صفحه اصلی » اقتصادی » صنعت، معدن، انرژی » تعرفه برق آران و بیدگلی ها تناسبی با گرمای 50 درجه ندارد

بی عدالتی در تعرفه بندی برق ادامه دارد؛

تعرفه برق آران و بیدگلی ها تناسبی با گرمای 50 درجه ندارد

تعرفه برق آران و بیدگل تنها در دو ماه تیر و مرداد جزء مناطق ۴ گرمسیری محسوب می‌شود. این در حالی است که بیشتر مناطق خوش آب و هوای شمال کشور نظیر بابلسر، رامسر، آمل و چالوس در این تعرفه بندی گرم تر از آران و بیدگل به شمار آمده‌اند!

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۰ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۵/۴

به گزارش صاحب نیوز به نقل از خطب شکن، در سال ۹۰ جدول تعرفه برق از سوی وزارت نیرو اعلام شد که بر اساس آن، تعرفه برق آران و بیدگل تنها در دو ماه تیر و مرداد جزء مناطق ۴ گرمسیری محسوب می‌شود. این در حالی است که بیشتر مناطق خوش آب و هوای شمال کشور نظیر بابلسر، رامسر، آمل و چالوس در این تعرفه بندی گرم تر از آران و بیدگل به شمار آمده‌اند!

weather-wallpaper-2

آب و هوای آران و بیدگل

شهرستان آران و بیدگل آب و هوای کویری دارد و از نیمه‌ی خرداد تا آبان ماه، هوای آن گرم و سوزان است. فصل زمستان نیز در این شهرستان از نیمه‌ی آذرماه تا پایان اسفند طول می‌کشد و سرد و خشک است. بهار و پاییز در آران و بیدگل ماندگاری چندانی ندارد.

به طور میانگین در سال ۴۵ روز شرایط یخبندان بر شهر حاکم است. رطوبت نسبی سالانه به طور میانگین ۳۹٫۸ درصد است که نشانه‌ی خشکی و نامنظم بودن اقلیم منطقه است.

این منطقه همچون اکثر نقاط کشور در فصل سرد (اواخر پاییز و زمستان) زیر سلطه‌ی توده‌های هوایی پرفشار قرار دارد. به همین دلیل در زمستان دمای هوا به شدت پایین می‌آید. همچنین در تابستان توده هوای پرفشار جنب حاره، با وجود حضور توده‌های کم فشار در سطح زمین که بر اثر گرمایش سطحی به وجود می‌آید، مانع از بروز بارش می‌شود. علاوه بر این وقوع پدیده‌ی گرد و خاک و بادهای داغ از جمله اثرات این پدیده است. البته ۸۳ درصد زمان وزش بادهای منطقه با بادهای آرام اختصاص دارد.

9637912

شهر آران و بیدگل در خط هم باران مابین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی متر در سال قرار دارد و با ضریب خشکی ۴٫۵ جزء مناطق فراخشک است. در نقشه‌ی تبخیر نیز، این شهر در گراف ۳۲۰۰ میلی متر در سال جای گرفته است.

دما از آن چه در پیش بینی‌ها می‌گویند بیشتر است!

هوای آران و بیدگل بعد از عید نوروز به سرعت گرم می‌شود و از اوایل تیر تا اواسط شهریور، گرما به حدی است که بیرون رفتن از منازل در ساعات روز دشوار است. در تیر و مرداد که دمای هوای شهرستان کویری آران و بیدگل اوج می‌گیرد، به ندرت دما از ۴۰ درجه کمتر می‌شود و گاهی حتی از ۵۰ نیز فراتر می‌رود. ضمن این که حداقل در اکثر روزهای نیمه‌ی اول سال، آران و بیدگل صدرنشین شهرهای استان اصفهان از نظر گرمای هواست.

545

آران و بیدگل اداره هواشناسی مستقل ندارد. علاوه بر این ایستگاه هواشناسی آن هم در نزدیکی پارک شادی، در یکی از مناطق پر درخت شهرستان قرار گرفته است که معمولا دمای هوای آن حداقل دو سه درجه با داخل شهر تفاوت دارد. شاید به این دلیل است که در زمان اعلام دمای ۴۴ درجه‌ای هواشناسی برای آران و بیدگل، دماسنج‌های خانگی اعدادی نزدیک ۵۰ درجه و حتی بیشتر از آن را نشان می‌دهند.

یاد گرما در وقت گرما

جایگاه ناعادلانه‌ی آران و بیدگل در جدول تعرفه بندی برق شهرستان‌های کشور، در سال‌های اخیر باعث شده مسئولان شهرستان اعتراضاتی را در قالب گفتگوهای خبری و اظهارنظرهای پراکنده انجام دهند، اعتراضاتی که هرگز به نتیجه نرسیده و حتی در جدول جدیدی که در سال ۹۴ اعلام شد، جایگاه آران و بیدگل را تغییر نداده است. (خبر) شاید یکی از دلایل بی نتیجه ماندن این اعتراضات، وقوع آن در فصول گرم سال است، زمانی که مسئولان احساس گرما می‌کنند و به یاد مردم می‌افتند!

400_9262

علاوه بر تذکرات پراکنده‌ی مسئولان شهرستان (خبر)، پیش از این عباسعلی منصوری، نماینده مردم در دوره‌ی نهم مجلس بارها از لزوم تعدیل تعرفه‌ی برق شهرستان گفت ولی تلاش‌های وی به نتیجه نرسید. منصوری علاوه بر تذکرات و اعتراضاتی که در مجلس داشت، (به عنوان مثال این خبر را ببینید) در دیدارهای مختلفی که با وزرای صنعت و نیرو داشت (خبر) ناعادلانه بودن جایگاه آران و بیدگل در جدول تعرفه‌ی برق را گوشزد کرده بود.

اخیرا نیز سید جواد ساداتی نژاد نماینده مردم در مجلس دهم، در حالی که تعدیل این تعرفه‌ها یکی از شعارهای انتخاباتی اش بود، با شروع تابستان و اوج گرفتن گرما به یاد این مسأله افتاد و کارگروهی را برای این کار تشکیل داد. (خبر) نماینده مردم در مجلس دهم همچنین در اوایل تیرماه گذشته از مذاکراتی با استاندار اصفهان گفته بود که نظر مساعد وی را نیز به همراه داشته است. (خبر)

امسال هم که رفت!

در راه رسیدن مردم آران و بیدگل به حق خود، مسئولان نباید از لزوم ارتباط مستمر و تلاش پیگیر دست بردارند. سخنرانی و جلسه و گفتگوی خبری، آن هم در زمانی که گرما بیداد می‌کند، تنها جنبه‌ی تبلیغاتی و نمادین دارد و به کار نمی‌آید. به علاوه‌ی این که تغییر تعرفه‌ها به هماهنگی همه‌ی مسئولان نیاز دارد.

heat1

تابستان امسال هم رو به پایان است و دیگر برای تغییر تعرفه‌های برق دیر شد؛ حالا مسئولان باید به فکر سال آینده باشند. میدان عمل باز است و مسئولان باید وظایف خود را دنبال کنند…

انتهای پیام/ع

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد