صفحه اصلی » اجتماعی » زنان و خانواده » آثار مخرب بدحجابي و مدگرايي غربي بر جامعه

آثار مخرب بدحجابي و مدگرايي غربي بر جامعه

از بین رفتن حيا و عفت، تضعيف باورهاي ديني، بی‌هویتی، عدم استقلال فکري، افزايش طلاق، سلب اعتماد از همسر، بی‌بندوباری، سوءاستفاده جنسي و افزايش مزاحمت‌های خياباني ازجمله آثار مخرب بدحجابي و مدگرايي غربي در جامعه است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۸ - پنجشنبه ۱۳۹۵/۰۴/۲۴

صاحب نیوزجهانگیر کریمی/ از بین رفتن حيا و عفت، تضعيف باورهاي ديني، بی‌هویتی، عدم استقلال فکري، افزايش طلاق، سلب اعتماد از همسر، بی‌بندوباری، سوءاستفاده جنسي و افزايش مزاحمت‌های خياباني ازجمله آثار مخرب بدحجابي و مدگرايي غربي در جامعه است.

تبعات بدحجابي و مدگرايي:

1- تضعيف اعتقادات ديني در جامعه

تظاهر به بدحجابي نشانه پايبند نبودن و بی‌مبالاتی تضعيف مباني اعتقادي و احکام اسلامي در فرد است. زيرا زنان با بدحجابي خود، چشم‌های هوس آلود را متوجه خود می‌سازند و پایه‌های ايماني مردم را سست می‌کنند و جامعه را به فساد می‌کشانند. (هرچند نمی‌توان اين موضوع را همه‌گیر قلمداد نمود). هيچ راهي براي دشمنان اسلام بهتر از آن نيست که بدون جنگ و کشتار و تحمل هزینه‌های گزاف آن ايمان را از دل‌های مردم بزدايند. با توجه به اين نکته که باورها و ایمان‌های راسخ نقش بسزايي در بالندگي جامعه ايفا می‌کند و زماني که ايمان به سستي گرايد، نفوذ دشمن در به انحراف کشيدن همين جامعه بالنده بيشتر و آسان‌تر خواهد شد. بدحجابي علاوه بر اينکه يک ناهنجاري اجتماعي بشمار می‌آید و جامعه را به بی‌بندوباری می‌کشد، می‌تواند زمینه‌ساز بسياري از زشتی‌های اخلاقي ديگر نیز گردد.

2- محدوديت در مشارکت اجتماعي

طبق قوانين اسلامي و اجتماعي و حقوق طبيعي زنان، آن‌ها حق‌دارند که در بسياري از جوامع در فعالیت‌های اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي و… شرکت کنند و سهم بسزايي در اين زمینه‌ها ايفا نمايند و لاجرم در جامعه مثل مردان حقِ زندگي و امنيت و آرامش دارند. يكي از تكاليف و ضروريات زنان براي حضور قوي و سا لم در اجتماع كه زمینه‌ساز همين امنيت و آرامش و آزادي واقعي زنان در گستره فعالیت‌های اجتماعي نيز هست همين رعايت مسئله حجاب و عفاف و پوشش كامل اسلامي است. بنابراين اگر زن با بدحجابي و خودآرايي و خودنمايي وارد محيط كار و جامعه شود بايد خود قبل از دیگران عوارض آن ازجمله آسیب‌ها، خطرها و درنهايت محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های اجتماعي را پذيرا گردد.

3- تزلزل در نهاد خانواده و هرج‌ومرج در روابط جنسي

پوشش و حجاب باعث سلامت اخلاقي جامعه و پايبندي به هنجارهاي ديني و محو کردن زمینه‌های بروز و شکل‌گیری بزه در جامعه گرديده و باعث می‌شود فاصله‌های اجتماعي و حريم افراد محفوظ بماند. چنان‌که امیر مؤمنان در نهج‌البلاغه به فرزندش امام حسن (ع) می‌فرماید: وَ اکْفُفْ عَلَيْهِنَّ مِنْ اَبْصارِهِنَّ بِحِجابِکَ اِيّاهُنَّ فَاِنَّ شِدَّةَ الْحِجابِ اَبْقي عَلَيْهِنَّ: از راه حجاب و پوشش بانوان را بپوشان؛ زيرا رعايت حجاب به‌طورجدی و محکم، زنان را سالم‌تر و پاک‌تر حفظ خواهد کرد.

4- آسیب‌های فردي بدحجابي و بد پوششی

از بین رفتن حيا و عفت، گرفتاري در فساد و گناه، تضعيف باورهاي ديني، گرايش به مظاهر مبتذل غربي، بی‌هویتی، عدم استقلال فکري، خوش‌گذرانی بی‌قیدوبند.

5- آسیب‌های خانوادگي بدحجابي و بد پوششی

تخريب اصالت‌ها، سست شدن بنيان خانواده، انحرافات اخلاقي بين اعضاء، افزايش طلاق، کاهش کارکردهاي کنترلي خانواده، از بین رفتن حجب و حيا در روابط خانوادگي، تقليد و الگوپذيري فرزندان از بدحجابي، سوءظن بين اعضاي خانواده، سلب اعتماد از همسر.

6-آسیب‌های فرهنگي و اجتماعي بدحجابي و بد پوششی

سقوط ارزش‌های اخلاقي و انساني، بی‌بندوباری، سوءاستفاده جنسي، افزايش مزاحمت‌های خياباني، ترويج مدهاي غربي، الگو شدن پوشش‌های غلط در جامعه، تغيير ارزش‌ها، فقدان نظام خودکنترلی، فرسايش فرهنگ ملي و بومي. تضعيف معنويت و اخلاق.

نتیجه‌گیری

با توجه به مباحث مطرح‌شده می‌توان این‌گونه نتيجه گرفت که در جوامع امروزي همواره شاهد اوج و افول خرده‌فرهنگ‌ها در رفتارهاي انساني هستيم که برخي از آن‌ها به‌عنوان فرهنگ غالب قلمداد می‌شوند. گاهي اين فرهنگ‌ها را بانام مُد ياد می‌کنند که همواره موردپذیرش و قبول و يا مخالفت و جبهه‌گیری عده‌ای مواجه بوده است. در مواقعي سیاست‌گذاری‌ها در تصميمات حکومتي و دولتي در پايداري يا انقراض آن‌ها تأثیرگذار هست. مقوله حجاب نيز به‌گونه‌ای از اين امر مستثنا نیست.

در مورد پوشش در ايران نيز بايد گفت از ابتداي انقلاب اسلامي با صدور فرمان حضرت امام خميني (ره) بحث پاک‌سازی دانشگاه‌ها و صداوسیما در دستور کار قرار گرفت و يکي از رهنمودهاي ايشان حفظ رعايت ظواهر و شئونات اسلامي توسط مردم و مسئولين بوده که بايد از مبادي ذی‌ربط فرهنگ‌سازی شروع شود. با اين اوصاف و با توجه به قدمت ديرينه که در مقوله حجاب پس از انقلاب اسلامي وجود دارد، متأسفانه همواره با تناسب برنامه‌های اجرائي کشور گاهاً شاهد کم‌رنگ يا پررنگ شدن ظواهر اسلامي هستیم.

هرچند هیچ‌گاه شاهد حذف آن نبوده و نخواهيم بود، با اين اوصاف در برخورد با مقوله بدحجابي بايد ابتداي امر فرهنگ‌سازی و فرهنگ پذيري آن را که به‌مثابه بستر رودخانه‌ای براي به جريان افتادن آب شفاف و روان هست، در اولويت قرارداد. چنانکه در بطن و ظاهر جامعه و در صورت حذف تمام سیستم‌های کنترلي و نظارتي بازهم شاهد رواج فرهنگ حجاب و پوشش اسلامي باشيم می‌توان آن را به‌عنوان الگوي اسلامي قلمداد نمود.

پیشنهاد‌های پليس

در اين راستا پیشنهاد‌های زير در حوزه ادارات مذکور ارائه می‌گردد:

ü آموزش خانواده‌ها در خصوص آگاه‌سازی جوانان و نوجوانان از ميزان خطرات و آسیب‌های اجتماعي بد پوششی

ü بيان برخي از مصاديق و آسیب‌های وارده به افرادي که براثر بد پوششی دچار انحراف يا شکست شده‌اند

ü ارائه الگو و مدل اسلامي از زنان محجبه و عفيفه در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های کشور

ü تمرکز نشريات و روزنامه‌ها و سازمان‌های فرهنگي به ارائه مقالات علمي و اجتماعي با محوريت حجاب و عفاف

ü اهتمام ويژه در خصوص معرفي و ترويج فرهنگ عفاف به‌منظور نهادینه‌سازی و جذاب نمودن آن با توليد و پخش فیلم‌ها و مستندات اجتماعي با موضوع خاص بدحجابي و آسیب‌های آن توسط سازمان صداوسیما

ü اعلام حدود و ضوابط قانوني عفاف و ملاك‌هاي بدحجابي در جامعه به‌منظور تشخيص مصاديق آن توسط نيروي انتظامي

ü ايجاد ضوابط مشخص به‌منظور رعايت عفاف توسط تشكل‌هاي غیردولتی جوانان و نظارت بر آنان در اين زمينه و مطالعه جهت تعيين هنجارهاي روشن درزمینهٔ توسعه فرهنگ عفاف متناسب با علايق جوانان و ارزش‌هاي جامعه توسط سازمان ملي جوانان

ü تقويت نظام تبليغ ديني در 2 عرصه سنتي و مدرن در تعميق فرهنگ عفاف و حجاب توسط سازمان تبليغات اسلامي

ü انجام تحقيقات لازم در مورد بسط حيا و عفاف در مدارس به‌منظور اجراي برنامه‌هاي فرهنگي، تربيتي و پرورشي در آن و اهتمام به مثبت نگري و زیبا اندیشی در مورد فرهنگ عفاف و حجاب در تأليف كتب درسي توسط وزارت آموزش‌وپرورش

ü حمايت از پایان‌نامه‌های دانشجويي مرتبط با گسترش فرهنگ عفاف و حجاب توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري

ü تهيه پودمان آموزشي ترويج فرهنگ عفاف براي خانواده‌ها توسط مركز امور زنان و خانواده

ü كنترل سالن‌ها و مجتمع‌هاي ورزشي بزرگ و كوچك ازنظر رعايت پوشش و حجاب توسط سازمان تربیت‌بدنی

ü تبيين شاخص‌هاي حجاب اسلامي و تعيين موارد مخالفت با آن توسط ستاد احياي امربه‌معروف و نهي از منکر

ü اصلاح قوانين مجازات مجرمان و باندهاي اصلي گسترش فساد و فرهنگ ضد حجاب و ابتذال توسط مجلس شوراي اسلامي

آشنا نمودن برنامه‌ريزان كشور نسبت به‌ضرورت نگاه فرهنگي در حيطه عفاف و حجاب توسط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي

انتهای پیام/پایگاه خبری پلیس

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد