صفحه اصلی » مقاومت » جزئیات ۸۹ سیلی موشکی ایران به صدام/ تیغ‌های آبدیده‌؛ تضمین جان شهرنشینان ایران

نا گفته های جنگ

جزئیات ۸۹ سیلی موشکی ایران به صدام/ تیغ‌های آبدیده‌؛ تضمین جان شهرنشینان ایران

اولین موشک در تاریخ ۲۱ اسفند ۶۳ به‌سوی مواضع حزب بعث عراق شلیک شد و این ضربات ۸۸ بار دیگر و تا ۳۱ فروردین ۶۷ ادامه داشت. محسن رضایی می‌گوید: پس از برخورد اولین موشک ایران به عراق، ابتدا رژیم بعث از اعتراف به اصابت موشک خودداری می‌کرد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۷ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۷/۴

به گزارش صاحب نیوز، موشک‌های 9متری عراق در کوچه‌های 2متری دزفول می‌خورد و همزمان هواپیماهای صدام نیز در عمق کشور حتی به‌روی پایتخت کشور سایه وحشت انداخته بود.

دست‌های ایران برای پاسخ به حملات موشکی صدام  خالی بود، اما مردم در نمازجمعه  شعار “موشک جواب موشک” سر می‌دادند؛ حالا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باید دست به کار می‌شد و به حوزه‌ای ورود می‌کرد که تجربه آن تا پیش از این وجود نداشت.

روزهای سختی گذشت تا اولین موشک در تاریخ 21 اسفندماه سال 63 به‌سوی مواضع حزب بعث عراق شلیک شد و این ضربات 88 بار دیگر و تا 31 فروردین سال 67 ادامه داشت. اولین موشک ایران در ساعت 3:20 روز 21 اسفندماه سال 63 به کارخانه سیمان در یک کیلومتری پالایشگاه کرکوک اصابت کرد. این موشک اسکادB  با برد 300 کیلومتر بود.

محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران در این باره می‌گوید: ما در آستانه عملیات بدر بودیم و عراق هم به‌صورت گسترده شروع به زدن شهرهای ما کرد. برنامه عجیبی را طراحی کرده بودند و شروع کردند به تبلیغات که “ما 30 تا از شهرهایی را که در عمق خاک ایران هستند خواهیم زد (از جمله تهران، اصفهان، تبریز و…)”، اسم هر شهری را هم که می‌خواندند، یک موشک به آنجا می‌زدند. این تهاجم هم بیشتر با استفاده از هواپیماهای میگ25 بود که در ارتفاع بالا می‌آمدند و موشک‌های ما هم به آن نمی‌رسید. بعد هم کم‌کم با موشک‌های برد بلند شروع به زدن کردند”.

وی می‌افزاید: “اولین موشک ما کرکوک را زد. کرکوک منطقه نفتخیز بود و بعد از بصره بزرگ‌ترین چاه‌های نفت عراق را داشت. 3ــ2 روز بعد ما خود بغداد را با موشک‌های اسکاد زدیم که خوشبختانه خورد به بانک رافدین که یکی از بانک‌های اصلی عراق در شهر بغداد بود. این پدیده برای عراق خیلی عجیب بود چون 4 سال و نیم از جنگ می‌گذشت و اصلاً اینها فکرش را هم نمی‌کردند که ایران این موشک‌ها را از کجا آورده است. ابتدا گفتند این عملیات خرابکاری بوده اما بعد از 5‌ــ4 روز مجبور به اعتراف شدند. ما هم با این قدرت‌نمایی موشکی که از خودمان نشان دادیم ثابت کردیم توان رزمی و دفاعی ایران افزایش پیدا کرده است. صدام هم به نتیجه رسید که اگر بخواهد جنگ موشکی و جنگ شهرها را ادامه دهد، ایران چیزهایی دارد که ممکن است رو کند. این مسئله در توقف جنگ شهرها و کوتاه آمدن عراق خیلی نقش داشت. بدون شک اگر قدرت‌نمایی موشکی ما نبود شاید ده‌ها هزار نفر دیگر از مردم ما شهید و زخمی می‌شدند”.

آخرین موشک ایرانی در جنگ تحمیلی در ساعت 15:45 روز 29 فروردین سال 67 به منطقه الدوره عراق اصابت کرد.  بیشترین موشک‌های ایرانی به مناطق حساس و حیاتی بغداد و با تعداد 80 اصابت صورت گرفته است.

آنچه در اینفوگرافیک زیر مشاهده می‌کنید تاریخچه‌ای تصویری از 89 سیلی موشکی سپاه اسلام به صورت حزب بعث عراق در 8 سال جنگ تحمیلی است.

دانلود اینفوگرافیک

انتهای پیام/ تسنیم/ع

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد