سقاییان نژاد
۲۲:۴۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۵

دكتر سقائيان نژاد شهردار اصفهان درگفتگو با صاحب‌نيوز؛

هیچ وقت قائل به خانواده کوچک نبوده‌ام و شش فرزند دارم

الان خودم نیز خانواده‌ای پرجمعیت دارم و دارای شش فرزند هستم حالا که فرزندانم از آب و گل درآمده‌اند حظ آنها را می‌کنم و خوشحالم. هیچ وقت قائل به خانواده کوچک نبوده‌ام. منظورم این است حتی اگر بیشتر هم بودیم اصلا مشکلی پیش نمی‌آمد.

 جمال طاهری- صاحب نیوز/شهردار اصفهان یک ویژگی خیلی خاص دارد که کمتر درباره آن گفته یا شنیده شده او که دکترای خود را آمریکا گرفته و همسرش نیز یک فرد تحصیل کرده (دکتری) است برخلاف تصور همه، خانواده پرجمعیتی دارد و صاحب شش فرزند است. چیزی که این روزها تصورش برای افراد تحصیل کرده و روشنفکر بسیار سخت است چه رسد به فردی در جایگاه و محبوبیت شهردار اصفهان، به همین بهانه گفتگوی کوتاهی با ایشان در این مورد انجام دادیم.

صاحب نیوز: در دهه هفتاد وهشتاد تبلیغات کنترل جمعیت به صورتی بود که کاهش نمودار جمعیتی را به دنبال داشت اما بااین وجود شما مدیری هستید که خلاف جریان تبلیغاتی دارای خانواده‌ای پرجمعیت هستید چرا؟

من خودم از یک خانواده پر جمعیت هستم پنج برادر و پنج خواهر دارم لذتی که از همه نظر به‌خصوص بحث‌های اجتماعی در فضای خانه با هم داشتیم را هیچ وقت فراموش نمی‌کنم. خانواده‌ای شلوغ اما گرم و بامحبت بودیم. الان خودم نیز خانواده‌ای پرجمعیت دارم و دارای شش فرزند هستم حالا که فرزندانم از آب و گل درآمده‌اند حظ آنها را می‌کنم  و خوشحالم. هیچ وقت قائل به خانواده کوچک نبوده‌ام. منظورم این است حتی اگر بیشتر هم بودیم اصلا مشکلی پیش نمی‌آمد. صمیمت، اتحاد و پشت هم بودن افراد خانواده در خانواده پرجمعیت نمود بهتری دارد البته باید برای فرزند آوری شرایط تربیتی و فرهنگی وجود داشته باشد و گرنه همان یک یا دو فرزند هم زیادی است زیرا صرف جمعیت مطرح نیست. معتقدم افرادی که می‌توانند منشا خیر و برکت باشند عدد و تعداد اولاد اهمیتی ندارد حرف‌های جنبی اقتباس از فرهنگ مادی غرب است که متاسفانه در جامعه ما هم رواج پیدا کرده است.

صاحب نیوز: عده‌ای روشنفکر غرب‌زده تز کنترل جمعیت غرب را درکشور پیاده می‌کنند با توجه به این‌که شما دانش آموخته دکتری از آمریکا هستید و مدتها در غرب بوده‌اید چه نظری دارید؟

فرهنگ ما اسلامی است و با فرهنگ لیبرالی غربی‌ها فرق دارد در فرهنگ ناب اسلامی به هیچ وجه چنین مسایلی تایید نمی‌شود فرهنگ اسلامی ما تربیت را مطرح می‌کند و طبق توصیه پیامبر معظم اسلام تقسیم‌بندی شده هفت‌ساله اول، هفت ساله دوم و هفت ساله سوم یعنی برای تمام دوران زندگی دستورات تربیتی قید شده است، لذا نباید سرنوشت افراد را محدود کنیم. ما به عنوان مسلمان اگرتحت تاثیر فرهنگ اسلامی و سفارش معصومین (علیهم‌السلام) ‌باشیم هر کجا قرار بگیریم از فرهنگ غربی پیروی نمی‌کنیم زیرا فرهنگ غرب لیبرالی است. آنها این فرهنگ مادی خود را به کشورهای دیگر انتقال داده‌اند  که ما هم به نوعی گرفتار شده‌ایم.

سقاییان نژاد

صاحب نیوز: آیا این مساله کاهش جمعیت که  خود غربی‌ها مروج آن بوده‌اند دامن خودشان هم را گرفته است؟

بله، آنها فرمول کاهش جمعیت را به غیر از این‌که به سایر کشورها ارایه دادند و معضل پیری جمعیت را ایجاد کرده‌اند و کشورهایی مانند ژاپن، آلمان، لهستان و… این معضل بیداد می‌کند. خودشان هم گرفتار شده‌اند. امروز آمریکا از نظر جمعیت بومی در مضیقه و تنگناست. برای همین بسیار شکننده شده است. این را باید در نظر داشت که جمعیت هر کشور وابسته به جمعیت بومی آن است که باعث توانمند شدن یا ضعف آن  می‌شود چیزی که خودشان هم درگیر کاهش آن هستند.

صاحب نیوز: به نظر شما وضعیت کنونی ما از منظر جمعیت چگونه است؟

با توجه به این‌که ایران کشور اسلامی و ام‌القرای جهان اسلام است باید ساختار جمعیتی قوی داشته باشد وشکننده نباشد، زیرا نیروی انسانی به مثابه موتور محرکه جامعه محسوب می‌شود. دراین راستا نیروی انسانی بومی  خاص،‌ متعهد،‌ متدین و ولایت‌مدار درجامعه اسلامی ما هرچه بیشتر باشد خوب است و نباید محدودیتی برای آن در نظر گرفت. سبک زندگی ائمه معصومین(علیهم‌السلام)، ‌علما و بزرگان دین هیچ محدودیتی نداشته است. شما ببینید برژینسکی اخیرا گفته است شما با جمهوری اسلامی کاری نداشته باشید باید صبرکنید جامعه تا هفتاد سال دیگر کم می‌شود؛ یعنی پشتوانه قدرتمند منطقه شکننده و ضعیف خواهد شد همین مساله  باعث اضمحلال و خودش می‌شود بدون این‌که ما وارد شویم این نشان دهنده اهمیت جمعیت است که نباید نسبت به آن غافل بود.

صاحب نیوز: ولی برای بالا بردن جمعیت خانواده مهمترین مسئله مسائل مالی است که انسان را ناخواسته محدود می‌کند برای این موضوع چه باید کرد؟

 اگر پیرو مباحث اسلامی باشیم محدودیت ایجاد نمی‌شود؛ وقتی انسان محدودگرا و مادی می‌شود کم کم برای خود محدودیت می‌تراشد و کم کم رزق و تنگی معیشت پیش می‌آید و او را محدود می‌کند که همه این‌ها از بحث‌های اصیل اسلامی دور است با ید به سمت و سویی برویم که اسلام خواسته  تا از تبعات آن دور شویم.

صاحب نیوز: اخیرا نیز حضرت آقا درمورد جمعیت صحبت‌هایی داشته‌اند…

بله خوشبختانه با توجه به اهمیت بحث جمعیتی شورای انقلاب فرهنگی روی این مساله فعال شده و توصیه‌های مقام معظم رهبری هم آن را تقویت نموده است. امیدواریم بتوانیم به مسایل فرهنگ اسلامی بازگردیم.