صفحه اصلی » اقتصادی » بیمه برای کارگر از نان شب هم واجب تر است/ برخی موسسات کاریابی سر کارجو ها کلاه می گذارند

#گپ_داغ صاحب نیوز با مدیر موسسه کاریابی سازندگی؛

بیمه برای کارگر از نان شب هم واجب تر است/ برخی موسسات کاریابی سر کارجو ها کلاه می گذارند

برخی موسسات ما با کارفرما تبانی می کنند و هزینه ای از کارجو می گیرند و کارفرما هم بعد از سه ماه کارگر را اخراج می کند.

تاریخ انتشار: ۰۷:۲۹ - شنبه ۱۳۹۵/۰۵/۲۳

صاحب نیوز/ حلقه نهایی در چرخه اقتصاد مقاومتی، رفتن به بازار کار است. آنجا که افراد پس از طی مراحل آموزشی، باید با سرمایه گذار داخلی هماهنگ شوند و نیروی کار ایرانی بتواند سرمایه ایرانی را هدف دار در چرخه اقتصاد وارد کند.در ادامه گفتگوهای اقتصاد مقاومتی، خبرنگار صاحب نیوز سراغ مدیر کاریابی و مشاوره شغلی سازندگی اصفهان رفته و پای صحبت های علیرضا گنجعلی نشست. در ادامه این گفتگو را می بینید.

صاحب نیوز: در ابتدا خودتان را معرفی و سمت خود را بیان کنید.

اینجانب علیرضا گنجعلی هستم. مدیر موسسه کاریابی و مشاوره شغلی بسیج سازندگی اصفهان.

صاحب نیوز: از چه زمانی به فکر راه اندازی مرکز کاریابی افتادید؟

از حدود 8 سال پیش که مقام معظم رهبری به عناوین و الفاظ مختلف بحث اقتصاد مقاومتی را بیان فرمودند و با توجه به اینکه یک حلقه مفقوده ای در بسیج وجود داشت که یک مامن و مکانی برای معرفی بچه های بسیج و ایثارگر و خانواده معظم شهدا برای کار نبود، با همکاری دوستان و مشورت ها، تصمیم بر آن شد که رفتارهای شبه جزیره ای حذف شود و یک مکانی برای جمع آوری اطلاعات شغلی از کارجو و کارفرما  آماده شود و این افراد به واسطه این مرکز به هم معرفی شوند.

با دستور سردار سلیمانی و آقای انوری، بسیج سازندگی ما را به اداره کار معرفی کرد و یک مجوز به عنوان موسسه کاریابی و مشاوره شغلی سازندگی در سال 91 برای ما صادر شد.

صاحب نیوز: برای خانم ها چه برنامه ای دارید؟

خانم های مذهبی و بسیجی از رفتن به بسیاری از مراکز کار معذور بودند. چون کارفرماهای حاشیه دار، بر اساس سلیقه خودشان نیرو را جذب می کنند. اینجا مرکزی است که اگر کارفرما دنبال کار خوب باشد می تواند اعتماد کند و همچنین مامن خوبی برای خانم های مذهبی است.

صاحب نیوز: چه تعداد کارجو و کار فرما را توانسته اید احصا کنید؟

تاکنون بیش از 30 هزار نفر از بسیجیان کارجو و 2هزار کارفرما را احصا و در آرشیومان ثبت کرده ایم.

صاحب نیوز: برای کارجو بعد از ورود به موسسه چه اتفاقی می افتد؟

در ابتدا فرد رزومه خود را بر اساس توانمندی ها و توقعاتش می نویسد و ما یک مصاحبه شخصی انجام می دهیم تا فرد را بهتر بشناسیم. بعد از آن مشاوره می دهیم و فرصت ها را معرفی می کنیم . اگر پسندید که معرفی می شود وگرنه می گذاریم در لیست و بصورت پیامکی، موقعیت ها را اطلاع می دهیم.

صاحب نیوز: نحوه معرفی کارجو و کارفرما به چه شکل است؟

ما در ابتدا مشاوره شغلی می دهیم. بعضی از دوستان دارای سرمایه هستند و برخی صاحب ایده،برخی هم هیچکدام را ندارند ولی مدیران خوبی هستند. ما وظیفه اصلیمان رساندن آنها به یکدیگر و معرفی پتانسیل های موجود آنهاست.

صاحب نیوز: وضعیت امنیت شغلی نیروهای معرفی شده چگونه است؟ آیا کارشان مستمر و ادامه دار خواهد بود؟

با توجه به اینکه یک دغدغه از قدیم الایام بیمه فرد بود، سعی کردیم این معضل را حل کنیم. در قوانین آمره ما کمتر کاری است که دو قانون حداقل حقوق و بیمه در آن نادیده گرفته شده باشد. یعنی حتی اگر کارفرما هزینه بیمه را به کارگر نقدی پرداخت کند جریمه هم می شود. ما هم تاکیدمان به کارجوها این است که بیمه از نان شبتان هم واجب تر است. تامین اجتماعی هم به شدت پیگیر است و اگر جایی بیمه نکند سریعا پرونده اش به سازمان ارائه می شود. لذا خود کارفرما بیشتر دنبال بیمه کردن نیروهایش است.

صاحب نیوز: آیا کار معرفی شده توسط شما، برای کارجو الزام آور است؟

کارجو وقتی معرفی به کار می شود تا یکماه کاری به آن نداریم . یک ماه آزمایشی سر کار می رود و تمام جوانب آن را می سنجد. زیر یکماه هم هیچ هزینه ای از آنها دریافت نمی کنیم.

صاحب نیوز: چه تضمینی است که کارفرما از حضور کارگر سواستفاده نکند و بعد از مدت کوتاهی وی را اخراج نکند؟

دادگاه های حل اختلاف در ادارات تعاون فعالند. اگر کارفرما، قرارداد یکساله بست ولی زودتر و بدون هیچ دلیلی کارگر را اخراج کرد باید تا پایان قرارداد حقوق آن را پرداخت کند ولی اگر تجری و غیبت توسط کارگر اتفاق افتاده باشد، بر اساس قانون، قرارداد فسخ خواهد شد. این طور نیست که هر کارفرمایی بتواند نیرو را به راحتی رد کند.

صاحب نیوز: چه مزیتی در موسسه کاریابی وجود دارد که کارفرما رغبت کند از این طریق تامین نیرو کند؟

چون زیر نظر اداره کار هستیم، معافیت بیمه ای را برای کارفرما در نظر می گیرند. یعنی از 23 درصد سهم کارفرما در پرداخت حق بیمه بین 18 درصد تا 10 درصد معافیت و تخفیف می گیرند و این خود برای کارفرما امتیاز خوبی محسوب می شود.

صاحب نیوز: اگر بخواهید یک آسیب شناسی روی موسسات کاریابی کنید، چه معضلاتی در کار شما وجود دارد؟

برخی از همکاران ما با کارفرما تبانی می کنند و هزینه ای از کارجو می گیرند و کارفرما هم بعد از سه ماه کارگر را اخراج می کند. متاسفانه این آفت هم هست. بعصی افراد هم می آیند به عنوان نماینده یک شرکت و با تبانی موسسه اطلاع رسانی می کنند. کارجوها ثبت نام می کنند و هزینه ای پرداخت می کنند ولی در اصل هیچ کارخانه ای وجود ندارد و در حقیقت کلاهبرداری است.

ما به علت حصور کارشناسان خبره خدا را شکر در این دام ها نیفتاده ایم.

صاحب نیوز: هر کارجو چقدر هزینه باید به موسسه پرداخت کند؟

بر اساس نرخ ابلاغی اداره کار، به ازای هر فرم ثبت نام، 15000 تومان دریافت می کنیم که صرف هزینه های هر فرد برای ثبت نام می شود. تاکیدی هم برای دریافت هزینه نداریم چون برخی واقعا همین هزینه ها را هم ندارند. بعد از یک ماه که از معرفی فرد گذشت، 50 درصد از حقوق پایه را به عنوان حق الزحمه دریافت می کنند. برای بسیجیان وخانواده شهدا هم تفاهم نامه ای نوشته شده که بین 20 تا 35 درصد تخفیف می دهیم.

صاحب نیوز: در راستای محقق شدن اقتصاد مقاومتی، چه همکاری هایی با بسیج سازندگی دارید؟

ما در کل زیر نظر بسیج سازندگی هستیم و رییس سازمان روی این مورد نظارت کامل دارد . در رشته هایی که نیاز به آموزش هست، به اداره تعاون می دهیم که این موقعیت ها هست ولی کارجو وجود ندارد اینها را اعلام می کنیم و درخواست برگزاری دوره ها توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای را می کنیم. در صدد را اندازی یک مرکز آموزشی هستیم و براساس این سیاست ها کار می کنیم.

صاحب نیوز: سرفصل های کاری شما چیست؟

آزاد سازی مدرک دانشجوها، تامین نیروی کار، پیدا کردن شغل برای کارجوها، معافیت بیمه، مشاوره شغلی و بیمه بیکاری در این موسسه انجام می شود.

صاحب نیوز: چشم انداز آینده شما برای موسسه چیست؟

همزمان با پیشرفت علم و تکنولوژی، سعی کردیم از امکانات روزاستفاده کنیم. مجوز کاریابی مجازی هم گرفته شده تا فرد از خانه خود در سایت ثبت نام کند و معرفی نامه هایش را بگیرد. ان شاء الله به زودی سایت آماده بهره برداری می شود.

صاحب نیوز: از وقتی که در اختیار ما قرار دادید سپاسگذاریم.

انتهای پیام/ع

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

بیست − نوزده =