صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » دست آل سعود در پشت پرده کودتای ترکیه و کشتار کشمیر مشهود است/ موضع ضعیف دستگاه دیپلماسی نسبت به فاجعه کشمیر

کارشناس و تحلیل گر مسائل سیاسی:

دست آل سعود در پشت پرده کودتای ترکیه و کشتار کشمیر مشهود است/ موضع ضعیف دستگاه دیپلماسی نسبت به فاجعه کشمیر

حسینی گفت: عربستان از طریق حمایت تروریست ها،درصدد کشتار گسترده شیعیان است که این سیاست افراطی آل سعود حتی مورد نقد امریکاییان هم قرار گرفته، البته این به معنی موافقت امریکا با شیعیان نیست بلکه با روند تند عربستان در حمایت از تروریست ها ی منطقه مخالف است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۵ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۴/۲۹

سید جلال حسینی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، پیرامون اتفاقات اخیر روی داده در منطقه همچون کودتای نافرجام ترکیه و  کشتار شیعیان در  کشمیر اظهار کرد: پدر این باره دو نظریه وجود دارد.

وی با بیان اینکه گمان اول راجه به ترکیه این است که اردوغان خودش پشت سر این کودتای کوتاه بود و با هدف تثبیت قدرت خود این حرکت را صورت داده است گفت: دلیل این ادعا هم این است که چگونه اردوغان موفق به شکست کودتا شد ولی چندین سال است نمی تواند مسائل مربوط به پ ک. ک را در ترکیه رفع کند.

کارشناس  و تحلیل گر مسائل سیاسی تصریح کرد: گمانه دوم مرتبط با کودتای ترکیه این است  که این کودتا توسط امریکا و به نوعی عربستان سعودی رخ داده است، چرا که در این روزها  اردوغان  و دولت ترکیه به نوعی از سیاست کنار زدن بشار اسد و سرنگونی دولت سوریه عقب نشینی کرده است و براین اساس این کودتا برای زهر چشم گرفتن برنامه ریزی شد.

وی ادامه داد:  در تحلیل و گمان اول باید بگویم که دلیل عدم تونایی اردوغان برای مقابله با پ.ک.ک در چند ساله اخیر و چگونگی مهار کودتا در ظرف یک روز، دلیل قانع کننده ای نیست، چون پ.ک. یک نهاد ریشه دار در مردم کُرد ترکیه دارد و مبارزه  و مقابله با این نهادی که سران کُرد آن در میان اکراد ترکیه جایگاه  بالایی دارند، کار راحتی نیست.

حسینی عنوان کرد: دموکراسی در ترکیه نهادینه شده است و این امر باعث شکست کودتا شد، ترکیه در چند سال اخیر از لحاظ مردمسالاری  تا حدودی نزدیک به نظام مردم سالاری ایران شده است و این خود عامل قدرت یک کشور است و احتمال براندازی از طریق کودتا بسیار ضعیف است.

وی افزود: نظر من این است که نظریه اول مردود است و گمان دوم پیرامون کودتای ترکیه دقیق تر است، ولی برخی برای رد گمانه دوم بیان می کنند که اگر قرار بر کودتا توسط امریکا بود، قوی تر برنامه ریزی می شد، نظر من این است که این امر مردود است چرا که چند ین سال است که امریکا قدرت واقعی خود را در طراحی های کودتا در جهان از دست داده است.

کارشناس  و تحلیل گر مسائل سیاسی اذعان کرد: گمانه دوم پیرامون برنامه ریزی کودتا توسط امریکا و حمایت عربستان قوی تر است چرا که در ماه اخیر دولت ترکیه نسبت به برکناری بشار اسد و سرنگونی سوریه سیاستش  کمی افول کرده و از منظر امریکاییان عقب نشینی داشته است و این بهانه ای برای زهر چشم نشان دادن به اردوغان بود.

وی در ادامه به بحث کشتار شیعیان در کشمیر  و پشت پرده آن پرداخت و اضافه کرد: از دو بعد می توان به این  موضوع  نگریست.

به گفته این کارشناس سیاسی، اینکه واقعیت صحنه را ببینیم  یا آنکه نتایجی که این کشتار شیعیان در کشمیر در منطقه و چشم انداز حرکت آتی شیعیان دارد.

حسینی توضیح داد: واقعیت این است که عربستان درصدد کشتار گسترده شیعیان در هر کجای منطقه از طریق حمایت تروریست ها است که البته امریکا خیلی هم موافق  سیاست افراطی آل سعود نیست البته این به معنی موافقت امریکا با شیعیان نیست بلکه با روند تند عربستان در حمایت از تروریست ها مخالف است.

وی عنوان کرد: حرکت غیر منطقی و افراطی در حال وقوع در کشمیر و کشتار شیعیان، از سوی عربستان است ولی تحلیل ما بر این است که برآیند این نوع حرکت ها در نهایت به نفع اسلام ناب و شیعیان و در کل ایران است، چرا کهب اعث جهش و خیزش مسلمین و ایجاد تنفر اهل  سنت نسبت به این افراطی گری ها می شود.

کارشناس  و تحلیل گر مسائل سیاسی در پایان خاطرنشان کرد: البته معتقدیم که سیاست خارجه و دستگاه دیپلماسی ایران مواضع قابل قبول و متناسبی نسبت به مسائل  روی داده  در قبال کشمیر نمی گیرند.

به اعتقاد وی، با این روند عمر سیاسی دولت هم رو به پایان است و این نوع تفکر در کشور نیز محکوم به شکست است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

شانزده + نه =