صفحه اصلی » اقتصادی » اقتصاد مقاومتی » راهی به جز اصلاح الگوی مصرف نداریم

بررسی ابعاد اقتصاد مقاومتی در گفتگو با استادیار دانشگاه آزاد نراق:

راهی به جز اصلاح الگوی مصرف نداریم

محسن عامری گفت: آمارهای وحشتناک ایران در زمینه‌ی مصرف انرژی، آب و برق و مواد غذایی نیازمند برنامه ریزی برای تغییر الگوهای مصرف است. پیمودن این راه بسیار دشوار است، ولی راه دیگری جز طی این مسیر نداریم و باید خود را اصلاح کنیم.

تاریخ انتشار: ۰۷:۴۶ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۴/۷

به گزارش صاحب نیوز به نقل از خطب شکن، نامگذاری سال ۹۵ به عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» سبب شد بار دیگر تاکید بر اقتصاد مقاومتی به عنوان تنها علاج دردهای اقتصادی کشور مورد توجه قرار گیرد. در این گفتگوی کوتاه با محسن عامری، استادیار دانشگاه آزاد نراق به بررسی مفهوم اقتصاد مقاومتی و تعریف آن در حوزه‌ی مفهومی نامگذاری‌های سال‌های اخیر توسط مقام معظم رهبری پراخته‌ایم.

عامری در این گفتگو علاوه بر مطرح کردن اصلاح الگوی مصرف به عنوان یکی از مفاهیم و رفتارهای زیربنایی اقتصاد مقاومتی، آن را به عنوان آغازی برای پیروزی در جنگ‌های سه گانه‌ی استکبار علیه ایران معرفی می‌کند.

***

امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده است، در حالی که سال‌های گذشته نیز اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از مهم ترین تاکیدات رهبری به مردم و مسئولان به چشم می‌خورد. به نظر شما دلیل این نامگذاری چیست؟

ما در مصرف آب و برق رتبه‌ی نخست منطقه را داریم و سرانه‌ی مصرفمان ۱۷ برابر ژاپن، ۱۰ برابر اتحادیه‌ی اروپا، ۸ برابر ایالات متحده و ۴ برابر کاناداست. اصلاح این شیوه و الگوی مصرف یکی از اهدافی است که مقام معظم رهبری از سال ۸۸ دستور اصلاح آن را با نامگذاری سال صادر کردند.

eghtesad

نامگذاری سال‌های مختلف از ۸۸ به بعد را که بررسی می‌کنیم (سال ۸۸ اصلاح الگوی مصرف، سال ۸۹ همت مضاعف و کار مضاعف، سال ۹۰ جهاد اقتصادی، سال ۹۱ تولید ملی، سال ۹۲ حماسه سیاسی، سال ۹۳ اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی و سال ۹۴ دولت و ملت، همدلی و همزبانی) متوجه می‌شویم دغدغه‌ی مشترکی وجود دارد. نامگذاری سال‌های مختلف وحدتی اندام‌وار دارد و بیانگر نقشه‌ی راه یک کشور توانمند و بالنده است.

در سال‌های اخیر غرب با حربه‌هایی نظیر تحریم در صدد ریشه کنی انقلاب اسلامی بوده است. اقتصاد مقاومتی چه تاثیری بر ناکامی این روش‌ها دارد؟

غرب برای غلبه بر ایدئولوژی و آرمان ایران اسلامی سه نوع جنگ را در چهار دهه حیات انقلاب اسلامی در پیش گرفته است: اول جنگ نظامی، دوم جنگ نرم و سوم جنگ اقتصادی. در واقع جنگ همیشه وجود داشته است و فقط جبهه‌ها و جغرافیای نظامی و فرهنگی تغییر کرده است، در هر سه مورد نیز دشمن تا نهایت حد تلاش خود برای به زانو درآوردن انقلاب کوشیده است.

امروز در جهان مفهومی به نام رویای آمریکایی تبلیغ می‌شود که در نهایت به معنی بنیان کردن یک بهشت فرازمینی در زمین و رسیدن به اوج رفاه مادی است. این رویای آمریکایی به خاطر جایگاهی است که آمریکا برای خود تصور می‌کند: آنان خود را هژمونی و قدرت غالب جهان می‌پندارند. از این رو دوست دارند هم قدرت نظامی و اقتصادی و هم فرهنگ خود را به کل جهان تحمیل کنند.

139312261623423774941494-768x535

این اقتصاد مقاومتی راهی است تا علاوه بر در امان ماندن انقلاب اسلامی از توطئه‌ها، هژمونی اقتصادی و به تبع آن فرهنگی غرب را زیر سوال ببرد و نشان دهد راهی جز وابستگی به قدرت‌های استکباری نیز برای رشد و شکوفایی وجود دارد. اقتصاد مقاومتی یک رویکرد پویا و بومی اقتصادی است.

رابطه‌ی اصلاح الگوی مصرف با اقتصاد مقاومتی چیست؟

ایرانی‌ها باید خود را در صحنه‌ی این سه نوع جنگ ببینند و خود را آماده کنند که لازمه‌ی آمادگی، تغییر رفتار است. این تغییر رفتار در درجه‌ی اول از طریق آموزش رخ می‌دهد و چهار سطح دارد: اول تغییر در دانش به معنی کسب اطلاعات و ارتقای سطح سواد عمومی، دوم تغییر بینش که نتیجه‌ی تغییر اول است، سوم تغییر رفتار که از تغییر بینش حاصل می‌شود و چهارم تغییر رفتار جمعی.

اقتصاد مقاومتی که رهبری مکرر در این سال‌ها پیگیری می‌کنند و به عنوان نوعی دستور پیاپی به مردم و مسئولان ابلاغ می‌کنند ناظر به همین تغییر در رفتار جمعی است. این تغییر زمان نیاز دارد، با این حال نباید وقت را تلف کرد و صحنه‌ی جنگ را نادیده گرفت.

Picture1

برخی اقتصاد مقاومتی را به ریاضت اقتصادی تعبیر و از این طریق آن را طرد می‌کنند. نظر شما در این مورد چیست؟

مقام معظم رهبری در مورد معنی اقتصاد مقاومتی فرموده‌اند که این رویکرد به معنی تنگی معیشت و ریاضت اقتصادی نیست. مثلا در جایی فرموده‌اند: «من به هیچ وجه به مردم نمی‌گویم ریاضت بکشند. ما می‌گوییم ریخت و پاش [نباشد]. مصرف کردن یک حرف است و بد مصرف کردن یک حرف دیگر.» از این رو یکی از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی همین تغییر الگوی مصرف است.

این آمارهای وحشتناک در زمینه‌ی مصرف انرژی، آب و برق و مواد غذایی نیازمند برنامه ریزی برای تغییر الگوهای مصرف است. پیمودن این راه بسیار دشوار است، ولی راه دیگری جز طی این مسیر نداریم و باید خود را اصلاح کنیم.

انتهای پیام/ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد