صفحه اصلی » استان اصفهان » برخوار » طوفان بزهکاری و رنج ریشه های ضعیف

طوفان بزهکاری و رنج ریشه های ضعیف

معمولا علت واحدی برای بروز بزهکاری وجود ندارد، بلکه همیشه چندین علت دست به دست یکدیگر داده و باعث بروز بزهکاری در افراد می شوند، عوامل مهمی که می توان نسبت به سایر موارد، اساسی تر تشخیص داد شامل: عوامل اجتماعی، طبقه اقتصادی، روابط والدین و نوجوان، نقش دوستان و همسالان است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۴ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۳/۳۰

صاحب نیوز به نقل از چشم برخوار، محسن اسکندری/ بزهکاری، اولین پدیده ای  است که با تجمع افراد به دور یکدیگر و شکل  گرفتن جامعه، نمود پیدا می کند، زیرا گرد هم آمدن افراد موجب سرپیچی از برخوردهای گوناگونی بین آنها شده و به همین دلیل دستورات و مقرارتی پدید می آید تا قدری آزادی افراد را به سود جامعه  مقید گرداند و حدود هر یک از افراد جامعه مشخص شود.

بررسی های جرم شناسی نشان می دهد که هر معلولی، علتی دارد و هیچ چیز به خودی خود به وجود نمی آید، بنابراین  هر جرمی هم دارای علل سازنده ای است که بر روی فرد اثر می گذارد و او را به سوی ناسازگاری و نابهنجاری سوق می دهد.

سید حمید ساریان مددکار زندان مشهد می گوید: بزهکاری اصولا از مجموعه جرایمی به وجود می آید که در یک زمان و یک مکان معین به وقوع می پیوندد و به همین جهت زمانی که در مورد بررسی قرار می گیرند،در حقیقت کلیه پدیده های اقتصادی، فرهنگی، بهداشتی، سیاسی، مذهبی، خانوادگی و … یک جامعه عمیقا مورد مطالعه قرار می گیرند. در مورد علت موضوع بروز بزهکاری باید گفت که معمولا علت واحدی وجود ندارد، بلکه همیشه چندین علت دست به دست یکدیگر داده و باعث بروز بزهکاری در افراد می شوند، عوامل مهمی که می توان نسبت به سایر موارد، اساسی تر تشخیص داد شامل: عوامل اجتماعی، طبقه اقتصادی، روابط والدین و نوجوان، نقش دوستان و همسالان است. بر همین اساس والدین می بایست برای پیشگیری و بزهکاری جوانان و نوجوانان در رفتارهای خود به نکات زیر توجه داشته باشند:

۱_با کودک و نوجوان ارتباط گرم و عاطفی برقرار کنند. ۲_برای نوجوان ارزش قائل شده و از به کار بردن صفاتی که بی ارزشی را القا می کنند، پرهیز نمایند. ۳_در حل مسائل به جای پرخاشگری برخورد منطقی داشته باشند تا برای نوجوان الگو شود. ۴- نوجوان را از توجه به لذات زودگذر منع و نظر آنان را به لذات دراز مدت و منطقی جلب کنند. ۵_زمینه استفاده از تفریحات سالم و ارزشهای مناسب را برای فرزندان خود فراهم کنند. ۶_از تنبیه نوجوان پرهیز نموده و از پاداش های  مناسب در مقابل رفتارهای  مطلوب استفاده نمایند. ۷- از تماشای فیلم های غیر اخلاقی  توسط  کودکان و نوجوانان جلوگیری به عمل آورند. ۸- مشورت کردن با فرزندان ۹- حفظ شخصیت فرزندان ۱۰- پرورش حس اعتماد به  نفس. ۱۱-  برقراری دوستی و تفاهم بین والدین.

در پایان می توان گفت، طوفان همیشه باغچه  را در معرض خطر قرار می دهد اگر ریشه های درخت از بنیاد دچار تزلزل نباشد، شاخه های جوان را باکی از به یغما رفتن  میوه شکوفه ها نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد