صفحه اصلی » اقتصادی » مبارزه بيولوژيك با آفت كرم گلوگاه در سطح 40 هکتار از باغ‌های انار شهرضا

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا مطرح کرد:

مبارزه بيولوژيك با آفت كرم گلوگاه در سطح 40 هکتار از باغ‌های انار شهرضا

مدیر اداره جهاد کشاورزه شهرضا گفت: جهاد کشاورزی شهرضا با همكاري يكي از كلينيك‌هاي گياه پزشكي شهرستان در سال زراعي امسال اقدام به توزيع تريكو كارت در سطح حدود 40 هكتار از باغات انار شهرستان کرد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۴ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۳/۳۰

به گزارش صاحب نیوز، عبدالرضا تاکی ظهر در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با اشاره به بهره برداري از طرح‌هاي  آبياري تحت فشار درروستاهاي  شهرستان شهرضا، اظهار داشت: امسال 14 هكتار از مزارع روستاهاي شهرستان به سيستم آبياري تحت فشار مجهز شد.

وی افزود: اين طرح‌ها با هزينه‌اي بیش از 1735ميليون ريال به بهره برداري رسيده است كه 740 ميليون ريال آن كمك بلاعوض دولتي و675 ميليون ريال تسهيلات بانكي و320  ميليون ريال آن آورده شخصي  است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا گفت: با توجه به استمرار شرايط خشك‌سالي  اجراي اين طرح‌ها سبب افزايش راندمان آبياري، صرفه جويي در مصرف آب و افزايش توليد محصولات كشاورزي می‌شود.

 وي بیان کرد: كشاورزان مي‌توانند برای راهنمايي درباره شرايط اجرا و استفاده از تسهيلات در اين ارتباط به اداره فني و زير بنايي اين مديريت مراجعه کنند.

بازديد نماينده سازمان حفظ نباتات كشور از گلخانه‌هاي توليد  نشاء شهرضا

تاکی با اشاره به بازديد نماينده سازمان حفظ نباتات كشور از گلخانه‌هاي توليد  نشاء شهرستان شهرضا، اظهار داشت: نماينده سازمان حفظ نباتات كشور در امور گلخانه‌ها به همراه كارشناسان حفظ نباتات استان و شهرستان از گلخانه‌هاي توليد نشاء اين شهرستان بازديد کردند.

وی بیان کرد: هدف از اين بازديد بررسي وضعيت واحدهاي مذكور با محوريت تدوين دستورالعمل استانداردهاي گلخانه هاي توليد نشاء به منظور افزايش كيفيت با روش‌ها وتكنيك‌هاي علمي و عملي بود.

مبارزه بيولوژيك با آفت كرم گلوگاه انار در شهرستان شهرضا

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا افزود: آفت كرم گلوگاه انار يكي از آفات مهم و گريبانگر باغداران انار شهرضا است و سالانه خسارت چشمگيري به توليد كنندگان انار شهرستان وارد می‌کند و از آنجا كه آفت مذكور تخم‌هاي خود را در داخل تاج انار مي‌گذارد مبارزه شيميايي با آن غير ممكن است.

وی گفت: سمپاشي در باغات انار سبب از بين رفتن حشرات مفيد و در نتيجه طغيان ساير آفات به‌ویژه كنه‌ها مي‌شود، در راستاي توليد محصول سالم و مبارزه بيولوژيك و كنترل اين آفت بايد مجموعه‌اي از روش‌هاي مبارزه را به‌كار گرفت.

تاکی با بیان اینکه يكي از راه‌هاي كنترل، مبارزه بيولوژيك به وسيله رهاسازي زنبور تريكوگراما در چندين مرحله با توجه به تعداد نسل آفت است، اظهار داشت: زنبور تريكو گراما با تخم‌گذاري درون تخم آفت سبب پارازيته شدن و از بين رفتن تخم‌ها مي‌شود.

وی بیان کرد: اين مديريت با همكاري يكي از كلينيك‌هاي گياه پزشكي شهرستان در سال زراعي امسال اقدام به توزيع تريكو كارت در سطح حدود 40 هكتار از باغات انار شهرستان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا خاطرنشان کرد: به منظور دستيابي به نتيجه مطلوب توزيع كارت‌ها هر پانزده روز يكبار انجام مي‌گيرد و باغداران مي‌توانند در صورت نياز به اطلاعات بيشتر در اين ارتباط به واحد حفظ نباتات جهاد كشاورزي شهرضا مراجعه کنند.

بر گزاري دوره آموزشي  پرواربندي و تغذيه دام سبك ويژه عشاير منطقه در شهرضا

وی افزود: دوره آموزشي پرواربندي، تغذيه، بيماري‌هاي مشترك انسان و دام و بيمه دام ويژه عشاير در منطقه هوك شهرضا برگزارشد.

تاکی تصریح کرد: در اين دوره آموزشي عشاير در زمينه مديريت دام از طريق استفاده از جيره غذايي مناسب با شرايط دام، اصلاح نژاد دام و انتخاب نژادهاي متناسب با شرايط خشكسالي، شرايط بيمه و لزوم بيمه دام آگاه شدند.

 وي افزود: در اين دوره آموزشي آشنايي با علايم و  نحوه كنترل بيماري‌هاي هاري، شاربن، تب مالت، تب كريمه كنگو  انجام شد.

انتهای پیام/ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد