صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » مسجد جامع نطنز؛ میعادگاه تاریخ و معنویت/ تصاویر

یک پیشنهاد برای گردشگری آخر هفته؛

مسجد جامع نطنز؛ میعادگاه تاریخ و معنویت/ تصاویر

در میان تمام جاذبه های گردشگری که شهرستان نطنز در خود جای داده است، مسجد جامع نطنز از جمله آثاری است که هم از نظر معنویت و هم از نظر یک اثر تاریخی میزبان تعداد بسیاری از گردشگران داخلی از نقاط مختلف کشور و هم گردشگر خارجی از اقصا نقاط جهان بوده است.

تاریخ انتشار: ۰۴:۲۷ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۵/۱۳

به گزارش صاحب نیوز، در ایام تعطیلات معمولا بازار تفریح، سرگرمی و سفر در قالب سفرهای زیارتی و سیاحتی بسیار گرم است؛ بعضی فقط سفرهای سیاحتی را در پیش می گیرند و بعضی هم سفرهای زیارتی.

شهرستان نطنز از جمله شهرستان هایی است که از لحاظ جاذبه های گردشگری، تاریخی و مذهبی، ظرفیت پذیرش گردشگران از دو نوع گردشگری مذهبی و تاریخی را دارد و در طول سال و البته ایام تعطیل چه در نوروز و چه در تعطیلات تابستانی پذیرای خیل عظیم گردشگران است.

در میان تمام جاذبه های گردشگری که شهرستان نطنز در خود جای داده است، مسجد جامع نطنز از جمله آثاری است که هم از نظر معنویت و هم از نظر یک اثر تاریخی میزبان تعداد بسیاری از گردشگران داخلی از نقاط مختلف کشور و هم گردشگر خارجی از اقصا نقاط جهان بوده است.

در ورای باغستان های مرکز شهر نطنز مناره ای سر به فلک کشیده و گنبدی هرمی شکل و درخت چنار کهنسال دو هزار ساله در کنار آن توجه هر تازه واردی را به سوی خود معطوف می دارد.

این مجموعه شامل شبستان هشت ضلعی گنبددار و آرامگاه شیخ نورالدین عبدالصمد، سر در خانقاه و مناره مرتفعی به ارتفاع ۳۷/۲ متر (تا سطح بام) است که به استثنای شبستان گنبددار که از بناهای دوره دیلمی است، ساخت بقیه بناها مربوط به دوره ایلخانیان مغول است.

مسجد جامع نطنز این شاهکار معماری دوره ایلخانیان، در مرکز شهر و در مکانی نزدیک به میدانگاه و معابر اصلی شهر بنا شده است.

فضاهای داخلی مسجد از طریق شبستان هشت ضلعی گنبد داری که مشرف بر صحن است وایوان هایی دوطبقه دراطراف صحن هرطبقه و به وسیله دهلیزهایی کوچک با یکدیگر ارتباط دارند.

مسجد دارای سه ورودی با ارتفاع های متفاوت است؛ ورودی جنوبی مشرف به کوچه ای عریض و سنگ فرش و انبوه درختان بلند چنار در هم تنیده، در سطحی بالاتر از کف ساختمان مسجد قرار دارد؛ دو ورودی دیگر در قسمت شمالی و به کوچه های کم عرض و هم سطح با کف محوطه روباز مسجد و فضاهای مسکونی اطراف منتهی می شوند.

درب های چوبی منبت کاری شده، کتیبه ها، کاشی نوشته و سنگ نبشته های زیبا به خطوط ثلث برجسته فضای اطراف درب چوبی ورودی مسجد و سردر ورودی خانقاه، هر یک نشان از قدمت و تاریخ این بنای عظیم دارند.

مجموعه تاریخی مسجد جامع و آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی با شماره ۱۸۸ در تاریخ ۱۸/۴/۱۳۱۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

این مکان تاریخی که همه روزه آماده میزبانی از گردشگران است در خیابان مالک اشتر نطنز بالاتر از بازار قدیم و در نزدیکی حسینیه مرکز شهر نطنز واقع شده است.

در زیر تصاویری از این اثر تاریخی که به نوعی هم میعادگاه تاریخ و هم میعادگاه معنویت است را مشاهده می کنید.

انتهای پیام/ نطنزنا

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد