صفحه اصلی » اقتصادی » منع قانونی استفاده قرارگاه خاتم الانبیاء از اسناد خزانه رفع شود/ 500 میلیارد برای آب شرب روستاها اختصاص داده شده است

در مراسم افتتاح سد مخزنی کوچری گلپایگان:

منع قانونی استفاده قرارگاه خاتم الانبیاء از اسناد خزانه رفع شود/ 500 میلیارد برای آب شرب روستاها اختصاص داده شده است

رئیس مجلس شورای اسلامی از خدمات سازندگی خاتم‌الانبیاء در سطح کشور تقدیر کرد و گفت: این مجموعه با روحیه جهادی تلاشگر پروژه‌های بزرگ کشور را دنبال می‌کند، به همین علت منع قانونی استفاده قرارگاه از اسناد خزانه باید رفع شود.

تاریخ انتشار: ۱۵:۴۸ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۶/۸

به گزارش صاحب نیوز، علی لاریجانی ظهر امروز در مراسم افتتاح سد مخزنی کوچری با تأکید بر اینکه امنیت پایدار منابع آبی با تکمیل پروژه سد کوچری در شهرهای مختلف تأمین می‌شود، اظهار کرد: بعد از انقلاب گروه‌های مختلف برای تضعیف نظام اسلامی گام برداشته اما نتوانستند به موفقیت برسند.

وی با اشاره به شکست منافقین توسط نیروهای انقلابی اضافه کرد: این گروه از هیچ اقدامی برای ضربه زدن به نظام اسلامی دریغ نکردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی از ارتباط اخیر کشورهای غربی با گروهک منافقین یاد کرد و گفت: این گروه سیاه‌ترین سابقه تروریستی دنیا را به خود اختصاص داده است، اما غربی‌ها به این گروهک پناه داده و آنها را باور کرده‌اند، در حالی که در آینده گرفتار این گروهک تروریستی می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب اسلامی نگاه ویژه‌ای نسبت به تکمیل پروژه انتقال آبرسانی از سرشاخه‌های دز به قم داشته‌اند و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء با سرعت مطلوبی این پروژه را دنبال کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، از خدمات سازندگی خاتم‌الانبیاء در سطح کشور تقدیر کرد و گفت: این مجموعه با روحیه جهادی تلاشگر پروژه‌های بزرگ کشور را دنبال می‌کند، به همین علت منع قانونی استفاده قرارگاه از اسناد خزانه باید رفع شود.

وی از وجود 800 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور یاد کرد و ادامه داد: این میزان نقدینگی باید در حوزه‌های مختلف از جمله تولید به کار گرفته شود، زیرا منابع فعلی دولت پاسخگوی نیاز حوزه‌های مختلف کشور نیست؛ باید در حوزه عمران، اوراق مشخص تعیین و از ظرفیت صنوف برای رسیدن به پیشرفت استفاده شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استفاده مطلوب از منابع مردم باید فراهم شود، گفت: در دو سال گذشته شش هزار روستا به صورت سیار از منابع آبی استفاده می‌کردند که در راستای رفع این مشکل، روستاها باید از منابع اصلی استانها استفاده کنند.

وی با تأکید بر اینکه در راستای رفع بحران آب، اقدامات مطلوبی در سطح کشور انجام می‌شود، گفت: تدبیر دولت در حوزه آبرسانی قابل تقدیر است اما امیدواریم این موضوع به شیوه مطلوب‌تر دنبال شود.

لاریجانی توسعه آبیاری با فشار را نیازمند نگاه ویژه مسئولان خواند و ادامه داد: در برنامه ششم توسعه این موضوع به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است.

*هزینه 1300 میلیارد تومانی برای انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم‌رود

خسرو ارتقایی پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح سد مخزنی کوچری گلپایگان اظهار داشت: به منظور تأمین و ارتقای کمی و کیفی آب شرب 10 شهر مرکزی ایران شامل گلپایگان، خوانسار، خمین، محلات، نیم‌ور، سلفچگان، دلیجان، ساوه، پردیسان قم و شهر قم، سد کوچری که از طرح‌های ملی است به بهره‌برداری رسید.

وی با اشاره به اینکه سد کوچری گلپایگان از دو سال قبل آبگیری شده بود، گفت: اکنون بالغ بر 60 میلیون مترمکعب ذخیره آب دارد که در صورت بارش مناسب ظرفیت ذخیره بیش از 200 میلیون مترمکعب آب را دارد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران بیان داشت: در راستای طرح آب رسانی به سه استان مرکزی، قم و اصفهان بیش از هزار و 300 میلیارد تومان برای انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم‌رود هزینه شده است.

، سد کوچری گلپایگان که از دو سال پیش آبگیری شده بود، صبح امروز با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو، رسول زرگرپور استاندار اصفهان و امام‌جمعه و فرماندار گلپایگان رسما به بهره‌برداری رسید.

این سد که در حال حاضر 60 میلیون متر مکعب ذخیره آب دارد، در صورت بارش مناسب تا 200 میلیون متر مکعب نیز ظرفیت آبگیری دارد؛ از این سد بیش از 10 شهرستان بهره‌مند خواهند شد.

احداث این سد از سال 80 با ظرفیت 207 میلیون متر مکعب آغاز شد و با بهره‌برداری از آن، شهرستان‌های خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیمه‌ور، سلفچگان، دلیجان، ساوه و قم و 100 روستا از آب آشامیدنی بهره‌مند شدند. آب این خط بدون هیچ‌گونه پمپاژی در مسیر 270 کیلومتر منتقل می‌شود.

*نمی‌توان با فکرهای خام کشور را اداره کرد / برخی روستاها در 5 کیلومتری شهرها از نعمت آب آشامیدنی بی‌بهره‌ هستند

حمید چیت‌چیان پیش از ظهر امروز در حاشیه مراسم افتتاح سد مخزنی کوچری گلپایگان اظهار کرد: با افتتاح این سد، صد و شصتمین سد بزرگ کشور را شاهد هستیم که آخرین حلقه از زنجیره انتقال آب چاه‌های دز به قم‌رود است.

وی افزود: مسأله آب شرب یکی از دغدغه‌های وزارت نیرو و تمام مسؤولان کشور است؛ چراکه در یک کشوری زندگی می‌کنیم که منابع وسیعی از آن در مناطق خشکسالی قرار دارد.

وزیر نیرو با بیان اینکه در گذشته برای تأمین آب از آب‌های زیرزمینی استفاده می‌شد، عنوان کرد: این اقدام امروز دیگر در این مناطق امروز امکان‌پذیر نیست؛ چراکه بر اثر لایه اشباع شده زمین در اثر برداشت زیاد آب، شاهد هجوم آب شور خواهیم بود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: وزارت نیرو متعهد است که تأمین آب شرب مردم را به صورت مطمئن و پاک انجام دهد.

چیت‌چیان با بیان اینکه انتقال آب در شرایط اولیه فقط برای تأمین آب شرب مردم انجام می‌شود، تأکید کرد: در حال حاضر پنج سد، آب شرب تهران را تأمین می‌کند که ظرف چند روز آینده همه راه‌ها برای انتقال آب به تهران، کرج و شهرهای حومه این دو شهر که شامل 15 میلیون نفر جمعیت است را بر عهده می‌گیرد.

وزیر نیرو ضمن تأکید به این‌که نمی‌توان با فکرهای خام کشور را اداره کرد، بیان داشت: مهندسان انتقال آب در دمای 30 درجه زیر صفر بتو‌ن‌ریزی انجام دادند که این اقدام آن‌ها فعالیت جهادی است و اقدامی جهادگرانه انجام داده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: با افتتاح سد کوچری سه استان اصفهان، مرکزی، قم و شهرستا‌‌ن‌های خوانسار و گلپایگان از نتایج آن استفاده خواهند کرد و آب شرب شهر و 100 روستا از سد مخزنی کوچری گلپایگان تأمین می‌شود.

چیت‌چیان با اشاره به اینکه قم یک پایگاه و استان مذهبی در کشور است، تصریح کرد: این استان در سال 180 میلیون مترمکعب از آب همین سد برای شرب استفاده می‌کنند که علاوه بر این باید برای کشاورزی از چاه‌های زیرزمینی استفاده کند وگرنه در صورت عدم صرفه‌جویی زندگی نسل‌های آینده دچار مخاطره می‌شود.

وی به سدسازی‌هایی که در سال‌های گذشته در کشور انجام شده است اشاره کرد و افزود: تلاش‌های زیادی در عرصه ساخت سد در کشور توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، شرکت نهار قدس و شرکت‌های دیگر برای تأمین آب انجام شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه برای افتتاح این طرح از منابع ارزی استفاده شده است، ابراز داشت: 500 میلیارد تومان جهت آب شرب روستاهای کشور اختصاص داده شده که از مجلس می‌خواهیم این طرح را تصویب کند.

وی به محرومیت برخی از روستا‌ها اشاره کرد و تأکید کرد: برخی روستاها در پنج کیلومتری شهرها قرار دارند اما از نعمت آب آشامیدنی بهره‌مند نیستند.

چیت‌چیان گفت: از محل منابع توسعه ملی 252 روستا در سال جاری با جمعیتی 135 هزار نفری از نعمت آب آشامیدنی بهره‌مند شده‌اند؛ همچنین در هفته دولت 969 روستا با جمعیت 540 هزار نفر از این نعمت بهره‌مند شده‌اند.

وی از رئیس مجلس درخواست کرد: وظیفه شرعی و ملی ماست که همه روستاها از آب شرب بهره‌مند شوند که از رئیس مجلس درخواست داریم تا در بودجه سال 96 و در قانون ششم برنامه توسعه این موضوع را پیگیری کنند.

وزیر نیرو در پایان از برق‌دار شدن همه روستاهای بالای 10 خانوار تا پایان سال آینده در کشور خبر داد.

انتهای پیام/ فارس/ الف

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

8 + 13 =