صفحه اصلی » اجتماعی » جان مردم تعارف بردار نیست/ طعم شیرین نجات کودک سه ساله در خاطرم ماند

در گفتگو با پزشک جرقویه ای مطرح شد:

جان مردم تعارف بردار نیست/ طعم شیرین نجات کودک سه ساله در خاطرم ماند

دکتر شیخ حسینی پزشک مرکز بهداشتی درمانی شهر حسن آباد گفت: مهمتریت عامل در پیشرفت هر شغلی صداقت و راستگویی است چرا که صداقت باعث جذب مردم خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۳ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۶/۱

به گزارش صاحب نیوز، یکم شهریور ماه سالروز ولادت حکیم نامدار ابوعلی سینا که بنام روز پزشک نامگذاری شد و بهانه ای بود برای مصاحبه با پزشک جوان مرکز بهداشتی درمانی شهر حسن آباد.

یاسر شیخ حسینی متولد سال 65 از اصفهان و فارغ التحصیل دانشگاه تهران بود که 10 سال سابقه کاری در بیمارستان شهید بهشتی، کاشانی و فیض اصفهان را در کارنامه کاری خود به ثبت رساند.

این پزشک دهه شصتی علاقه ای وافر به حرفه پزشکی داشت و همین امر باعث شد تا قدم به این شغل بگذارد و از نزدیک با درد و رنج مردم کویر جرقویه آشنا شود.

در دبیرستان امام محمد باقر(ع) اصفهان دوران چهارساله دبیرستان را گذراند و با کسب رتبه مورد نظر توانست وارد رشته مورد علاقه اش شود.

گفتگوی زیر حاصل دیدار یک ساعته اصفهان شرق با دکتر یاسر شیخ حسینی است.

یکی از لحظه های مهم در طول دوره کاری خود را بیان کنید؟

گاهی برخی خاطرات برای انسان ماندگار می شود و این در حالی است که برای پزشک، خاطرات تنها یک متن نیست و تجربه کاری در طول خدمتش محسوب می شود. نجات جان کودک سه ساله که با ایست قلبی و تنفسی توسط خانواده به بیمارستان لنجان آورده شد، یکی از لحظه های مهم کاری من بود که هیچ گاه فراموش نخواهم کرد.

DSC05623

طبق استاندار های جهانی یک پزشک در یک شیفت کاری چند بیمار را باید ویزیت کند؟ ایا این استاندارد در کشورمان رعایت می شود؟ علت را چه می دانید؟

در کشور ما این استاندارد رعایت نمی شود و این به دلیل کمبود پزشک، نبود معاینات پایه و عدم آگاهی بیماران در برخی مواقع، عواملی است که باعث عدم رعایت استاندارهای مربوطه می شود.

امروزه بیماری های فشار خون، دیابت و سکته رو به افزایش است علت را چگونه ارزیابی می کنید؟ چه توصیه ای به مردم دارید؟

رژیم غذایی نامناسب که در این رژیم ها سبزیجات و میوه جات کاهش یافته است، روی آوردن مردم بخصوص جوانان به فست فود و غذاهای آماده، استفاده از غذاهای پر چرب، کاهش ورزش و تحرکات بدنی، عادت کردن به زندگی ماشینی و مدرن، افزایش استرس های اجتماعی از جمله مواردی است که بارها توسط پزشکان در رسانه ها منعکس شده و مد نظر همگان باید قرار گیرد.

اگر بیماری به شما رجوع کرد و شما در تشخیص بیماری شک داشتید چه اقدامی انجام می دهید؟

پزشک باید روی بیمار حساس باشد و تنها فکر سلامتی فرد برایش مهم باشد و بس. جان مردم تعارف بردار نیست و بنده اگر از عهده بیماری فرد بر نیایم و یا در تشخیص بیماری شک داشته باشم، با صداقت کامل بیمار را به سطح بالاتر ارجاع می دهم.

اخلاق یک پزشک باید چگونه باشد؟

پزشک باید صادق و راستگو باشد و بیماران خود را مثل یک برادر و خواهر فرض کند و این باعث پیشرفت هر حرفه و شغلی می شود. پزشک باید در حد توان خود به فکر درمان بیمار خود باشد و در این خصوص نباید کوتاهی کند و عوامل دیگررا نباید در کارش دخیل کند.

در مورد بیمارانی که هر چند وقت یک بار در طول دوره بیماری خاص، پزشک خود را عوض می کنند نظر شما چیست؟

افراد باید توجه کنند بهتر است فرد تحت نظر یک پزشک باشد تا بهتر بتوان عمل درمان و پیگیری های لازم را انجام داد و تداخل دارویی بوجود نیاید.  ولی گاهی بیماران به سرعت بعد از یک دوره درمانی و عدم بهبودی به سرعت پزشک جدیدی را انتخاب و درمان جدیدی را شروع می کنند که این کار در حصول نتیجه موثر نیست.

DSC05625

بهترین خاطره شما در دوران خدمت چه بوده است؟

در گفتگو با یک پزشک، بهترین خاطره پزشکی حل مشکلات مردم است و مسلما آرزوی هر پزشکی این است که از شروع خدمت بتواند در سلامت افراد نقش موثری را ایفا کند. به درستی می توان دریافت که پزشکی موفق است که همه عمرش برایش زیباترین خاطرات را به ثبت برساند.

پزشکان هنگام فارغ التحصیل شدن سوگند می خورند که حامی جان و سلامتی بیمارشان باشند ولی متاسفانه بعد از فارغ تحصیل شدن این موضوع از یاد می رود و بعضا مشاهده می شود که پزشک برای درمان اول طلب پول و زیرمیزی می کند نظر شما چیست؟

البته همه پزشکان این گونه نیستند ولی به جهت اهمیت این موضوع و برای حل و از بین رفتن این مشکل باید سیستم درمان رایگان باشد تا با این گونه مشکلات روبه رو نشویم. قطعا همه مردم باید از درمانی شایسته و مفید برخوردار شوند و نباید بیماری به دلیل مشکلات مالی نگرانی داشته باشد.

دکتر شیخ حسینی، گفتگوی خود را با درخواستی از مسئولان به پایان رساند.

افزایش امکانات بهداشتی درمانی در مناطق محروم همچون جرقویه که فاصله زیادی با مرکز استان دارد، احداث بیمارستان یا مرکز بهداشتی درمانی با تجهیزات کامل پاراکلینیکی باید مد نظر مسئولان قرار گیرد زیرا فاصله برخی مناطق تا کلان شهرها زیاد است و قطعا یکی از مشکلات عمده در انتقال بیماران به شمار می رود. مسئولان نیز به جاست تا گهگاهی از مراکز درمانی مناطق محروم بازدید کنند و با کمبودها آشنا شوند تا در جهت رفع آن اقدام اساسی انجام دهند.

انتهای پیام/ اصفهان شرق

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد