صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » تاريخچه پرماجراي اياصوفيه‌ی استانبول

خواندني‌ها

تاريخچه پرماجراي اياصوفيه‌ی استانبول

واتیکان نیز درایتالیاست اما بر پایه پیمان نامه ای به پاپ واگذار شده و به شكل کشوري مستقل اداره می‌شود.

تاریخ انتشار: ۱۹:۱۴ - یکشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۲

به گزارش سرويس خواندنی صاحب نيوز:

.

ایا صوفیه

ayasoofye

ایاصوفیا یا -ایاصوفیه- تحریف شده نام یونانی «هاگیاسوفیا» نام مسجد بلند آوازه‌ای‌ست در استانبول. پیش از آن‌که قسطنطنیه (استانبول کنونی) که مرکز بیزانس یا روم شرقی بود به دست عثمانیان (سلطان محمد فاتح) گشوده شود، ساختمان مسجد ایا صوفیا که شاهکار معماری بیزانس به‌ شمار می‌رفت، کلیسایی بود به نام صوفیه قدیسه. این کلیسا دو بار در آتش سوخت تا سرانجام به فرمان امپراطور «یوستی نیانوس» یا «ژوستی نین» همچنین به همت ومعماری «آنتمیوس ترالی» و«ایزیدور ملیطی» (مالتی) باز ساخته شد واین بار کوشیدند که ساختمان کلیسا به گونه ای ساخته شود تا آتش بر آن کارگر نباشد(در سده ششم میلادی).

 دو زمین لرزه ای که در سالهای 553 و 557 رخ داد، گنبد کلیسا را در سال 558 فروریزاند پس در سال 563 گنبد را به شکل امروزی‌اش ساختند. پس از چیرگی دولت عثمانی بر قسطنطنیه به سال 1453 این کلیسا به مسجد تبدیل شد.

پس نشانه‌های مسیحیت را در آن، از میان بردند یا رویش را پوشانیدند. بر تارک گنبد صلیبی بود که هلال (نشانه ترکان عثمانی)، جایگزین آن شد و رفته رفته، پس از روی کار آمدن هر سلطانی از سلطان‌های عثمانی، مدرسه‌ها ومناره‌هایی برآن افزوده‌ شد . مسجد ایاصوفیه اکنون دارای هفت مناره بلند است که از هر سمت نگاه شود هر هفت مناره دیده می شود.

***

از كشور ايتاليا چه مي‌دانيد؟

italy_map

کشور ایتالیا شبه جزیره‌ای در جنوب اروپا و جزیره سیسل است، در دنباله جزیره ایتالیا؛ و تنگه مسینا آن را از شبه جزیره جدا کرده است. همچنین جزیره های ساردنی، الب، کاپری و… حدود ایتالیا این گونه است: از شمال؛ رشته کوههای آلپ، از مشرق؛ دریای آدریاتیک، از جنوب؛ دریای مدیترانه و رشته کوههای آلپ که سه کشور سوئیس، فرانسه و اتریش را از ایتالیا جدا می کند. پهناوری ایتالیا با سه جزیره سیسیل، ساردنی و الب نزدیک به 310000 کیلومتر مربع وجمعیت آن 58 میلیون و پانصد هزار نفر است.

 شهر تاریخی رُم پایتخت کشور ایتالیاست و از شهرهای مهم ايتاليا می‌توان از میلان، بولونیا، فلورانس، ناپل، تورن، ژن(جنوا)، پالرم و ونیز نام برد. واتیکان نیز درایتالیاست اما بر پایه پیمان نامه ای به پاپ واگذار شده و به شكل  کشوري مستقل اداره می‌شود.

ایتالیا از کشورهای صنعتی بزرگ اروپاست وبه جز صدور ساخته‌های بزرگ و کوچک صنعتی مانند: کشتی، اتومبیل، یخچال، ماشینهای خیاطی و… مواد شیمیایی، پارچه، ابریشم، روغن زیتون نیز از ایتالیا به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

ایتالیا در روزگار باستان جزو کشورهای امپراطوری پهناور روم بود که سرزمین‌هایی در شمال اروپا (تا انگلیس) و آسیا و آفریقا را زیر چیرگی خود داشت. بعدا امپراطوری روم به دو بخش شرقی وغربی قسمت شد. بخش غربی آن هم در سده پنجم میلادی به چند ناحیه تقسیم گشت. سرانجام کنستانتینوپل یا قسطنطنیه؛ مرکز روم شرقی یا بیزانس نیز به دست امپراطوری عثمانی افتاد.

 بخش شمالی ایتالیا در میانه سال‌های دهم میلادی به امپراطوری مقدس روم پیوست و بخش‌های دیگر آن جزو کشورهای اسپانیا، فرانسه و اتریش شد. در سال 1859 پادشاه ساردنی با اتریشی‌ها به نبرد برخاست وسرانجام لمبارد را گرفت و گاریبالدی میهن پرست و بلند آوازه ایتالیایی نیز درسال 1860 سیسیل و ناپل را به سرزمین ساردنی افزود.

در 1861 پادشاه ساردنی، پادشاه ایتالیای متحد شد. در1870 پایتخت به شهر رم منتقل شد که از این هنگام بدین سوی، استقلال و یکپارچگی ایتالیا تحقق یافت. در جنگ جهانی اول نخست ایتالیا، به یاری آلمان‌ها شتافت و سپس به سود متفقین با آلمان درگیر شد.

در پایان جنگ، برخی از بخشهای اتریش، به دست ایتالیایی‌ها افتاد. در سال 1922 موسولینی رهبر حزب فاشیست از سوی ویکتور امانوئل به نخست وزیری برگزیده شد. موسولینی با تغییراتی در قانون اساسی ایتالیا آن را با فاشیسم منطبق کرد.

در جنگ جهانی دوم ایتالیای فاشیست به رهبری موسولینی، همراه آلمان هیتلری با متفقین از درجنگ درآمد. در ماه‌های واپسین جنگ که جنوب ایتالیا بدست نیروهای متفقین افتاده بود‌. پادشاه، موسولینی را از کار برکنار کرد ولی وقتی جنگ پایان پذیرفت با مراجعه به آراء عمومی رژیم سلطنتی  و ویکتورامانوئل نیز برکنار شد.

منبع: مجله دانستنی‌های آذر ماه سال 1375

.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد