صفحه اصلی » اجتماعی » نشاط اجتماعی به معنای لاابالی گری نیست / نداشتن دفتر طلاق افتخار نیست

فرماندارشهرضا:

نشاط اجتماعی به معنای لاابالی گری نیست / نداشتن دفتر طلاق افتخار نیست

فرماندارشهرضا گفت: نداشتن دفتر طلاق افتخار نیست، جامعه ما با این معضل روبرو است، باید به جای این نگاه در کنار دفاتر طلاق یک مشاور خانواده حضور پیدا کند.

تاریخ انتشار: ۱۶:۳۱ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۴/۱

به گزارش صاحب نیوز به نقل از شهرضانیوز، محسن گلابی در کارگروه فرهنگی اجتماعی شهرستان با بیان این که نبود دفتر طلاق در شهرضا منجر به نداشتن آمار دقیق این معضل در شهرستان شده است، گفت: نداشتن دفتر طلاق افتخار نیست، جامعه ما با این معضل روبرو است، باید به جای این نگاه در کنار دفاتر طلاق یک مشاور خانواده حضور پیدا کند.

وی با اشاره به لزوم نگاه علمی به مسئله طلاق، تصریح کرد: باید به صورت علمی بررسی کرد که آیا مشاوره در زمینه جلوگیری از طلاق موثر است؟ وفتی 80 درصد معتادین ما مجدد به موا آلوده می شوند، آیا می توان به راحتی پذیرفت که این راه صحیحی است؟

فرماندارشهرضا با اشاره به عواقب اجتماعی طلاق در جامعه، گفت: مسئله زندانیان مهریه، مسئله مهمی است، جوان سالم و تحصیل کرده ای را به دلیل نداشتن مهریه وارد محیط زندان می کنیم و او را در معرض خطرات قرار می دهیم؛ متاسفانه نگاه ما به ازدواج نگاهی اقتصادی شده است.

گلابی افزود: در کنار مسئله طلاق مسئله رضایت زناشویی مطرح است، خطر نبود رضایت در خانواده و زندگی بدون لذت به مراتب از طلاق بیشتر است و کودکان در این زمینه آسیب بیشتری می بینند.

وی با اشاره به الگوگیری عده ای از افراد طلاق گرفته در جامعه و تفکرات غلطی که در این زمینه وجود دارد، خاطرنشان کرد: اگر ما می خواهیم به سطوح بالای شهروندی برسیم و دیگر با این مشکلات روبرو نباشیم باید بر روی آموزش های شهروندی سرمایه گذاری کنیم.

فرماندارشهرضا افزود: شهرضا به محلی به نام “تالار شهروند” نیاز دارد تا مباحث مختلف شهروندی از ترافیک و استفاده از فضای سبز تا آپارتمان نشینی و مسائل زناشویی در آن به صورت روزانه اموزش داده شود.

گلابی یکی از عوامل کاهش آسیب طلاق را افزایش نشاط اجتماعی دانست و گفت: نشاط اجتماعی به معنای لاابالی گری نیست بلکه باید به فکر زیرساخت های فرهنگی و ورزشی شهر باشیم تا جوان ورزشکار ما که در استان و کشور می درخشد مورد حمایت باشد و به دلایل مالی از مسابقات جهانی بازنماند.

وی با اشاره به معضلاتی که مهریه های سنگین در شهرهای کوچک ایجادکرده اند، تصریح کرد: باید با استفاده از میتینگ های عمومی در سطح شهر و ظرفیت دانشگاه های متعدد شهرستان به فرهنگ سازی در زمینه ازدواج بپردازیم اما متاسفانه هیچ دانشگاهی در زمینه های تحقیقاتی با ما همکاری نکرده است.

فرماندار شهرضا لزوم توجه به پایان نامه های مرتبط با مسائل شهرستان را متذکر شد و گفت: بخش زیادی از بودجه ی ما به مسائلی مربوط می شود که جنبه استانی و کشوری دارد که از جمله می توان به هزینه های تعریض جاده اصفهان به شهرضا که در کولیدور کشور است، توسعه بیمارستان ها در شهرستان که پذیرای بیمار از 5 استان کشور است و یا هزینه های مربوط به گلوگاه شهید امامی است، اشاره کرد.

اعتیاد و خیانت بیشترین علل طلاق است

مسعود همت در کارگروه فرهنگی اجتماعی شهرستان با اشاره به نبود آمار دقیق طلاق در شهرضا، گفت: منشا طلاق در شهرضا مشخص نیست و لذا ما نمی توانیم انتظار نتیجه خوبی از این جلسات داشته باشیم.

وی با اشاره به آمار طلاق در سطح کشور، گفت: طلاق در مراکز استان به 33 درصد رسیده است و ای درحالی است که آمار سلاق در شهرستان ها 25 درصد است که یعنی از هر 4 ازدواج یک ازدواج به طلاق می انجامد.

مدیر گروه حقوق دانشگاه آزاد شهرضا بیشترین آمار طلاق را مربوط به 5 سال اول زندگی زناشویی دانست و تصریح کرد: باید از طریق طرح های علمی علت اصلی طلاق بررسی شود، علت ها در این زمینه زیاد است اما متاسفانه از طرفیت های دانشگاه واحد شهرضا استفاده صحیحی در این زمینه نشده است.

همت با اشاره به لزوم ترویج مشاوره های خانواده در دادگاه ها، اظهارکرد: ما از ظرفیت های فرهنگی بسیاری در فرهنگ خود برخوردار هستیم اما این ظرفیت ها تبدیل به عمل نشده است.

وی ادامه داد: از جمله ظرفیت های موجود در سطح شهرستان می توان به بیلبوردهای شهرداری و امکان برگزاری کارگاه های آموزشی در مراکز مختلف است.

اصغر محمدزاده دیگر سخنران این کارگروه با اشاره به آمار 25 درصدی طلاق در جامعه، گفت: اورژانس اجتماعی در زمینه مشکلات زناشویی فعال است و امسال بالغ بر 606 مراجع داشته ایم که نیمی مربوط به دادگستری و نیمی به صورت خودازجاع بوده اند.

وی با اشاره به وجود آمار 25 درصدی طلاق عاطفی در بین خانواده های ایرانی، خاطرنشان کرد: مشکلات اصلی در بین خانواده هایی معاون اداره بهزیستی شهرضا با سابقه کم تر از 5 سال تشکیل است و بیشترین آمار مراجعین ما را به خود اختصاص داده اند.

معاون اداره بهزیستی شهرضا با اشاره به تحقیقات انجام شده در زمینه علل طلاق در جامعه، خاطرنشان کرد: در سال های گذشته گردش علل طلاق به سمت خیانت بسیار زیاد بوده است و این علت پس از اعتیاد در مقام دوم طلاق ها قراردارد.

محمدزاده علت دیگر طلاق را مشکلات جنسی دانست و گفت: هر نوع رابطه خارج از چاروب خانواده را می توان به عنوان خیانت درنظرگرفت که در زنان به علت های عاطفی و در مردان به دلایل جنسی بیشتر صورت می گیرد.

وی با بیان این که تمام علل خیانت به نوعی با اینترنت و فضای مجازی مرتبط هستند، گفت: از جمله دلایل اصلی خیانت ها که مربوط به دوران پیش از ازدواج است می توان به اختلالات شخصیت، بازداری هیجانی کودکی، سبک دلبستگی ناایمن و نوع پرورش فرزندان اشاره کرد و ازجمله علل خیانت پس از ازدواج نیز مسائل اقتصادی، ضعف در تعهد از علت های مهم است.

وی با بیان این که بیشترین آمار طلاق مربوط به رنج سنی 20 تا 30 سال است، تصریح کرد: زوج های بالاتر از 30 سال 16 درصد و کم تر از 20 سال 5 درصد از آمار طلاق را به خود اختصاص داده اند و این درحالی است که 79 درصد طلاق ها در رنج سنی بین 20 تا 30 سال است.

 انتهای پیام/ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد