صفحه اصلی » اجتماعی » باید ها و نباید های کنترل فشار خون/ تحرک کم و مصرف زیاد نمک؛ دو عامل اصلی ابتلا به فشار خون

فشار خون بالا، قاتل خاموش؛

باید ها و نباید های کنترل فشار خون/ تحرک کم و مصرف زیاد نمک؛ دو عامل اصلی ابتلا به فشار خون

در ایران فشار خون بالا (بالای ۱۱۵) مهم ترین عامل خطرساز و باعث مرگ دو هزار و ۳۵ نفر در ازای هر یک میلیون نفر جمعیت است. بهتر است تمامی افراد با این بیماری آشنا شوند.

تاریخ انتشار: ۰۸:۴۸ - یکشنبه ۱۳۹۸/۰۳/۱۹

صاحب نیوز – دکتر مهناز ارشادی/ فشار خون بالا یا پرفشاری خون که در اصطلاح پزشکی به Hypertension معروف است،یک بیماری مزمن به شمار می آید که در اثر آن، فشار خون در شریان های بدن بالا می رود. به دنبال این افزایش فشار، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ های خونی شدیدتر از حالت طبیعی فعّالیت کند.

نتایج یک تحقیق بین‌المللی با همکاری گروهی از محقّقان و دانشمندان ایرانی درباره، تأثیر تغذیه در مرگ ناشی از بیماری های قلبی-متابولیک (بیماری های قلبی و عروقی و دیابت و سکته های مغزی) در ۲۰ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا نشان می‌دهد که فشار خون مهم ترین عامل مرگ در اثر این بیماری ها در تمام این کشورهاست. در تمام این کشورها، بیماری‌های قلبی-متابولیک عامل ۴۳ درصد از مرگ‌های زودرس (زیر هفتاد سال) بوده است. در ایران نیز فشار خون بالا (بالای ۱۱۵) مهم ترین عامل خطرساز و باعث مرگ دو هزار و ۳۵ نفر در ازای هر یک میلیون نفر جمعیت است.

حال باید با فشار خون چه کرد و افراد سالم باید چه کنند که در گروه این بیماران قرار نگیرند؟ صدای سلامت هر آنچه شما باید از این بیماری بدانید را به شما می گوید:

فشار خون بالا چه علائمی دارد؟

فشار خون بالا معمولاً علامتی ایجاد نمی کند و به همین دلیل به فشار خون بالا، «قاتل خاموش» هم  می گویند. تنها در برخی موارد فشار خون با علائمی مانند سردرد در ناحیه پشت سر، سرگیجه، تاری دید، تپش قلب، خستگی زودرس، تنگی نفس شبانه و یا هنگام فعّالیت، درد قفسه سینه و ادرار کردن بیش از یک بار در طول شب همراه است. امّا فراموش نکنید فشار خون بالا معمولاً علامتی ایجاد نمی کند.

علّت های اولیه ایجاد کننده فشار خون بالا

ارث یکی از علّت های اولیه ایجاد کننده فشار خون بالا در افراد است. ابتلای یکی از اعضای خانواده به فشار خون بالا، احتمال ابتلای سایر افراد خانواده را بالا می برد. همچنین با افزایش سن، احتمال این بیماری تشدید می باید. فشارخون در افراد چاق، ۲ تا ۶ برابر بیش از افرادی است که اضافه وزن ندارند. همچنین فعّالیت بدنی کم، مصرف الکل و مصرف زیاد نمک افراد را برای ابتلا به فشار خون بالا مستعدتر می کنند.

قرص های ضد بارداری خوراکی هم مؤثر است. بانوانی که از قرص ضدبارداری خوراکی استفاده می کنند، شانس بیشتری برای ابتلا به فشار خون بالا دارند. مخصوصاً اگر همزمان سیگار بکشند. بهتر است بدانید جنسیّت هم در این بیماری مزمن مؤثر است. تا سن ۴۵ سالگی فشار خون بالا در مردان شایع تر است و در ۴۵ تا ۵۴ سالگی خطر در هر دو جنس برابر است. همچنین استرس و فشار عصبی بر بالا رفتن فشار خون کمک شایانی می کند.

چرا فشار خون بالا خطرناک است؟

بله؛ درست خواندید. این بیماری خطرناک است. چون که خطر بروز سکته قلبی و مغزی در افراد مبتلا به این بیماری بسیار زیاد است و دلیل اصلی بیماری های قلبی عروقی هم، فشار خون بالاست. پس، فشار خون بالا در صورتی که کنترل نشود به رگ های مغز، قلب، کلیه و چشم آسیب جدّی می رساند. پس بهتر است فشار خون خود را کنترل کنید. امّا:

هنگام اندازه گیری فشار خون، این نکات را رعایت کنید!

 1. ۳۰ دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون، سیگار، چای و قهوه و یا سایر نوشیدنی های انرژی زا استفاده نکنید.
 2. ۳۰ دقیقه قبل از اندازه گیری فشارخون، فعّالیت بدنی شدید نداشته باشید.
 3. ناشتا نباشید.
 4. قبل از اندازه گیری فشار خون مثانه خالی باشد.
 5. همیشه اندازه گیری فشار خون در وضعیّت نشسته یا درازکشیده باشد.
 6. آرام باشید و پشت خود را تکیه دهید.
 7. دستی که قرار است فشار خون از طریق آن اندازه گیری شود را روی تکیه گاه قرار دهید.
 8. از خم کردن و مشت کردن دست خودداری کنید.
 9. بهتر است فشار خون از دست راست اندازه گیری شود.
 10. در حین اندازه گیری آرام و ساکت بنشینید.
 11. آستین لباس باید به اندازه کافی نازک و گشاد باشد تا روی بازو فشار نیاورد.
 12. اگر داروی فشار خون مصرف می کنید، بهتر است فشار خون در حالت ایستاده یا نشسته انجام شود.
 13. زانوهایتان را آویزان و رها قرار ندهید و زیر پای خود تکیه گاه داشته باشید.
 14. از دستگاه فشارسنج مناسب با بازوبند خوب استفاده کنید.
 15. کیسه فشارخون حدود دو انگشت (۲ تا ۳ سانتی متر) بالای چینِ آرنج بسته شود.
 16. از باد کردن مکرر بازویند به دلیل تأثیر بر مقدار فشار خون خودداری کنید.
 17. اگر فشار خون خود را هر روز اندازه می گیرید، در یک زمان مشخص این کار را بکنید.
 18. اگر در یک نوبت چندین بار اندازه گیری می کنید، بین هر اندازه گیری یک دقیقه تأمل کنید.
 19. لوله پلاستیکی فشارسنج نباید گره یا پیچ بخورد.
 20. در افراد مسن، فشار خون باید از هر دو دست اندازه گرفته شود. اگر فشار خون متفاوت بود، فشار بالاتر را مدّ نظر قرار دهید.
 21. برای اطمینان از عملکرد درست دستگاه فشارسنج، هر ۶ ماه یک بار، آن را با یک دستگاه سالم تنظیم کنید.
 22. برخی افراد در زمان ملاقات با پزشک فشار خون بالا دارند امّا در منزل فشار خون طبیعی دارند. پس اندازه گیری فشار خون در منزل مفید است.

فعّالیت بدنی و فشار خون

انجام فعّالیت بدنی علاوه بر کاهش فشار خون بالا باعث تقویت ماهیچه ها، استخوان، بهبود سوخت و ساز ، کنترل وزن و کاهش بیماری های مزمن می شود. فعّالیت بدنی می بایست متناسب با توانایی جسمی فرد انتخاب شود و اگر قبلاً فعّالیت بدنی نداشتید یک باره شروع نکنید، به آرامی و به تدریج مدّت و شدّت آن را افزایش دهید و اگر سن شما بالای ۴۰ سال است، پیرامون چگونگی فعّالیت بدنی حتماً با پزشک مشورت کنید.

والدین بدانند که برای کودکان ۲ تا ۱۸ سال، داشتن فعّالیت بدنی حداقل ۶۰ دقیقه در روز، الزامی است و افراد ۱۸ سال به بالا هم با شدّت متوسط به مدّت ۳۰ دقیقه، ۵ روز در هفته و یا ۱۵۰ دقیقه در یک هفته می توانند بسنده کنند. فعّالیت بدنی با شدّت متوسط به فعّالیتی می گویند که «باعث گرم شدن بدن، عرق کردن و افزایش ضربان قلب گردد امّا در حین ورزش قادر به صحبت کردن با فرد دیگری باشید». پس نوعی از فعّالیت بدنی را انتخاب کنید که بتوانید آن را ادامه دهید.

فعّالیت بدنی به معنای تمرینات سخت ورزشی نیست، بلکه کارهایی نظیر امورات منزل و پیاده روی در این دسته بندی قرار می گیرند. افرادی که فشار خون بالا دارند هم از انجام ورزش هایی که تلاش بیش از حد می خواهد، مانند وزنه برداری، امتناع کنند. بهترین فعّالیت بدنی برای این دسته از افراد پیاده روی، دویدن با سرعت کم، قایق سواری، طناب زدن، شنا، اسکی، دوچرخه سواری و استفاده از دوچرخه ثابت است و بهتر است که این افراد از حرکات کششی غافل نشوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد