صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » سال 95 در نیروی متبحر و متخصص ضعف خواهیم داشت

درنشست تخصصی "تحلیل صادارات غیر نفتی در توسعه اقتصاد ایران" اتاق بازرگانی مطرح شد؛

سال 95 در نیروی متبحر و متخصص ضعف خواهیم داشت

مدیر مرکز مطالعات استراتژیک دانشگاه تهران گفت: ارتقای کیفیت و پرهیز از سنت گرایی در صنعت گامی موثر در صادرات کالاهای غیر نفتی است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - یکشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۲

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، علیرضا یوسفی شامگاه شب در نشست تخصصی “تحلیل صادارات غیر نفتی در توسعه اقتصاد ایران” گفت: دنیا به دنبال نیروی متخصص است و از همین رو نیروی انسانی متخصص کشورهایی چون ایران را جذب می کنند.

وی با اشاره به اخذ آسان ویزا برای مهاجرت به کشورهای غربی گفت: این سهولت به خاطر آن است که کشورها به دنبال جذب نیروی انسانی متخصص هستند و جوانان ایرانی گزینه های خوبی برای این کشورها هستند.

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطر نشان کرد: ادامه این روند موجب کاهش نیروی متخصص تا سه سال دیگر خواهد شد و لذا باید مسوولین در این زمینه اقدام لازم داشته باشند.

کمربندها برای دولتی غیر نفتی بسته شود
وی در بخش دیگر سخنان خود به مساله صادرات غیر نفتی ایران اشاره کرد و معتقد بود دولت جدید با عقلانبت مسائل مربوط به حوزه صادرات غیر نفتی را دنبال می کند و تصریح کرد: باید کمربندها را برای دولتی غیر نفتی ببندیم.

یوسفی با بیان اینکه صادرات غیر نفتی ایران در سالهای84تا88 یک دوره آرامش داشت، افزود: این آرامش از سال88 به هم خورد و مهمترین ضربه ای که به اقتصاد وارد شد از ناحیه تحریم ها صورت گرفت.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه میزان صادرات غیر نفتی ایران باید سالانه 150میلیارد دلار باشد ولی این مساله ر سالها88و89 محقق نشد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش قیمت ارز در سال گذشته، گفت: برخی از صادر کنندگان و تولید کننده ها از افزایش نرخ ارز خوشحال شدند چون باعث رونق صادرات غیر نفتی می شد ولی این مساله در دراز مدت به زیان خواهد بود چون کاهش ارزش پول ملی در دراز مدت زیان آور است.

وی با اشاره به رشد صادرات در سال 91، گفت: پایین بودن کیفیت این کالاهای صادراتی موجب افول صادرات غیر نفتی و از دست دادن مشتریان در سالهای بعد شد و لذا باید ارتقای کیفیت و صدور خدمات همراه کالا را در دستور کار خود قرار دهیم.
وی صادرات خدمات و صادرات مجدد را دو راهکار برای رقابت در برابر قولهای اقتصادی جهان دانست و افزود: باید به دنبال تجهیز خدمات کالاهای صادراتی بود و کیفیت را ارتقا داد.

تورم در این کشور از بین نمی رود
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تورم در ایران از بین نمی رود، ادامه داد: برخی گمان می کنند با برداشتن تحریم ها همه چیز ارزان می شود در حالی که حامعه ای تورم را احساس کرده باشد نمی تواند به آسانی از دست آن رهایی یابد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سیاست دولت انقباضی است، اظهار کرد: یکی از مولفه های این نوع سیاست جلوگیری از افزایش قیمت ها کالا است در حالی که در سال آینده ما با افزایش عامل های انرژی، افزایش دستمزد و بیمه مواجه هستیم.

مدیر مرکز مطالعات استراتژیک دانشگاه تهران با بیان اینکه چنین شرایطی بر تولید کننده فشار وارد می کند، افزود: برای کاهش مشکلات سنت گرایی در صنعت را باید کنار گذاشت.

وی توجه به تبلیغات را گامی ضروری در مقابله با سنت گرایی در صنعت دانست و افزود: تبلیغات 45درصد صادارات غیر نفتی را شامل می شود در حالی که برخی تولید کنندگان ما تبلیغات را هزینه ای اسرافی می دانند.

وی با تاکید بر پرهیز از سرمایه گذاری در زمینه مسکن، گفت: دوره این کار گذشته است و تقریبا در زمینه مسکن به اشباع رسیده ایم ودر برخی استان ها به واسطه حضور بخش خصوصی و مسکن مهر دو برابر ظرفیت مسکن ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد