پول
۰۸:۲۵ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۴/۹

حقوق های نجومی بودجه جاری را بالا برد؛

ولخرجی دولتی!

هزینه‌های جاری دولت در سال۹۲، ۱۱۹هزار و ۷۶۴ میلیارد تومان و سال ۹۳ هم ۱۴۳هزار و ۸۳۱ میلیارد تومان بوده که رشد ۲۰درصدی را نشان می دهد. به عبارت دیگر دولت در سال گذشته برای جبران کمبود درآمدهای خود، ۶۷هزار میلیارد تومان از درآمد نفت برداشت کرده است.

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، در حالیکه در سال های اخیر مدام از وضعیت فروش نفت، کاهش قیمت آن و تاثیرگذاری بر بودجه کشور و طرح های عمرانی صحبت می شد، گزارش بانک مرکزی از خرج و دخل دولت یازدهم نشان می دهد که بودجه و هزینه کرد جاری کشور از هزینه های عمرانی پیشی گرفته که با روح اقتصاد مقاومتی در تضاد است.

هر چند که بودجه جاری کشور همواره از بودجه عمرانی بیشتر بوده اما طی سه سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است.
این وضعیت نشان می دهد که بودجه انقباضی سال های اخیر تنها حوزه عمرانی را متاثر کرده و بر ریخت و پاش های حوزه دولتی بی تاثیر بوده که حقوق های درشت و گزاف تنها گوشه ای از آن را به نمایش می گذارد.

مطابق گزارش بانک مرکزی، دولت یازدهم در سه سال گذشته 433هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌های جاری دولت و79هزار میلیارد تومان به پروژه‌های عمرانی اختصاص داده که سهم 5.5برابری هزینه‌های جاری نسبت به عمرانی را نشان می‌دهد.

این مساله می تواند نمایانگر بزرگ شدن بدنه دولت، اسراف و ریخت و پاش وبی توجهی به خصوصی سازی باشد که در مورد آخر، نمودارها آن را تایید می کنند.
به عبارت دیگر بخش قابل توجهی از پول مالیات و فروش نفت به جای توسعه کشور صرف پرداخت حقوق، مزایا و سایر امورات دولتی شده که هیچ گونه بهره وری برای کشور نداشته است.

بررسی جداول منتشره شده توسط بانک مرکزی رشد صعودی بودجه جاری را در سه سال اخیر به وضوح نشان می دهد به گونه ایکه هزینه‌های جاری دولت در سال 94 به 170 هزار و 688 میلیارد تومان رسید که حدود 7هزار میلیارد تومان از بودجه مصوب بیشتر بوده و رشد 18.7درصدی نسبت به بودجه جاری سال 93 را نشان می‌دهد.

بودجه جاری سال95در لایحه دولت 197 هزار میلیارد تومان بود که این رقم در مجلس نهم به 208 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.
هزینه جاری 170هزار میلیارد تومانی دولت در سال 94 در حالی است که درآمد دولت در این سال تنها 112هزار میلیارد تومان بوده است که 79هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی و 33هزار میلیارد تومان سایر درآمدها بوده است.

به عبارت دیگر دولت در سال گذشته برای جبران کمبود درآمدهای خود، 67هزار میلیارد تومان از درآمد نفت برداشت کرده است.
بودجه عمرانی دولت در سال 94 به 27هزار میلیارد تومان رسید که 20هزار میلیارد تومان از بودجه مصوب 47هزار میلیارد تومانی مصوب سال گذشته و7.5 درصد از بودجه عمرانی سال 93 کمتر است.

هزینه‌های جاری دولت در سال92، 119هزار و 764 میلیارد تومان و سال 93 هم 143هزار و 831 میلیارد تومان بوده که رشد 20درصدی را نشان می دهد.

بودجه عمرانی دولت در سال92، 22هزار میلیارد تومان و سال 93 ، حدود 30هزار میلیارد تومان شده بود.

افزایش بودجه جاری موجب کاهش تولید، سرمایه‎گذاری و تقاضا برای نیروی کار می‎شود.

از سوی دیگر همانگونه که ارقام نشان می دهد افزایش هزینه‌های جاری تأثیر مستقیمی بر کاهش طرح‌های عمرانی دارد و بنابراین برای اداره کشور هیچ راهی جز کنترل و کاهش هزینه‌های جاری وجود ندارد.

انتهای پیام/217