتشت گفته :

   سلام من که هیچ کدام از این حرفها رو قبول ندارم بعضی یاشون درسته ولی چون دوغ زیاد داره اونارو خراب کرده تاریخ زیرورو تحویل ایرانها میشه چرا نمیدونم متأسفم برای خودمن

 32. امير گفته :

  باسلام
  دوستان عزيز من تمام متن اصلي و نظرات سروران محترم رو موبه مو مطالعه كردم و نتيجه اين شد كه ما بخاطر تنفري كه از اعراب داريم متعصبانه حرف ميزنيم و حقيقت رو اونجوري كه دلمون ميخواد باور ميكنيم.
  كاري به سطح تحصيلات و مطالعه هيچكس ندارم ولي تمام كساني كه نگارنده متن رو وطن فروش خطاب كردند سطح آگاهي پاييني نسبت به تاريخ داشته و صرفا به متون تلگرامي و … كه يك عده معلوم الحال با نيات … مينويسن بسنده ميكنن.
  آيا الان ايراني ها به زنان ايراني تجاوز نميكنن؟
  در كشوري كه 429 (حكومت ساساني) سال سوادآموزي نشه به نظر شما كتابخانه اي هم وجود داره؟
  در صورت سواد آموزي و تحصيل نام يك دانشمند يا فيلسوف ايراني قبل از اسلام را بنويسيد؟ (يادآور ميشم باربد و نكيسا موسيقي دان بودند)
  و موارد بسيار زياد ديگري كه با يك ذره مطالعه به اون دست پيدا ميكنيد
  از آقاي ذبيح اله منصوري هم سند نياريد چون ايشون مورخ نيستند و داستان نويس هستن

 33. شیر گفته :

  جهت اطلاع نویسندهپ، بهایت بک دین جداگانه است و ربطی به تشیع و حتی اسلام ندارد.
  لطفا بیشتر مطالعه کنید

 34. نادر گفته :

  باسلام اقای موسوی ازانسان بیسواد وانسانیکه مدعیه باسواده بیشتراز ازراعیل میترسم چون اون بحق جان میکیرد واین تیپ ادمها حضرت علی ع را از خانه نشین کردند . تاریخ + سند مساویه با واقعیت بازم انکار بکن قربونت برم .

 35. خورشید گفته :

  دوستان چرا بعضی هاتون اینقد متعصبانه حرف میزنید آدم میتونه راحت حدس بزنه که چرا اینقدر متعصب هستین
  شما میبینید حمله یک سال بعد از رحلت پیامبر و به دستور ابوبکر بوده . به هر حال هر کشور ی ممکن تحت حمله همسایگانش قرار بگیره چه بسا اگه جامعه عرب غدیر رو فراموش نمیکرد و میپذیرفت هیچگاه علی ع بیست و پنج سال سکوت نمیکرد و خانه نشین نمیشد حتی در یک سری کتوب تاریخی اومده که یکی از دلایل شرکت ایرانیان در قیام مختار به خاطر انتقامی بود که از اعراب ظالم داشتن چه بسا اگه غدیر پذیرفته میشد بی شک این حمله جنایت کارانه هیچگاه به سرزمین ایران صورت نمیگرفت و هیچگاه یزیدی هم نبود که امام حسین رو در مظلومیت شهید کنه.

 36. ساسان گفته :

  آقای فروزش،
  بسیار متأسفم برای شما با این دروغها و تحریفات تاریخی که انجام داده اید، آنقدر روایاتت خام و مجعول است که نیازی به پاسخ ندارد، حضرت علی خود در نهج ابلاغه اقرار به مشاوره دادن به عمر میکند، در کتاب ابن خلدون و این وهاب و طبری از جنایات مسلمانان بسیار آورده شده است و نقل قولهای عمر از این جنایات و . . . بسیار آمده، خالدبن ولید هم کسی است که حضرت محمد در حمایت و تعریف و منزلت ایشان به وی لقب سیف الاسلام (شمشیر برنده اسلام) را داده اند، بیشتر جنگهای برادرکشی در زمان حضرت علی و بدستور ایشان انجام گرفت و نمونه های آن را میتوان به جنگ رده سیستان که حضرت دستور سربریدن 3000 مرد سیستانی را در یک روز صادر نمودند،
  به تو توصیه میکنم بجای این چرندیات سراسر دروغ کمی به خود آیی، مزدور قلم فروش

  • دختر ایرانی شیعه گفته :

   چطور از تاریخ طبری مدرک میاره واسه تجاوز سپاه ساسانی به خودیا قبول نمیکنید بعد خودتون به تاریخ طبری استناد میکنید آقای ساسان اگه مشاوره ای بوده شماها باید تشکر کنید چون کاری کرد عمر خودش نیاد و اعراب مسلمون مناطق دیگه هم نیان ودر نتیجه تلفات کمتر بشه برفرض که حضرت محمد لقب سیف السلام داده بشه در زمان قبل حملست درضمن اون درگیریها و جنگها تقصیر مخالفین حضرت علی بود ولی توچرا دروغ میگی دستور سربریدن 3هزار سیستانی رو داد مزدور خالی بند دشمن علی(ع) فکر کردی همه ی گفته های تاریخ طبری ووووو ابن خالدون همه درستن نخیر تازه اونا خودشون از هرکی که شنیدن نقل کردن به درستیش اطمینان ندارن حالا بگذریم که شماها دروغ پردازی هم میکنید از چرندیات دست بکش حضرت علی که با قاتل خودش هم عادلانه وخوب برخورد کرده اینکارارو بکنه متعصبا

 37. محسن گفته :

  درود به همه دوستان من از همه عزیزان میخوام تاریخ رو مطالعه بکنند تا حقایق آشکار بشه تاریخ همیشه تکرار شده اگر مردم ما تاریخ رو میدونستند و آگاهی و روشنگری داشتن و عقل و خرد و علم و بدون احساسات تصمیم بگیرن. یکبار دیگه میتونیم تمدن ایرانی رو با مقتضیات نوین برپا کنیم.

 38. ایرانمنش گفته :

  با درود
  در مورد مسلمان شدن ایرانیان. اولا تا دویست سال پس از حمله اعراب به ایران ; ایران در یک سکوت محض قرار گرفته بود( دو قرن سکوت شادروان زرین کوب). در مورد اسلام آوردن ایرانیان هم . اکثر مناطق ایران. به زور شمشیر و نپرداختن جزیه مسلمان شدن. در مورد اصفهان هم که مردم آنجا چند بار بزور اعلام مسلمانی کردند. ولی بعد از رفتن سپاه اعراب باز به دین زرتشتی بر می گشتند.در یزد قبرستانی وجود دارد. که محل دفن سپاه اعرابی است که آمده بودند. مردم را بزور مسلمان کنند. که مردم شبانه آنها را سر به نیست کردند. خلاصه در همه جای ایران یا بزور شمشیر یا برای نپرداختن(جزیه) مردم مسلمان شدن. اما در مورد شمال ایران : طبرستان و آذربایجان تحت رهبری مازیار و بابک تا دو قرن ونیم همچنان زرتشتی بودند. که با خیانت افشین این دو منطقه نیز بزور مسلمان گردیدند.
  اما در مورد شیعه شدن: شیعه تا پیش از صفویه چیزی بوده مانند پیروان دراویش کنونی در مناطقی از ایران آنهم بصورت بسیار جزئی . بطوریکه اصولا چیزی بنام فقه شیعه وجود نداشته. وبرای اولین بار این شاه اسماعیل صفوی بوده که از کسانی مانند محقق کرکی یا پدر شیخ بهایی می خواهد. که برای شیعه فقه بنویسند. شاه اسماعیل تنها در تبریز شکم 20000 زن حامله مخالف شیعه شدن را می درد ( شیعه در ایران چه می گوید و چه می خواهد نوشته “سید رضا نیازمند “) در واقع ایران کنونی ما از نهضتی بنام “شیعوبیه “در حال آسیب دیدن است .و به این معنای که پس از تجاوز اعراب به ایران چون ایرانیان قدرت مقابله مستقیم با اعراب را از دست داده بودند. و چون می دانستند اعراب با علی و خانواده اش مشکل دارند شروع کردند به ساختن داستان هایی در مورد علی و خاندانش و در واقع از خاندان علی به عنوان سپری برای مبارزه با اسلام و اعراب استفاده کردند. و متاسقانه در ایران کنونی داستان های دروغین نهضت شعوبیه در مورد علی و خاندانش مبنا قرار گرفته. و این خاندان برای ایرانیان تبدیل به یک شبه خدا گشته اند.
  یک مطلب مهم اینکه چون در مورد صفویه و شیعه شدن ایرانیان مطالب مکتوب زیاد است. لذا طرفداران شیعه نمی توانند آن را نفی کنند و دائم در حال توجیه شیعه شدن ایرانیان هستند.اما چون در مورد مسلمان شدن ایرانیان مطالب مکتوب کم است. لذا هر مطلب بی پایه اعم از استقبال ایرانیان برای مسلمان شدن و تخطئه زرتشتیان را بیان می دارند.دلیل نبود اسناد معتبر پیش از اسلام این است که اعراب بدوی تمام کتابخانه های ایران را آتش زدند. کتابخانه جندی شاپور را که تنها بیش از 4000 جلد کتاب مرجع و هزاران کتاب دیگر سوزاندند. “عمر” می گفت کتابها را باید سوزاند چرا که یک کتاب یا ارزش اش بیش از قرآن است که باید سوزاند یا کمتر که بازهم باید سوزاند.؟! پس از آنهم که چون قوم غالب بودند. مطالبی به دروغ در مورد ایران پیش از اسلام اشاعه کردند. و توسط بی وطنان ایرانی مکتوب کردند. اصولا نوشته های کنونی از ایران قبل از اسلام یا توسط اعراب یا توسط یونانیان نوشته شده که هر دو از ایرانیان متنفر بودند.

  پروردگار ایران زمین را از شر دروغ و خشکسالی در امان بدارد

  • دختر ایرانی شیعه گفته :

   چرا هی میگین اکثر مردم به زور مسلمون شدن درصورتی که تا اون دوره هاشم آتشکده ها وجود داشت وبعضی از مردم زرتشتی بودن یا چرا میگی برای ندادن جزیه چون مسلمانها هم خمس زکات و اینچیزا براشون واجبه راجب رفتار شاه اسماعیل صفوی که البته همچین چیزی حقیقت نداره ولی سنی کشی اون در تلافی شیعه کشی عثمانی بود

 39. کوروش گفته :

  وقعا ادم کثیف و وطن فروشی هستی. بیناموس برو دو قرن سکوت زرین کوب و تاریخ طبری و…بخون تا بفهمی اعراب با ایران چه کردند. توهم از نسل اعراب زنا زاده ای صددرصد.

  • بیداری گفته :

   درود و سلام
   هم وطن عزیزم و هم وطنان عزیزم متاسفم برای این اسمی (کوروش و بقیه کوروش و آرش نماها) ک رو خودت گذاشتی و این حرفارو میزنی و متاسفم به همه اونایی ک متعصبانه بحث کردند و با هم وطن خودشون بر هر عقیدای سخت برخورد کردند.
   آیا جواباتون مال خودتونه؟ آیا چیزی ک ازش دفاع میکنید چیزی هست که الان هستین؟ آیا جنگتون با خودتون تموم شده؟
   به نظر من تمام این بحثها برای توجیح روحیات و درونیات غیر خدایی یک سری از دوستان که فقط برای توجیح کارهای غیر انسانی شخص خودشون ارائه میدن آیا الان واقعا میتونید زرتشت باشی یا هر دین آزاده دیگه یکتا پرست که حرف از صداقت و پاکی میزنه؟؟؟؟
   من کار به تاریخ ندارم چون خیلی از من دوره من بحثم امروزه حرفام در مورده حال که توش هستم و زندگی میکنم.
   متاسفانه به حدی قضیه جدی هست و فراگیره که ناخودآگاه یک سری از دوستان دارن مقاومت میکنن یک مقاومت از روی ناآگاهی، جالبه که اونای رد میکنن این موضوع هارو که بجز بازی و شبکه های اجتماعی و تمامی ابزارهایی که باعث سرگرمی وتفریح میشرو تو همین اینترنتی که آمریکا و صاحبان اصلیه نظام آمریکایی و اندیشه آمریکایی به ما اجاره داده دنبال میکنن، درصورتی که میتونن با ی تحقیق با همین ابزار بفهمن که اونا در تمام رسانه های بزرگ و کوچک در تمام کشورهای جهان از فیلم گرفته تا بازی شبکه های اجتماعی و هرچیز سرگرم کننده و سیاسی اجتماعی دیگه ای به این موضوع اعتراف میکنن که دنبال رو شیطان و افکار ضد ال بیت هستند آخرین نمونش داعش. نا آگاه طرف داری چیزی یا جناحیو نکنید من طرفداری نمیکنم تاییدم نمیکنم فقط میگم برید و تحقیق کنید این بحثها تمام شده است انسان امروز چیه انسان امروز من و شماییم چه شیعه چه سونی چه زرتشت چه مسیحی و چه خدا پرست خالی. آثار همه این سرگرمیها به راحتی قابل رویته کافیه یک نگاه به اطرافتون بندازید به جامعه به جمع های خونوادگی به خانواده‌ها به خودتون? آیا تغییری نمیبینید؟ آیا این جامعه ربطی به جنگ صدر اسلام و کوروش وآرش داره ایا این جامعه الان اسلامیه آیا زدتشته؟ آیا دینی؟ پس این چه جنگیه که الان است؟ خدا چقدر در شما و اطرافیانتون پرنگه؟ آیا خدایی در شما وجود داره؟ کاری به دین ندارم حرف من حس خوب واندیشه زیبایی به اسم خداست دینشم مهم نیست چه چیزی الان نجات دهنده است چه تفکری لازمه تا اندیشه نو و خوب داشته باشیم حس خوب و دوستی برای ساختن خودمون وبعد ایران و بعد حهان. مشکل دین های یکتا پرست و افکار خدا پرستی است و تمام دین های خدا پرست به پاکی اشاره دارن پاکی خانواده و اجتماع و شخص شما، به راحتی میتونید ببینید که تمام دینهای یکتا پرست دارن دستخوش حمله افکارهای ضد خدا میشن حالا به هر نحوی که شده از نژاد پرستی گرفته تا تعصب بی جا و تفرقه میان تمام ادیان و نسلها قشرها بر هر خط فکری، به راحتی میتونید با یک نگاه به اروپا بفهمید ک جماعتی ک بزرگترین جمع مسیح را دارند خودشون الان در چه حالند و به چی فکر میکنن چرا کشورهای پیشرفته طبق آمار خودشون بیشترین تجاوز رو دارن؟ آیا نسل جدید اندیشه زیبای خدارو دارند؟ آیا خانواده ای که در تمام ادیان الهی هست الان وجود داره؟ حال شما درمورد 1300 سال پیش بحث میکنید؟ آیا امیدوار به زندگی ابدی و راحتی خیالرو دارن. اندیشه خدا باعث میشه شما زندگی زیباتر داشته باشید بهتره یادمون باشه که ما خودمون دنیای خودمونو میسازیم با هر عقیده و هر اعتقادی که هستین باشین گذشته تموم شده رفته مهم اینه الان چن چندیم. لطفا شده حتی یکم درمورد حسی ک درونتون دارید حس ابدی خواهی حس تو خالی بودن یک سریها تحقیق کنید نزارید آرزوهاتونو در شما بسازند و به شما بفروشند ببیند چی ازتون ساختن خودتونو پس بگیرد خداتونو پس بگیرید. من یک شیعه 12 امامه هستم و به تمامی هم وطنانم عشق میورزم با هر اعتقادی که باشن (چندتا از صمیمیترین دوستام لایک و زرتشت و اهل سنت هستن داداشامن). و هر گونه دست درازی به خاک ایران رو محکوم میکنم. باگذشته های تمام شده کار ندارم کمک میخوام واسه آینده انسانیت و دنیا با وجود سرطانهای مدرنی به اسم مرز، پول، جنگ و سیاست.
   یا امام زمان
   به امید بیداری بیشتر قبل از ظهور

 40. علی گفته :

  من میگم ایرانو میشه ب دو قسمت قبل وبعد اسلام تقسیم کرد.قبل از اسلام ایران اوج شکوفایی وبعدش 600سال دست اعراب400سالم دست مغولا 300سالم دست انگلیس و کشورای غربی بوده.غیر از اینه…….

 41. محمد گفته :

  سلام به همه دوستان فقط خواستم به دوستی که اسم خودشو کوروش گذاشته بگم .حداقل حرمت اون اسمو که رو خودت گذاشتی رعایت کن .این اقا زحمت کشیده یک مطلب گذاشته شماهم برو تحقیق ومطالعه کن نقدش کن اگه بابته حرفای زشتی که زدی این اقا حلالت نکنه …
  خداوند دینو فرستاد که ما انسانیتو یاد بگیریم .و همدیگرو مثل خودش دوست داشته باشیم به نظرم خودتون اگه یه غیر ایرانی نقد شمارو بخونه شما بازم به ایرانی وبا فرهنگ بودنت افتخار میکنی
  جناب فروزش بنده از شما بخاطر مطلبتون تشکر میکنم وبجای این دوست عزیز معذرت میخوام ان شاءالله که ببخشینش

 42. a.h.f گفته :

  سلام از روی چه اساسی نوشتین که سربازان رستم فرخ زاد یکی از دلیران ایرانی به مردم ایران تجاوز و به درستی رفتار نکردن

 43. اسنا گفته :

  لطفا يكي جواب درست بده بالاخره ما مسلمان شديم تا دين ماكامل شود يانه مسلمان شديم تا كنيد نباشيم وغلام

  • دختر ایرانی شیعه گفته :

   همه جورش ممکنه هم نمیشه گفت که همه بدون هیچ دلیلی سریع مسلمون شدن ونه میشه گفت که همه به زور وترس مسلمون شدند که اونجور مسلمونی دوزارم نمیرزه ولی یه نکته حایز اهمیته اگه حرف جماعت اسلام ستیز که مورد دومو هی میگن درست بود وعثیده به اسلام و محبت به اهل بیت 1400سال دووم نمیاورد

 44. ایرانی گفته :

  طبق مطالعات اندک تاریخی که داشته ام در برخی منابع اشاره شده است که در حمله سپاه اعراب به ایران امام حسن و امام حسین نیز شرکت داشته اند. ضمنا طبق نظر یکی از ائمه جنعه که خودم شنیدم از نظر اسلام جهاد را بر 2 نوع تقسیم نمودند 1- جهاد دفاعی که در مقابل حمله دشمن بر همه گان واجب می شود 2 – جهاد تبشیری که برای ترویج اسلام انجام میشود و به این ترتیب ایشان حمله به ایران و قتل عام صدها هزار نفر و غارت اموال و ناموس مردم را توجیه نمودند . ضمنا بعرض دوستانیکه به تاریخ ایران و استوره های آن همچون آرش کمانگیر ، کاوه آهنگر، آریو برزن و … افتخار میکنید برسانم که متاسفانه در همین جمهوری اسلامی مجسمه های آنها در شهرهای ساری، اصفهان و خرم آباد تخریب شد و از هیچ کس صدای اعتراضی بلند نشد!!!

  • تیام گفته :

   با سلام خدمت شما سروران گرامی ,داستانی که استاد نقل فرموده ,دارای نواقصی از نظر عقلی میباشد ,اول اینکه تاریخ نویسان همه تقریبا نقل قول میکردن ,دوم اینکه وقتی جنگ شدت گرفته باشه کسی به فکر تجاوز و غارت نیست ,و …. بازهم ممنون از تحقیق خوبتون و از دوستان گلم.میخوام که شیعه تحقیقی باشن نه شیعه ارثی ,و افتخار ایران و ایرانی به تاریخ وگذشته کشورمونه , امیدوارم که مردم ایران خوب فکر کنن و بحث های شیعی و سنی و یا وطن پرستی با اسلام مغایره و غیره, همه ی ما با هر لهجه یا گویش ,و یاد دین و ایین میبایست متحد باشیم وبهم.احترام بزاریم حتی اگر باور من غلط باشه تا بتونیم اینده خوب برای کشورمون رقم بزنیم امین

  • دختر ایرانی شیعه گفته :

   امام حسن وامام حسین حضور نداشتن واین یه حرف ضعیف السنده ولی اگه حضور داشتن به معنی جنگ نیست چون توهمین حایی هم که اومده با تردید گفته شده حسن وحسین هم بودن از نظر شیعه امامان معصوم هیچوقت درجنگها تحت سرپرستی فرد غیر معصوم نبودن همینطور که پدرشون با این همه شجاعت در هیچکدوم از این جنگها حضور نداشت واز اون گذشته حتی در جنگهای صفین و جمل به دلیل علاقه وبه دو فرزندش که امام بعدی بودن زیاد اجازه ی میدان نمیداد حالا پسراشو بفرسته ایران واسه جنگ البته ممکنه ایران اومدنش دلایل دیگه داشته باشه ودرباره ی سخن بعدی 1 اولا جهاد ابتدایی بر همگان واجب نشده از جمله غیر مسلمانان وبردگان وناتوانان وبیماران ودوم اینکه من تا حالا جهاد تبشیری نشنیدم ولی اونجور حهاد اولا به گردن فرد منتخب خداست که اعمالش سراسر درست وحقه ومرنکب جنایت واشتباه نمیشه

 45. علی گفته :

  من در مورد تمام این ماجرا ها تحقیق کردم و تمام این موارد درست هست و حالا یک عده صهیونیستی و انگلیسی و وهابی دارند تاریخ ما را تحریف می کنند

 46. مصطفی گفته :

  متاسفم برای مردمی که فقط به تاریخ ۲۵۰۰ سال قبلشان افتخار می کنند فقط برای شکست در جنگهای ۱۴۰۰ سال قبلشان افسوس می خورند اما از حال امروزشان خبر ندارند و برای فردايشان تلاشی نمی کنند

 47. ناشناس گفته :

  با سلام. اگر شما فوق لیسانس تاریخید منم فوق پروفسورای تاریخم نزدیک 40 ساله میخوانم همراه اندیشه (تفکر)در جاهای مختلف اومده و اینی که میگم نظر کسی نیست به طور مثال در برخی سفرنامه ها آمده و در تاریخ تا 400 سال پیش ایران بیش از 40 در صد زرتشتی بود مانند لهراسبیان بختیاری ک زمان شاه عباس مسلمان شدن و… وحتی به صورت سینه به سینه من از خیلی ها مانند اصفهاتی ها و یزد وکرمانی ها شنیدم چند نسل بالاترشون زرتشتی بودند حتی گلپایگان و… بگذریم متاسفانه افراد خود فروخته زیادند و ایران بد شانس اینا همه نفرین حضرت محمد است اگرنه شما به جای حرف بخوانید میبینید که زرتشتی کتابش از انجیل بهتره ولی حیف که باید تازی ( عرب ) شد توسط منت کش های معرب ولی من ی تنه میجنگم با شما ها خدایا یه روزی میشد به زور خود فروخته هارا میذاشتیم پاری باستان واوستا بخوانند آمین

 48. ناشناس گفته :

  عجب درام و داستانی ولی آرمانی و تخیلات نگارنده

 49. sara گفته :

  به جز تعصب وحرف های پوچ چیزی نیافتم بسیار حرف هایتان بی اساس وپر از تعصب بود با کمی تحقیق ک فقط یک طرفه نباشه میتونی خیلی چیز هارو درک کنی و حقیقت را دریابی نه صرفا با تعصب وچشم بسته .

 50. حیدر گفته :

  فعلا این چیزها فایده نداره و به فکر حال باشید که جمعیت شیعه در ایران تا چندین سال دیگر در اقلیت خواهد بود.

  • دختر ایرانی شیعه گفته :

   اگه تا چند تا سال دیگه جمعیت شیعه اقلیت باشه درسته ناراحت کنندست ولی یکی از نشونه های ظهور مهدی موعود هم است

 51. سلام به همه ي انسان هاي عاقل، حق جو و عدالت خواه!
  دوستان عزيز من، با مطالعات كمي كه دارم از تون ميخوام كه به زمان حال بچسبين. و راه و مكتبي رو انتخاب كنيد كه بيشتر به عقل و منطق تكيه داره و جهت روشنگري مردمان توصيه ميكنه تا با تحقيق و ژرف نگري از منابع معتبره استفاده كرده و با بكار گيري عقل و منطق حق رو بيابيد. و در ضمن مخالف دين و مذهب كسي هم نيستم. اينو ميدانم تعدادي متاسفانه دين شون ارثييه و تعدادي هم شايد ديني رو در راستاي تحقق اهداف و منافع شخصي شون انتخاب نمودن(كه اميدوارم از اين دسته افراد نباشيد) و يه تعدادي هم شايد فقط همون اندازه كه عقل شون حكم كرده دين يا مذهبي رو پذيرفتن. بنده به اين باورم، ديني درسته كه باقتضاي زمان پاسخگوي نياز هاي روزگار معاصر باشد و از جانب حق بوسيله فرستاده ي منتخبش انتخاب شده باشد.
  الحمدلله اولا و آخرا

 52. ببخشيد اين يكي اصلاح شد
  سلام به همه ي انسان هاي عاقل، حق جو و عدالت خواه!
  دوستان عزيز من، با مطالعات كمي كه دارم از تون ميخوام كه به زمان حال بچسبين. و راه و مكتبي رو انتخاب كنيد كه بيشتر به عقل و منطق تكيه داره و جهت روشنگري مردمان توصيه ميكنه تا با تحقيق و ژرف نگري از منابع معتبره استفاده كرده و با بكار گيري عقل و منطق حق رو بيابيد. و در ضمن مخالف دين و مذهب كسي هم نيستم. اينو ميدانم تعدادي متاسفانه دين شون ارثييه و تعدادي هم شايد ديني رو در راستاي تحقق اهداف و منافع شخصي شون انتخاب نمودن(كه اميدوارم از اين دسته افراد نباشيد) و يه تعدادي هم شايد فقط همون اندازه كه عقل شون حكم كرده دين يا مذهبي رو پذيرفتن. بنده به اين باورم، ديني درسته كه باقتضاي زمان پاسخگوي نياز هاي روزگار معاصر باشد و از جانب حق انتخاب و بوسيله فرستاده ي منتخبش ابلاغ گردد.
  الحمدلله اولا و آخرا

 53. ببخشيد اين يكي اصلاح شد
  سلام به همه ي انسان هاي عاقل، حق جو و عدالت خواه!
  دوستان عزيز من، با مطالعات كمي كه دارم از تون ميخوام كه به زمان حال بچسبين. و راه و مكتبي رو انتخاب كنيد كه بيشتر به عقل و منطق تكيه داره و جهت روشنگري مردمان توصيه ميكنه تا با تحقيق و ژرف نگري از منابع معتبره استفاده كرده و با بكار گيري عقل و منطق حق رو بيابيد. و در ضمن مخالف دين و مذهب كسي هم نيستم. اينو ميدانم تعدادي متاسفانه دين شون ارثييه و تعدادي هم شايد ديني رو در راستاي تحقق اهداف و منافع شخصي شون انتخاب نمودن(كه اميدوارم از اين دسته افراد نباشيد) و يه تعدادي هم شايد فقط همون اندازه كه عقل شون حكم كرده دين يا مذهبي رو پذيرفتن. بنده به اين باورم، ديني درسته كه باقتضاي زمان پاسخگوي نياز هاي روزگار معاصر باشد و از جانب حق انتخاب و بوسيله فرستاده ي منتخبش ابلاغ گرديده باشد.
  الحمدلله اولا و آخرا

 54. یه اسمه عربی گفته :

  اگر هر جنایتی رو از اعراب بشنویم دور از ذهن نیست. چرا که اعراب در جاهلیت محض بودند. و اسلام و پیغمبر هم موفق به اصلاح این قوم نشدند. (جمله معروف پیامبر: من عرب هستم ولی عرب از من نیست). مثل حضرت موسی که نتونست بنی اسراییل رو آدم کنه.
  من این نتیجه رو میگیرم که جاهلیت اعراب با اسلام مخلوط شده و به دسته ما رسیده و اون بلاهارو سره ما آورده و هنوزم داره میاره. برای همینه که یه چیزایی توی احکام اسلام هست که با عقل جور در نمیاد.
  در مورده تاریخ هم باید بگم همیشه مظلوم ظالم رو بوجود میاره و مقصره بخش بزرگی از تاراج رفتن ایران ،خوده ایرانی ها هستند.اگر حکومت اون زمان مقتدر تر بود تاریخ جوره دیگه ای رقم میخورد.
  دوستان بالا داشتند بحث میکردند که اگر اونا حمله نمیکردند ما الان زرتشتی بودیم و … یه سوالی مطرح هست که شما الان آزادی عمل دارید. آیا دوباره میرید زرتشتی بشید؟
  مشکله الان ایران اینه که چرا زرتشتی نیست!!!
  مگه کشور هایی که پیشرفت کردند یکی از این 2 دین رو انتخاب کردند. مگه دین میتونه باعث پیشرفته یه ملتی بشه؟! کشورها با علم و تلاش پیشرفت میکنند نه دین.
  کشورهای مسلمان چقدر توی علم بشر نقش دارند؟ چه اهدافه بشر دوستانه ای داشتند. عربها که فقط دنباله عیاشی و افعال جنسی هستند. ایرانی ها هم عاشق مفاسد اقتصادی شدند. پیشرفت ترکیه هم به خاطره سکولار بودنه دولتشه.
  به نظره من بشره امروز باید با فهم و عقله خودش بیاد فرهنگو اصلاح کنه و تعصبات رو کنار بذاره. ژاپنی ها یا بعضی کشور های اروپایی با فرهنگ ، دنباله هیچ کدوم از ادیان ابراهیمی نبودند .با عقله خودشون برای خودشون فرهنگ مثال زدنی درست کردند. و به پیشرفت و آسایش رسیدند.
  ما هم میتونیم درس بگیریم و هم وقتمون رو برای بعضی تعصبات تلف کنیم. چه تعصبات اینوری ،چه اونوری!
  از اینکه فرهنگمون و اسامیمون عربی شده قلبا ناراحتم. باید یه فرهنگ ایرانی جدید بسازیم.

  • دختر ایرانی شیعه گفته :

   کدوم احکام اسلام با عقل جور در نمیاد؟؟؟واین حرفایی که راجب پیشرفت زدی درسته با علم وتلاشه ولی ایا دین از جمله اسلام از علم وتلاش مگه حرف زده واین همه از تعقل وعلم وتلاش حرف زده واینکه یه عده مسلمون نما دنبال جنگ وعیش ونوش و مفاصد اقتصادی هستند ربطی به دین نداره

  • دختر ایرانی شیعه گفته :

   واینکه نباید برای شما پیشرفت در امور دنیا باعث یشه که دین وخدا پرستی وامور اخرت برای شما ناچیز به نظر بیاد چون این واسه هرکس که این تفکرو داره عند بی عقلیه والبته بگذریم که بعضی کشورها تو بعضی پیشرفت مثبتشون بسیار به مفاهیم اسلام نزدیکه واینکه خودت هم متعصبی مثلا اسم عربی وزیبای علی چه مشکلی داره که ناراحتی وفرهنگ ماهم فرهنگ عربی نیست اسلامی هستش که اگه همه به شعور کافی برای انجام دستوراتش برسن خیلی هم خوبه

 55. بنام خداوند لوح و قلم و آنكه جان را فكرت آموخت!
  بخوان بنام پروردگارت كه آفريد انسان را از علق. بخوان و پروردگارت كريمترين كريمان است. همان كسي كه بوسيله قلم آموخت آنچه را كه انسان نميدانست بتدريج به او.(علق/1-5)
  اي همه هستي ز تو پيدا شده خاك ضعيف از تو توانا شده
  درود بر همه ي دوستان ترقي خواه!
  من ميخوام راجع به دين چيزاي بگم: اولا سوال اينه كه آيا دين توحيدي از جانب خدا براي انسان سازي بشر مياد؟ جواب: بله. سوال ديگر من اينه كه آيا آدم از بدو تولد عالم ميباشد يا عالم بدنيا مياد؟ مثلا اگه از شما بپرسن اولين معلم بشريت كي بود؟ حتما پاسخ ميدين خود خدا. آره جواب درسته خدا بوسيله انبياي برگزيده ش بر بشريت لطف كرد و منت نهاد. ايشان رو واسطه ي فيض بر اشرف مخلوقاتش قرار داد. وعلم رو از طريق ايشون براي بشر منتقل كرد. ما كه تازه بدنيا پا ميذاريم حتما نيازمند مربي هستيم تا قدم به قدم بلاخره اگه مديريت درست باشه به اوج قله هاي از موفقيت دس ميابيم. پس آدما نياز به معلم دارن. بدون معلم كسي به جايي نرسيده و نخواهد رسيد.
  اولين مربيان بشر بعد از خداي رحمان انبياي مكرم بودند كه دانش رو با سعي و تلاش و هزار خون دل به بشر انتقال دادن تا در مسير درست قرار بگيرند.
  مقدمه كلام من تا اينجا اين بوده كه بگم مبناي همه ي پيشرفت علوم و دانش بشر امروزي دين توحيدي از جانب حق بوده حالا پيشرف در هر زمينه ي چه بوسيله مسلمانان يا غير مسلمانان. پس ميخوام به سخنم ادامه بدم و بپرسم آيا پيشرفت در پرتو دين خدا با اخلاق خداپسند خوبه يا در سايه ي تفكرات شيطوني وعقايد باطل و دين ستيزي؟
  مثلا يكي ظالم و ظلم مي آفريند ولي ديگري از مظلوم دفاع ميكند. كساني تروريست خلق ميكند مثال:بنام هاي داعش، بوكوحرام، طالبان، القاعده، الشباب، النصره و غيره كه همشون با يه تفكراند ولي به اسم هاي گوناگون در جغرافياي مختلف و به منظور بدنام كردن دين حقه خدا ايجاد گرديده اند و از ايشون در مسيرمنافع واهداف شوم شون استفاده ميكنند، ولي ديگري به روشنگري مردمان ميپردازد. يكي با فروش انواع اسلحه و سياست هاي شوم شيطاني جنگ ها راه مي اندازد و مردمان رو بي خان ومان ميكند. و ديگري كمك هاي انسان دوستانه به مناطق جنگ زده ميفرستد. يكي سلاح كشتار جمعي طراحي ميكند و روي مثال هيروشيما امتحانش ميكند ولي هستند كسان ديگري كه به فرهنگ سازي مشغولند.

  من سنگ ديني رو به سينه ميزنم كه اولين منبع استنباط دلايل ديني اش قران ميباشد. قراني كه كليات علوم و سرنوشت كونين توش تذكر داده شده. چن نمونه از زبان قران مجيد ميگم:(آيا كساني كه كفر ورزيدند ندانستند كه آسمانها وزمين هر دو به هم پيوسته بودند و ما آن دو را از هم جدا ساختيم و هر چيز زنده اي را از آب پديد آورديم آيا باز هم ايمان نمي آورند؟ انبيا/30 )
  تقريبا 40 سال پيش تئوري انفجار بزرگ بوسيله علم بشر امروزي ارائه داده شد. در حاليكه آيه فوق 1400 سال پيش موضوع مهبانگ را بيان كرده است. كه دوستان با يه كليك سرچ مهبانگ از نظر قران ميتونن مطالعات بيشتري راجع به موضوع داشته باشند.
  اون بالا شد ابتداي آفرينش و بازم توآيه ي 104 همين سوره ميفرمايد:(روزي كه آسمان را همچون طومار نوشته ها در مي پيچيم همانه گونه كه بار نخست آفرينش را آغاز كرديم دوباره آن را باز ميگردانيم وعده اي است بر عهده ما كه ما انجام دهنده آنيم) اشاره دارد به قيامت، آخر سرنوشت جهان.
  (واوست آن كسي كه شب و روز و خورشيد و ماه را پديد آورده است هر كدام از اين دو در مداري معين شناورند.(انبيا/33))
  (آسمانها و زمین را به حق آفرید شب را به روز درمى‏پیچد و روز را به شب درمى‏پیچد و آفتاب و ماه را تسخیر کرد هر کدام تا مدتى معین روانند آگاه باش که او همان شکست‏ناپذیر آمرزنده است.(زمر/5))
  (آيا زمين را گهواره اي قرار نداديم؟(النبا/6))اشاره دارد به حركت گهواره گونه زمين، با آنكه كره زمين سرعت هاي گوناگون و سرسام آوري دارد ولي حركت هاي آن، هرگز موجب سلب آرمش نمي شود واز آن به مثابه گهواره تعبير شده است.
  و ما آسمان را با قدرت خود بر افراشتیم و آن را همچنان گسترش می دهیم.(الذاریات ۴۷)
  قران پر از اين دس آيه هاست. خب من فقط به چند آيه ي آفاقي اشاره كردم و به آيات انفسي قران اشاره نميكنم و از زبان خود قران ميگم كه براي صاحبان خرد همين يه اشاره كافيست. و دوستاني كه با قران تا هنوز آشنائي ندارند ميتوانند به تفاسير مراجعه كنند.
  حالا سوال اينجاست كه آيا دين ميتونه باعث پيشرفت يه ملتي بشه؟ جواب من: دين نه تنها ميتونه باعث پيشرفت يه ملت بشه بلكه ميتونه و توانسته باعث پيشرفت كل بشريت بشه. و پيشرفت امروز بشر مديون و مرهون دين توحيدي خداست! حالا چه بشر به احكامش عمل كرده چه نكرده.
  حالا سوال ديگه اينجاست كه كشور هاي مسلمان چقدرتوي علم بشر نقش دارند؟ البته فراموش نكنيم كه بايد اينو هم بپرسيم چه نقشي داشته اند؟
  من از پيامبر ص آغاز ميكنم: كه من شهر علمم و عليم در است درست اين سخن قول پيغمبر است.( شاهنامه فردوسي) بر گرفته از منابع مختلفه سني و شيعه.
  امامان همشون باقر العلوم بودند يعني شكافنده علوم. ولي از بد روزگار حكماي مستبد زمان متاسفانه نتونستن علم شونو انتقال بدن. فقط خوشبختانه امام صادق ع چن سالي تونست از فيض علمش مردم بهره ها ببرند. دانشگاهي درست كرده بود كه چهار هزار عالم تواناي قلم بدست روزگار در محضرش به تحصيل علم مشغول بودند.
  ميشه به جابر ابن الحيان اشاره كرد و به ابن سيناي بلخي يا ميشه به ابوريحان البيروني اشاره كرد يا محمد ابن موسي خوارزمي ويا به غياث الدين جمشيد كاشاني. من فقط به مثال مشت نمونه خروار بسنده ميكنم. اگه دوستان مائل باشند با كمي زحمت بروند و بيشتر تحقيق كنند تا حقيقت رو دريابند. بله دين توحيدي و علماش نقش كليدي در توسعه علم و پيشرفت بشريت داشته اند.
  زماني كه بنده عرض ميدارم دين منظور، فقط شريعت ابراهيمي نيست بلكه منظور همه ي شريعت هاي توحيدي است. مثلا دوستمان به دين زرتشت اشاره داشتند. از نظر من دين زرتشت توحيدي بوده.
  http://www.adyannet.com/fa/news/14916
  و قران به اين موضوع نيز اشاره داشته:( ما تو را بر حق بشارتگر و هشدار دهنده گسيل داشتيم و هيچ امتي نبوده مگر اينكه در آن هشدار دهنده اي گذشته است.(فاطر/24))
  جا دارد كه بايد تصريح كنيم هر شريعتي تو زمان خاص خودش كاربرد داشته است و در زمان انقضاي شون دستخوش دگرگوني ها و تحريفات فاحش شده اند.
  شريعت هاي توحيدي باقتضاي زمان در مسير همديگر قرار داشته اند. و با گذشت زمان و با آمدن شريعت بعدي يه سري از احكام شريعت قبلي حذف ميشده و يه تعدادي هم تو شريعت جديده حل ميشده. ( هر حكمي را نسخ كنيم يا آن را به دست فراموشي بسپاريم بهتر از آن يا مانندش را مي آوريم مگر ندانستي كه خدا بر هر كاري تواناست.)البقره/106))
  تا اينكه آخرين نسخه ي دين جهان شمول ابلاغ ميگردد و خداوند خودش قول محفوظ ماندن و نگهداري اش را داده است: (ما قرآن را نازل کرديم؛ و ما بطور قطع نگهدارآنيم.(حجر 9))
  اون بالا دوست خوبم به پيشرفت تركيه اشاره كردن كه اونم به خاطره نوع سكولار بودن دولتشه. من در شگفتم از اين سخن ايشون! آيا تركيه يه كشور پيشرفته است؟ اگر جواب بله هستش بگيد تو چه زمينه ي؟ بنده خيلي كاوش كردم تا اگر پيشرفتي در عرصه علوم مختلفه تركيه را پيدا كنم متاسفانه چيزي نيافتم. نميدونم پيشرفت از نظر شما چيست؟ ولي بذا بپرسم آيا تركيه توربو جتي طراحي كرده يا آيا ماهواره ي به فضا فرستاده يا آيا…؟ صرفنظر از رشد اقتصادي چشمگيرش در امور بازرگاني در سالهاي اخير كه به علت موقعيت برترش بوده. موضوع ديگه اينكه اقتصاد تركيه وابسته به درآمد هاي نظير صنعت توريسم و گردشگريست. چون هر سال سيلي از گردشگرران خارجي به كشور تركيه ميريزند و پولهاي شونو صرف مفاسد اخلاقي وعياشي وافعال جنسي ميكنند. چون تركيه يه كشور سكولاره ديگه كه به دين ارزشي قائل نيست.
  از نظرتسليحاتي وابسته به اربابان بزرگش چون آمريكا و در كل ناتوست.
  ديگه اينكه جا دارد از سريال هاي مستهجن و غير اخلاقي تركيه يادآور بشيم. كه نه تنها جوانان خود شونو به گمراهه كشانيده بلكه تاثير زيادي روي جووناي كشور هاي مختلفه داشته.
  و يكي از دلايل اين كه ما چرا فعلا از غرب در علوم عقب افتاديم و تمدن از شرق به غرب منتقل شد و خرافات ازغرب به شرق؟ در حاليكه يه زماني تمدن از آن ما بوده است. اينه كه راستي قرنهاي متمادي ما در بحران ها به سر برديم. و تازش ها، حملات و تاراج هاي كه صورت گرفته در تاريخ ما رو از پيشرفت عقب نگهداشته. دوستان من اون بالا از تازش اسكندر خونخوار و بيرحمي هاي مغول تازي چنگيزطغاي و نوادگانش و اعراب و غيره تذكر دادند ولي جا دارد بگيم كه غفلت هاي هم باعث شده تا ما عقب بمونيم. بهرصورتش ما در آزمايش بزرگ خدا قرار داريم و بوسيله پروردگار مون امتحان ميشويم. و تو اين امتحان بزرگ الهي اميدواريم موفق بشيم و در سايه آزمايش بزرگش رشد كرده و به كمال برسيم.
  خدايا تو آن كن كه پايان كار تو خشنود باشي و ما رستگار
  بقول دوستمون راستي بايد تعصب رو كنار بگذاريم حالا تعصب از هر نوع ش زشته. درسته كه اكثريت اعراب جاهل بودند، يعني اگه جاهل نبودند پيامبري هم برا اصلاح شون نمي اومد. و از اينكه حمله كردن به كشور ها كار شون درست نبوده اون بالا دوستان مون اشاره كردن كه دين باس بوسيله اهل البيت پيامبر يعني بوسيله امام معصوم معرفي ميگرديد. كه چنان نشد. نبايد به همه توهين كنيم. اگر كسي به اهل البيت نبي اكرم ص ايرادي دارد به اين سايت سري بزند تا حقيقت براش روشن بشه:http://shayeaat.ir/post/409
  مثلا ميگيم اعراب بد اند و زشت. آيا با كمي تامل خوب نيست از خود مون بپرسيم آيا عرب همشون بد و زشت اند؟ يا برخلاف اين يكي با كمي تفكر از خود مون بپرسيم آيا ما همه مون خوبيم، هيچ زشت و بدي تو مون نيستش؟ حالا درسته كه سرزمين ايران زمين بزرگ هر بار به بهانه هاي مختلفي مورد تهاجم بي رحمانه ي قرار گرفته كه پيامد هاي خيلي ناگواري داشته است. مثلا اگه تاريخو نگاه كنيم تازش ها رو اون بالا دوستان مون تذكر دادند، راستي كه جنگ هاي خانمان سوز بي شماري اتفاق افتاده است كه دوستانم اون بالا از تهاجم بي رحمانه سلطان محمود(شيطان ماموت)غزنوي وتازش و هجوم و غارتگري هاي اشرار افاغنه و بعدشم قضيه نادر شاه افشار چيزي نگفته اند. يعني مي بينيم تاريخ پراز جنايته. الان تو اين روزگار ديگه زمانش نيست به كسي گير بديم و بگيم چرا اونجوري شد؟ بلكه از اون تجربه هاي تلخ بايد پند گرفت و ديگه نبايد گذاشت چنان قضاياي شوم اتفاق بي افته.
  دوست من اون بالا به حديث (من عرب هستم ولي عرب از من نيست) اشاره داشتن. اگه بي زحمت سري به اين سايت:http://forum.roq.ir/t37930 بزنند از حقيقت امر آگاه خواهند شد.
  و ديگر اينكه دوستم اشاره ي به جاهليت اعراب مخلوط شده با اسلام رو تذكر داده اند و گفته اند كه چيزاي توي احكام اسلام هستش كه با عقل جور در نمياد. ولي از اون جهالت مخلوط شده با اسلام كه منجر و منتج به احكامي گرديده كه با عقل جور در نمياد آدرسي ندادند يا مثالي متذكر نشده اند. در حاليكه قران از مصون ماندن اين دين از تحريف خبر ميدهد كه اون بالا ياد آوري گرديد.(حجر/9). واي كاش ميشد ما رو هم در روشنائي قرار بدهند تا ما هم خودمونو اصلاح كنيم.
  محض اطلاع تون در مورد عقايد و احكام و اخلاق كه قران از شون بحث ميكند بايد گفت كه موضوعات دين هم دلائل عقلي اند و هم نقلي دارند. دو دليل يكي عقلي و ديگري نقلي را توضيح ميدم:
  مثال دليل عقلي: عقل انسان حكم ميكند كه اگر كسي به او نعمتي اعطا كرد، سپاسگزار وي باشد،چرا كه اگر اين عمل پسنديده را ترك نمايد و از نعمت دهنده ي خود قدرداني نكند، هر عاقلي او را مستحق مذمت و ملامت مي داند. اما سپاسگزاري امكان ندارد مگر اينكه ابتدا دهنده ي نعمت شناخته شود. زيرا تشكر و سپاس از هر كسي بنا به صفات و ويژگيهاي او فرق مي كند و بايد متناسب حال و خصوصيات وي باشد. تشكر از پدر و مادر، حفظ حرمت و اطاعت از آنان است و تشكر حقيقي از معلم،علاوه بر احترام،خوب درس خواندن و عمل به توصيه هاي وي است. از طرف ديگر اگر خالقي وجود داشته باشد،عطا كننده ي تمامي مواهب و نعمتهائي است كه از آنها برخورداريم و چون شكر منعم،عقلا واجب است و اين شكر هم ميسر نيست مگر با شناخت آن منعم،بنابراين شناخت خداوند و معرفت به صفات وي به حكم عقل واجب است.
  پس مرا ياد كنيد تا شما را ياد كنم، و مرا سپاس گزاريد و كفر نورزيد و كفران نعمت من نكنيد. (البقره، 152)
  همانان كه خدا را [در همه احوال‏] ايستاده و نشسته، و به پهلو آرميده ياد مى‏كنند، و در آفرينش آسمانها و زمين مى‏انديشند [كه:] پروردگارا، اينها را بيهوده نيافريده‏اى منزهى تو! پس ما را از عذابِ آتش دوزخ در امان بدار. (آل‌عمران، 191)

  دليل نقلي: يه مثال خوب رجعت و معاد است كه با عقل جور در نمياد. ولي چون كار خالق، المعيد والباعث يكتاست! كار حضرت عشق ازلي ست وابدي كه بايد پذيرفتش.http://www.askquran.ir/showthread.php?t=8439
  ابوعلي حسين سينا دانشمند بزرگ تصریح میکند بر اینکه:( ما دلیلی عقلی بر معاد جسمانی نداریم، و از نقطه نظر برهان نمی توانیم إقامه دلیل کنیم، ولی چون رسول صادق مصدق (ص) خبر داده است، از نقطه نظر شرع مسلم است(شفا)). اگر نظر دوست خوب مون كه اون بالا گفتن چيزاي تو دين اسلام است كه با عقل جور در نمياد، از اين دست باشد ابن سينا فيلسوف بزرگ تقريبا هزار سال پيش پاسخشو داده است.
  و درآن هنگام که قبرها زیر و رو شود.(انفطار/4)
  آيا انسان مى‌پندارد كه هرگز استخوانهاى او را جمع نخواهيم كرد.(القيامه/3)
  آرى قادريم كه حتى خطوط سر انگشتان او را موزون و مرتب كنيم.(القيامه/4)
  در آن روز دلهايي سخت هراسانند.(النازعات/8)
  ديدگان آنها فرو افتاده.(النازعات/9)
  گويند: آيا ما باز به مغاك زمين بر ميگرديم؟(النازعات/10)
  آيا ما وقتي استخوان ريزه هاي پوسيده شديم زندگي را از سر مي گيريم؟(النازعات/11)
  و با خود گويند در اين صورت اين برگشتي زيان آور است.(النازعات/12)
  ولي در حقيقت آن بازگشت بسته به يك فرياد است و بس.(النازعات/13)
  و بناگاه آنان در زمين هموار خواهند بود.(النازعات/14)
  روزى كه از گورها [ى خود] شتابان برآیند، گویى كه آنان به سوى پرچمهاى افراشته مى دوند.(معارج/43)
  دیدگانشان فرو افتاده، [غبارِ] مذلّت آنان را فرو گرفته است. این است همان روزى كه به ایشان وعده داده مى‏شد.(معارج/44)
  آيا انسان نميداند که ما او را از نطفهاي بي ارزش آفريديم؟! و او (چنان صاحب قدرت و شعور و نطق شد که) به مخاصمه آشکار (با ما) برخاست! ( يس/77 )
  و براي ما مثالي زد و آفرينش خود را فراموش کرد و گفت: چه کسي اين استخوانها را زنده ميکند در حالي که پوسيده است؟!) ( يس/78 )
  بگو: (همان کسي آن را زنده ميکند که نخستين بار آن را آفريد، و او به هر مخلوقي داناست! ( يس/79 )
  همان کسي که برايتان در درخت سبز فام اخگر نهاد كه از آن]چون نياز تان افتد[آتش ميافروزيد!) (يس/80 )
  آيا کسي که آسمانها و زمين را آفريده توانا نيست كه بازهمانند آنان را بيافريند؟! آري اوست آفريننده دانا! (يس/81)
  فرمان او چنين است که هرگاه چيزي را اراده کند، تنها به آن ميگويد: (موجود) باش!، آن نيز بيدرنگ موجود ميشود! ( يس/82 )
  پس منزه است آن كسي که ملكوت( مالکيت و حاکميت) همه چيز در دست اوست، و به سوي اوست كه باز گردانيده ميشويد! ( يس/83 )

  از دوستان خوبم ميخوام از حرفام ناراحت نشن. بازم اكيدا ميگم بنده مخالف هيچ تفكر و دين و مذهبي نيستم.و فقط به همون اندازه ي كه عقلم دستور ميده و مطالعه تو منابع خود مون دارمو توضيح ميدم و به اشتراك ميذارم. اظهار نظر كه آزاده،پس از دوستان خوبم ميخوام بيان و با ادله محكم عقايد شونو بيان كنن و ما رو در روشنايي قرار بدن تا همه مون تو مسير درست قرار بگيريم.

  پس تذكر ده كه تو تنها تذكر دهنده اي.(الغاشيه/21) بر آنان تسلطي نداري.(الغاشيه/22)

  آيا زمان طولاني بر انسان گذشت كه چيز قابل ذكري نبود.(الانسان/1)
  اي انسان چه چيزي تو را در برابر پروردگار بزرگوارت مغرور ساخته؟(الانفطار/6)
  همان كسي كه تو را آفريد و اندام تو را درست كرد و آنگاه تو را سامان بخشيد.(الانفطار/7)
  ما انسان را از نطفه مختلطي آفريديم و او را مي آزماييم بدين جهت او را شنوا و بينا قرار داديم.(الانسان/2)
  ما راه را به او نشان داديم خواه شاكر باشد و پذيرا گردد يا ناسپاس.(الانسان/3)
  ما براي كافران زنجير ها و غلها و شعله هاي سوزان آتش آماده كرده ايم.(الانسان/4)
  و خدا شما را از شكم مادرانتان در حالي كه چيزي نمي دانستيد بيرون آورد و براي شما گوش و چشمها و دلها قرار داد باشد كه سپاسگذاري كنيد.( نحل/ 78) ( گوش و چشم و عقل ابزار شناخت)
  بگو اوست آنكس كه شما را پديد آورد و براي شما گوش و ديدگان و دلها آفريده است چه اندك سپاسگذاريد.(الملك/23)
  بزرگوار است آنكه فرمانروايي به دست اوست و بر هر چيزي تواناست.(الملك/1)
  همانكه مرگ و زندگي را پديد آورد تا شما را بيازمايد كه كدامتان نيكوكارتريد واوست ارجمند آمرزنده.(الملك/2)
  اوست كسي كه زمين را براي شما رام گردانيد پس در فراخناي آن رهسپار شويد و از روزي خدا بخوريد و رستاخيز به سوي اوست.(الملك/15)
  شيطان شما را از تهيدستي بيم ميدهد وشما را به زشتي وا ميدارد،ولي خداوند از جانب خود به شما وعده آمرزش و بخشش ميدهد، و خداوند گشايشگر داناست.(البقره/268)
  اي بندگان من كه ايمان آورده ايد زمين من فراخ است تنها مرا بپرستيد.(العنكبوت/56)
  هر نفسي چشنده مرگ است آنگاه به سوي ما باز گردانيده خواهيد شد.(العنكبوت/57)
  آنگاه حساب خواستن آنان به عهده ماست.(الغاشيه/26)

  وهوعليم بذات الصدور

 56. ناشناس گفته :

  با سلام به موحدان لعن خدا بر کسانی از دین خدا فراری هستند وبه کفر و شرک ورافضی بودن علاقه مند هستند این همه چنگیز تیمور لنگ جنایت کردن نام آنها را به نیکی میاورید عمر خلیفه دوم مسلمین ما را به دین اسلام رهنمود کرد کینه دارید این همه روسیه به ایران تجاوز کرد کشتار تجاوز به زنان حدی بوده همیشه در یاد ها میماند ایران رافضی با آنها پیونده دوستی داده، چرا از خدا فراری هستید در قبرها ودر تاریخ دنبال خدا هستید کورش پرست علی پرست امام پرست پس اینها همه شرکند اگه نیستن بگید چیه آدم های احمق چند تا امامزاده می پرستید در توهم تاریخ کاندید عقده ای شدید صبح میگید مسلمانیم البته مرده پرست ظهر مسیحی هستید شب زرتشتی هستید

 57. بنام خداوند نور و روشنايي!
  خداوند سرور كساني است كه ايمان آورده اند آنان را از تاريكيها به سوي روشنايي به در مي برد ولي كساني كه كفر ورزيده اند سرورانشان طاغوتند كه آنان را از روشنايي به سوي تاريكيها به در مي برند آنان اهل آتشند كه خود در آن جاودانند.(البقره/257)
  درود خدا بر تمام دوستان روشنايي طلب!
  خدا را شاكريم كه نورش (انبياي مكرم) را ممد قرار داد تا بشريت را از ظلمت جهل (شيطان) به سوي روشنايي (دين خودش) به در برد!
  ميخوام تو مقدمه حرفام دوستانم رو مخاطب قرار بدم و از ايشون درخواست كنم كه از فحاشي و سخنان زشت اجتناب بورزند. حواس مون باشه كه همگي با هر تفكر و ديني كه دارند تو اجتماعي كه زندگي ميكنند با همديگه برادرند. پس اگه نظري وارد ميكنيم يا سوالي مطرح ميكنيم بايد تو قالب پرسش طوري مطرح كنيم كه تحقير آميز نباشد.
  (از سخن باطل و بى اساس بپرهیزید.(حج/30))
  دوست ناشناس مون كه از سخنان شون بنده بيشتر بوي وهابيت رو استشمام ميكنم خيلي ناشيانه به هتاكي بي جهت پرداختن و ما رو متهم قرار دادند. دوستان خود تون قضاوت كنيد تو اين عصر حتي گذشته از شكافتن اتم، توي روزگار روشنگري و زمانه ي كه منابع وافر در اختيار مون قرار داره،آيا لازمه كه پيش داوري بدون تحقيق داشته باشيم؟
  بذا به ترتيب به پاسخ دوستمون بپردازم تو ابتداي سخن ايشون ما رو مخاطب قرار داده ميگن فراري از دين خدا و علاقه مند به كفر و شرك و رافضي بودن. و بعد از چن تهمت ديگه شون اتهام وارد نمودن كه در قبرها و در تاريخ دنبال خدا هستيم و گفتن علي پرست و امام پرست و امامزاده پرست و كوروش پرست و غيره.
  حالا اگه دوستان مون بگن علي دوست،امام دوست،امامزاده دوست،كوروش دوست عيبي ندارد ولي زماني كه حرف حساب جواب ندارد(منطق( رو ميشنوند روش جدلي اختيار ميكنند و به كذب و افترا متوسل ميشوند.
  محض اطلاع دوستاني كه به ما اين همه تهمت ميزنن بگم كه: ما تو تاريخ دنبال سرگذشت پيامبرانيم دنبال پند و عبرتيم دنبال آنيم كه بدانيم چي گذشت بر اقوام پيشين. مگه قران از تاريخ نگفته؟ مگه از سرگذشت پيامبران نگفته؟ مگه مثلا از اقوام مختلف عاد و ثمود وغيره نگفته كه چي اومد به سر شون؟ مگه قصص قراني رو كه همش از وقايع تاريخي نقل ميكند منكريد؟ در كل تاريخ تعدادي از انبيا تو قران اومده ديگه. «بگو: در زمین سیر كنید پس بنگرید عاقبت كسانى كه قبل از شما (زندگى مى‏كردند و) بیشترشان مشرك بودند چگونه بود.»(الروم/42)
  http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=239564
  « پس آیا در این قرآن تدبر و اندیشه نمى‏ کنند یا بر دل‏هایى قفل‏هاى (عناد و قساوت و شقاوت) آن نهاده شده است؟! ».(محمد/24)

  تاريخ خيلي مهمه با تاريخه كه ما خودمونو ميشناسيم. دوستان مون اون بالا و بالا ها بعضي از فراز هاي وقايع تاريخ ايران زمين بزرگ رو بيان فرموند. از نظر من ما تا حد امكان بايد تاريخو به همه ي جهانيان معرفي كنيم. كل مقوله هاي به تاريخ پيوسته عبرت اند. مثال هاي تهاجمات كه قبلا بيان شدند رو همه ديديد. آيا كسي از چنگيز و روس ها انگليس و غيره كه به غارتگري پرداختند به نام نيك ياد كرده است؟ خب من كه نديدم،پس دوست ناشناس مون چرا تهمت بي جا ميزنن؟ و از دوستي با روس ها گفتن.
  خب تو اين زمونه ي پيشرفت علوم و دانش چيكار كنيم دوستم؟ بريم با روس ها چانه زني كنيم كه اي ولادمير پوتين ديروز كه ولادمير فلان ريس جمهور تون بود به خاك و مرز بوم ما تجاوز كردن كشتار كردند،يا مثلا كمونيست ها بيشتر از 20 مليون انسان روي زمينو از بين بردند. پس ما با شما هيچ روابط ديپلماتيك نميخواهيم داشته باشيم. هيچ روابط بازرگاني و اصن هيچ نوع ارتباطي نمي خواهيم با شما. وهمين طور بريم اونور به مغولستان گير بديم كه پريروز شما حمله كردين و با يونان و مقدونيه هم درگير بشيم بگيم شما چن هزار سال پيش با ما جنگيديد…
  اون بر با اونا درگير بشيم و اينور از خود مون غافل بشيم از منطقه و مرز هاي مون كه تروريستا نفوذ كنند مثه گذشته به خونريزي و تجاوز وغارت بپردازن. و آيا ميدونيد فرق تروريستان و حاكمان ظالم امروزي با تروريستان و حكام مستبد ديروزي چيه؟ سابق با يه شمشير يه سر رو ميبريدند ولي تروريست هاي امروزي ميشه گفت صد مرتبه بلكه هزاران مرتبه خطرناكتر اند از اونا. چون با يه انفجار كوچيك مثال صد نفرو در حال حتي جسم شونو هم محو ميكنن و با استعمال سلاح كشتار جمعي هزاران نفرو همزمان ميكشند و هزاران ديگه رومعيوب و معلول ميسازند و ده ها و بلكه سد ها فرسنگ آبادي رو ويران و صد ها فرسنگ زمين كشاورزي روبي ثمر بي بارور ميكنند. يه مثالش ناگاساكي و هيروشيما.
  خب حالا نميشه با همه بريد، مگه ميشه داداش؟ آيا ميشه تو اين عصر همه جا لشكر كشيد؟ تاريخ گواهه كه ما مردمان متجاوز نيستيم ولي فعلا از نظر من با امكاناتي كه داريم تا جايي كه دست مون ميرسه و تو توان مونه بايد با پديده شوم تروريسم بين المللي مبارزه كنيم،از مظلوم دفاع كنيم،كار فرهنگي راه بيندازيم و به روشنگري بپردازيم. كه داريم همه ي اين اعمال خيرو در حد وسع مون انجام ميديم.
  كشورهاي مختلفه منطقه درمبارزه با پديده شوم تروريزم جهاني استراتيژي مشترك دارند همين طور روسيه هم مثه اون كشورها يكي از ايشون.
  آيا ميدونيد تروريستاني كه همه جا رعب و وحشت گسترش ميدن فرآورده هاي كي ها اند؟ ميدونم كه ميدونيد، ولي آيا بيشترمائل هستيد بدونيد؟
  اينجا لينكهاي يه سايتي رو ميذارم به زبان انگليسي،حالا چرا به زبان انگليسي؟ چون ميخوام خارج از حوزه زبان فارسي توجه تونو جلب كنم كه غير از ما خيلي از مردماني ديگه ي هستند تو دنيا كه دارند پژوهش مي كنند.
  http://www.globalresearch.ca/america-created-al-qaeda-and-the-isis-terror-group/5402881?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

  http://www.globalresearch.ca/grisly-peshawar-slaughter-who-created-taliban-who-still-funds-them/5420182
  چقد به باور مون ميفزايد اگه از زبان خود حاميان شون مطالب رو بخونيم و گوش بديم. دوستان سرچ بزنند مييابند.

  راجع به زيارات بايد بگيم كه ما به قبور بزرگان دين احترام قائليم،چرا؟ دليل مون اينه كه مثلا چون انبياي الهي مقرب و مكرم الله ج بودند،منكريد؟ كي ها در ادوار مختلفه به آدما خدا رو معرفي كردند؟ مگه انبياي الهي عمر عزيز شونو وقف آدماي بي منطق و بي شعور و بي فهم و بي درك نكردن و به انسان سازي شون نپرداختند؟ مگه وسيله و متصل بين خدا و خلق ش نبودند؟ مگه تو راه خدا بخاطر ابلاغ پيام حق زحمات بي شماري رو متقبل نشدند؟ مگه تو راه خدا به شهادت نائل نگشتند؟ كه حالا مقام شون از شهيد هم بالاست. مگه خود شون و قبور شون تاريخ و شاهد بر تاريخ نيستند؟ مگه قبور مطهر ايشون نميتونه يه نمادي از باورها باشه و هدايت بعضي ها به طرف دين توحيدي بشه؟ مگه نماد افزايش ايمان نيستند؟ مگه قبور مطهرانبياي الهي يه منبع و دست آويز دين توحيدي خدا در مقابل شيطان نيستند؟
  http://www.aviny.com/article/yadasht/91/04/Khoda%20ia%20aeme.aspx
  http://www.beytoote.com/religious/sundries/appealing1-correct-person.html
  ( فرستاده ما بدانچه از جانب پروردگارش به سوی او نازل شده ایمان آورده و مؤمنان همگی به خدا و فرشتگان و کتاب ها و فرستادگان او ایمان آورده اند ( و گفتند ) میان هیچ یک از فرستادگان او فرق نمی گذاریم ، و گفتند: شنیدیم و اطاعت کردیم ، پروردگارا عفوت را می طلبیم ، و بازگشت ( همه ) به سوی توست.)(البقره/285)
  http://www.valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=4971
  ما به قبور بزرگان دين احترام قائليم. ولي برعكس بذا از اعمال تروريستي بعضي ها بگم كه نه تنها دشمن كل بشريت ند كه حتي به زيارات انبياي دين حق رحم نكرده و دشمني شونو با آرامگاه ها نيز رو كرده اند.
  انفجار قبور انبيا تا محو كامل شون براي اين كه تا خوش خدمتي به اربابان شيطان شان كرده باشند. مثال:انگليس كه هميشه در پي جعل تاريخ اسلام بوده و هست. مثلا زيارتگاه هاي انبيا گفتم ميتونه يه منبع و دستآويز دين توحيدي خدا در مقابل شيطان باشه.
  چطور ممكنه؟ اگه زيارتگاه هاي انبيا نابود بشن روزي انگليس ميگه نوشتجات تاريخي تون همش جعله كوش اگه انبيايي داشتين كجاس؟ چه مدركي دال بر اينكه اثبات كنه داريد؟ خب ما چي نشون شون بديم؟ اينو من يه مثال زدنم.

  حالا سوال اينجاست چرا شيعه ي كه به خاطر حق بودنش مظلوم تاريخه محكوم و متهم به رفض است؟
  جواب اين سوالو قران خودش داده است، آياتي متعددي راجع به امامت تو قران ذكراست. كتب زيادي راجع به امامت و عدل به رشته تحرير در آورده شده است.
  توصيه و پيشنهاد من به همه ي فرق بخصوص دوستاني كه ما رو رافضي ميخوانند اينه تا كتاب كم حجم شهابي در شب تلخيص دكتر توحيدي رو مطالعه كنند. كتاب شهابي در شب خلاصه اي از كتاب شبهاي پيشاور تاليف سيد سلطان الواعظين شيرازي مي باشد. بازگو كننده مجلس مناظره جالب كه هرگز مخاطبش رو خسته نميكند.
  خيلي واقعيت ها براي گفتن دارم ولي نميشه اينجا بحث كرد و از حق دفاع كرد پس رشته ي كلام رو ميسپارم زبان (شهابي در شب). و دوستان رو ارجاع ميدم اونجا. ميشه دنبالش تو نت بگردين و دانلودش كنيد. از شون تقاضام اينه كه با تدبر بخوونن، همونطوري كه خدا ميگه تو آيات قران تدبر كنيد بايد تو كل امور خير تدبر و تفكر كرد.
  از دوستان وهابي مون ميخوام تا علاوه بر مطالعه كتاب نامبرده بيشتر پاي منبر دكتر عصام العماد بنشينن.
  http://www.adyannet.com/fa/news/1377

  و افوض امري الي الله ان الله بصر بالعباد

 58. بنام خداوند نور و روشنايي!
  خداوند سرور كساني است كه ايمان آورده اند آنان را از تاريكيها به سوي روشنايي به در مي برد ولي كساني كه كفر ورزيده اند سرورانشان طاغوتند كه آنان را از روشنايي به سوي تاريكيها به در مي برند آنان اهل آتشند كه خود در آن جاودانند.(البقره/257)
  درود خدا بر تمام دوستان روشنايي طلب!
  خدا را شاكريم كه نورش (انبياي مكرم) را ممد قرار داد تا بشريت را از ظلمت جهل (شيطان) به سوي روشنايي (دين خودش) به در برد!
  ميخوام تو مقدمه حرفام دوستانم رو مخاطب قرار بدم و از ايشون درخواست كنم كه از فحاشي و سخنان زشت اجتناب بورزند. حواس مون باشه كه همگي با هر تفكر و ديني كه دارند تو اجتماعي كه زندگي ميكنند با همديگه برادرند. پس اگه نظري وارد ميكنيم يا سوالي مطرح ميكنيم بايد تو قالب پرسش طوري مطرح كنيم كه تحقير آميز نباشد.
  (از سخن باطل و بى اساس بپرهیزید.(حج/30))
  دوست ناشناس مون كه از سخنان شون بنده بيشتر بوي وهابيت رو استشمام ميكنم خيلي ناشيانه به هتاكي بي جهت پرداختن و ما رو متهم قرار دادند. دوستان خود تون قضاوت كنيد تو اين عصر حتي گذشته از شكافتن اتم، توي روزگار روشنگري و زمانه ي كه منابع وافر در اختيار مون قرار داره،آيا لازمه كه پيش داوري بدون تحقيق داشته باشيم؟
  بذا به ترتيب به پاسخ دوستمون بپردازم تو ابتداي سخن ايشون ما رو مخاطب قرار داده ميگن فراري از دين خدا و علاقه مند به كفر و شرك و رافضي بودن. و بعد از چن تهمت ديگه شون اتهام وارد نمودن كه در قبرها و در تاريخ دنبال خدا هستيم و گفتن علي پرست و امام پرست و امامزاده پرست و كوروش پرست و غيره.
  حالا اگه دوستان مون بگن علي دوست،امام دوست،امامزاده دوست،كوروش دوست عيبي ندارد ولي زماني كه حرف حساب جواب ندارد(منطق( رو ميشنوند روش جدلي اختيار ميكنند و به كذب و افترا متوسل ميشوند.
  محض اطلاع دوستاني كه به ما اين همه تهمت ميزنن بگم كه: ما تو تاريخ دنبال سرگذشت پيامبرانيم دنبال پند و عبرتيم دنبال آنيم كه بدانيم چي گذشت بر اقوام پيشين. مگه قران از تاريخ نگفته؟ مگه از سرگذشت پيامبران نگفته؟ مگه مثلا از اقوام مختلف عاد و ثمود وغيره نگفته كه چي اومد به سر شون؟ مگه قصص قراني رو كه همش از وقايع تاريخي نقل ميكند منكريد؟ در كل تاريخ تعدادي از انبيا تو قران اومده ديگه. «بگو: در زمین سیر كنید پس بنگرید عاقبت كسانى كه قبل از شما (زندگى مى‏كردند و) بیشترشان مشرك بودند چگونه بود.»(الروم/42)
  http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=239564
  « پس آیا در این قرآن تدبر و اندیشه نمى‏ کنند یا بر دل‏هایى قفل‏هاى (عناد و قساوت و شقاوت) آن نهاده شده است؟! ».(محمد/24)

  تاريخ خيلي مهمه با تاريخه كه ما خودمونو ميشناسيم. دوستان مون اون بالا و بالا ها بعضي از فراز هاي وقايع تاريخ ايران زمين بزرگ رو بيان فرموند. از نظر من ما تا حد امكان بايد تاريخو به همه ي جهانيان معرفي كنيم. كل مقوله هاي به تاريخ پيوسته عبرت اند. مثال هاي تهاجمات كه قبلا بيان شدند رو همه ديديد. آيا كسي از چنگيز و روس ها انگليس و غيره كه به غارتگري پرداختند به نام نيك ياد كرده است؟ خب من كه نديدم،پس دوست ناشناس مون چرا تهمت بي جا ميزنن؟ و از دوستي با روس ها گفتن.
  خب تو اين زمونه ي پيشرفت علوم و دانش چيكار كنيم دوستم؟ بريم با روس ها چانه زني كنيم كه اي ولادمير پوتين ديروز كه ولادمير فلان ريس جمهور تون بود به خاك و مرز بوم ما تجاوز كردن كشتار كردند،يا مثلا كمونيست ها بيشتر از 20 مليون انسان روي زمينو از بين بردند. پس ما با شما هيچ روابط ديپلماتيك نميخواهيم داشته باشيم. هيچ روابط بازرگاني و اصن هيچ نوع ارتباطي نمي خواهيم با شما. وهمين طور بريم اونور به مغولستان گير بديم كه پريروز شما حمله كردين و با يونان و مقدونيه هم درگير بشيم بگيم شما چن هزار سال پيش با ما جنگيديد…
  اون بر با اونا درگير بشيم و اينور از خود مون غافل بشيم از منطقه و مرز هاي مون كه تروريستا نفوذ كنند مثه گذشته به خونريزي و تجاوز وغارت بپردازن. و آيا ميدونيد فرق تروريستان و حاكمان ظالم امروزي با تروريستان و حكام مستبد ديروزي چيه؟ سابق با يه شمشير يه سر رو ميبريدند ولي تروريست هاي امروزي ميشه گفت صد مرتبه بلكه هزاران مرتبه خطرناكتر اند از اونا. چون با يه انفجار كوچيك مثال صد نفرو در حال حتي جسم شونو هم محو ميكنن و با استعمال سلاح كشتار جمعي هزاران نفرو همزمان ميكشند و هزاران ديگه رومعيوب و معلول ميسازند و ده ها و بلكه سد ها فرسنگ آبادي رو ويران و صد ها فرسنگ زمين كشاورزي روبي ثمر بي بارور ميكنند. يه مثالش ناگاساكي و هيروشيما.
  خب حالا نميشه با همه بريد، مگه ميشه داداش؟ آيا ميشه تو اين عصر همه جا لشكر كشيد؟ تاريخ گواهه كه ما مردمان متجاوز نيستيم ولي فعلا از نظر من با امكاناتي كه داريم تا جايي كه دست مون ميرسه و تو توان مونه بايد با پديده شوم تروريسم بين المللي مبارزه كنيم،از مظلوم دفاع كنيم،كار فرهنگي راه بيندازيم و به روشنگري بپردازيم. كه داريم همه ي اين اعمال خيرو در حد وسع مون انجام ميديم.
  كشورهاي مختلفه منطقه درمبارزه با پديده شوم تروريزم جهاني استراتيژي مشترك دارند همين طور روسيه هم مثه اون كشورها يكي از ايشون.
  آيا ميدونيد تروريستاني كه همه جا رعب و وحشت گسترش ميدن فرآورده هاي كي ها اند؟ ميدونم كه ميدونيد، ولي آيا بيشترمائل هستيد بدونيد؟
  اينجا لينكهاي يه سايتي رو ميذارم به زبان انگليسي،حالا چرا به زبان انگليسي؟ چون ميخوام خارج از حوزه زبان فارسي توجه تونو جلب كنم كه غير از ما خيلي از مردماني ديگه ي هستند تو دنيا كه دارند پژوهش مي كنند.
  http://www.globalresearch.ca/america-created-al-qaeda-and-the-isis-terror-group/5402881?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

  http://www.globalresearch.ca/grisly-peshawar-slaughter-who-created-taliban-who-still-funds-them/5420182
  چقد به باور مون ميفزايد اگه از زبان خود حاميان شون مطالب رو بخونيم و گوش بديم. دوستان سرچ بزنند مييابند.

  راجع به زيارات بايد بگيم كه ما به قبور بزرگان دين احترام قائليم،چرا؟ دليل مون اينه كه مثلا چون انبياي الهي مقرب و مكرم الله ج بودند،منكريد؟ كي ها در ادوار مختلفه به آدما خدا رو معرفي كردند؟ مگه انبياي الهي عمر عزيز شونو وقف آدماي بي منطق و بي شعور و بي فهم و بي درك نكردن و به انسان سازي شون نپرداختند؟ مگه وسيله و متصل بين خدا و خلق ش نبودند؟ مگه تو راه خدا بخاطر ابلاغ پيام حق زحمات بي شماري رو متقبل نشدند؟ مگه تو راه خدا به شهادت نائل نگشتند؟ كه حالا مقام شون از شهيد هم بالاست. مگه خود شون و قبور شون تاريخ و شاهد بر تاريخ نيستند؟ مگه قبور مطهر ايشون نميتونه يه نمادي از باورها باشه و هدايت بعضي ها به طرف دين توحيدي بشه؟ مگه نماد افزايش ايمان نيستند؟ مگه قبور مطهرانبياي الهي يه منبع و دست آويز دين توحيدي خدا در مقابل شيطان نيستند؟
  http://www.aviny.com/article/yadasht/91/04/Khoda%20ia%20aeme.aspx
  http://www.beytoote.com/religious/sundries/appealing1-correct-person.html
  ( فرستاده ما بدانچه از جانب پروردگارش به سوی او نازل شده ایمان آورده و مؤمنان همگی به خدا و فرشتگان و کتاب ها و فرستادگان او ایمان آورده اند ( و گفتند ) میان هیچ یک از فرستادگان او فرق نمی گذاریم ، و گفتند: شنیدیم و اطاعت کردیم ، پروردگارا عفوت را می طلبیم ، و بازگشت ( همه ) به سوی توست.)(البقره/285)
  http://www.valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=4971
  ما به قبور بزرگان دين احترام قائليم. ولي برعكس بذا از اعمال تروريستي بعضي ها بگم كه نه تنها دشمن كل بشريت ند كه حتي به زيارات انبياي دين حق رحم نكرده و دشمني شونو با آرامگاه ها نيز رو كرده اند.
  انفجار قبور انبيا تا محو كامل شون براي اين كه تا خوش خدمتي به اربابان شيطان شان كرده باشند. مثال:انگليس كه هميشه در پي جعل تاريخ اسلام بوده و هست. مثلا زيارتگاه هاي انبيا گفتم ميتونه يه منبع و دستآويز دين توحيدي خدا در مقابل شيطان باشه.
  چطور ممكنه؟ اگه زيارتگاه هاي انبيا نابود بشن روزي انگليس ميگه نوشتجات تاريخي تون همش جعله كوش اگه انبيايي داشتين كجاس؟ چه مدركي دال بر اينكه اثبات كنه داريد؟ خب ما چي نشون شون بديم؟ اينو من يه مثال زدنم.

  حالا سوال اينجاست چرا شيعه ي كه به خاطر حق بودنش مظلوم تاريخه محكوم و متهم به رفض است؟
  جواب اين سوالو قران خودش داده است، آياتي متعددي راجع به امامت تو قران ذكراست. كتب زيادي راجع به امامت و عدل به رشته تحرير در آورده شده است.
  توصيه و پيشنهاد من به همه ي فرق بخصوص دوستاني كه ما رو رافضي ميخوانند اينه تا كتاب كم حجم شهابي در شب تلخيص دكتر توحيدي رو مطالعه كنند. كتاب شهابي در شب خلاصه اي از كتاب شبهاي پيشاور تاليف سيد سلطان الواعظين شيرازي مي باشد. بازگو كننده مجلس مناظره جالب كه هرگز مخاطبش رو خسته نميكند.
  خيلي واقعيت ها براي گفتن دارم ولي نميشه اينجا بحث كرد و از حق دفاع كرد پس رشته ي كلام رو ميسپارم زبان (شهابي در شب). و دوستان رو ارجاع ميدم اونجا. ميشه دنبالش تو نت بگردين و دانلودش كنيد. از شون تقاضام اينه كه با تدبر بخوونن، همونطوري كه خدا ميگه تو آيات قران تدبر كنيد بايد تو كل امور خير تدبر و تفكر كرد.
  از دوستان وهابي مون ميخوام تا علاوه بر مطالعه كتاب نامبرده بيشتر پاي منبر دكتر عصام العماد بنشينن.
  http://www.adyannet.com/fa/news/1377

  و افوض امري الي الله ان الله بصرا بالعباد

 59. حمیدرضا گفته :

  سلام لطفا منابع متن رو همیشه بنویسید و اینکه کلمه “ان شاءالله” به صورت جدا هست و شما به اشتباه به صورت چسبیده نوشتید که باعث میشه معنیش عوض بشه.

 60. حمیدرضا گفته :

  سلام نگارنده این صفحه لطفا منابع متن رو هم همیشه بنویسید و اینکه کلمه “ان شاءالله” به صورت جدا هست و شما به اشتباه به صورت چسبیده نوشتید که باعث میشه معنیش عوض بشه.

 61. [lحمید وطنخواه گفته :

  آقای فرشاد وطن فروش
  این قصه ها را از چه ماخذی به گوش بچه ها می خوانید؟

 62. قاسم گفته :

  سراسر تحریف بود
  این چرتوپرتا چیه الکی میگین
  حداقل انتقاد پذیر باشین و این متنو بزارین

 63. ناشناس گفته :

  قطعاً خاندان عثمانی، مغول و مسیحی تبار صفوی با تغییر دین در ایران به کمک بیگانگان سعی داشتند در مقابل امپراتوری زیاده خواه و خونخوار عثمانی جبهه منسجم دیگری همانند روسیه بوجود بیاورند که موفق شدند. مارتا مادر شاه اسماعیل و دختر تئودورا و اوزون حسن با بهره گیری از جهان مسیحیت کمکهای فراوانی به پسر 16 ساله اش کرد. البته این حرفها چیزی از حرکت و ارشهای اباعبدالله حسین (ع) و یارانش نمیکاهد. شاه 16 ساله عثمانی تبار نوه اوزون حسن عثمانی فرمانروای تبریز و نوه سلطان مسیحی طرابوزان و پسر شیخ حیدر از سلاله صوفیان اردبیل با کشتار بیرحمانه و وحشیانه مردم تبریز و خوردن زنده زنده آنها مفق به تغییر دین تبریزیها و سپس ایرانیها شد. با این وضعیت عثمانیها دیگر با آن قدرت نمیتوانستند به اروپا حمله ور شوند. جنگ بزرگ چالدران و رسوایی بزرگ شاه اسماعیل و نابودی ایران سال ها دست آورد این رسوایی بزرگ بود.

 64. ساده لوح گفته :

  نقل شده است که رستم فرخ زاد از این سادگی اعراب به فکر فرو می‌رود و سپاه ساسانی سراسر غرور، که متأسفم بگویم که سپاه ساسانی وقتی در حال حرکت به سمت خطوط مرزی بودند در راه از هر روستایی عبور می‌کردند به زنان آن روستا تجاوز می‌کردند که رستم فرخ زاد با مشاهده این موارد زبان به گلایه می‌گشاید و می‌گوید
  این‌گونه که شما به زنان خودمان تجاوز می‌کنید، اعراب این‌گونه نمی‌کنند.
  واقعا” کلاهتون رو قاضی قرار بدین ایرانیان اینچنین بودن !!!!!!!!!! دم هرجا عربه گرم که این کار رو نکردن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 65. کمیل گفته :

  دلیل شیعه شدن ایرانیان چیست؟
  این مسئله، از دو دیدگاه قابل بررسی است؛ یكی نگرش عاطفی و دیگری عقلی و معرفتی.
  الف) از نظر عاطفی و روان‏شناختی (Psychologic)،۱ هر كسی ممكن است ابتدا دین، مرام، مسلك و فرهنگ خود و نیاكان و یا حتی نژاد خویش را برتر از مرام و مسلك دیگران بپندارد و تا زمانی كه شخص در چنین گرایشی محصور بماند و پرده پندار را با تیغ عقل و معرفت ندرد، یك احتمال آن است كه تا «ابدالدهر در جهل مركب» بماند و احتمال دیگر آن كه از گمراهی نجات یابد و راه حق را بیابد.
  ب) از دیدگاه عقلی و معرفتی (Cognitive)، ۲ هر انسانی می‏تواند بر اساس خرد و اصول منطقی مشترك بین همه انسان‏ها – كه موهبتی الهی بوده و در متون اسلامی، «پیامبر باطنی» نامیده شده است – به تحقیق و پژوهش تطبیقی بین دین خود و دیگر ادیان و مسلك‏ها بپردازد. در این صورت، می‏تواند دین حق و كامل را بر اساس امتیازاتی كه بر دیگر ادیان دارد، بشناسد و از آن پیروی كند.

 66. ناشناس گفته :

  یک متن زیرکانه برای روی اوردن اهل سنت به مذهب تشییع. مغزت خوب کار میکنه هرکی هستی

 67. ناشناس گفته :

  خدا برکت بدهد به انگلیس

  • درود بر رهروان راه دوست!
   نمیدانم چرا بعضی ها از عقل شان استفاده نمیکنند؟!?
   لطفا نباید مغز ها رو آکبند نگهشون داشت. یاد مون باشد که با مطالعه وتفکر و ژرف اندیشی به عمق مطلب پی برده و به درک مطلوب میرسیم و درنهایت به کلید گنج استغنای رحیم وحکیم نایل میشویم!
   خیلی معذرت میخواهم، ببخشید اگه زشت گفتم.
   هو معکم این ما کنتم

 68. omid گفته :

  من تنها تا ماجرای خسروپرویز از این متن را خواندم.تا متوجه دروغی بزرگ شدم ادامه متن را نخواندم.توصیه میکنم دلیل واقعی پاره کردن نامه ی پیامبر توسط خسروپرویز را بخونید.پیامبر چیزی را میخواست به ایرانیان بدهد که ایرانیان خود چندین هزارسال پیش از پیامبر آن را داشتند.وأین دروغی بزرگ است که خسروپرویز خود را خدا میدانست.چون وی خود زرتشتی بود و کسی که دین دارد،به خدا هم ایمان دارد و خود را خدا نمیداند.دین من انسانیت من است فارغ ار هرگونه اسم خاصی…

 69. انصاری گفته :

  اینگونه که شما قلم میزنید بیشتر میهن دوستان را عصبانی میکنید
  خدا از سر تقصیراتتان نگذرد چه کار میکنید
  برای اینکه شیعه را تبلیغ کنید دست به هر کاری میزنید بابا جان من با این کارها نه عزیز میشوید نه پیشرفت میکنید
  خودتان مهم نیستید برآیم باعث میشوید با اینکارها تنفر بوجود بیاید که اصلا خوب نیست
  دین یک مساله کاملا شخصی است باید با قلب پذیرفت
  اصلا یک بی دین بی آزار بهتر است از هزاران دیندار آزار رسان البته کسیکه ماهیت دین را بفهمد آزاری به کسی نمیرساند.
  خدا اگر میخواست همه شما را امت واحدی قرار میداد برای هر کدام از شما پیامبری به زبان خویش فرستاد
  قرار بر این بود در زمین سیر کنید یکدیگر را بشناسید و گفتگو کنید نه اینکه بیافتید به جان هم
  در دین هیچ اجباری نیست هدایت از گمراهی آشکار است
  لامروت ها هر کدامتان تفسیری زدید بر دین و تاریخ و برای خود نانی ساختید از نام خدا و کشور
  هدایت از گمراهی آشکار است
  من شما را نمیبخشم بخاطر این سخنان
  شما هم با این مقاله دارید به ایرانیان توهین میکنید و هم به یاران پیامبر خودتان.
  آقای محترم شما بهتر میفهمیدی یا پیامبر برای آنزمان که چه کسانی را صحابه خویش قرار دهد ؟
  اصل دین برای مهر و محبت است نه جنگ و دعوا.
  قبول دارم اگر پیامبر زنده بود هیچگاه به ایران کاری نداشت قبول دارم از روی قحطی و طمع غنایم…
  بابا جان من مگر نه ادعای مسلمانی دارید مگر در قرآن ننوشته به بت بت پرستان هم توهین نکنید تا به شما توهین نکنند
  کی میخواهید بفهمید
  با تخریب وجه ایرانی ها میخواهید چه را ثابت کنید ا؟ دست از خودزنی بردارید.
  نه اینکه در همین دین اسلام هزار انحراف و خرافه وارد نشده
  روایات آخرالزمان را در تمامی ادیان و مکاتب فکری بشری بخوانید تا بفهمید در چه وضعیتی قرار دارید.
  نزدیک است عرش خدا از سخنان شما به لرزه درآید.
  پناه میبرم به خدا
  و یک سوال چرا شما عزیزان فکر میکنید موعود متعلق به شماست و قرار است بخاطر شما همه کار کند؟
  آنقدر در مغزتان کرده اند که شفاعت میشوید که واقعا باورتان شده؟
  بترسید از روزی که شفاعت هیچ شفیعی پذیرفته نمیشود.

  این متن توسط کسی نوشته میشود که به غیر از خدا از احدی حساب نمیبرد.

  یا حق

  • پارسی گفته :

   احسنت

  • چهارده معصوم (Yam) گفته :

   يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنكُمْ… ﴿النساء: ٥٩﴾
   درود بر خداپرستان!
   خدا را شاکریم که به ما عقل بخشید و هدایت مان کرد تا غیر او را نپرستیم و لباس تقوا وعافیت هدیه داد مان.
   امروز میخواهم چن تا کتاب جالب مناظره برای کسانی که جویای حقیقت اند و نمی یابند معرفی کنم. جستجوی حقیقت در مناظرات مسجد الحرام نام کتابیست تالیف سید محمد حسین پور (علوی). این کتاب تا حد امکان خدا را معرفی می کند و خیلی از حقایق را آشکار می نماید. اگر ما میخواهیم به غیر از خدا از احدی حساب نبریم اول باید بشناسیمش. اگر اول خالق هستی بخش انسان و انسانیت را بشناسیم بعدا سنگ دین انسانیت را به سینه بزنیم فکر کنم بهتر باشد برای مان.
   يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنكُمْ…
   کتب مناظره راهی به سوی حقیقت و آنگاه که هدایت شدم و چن جلد دیگه را از این سایت دانلود کنید.
   دانلود-کتاب-راهی-بسوی-حقیقت-مناظره-شیع/ http://pdf.tarikhema.org/PDF
   موفق باشید.
   يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنكُمْ…

 70. ناشناس گفته :

  این چرتو پرتا چیه نوشتید شیعه وثنی هر دو برادر و هم پیمان یکند تمام:-)

 71. ناشناس گفته :

  مسخره بود

 72. خسرو گفته :

  عزیزان من و شما و همه ی کسانی که در کشور ایران زندگی میکنیم قبل از اینکه مسلمان باشیم ایرانی هستیم و قبل از اینکه ایرانی باشیم انسان،
  اگر ما نسبت به کشورمان تعصب داریم ریشه در فرهنگ و تاریخ مشترکمون داره،مسلما حکومتهای اصیل ایرانی قبل از اسلام کاستی هایی داشته اند اما این درست است که آنها را برای دفاع از اسلام آشکار سازیم و اصالت خودمان را زیر پا بگذاریم؟چرا ما ایرانیها درمقابل هم قرار میگیریم دسته ای از اسلام واعراب دفاع میکند و عده ای از اصالت ایرانی؟آیا ما نباید باهم متحد باشیم؟
  اگر دقت کرده باشیم همه مان عرب و اسلام را باهم مخلوط میبینیم در صورتی که اسلام به عقیده خود تفکری است جهانی برای هدایت بشر.آیا نباید عرب را از وطن دور ساخت و از اسلامشان که چیزی جز راهنمایی و هدایت نیست بهره ببریم؟البته نه اسلامی که درقالب ۱۴۰۰سال قبل مانده بلکه اسلامی که در قالب عقل بگنجد و با سرشت انسانی سازگار باشد،چه کسی است که در این عصر نتواند فکرکند؟فقط باید به خودمان جرات فکرکردن بدهیم!بله جرات فکر کردن.
  ما مردم مگر جز آزادی و محبت به همنوع چه میخواهیم مگر جز این میخواهیم که خودوخانواده و همنوعانمان در رفاه باشند؟آیا این خواسته ها دین و جنگ وجدل میخواهد؟
  به نویسنده عزیز هم میگم که ما همیشه نقل میکنیم! پس کی میخواهیم فکر کنیم؟وشما آنقدر فهیم هستید که این جمله را توهین برداشت نکنید.

 73. امید گفته :

  باسلام
  ایرانی ها به دلیل عشق به امام ها شیعه شدند

 74. حسین حسین م گفته :

  سلام به همه من فقط این را بگم که هر مردمی شایسته است وباید ولازم دارد به اجداد خود ببالد وازخوبی های اجدادش تعریف وتقلید کندواز اشتباهات عبرت بگیرد .با یک مثال توضیح میدهم ایا اگر فرزندی به پدرو مادرش فحش بدهد واز انها دوری کند وهمسایه ویا شخصی بیگانه را پدر خود بداند هم خودش وهم پدر وهم فرزند خود را متضرر وبی هویت ومستعد نابودی کرده .حال سوال اینجاست ایا سلسله های قبلی وهخامنشی ها وساسانیها وصفویه وغیره به غیر از اینکه پدرما هستند فقط چند نسل پیشتر .پس بیایید خود را داوطلب نابودی نکنیم زیرا یک مردم بی هویت مستعد به هر سو کشیدن وراندن است .پدران ما مسلمان هایشان هم پدر ما بودهاند وزردشتی هایشان هم پدران ما هستند نه بیگانه.بدرود و من الله توفیق

 75. M گفته :

  سلام و درود، اونجایی نوشتید که سپاه ساسانی به زنان ایرانی تجاوز میکرده کاملا مزخرفه و اصلا صحت ندارد. در میان تمام مورخان اشکار است که ایرانیان باستان هیچگاه زنان سرزمین های فتح شده را مورد تجاوز قرار نمیدادن، حتی مارسلینوس مورخ رومی اینجور بیان کرده که عجب قانونی دارند ساسانیان که هنگامی که شهر های رومی رو فتح کردند، هیچ زن و دختر رومی رو مورد تجاوز قرار نمیدن…. اونوقت شما تهمت میزنید که اونا به زنان سرزمین خودشون تجاوز میکردن؟؟؟ خنده داره.. با سپاس فراوان

 76. کوروش گفته :

  تمام این صحبتها و گفته ها تحریف و هیچ کدام سندیت ندارد ایرانی و آریایی هیچ موقع وطن فروش نبوده ونیست شما هم این همه عربهای سوسمار خور و شهوت ران را تمجید نکنونید

 77. رضا گفته :

  دقیقا ایران ساسانی در مرحله دگرریسی بود. همانند اروپا که در قرن 15 مشغول گذر ار قرون وسطی به رنسانس بود ایران باستان هم درگیر گذر به رنسانس خودش و رد کردن مرحله فئودالیسم مذهبی بود. اما همانند اروپای شرقی دچار رنسانس عقیم و ناکام شد(اروپای شرقی هم توسط ترکها مسلمان فتح شده بود). شاید مشابه زمانی بود که روسیه در قرن بیستم دچار تنشهای اجتماعی در جنگ جهانی اول بود و در ان شرایط بحرانی المانها روسیه را نابود می کردند(مریض در حال تب را بجای کمک کردن زودتر بکشی)

 78. حمید گفته :

  خیلی مسخره و بی اساس بود.خود نویسنده دوباره بخونه

 79. ناشناس گفته :

  مطلب جالبی بود
  ولی نمره دیکته شما صفر است!!!

 80. بي نام گفته :

  دوست عزيز M بد.ن كافر همه را به كيش خود پندارد.

 81. مرد گفته :

  چرا شیعه شدند؟ چون خانواده شون کشته می شد

 82. حامد شهبازی گفته :

  دوست عزیز گفته اگه شیعه نمیشدند کشته میشدند این حرف کاملا بی سند،بی اعتبار و غیر اخلاقی است و ساخته و پرداخته دشمنان شیعه است،قبل صفویه اعراب خوزستان شیعه بودند مردم قم که اعراب مهاجر اشعری بودند شیعه بودند،تعداد قایل توجهی از بنی هاشم که درزمان امام رضا از حجاز و عراق به خراسان مهاجرت کردند شیعه بودند،مردم کاشان که شیعه بودند مشهد اردهال و فرزند امام محمد باقر که قضیه معروفی است،حضور علمای شیعی عرب در ایران مثل علامه حلی و داستان حضورش در ایران و شیخ بهایی جبل عاملی و هزاران هزار نکته دیگرکه مجال سخن نیست…

 83. م ا ک گفته :

  با سلام وخسته نباشید تحقیقات شما نسبتا مفصل وجامع به نظر میرسد ولی دوست محترم هوای نفس انسان اگر مهار نشود عقلش را کور وکر میکند ایرانی هام زیاد طرفدار علی نبودند وشاید بخاطر ان عده کمی که در طول تاریخ حق پرست بوده اند خداوند کمکهایی به این مردم از سر لطف نموده است

 84. ghadiry گفته :

  باسلام وباتشکراز تحقیقات جنابعالی

 85. ناشناس گفته :

  ایرانی هرچه باشد ایرانی است.مااز اسب افتادیم ولی از از اصل که نیفتادیم.حضرت دانیال چرا فراموش شد.چرا همش شیعه و سنی

 86. ناشناس گفته :

  تاریخ دست نویس خودت است چه کسی سند این حرفها را دیده؟

 87. amir گفته :

  همش دروغه

 88. ناشناس گفته :

  بنازم به شیعه بنازم به مذهب مریدان علی شیعه قشنگ ترین مذهب دنیا

 89. ناشناس گفته :

  بحث من اینه که اصلا واسه چی شیعه شدن؟
  اگه بخواین جوری دیگه ای حساب کنیم ما به زور شیعه شدیم
  آیا این درسته واقعا؟

 90. سمان نوروزی گفته :

  سلام عالی بود مرسی………………..
  از تهیه کننده ممنونم

 91. ناشناس گفته :

  تاریخ انی نیست که میخونی ان چیزیکه پنهانش کردند به سرامام علی همونی امد که بسریزدگرد اوردند زنش سقط کردوپچههاش سربریدن ی

 92. کوروش گفته :

  نوشته پر از اشتباه و نظرات شخصی بود.

 93. محمد گفته :

  بسیارغیرواقعی و فریبنده است درجنگ مسلمانان با ارانیان امام حسن و امام حسین شرکت داشتند و تاگرگان پیشروی کردند

 94. علی گفته :

  نوشته پر از اشتباهات تاریخی و نظرات شخصی است

 95. ناشناس گفته :

  پر از تعصبات شخصی بود حقایق کامل نوشته نشده، نقش سلمان فارسی نوشته نشده، حالا به هر دلیل پر از دروغ بود

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99