صفحه اصلی » اجتماعی » شهر » لباس عزای امام حسین (ع) بر تن شهر شد/ ظرفیت‌ها و اماکن فرهنگی شهر ملعبه سیاسیون نیست

معاون شهردار اصفهان در نشست خبری اجرای طرح «قافله عشق»:

لباس عزای امام حسین (ع) بر تن شهر شد/ ظرفیت‌ها و اماکن فرهنگی شهر ملعبه سیاسیون نیست

قاسم‌زاده با اشاره به برخی سوءاستفاده افراد از هیئت‌های مذهبی، تصریح کرد: به‌هیچ‌عنوان اجازه ملعبه قرار دادن ظرفیت‌های فرهنگی شهر توسط سیاسیون را نمی‌دهیم.

تاریخ انتشار: ۱۵:۴۳ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۷/۱۲

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری اصفهان در نشست خبری تشریح اقدامات فرهنگی طرح «قافله عشق» و رونمایی از کتیبه مذهبی سال 95 اظهار کرد: حوزه فرهنگی شهرداری اصفهان طی چند سال گذشته به سمت کاهش تصدی‌گری و واگذاری امور فرهنگی به مردم بوده است.

* لباس عزای حسینی بر تن شهر

علی قاسم‌زاده بابیان اینکه به دنبال واگذاری کارها به افراد باانگیزه و دغدغه‌مند فرهنگی شهر هستیم، گفت: فعالیت‌ها فرهنگی در ماه محرم یکی از بهترین فرصت‌ها برای انجام واگذاری‌های مدنظر است و شهرداری هم تنها به موضوع حمایت و پشتیبانی از هیئات مذهبی می‌پردازد.

وی، ‌هیئات مذهبی را باسابقه‌ترین تشکل‌های کشور عنوان کرد و ادامه داد: به دنبال هستیم تا شهر در ایام محرم لباس عزا بر تن کند و هویت دینی را با تبلیغات شهری به نمایش بگذاریم.

* چاپ و توزیع 200 هزار کتیبه مذهبی برای محرم سال 95

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری اصفهان با اشاره به چاپ و توزیع 200 هزار کتیبه مذهبی برای محرم سال 95 اظهار کرد: کتیبه‌هایی چاپ و در اختیار هیئات مذهبی گذاشته‌شده است که ازجمله اثرات آن توزیع گسترده و با سرعت این کتیبه‌ها در سطح شهر بوده است.

قاسم‌زاده بابیان اینکه اگر کار جنبه اداری پیدا کند تشریفاتی می‌شود، گفت: رهبر فرزانه انقلاب فرموده‌اند کار را به دست تشکلات خودجوش مردمی داده شود ما نیز به دنبال نمایش پیاده‌سازی فرهنگ مشارکت‌های مردمی و حضور اجتماعی هستیم.

وی با اشاره به برخی سوءاستفاده افراد از هیئت‌های مذهبی، تصریح کرد: بعضی از سیاسیون دنبال این هستند که از ظرفیت هیئت‌های عزاداری برای استفاده در جهت مطامع شخصی خود بهره ببرند که این ظلمی بزرگ است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری اصفهان ادامه داد: به‌هیچ‌عنوان اجازه ملعبه قرار دادن ظرفیت‌های فرهنگی شهر را به آن‌ها نمی‌دهیم.

قاسم‌زاده با اشاره به برگزاری انتخابات طی چند ماه آینده گفت: نمی‌گذاریم نشاط اجتماعی کاسته شود ولی ضمن احترامی که برای همه رجال سیاسی شهر قائل هستیم اجازه سوءاستفاده از ظرفیت‌ها و اماکن فرهنگی را نمی‌دهیم، همچنین اجازه تبدیل این مراکز ‌به محل‌هایی برای رقابت‌های سیاسی را هم نمی‌دهیم، اگر عده‌ای باز بر این مسئله اصرار داشتند از مجاری قانونی با آن برخورد می‌شود.

* تابلوهای الکترونیکی جایگزینی به‌جای سازه‌های تبلیغاتی شهر

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری اصفهان در پاسخ به پرسش خبرنگار صاحب‌نیوز، در مورد تبلیغات شهری و تسهیل اطلاع‌رسانی برای هیئات مذهبی توسط شهرداری اصفهان اظهار کرد: هم داشته‌های شهرداری اعم از تک‌پایه‌ها و سازهای موجود برای این منظور قرار داده‌شده است.

قاسم‌زاده با اشاره به وجود کمیته عالی تبلیغات شهری در اصفهان، کفت: در حال کار بروی طرح جایگزینی سازه‌های تبلیغاتی شهر با تابلوهای الکترونیکی هستیم که اطلاع‌رسانی متعدد و متنوع انجام گیرد.

 * «قافله عشق» اصفهان 9 ساله شد/ 1.1 میلیارد تومان بودجه حمایت از هیئات مذهبی اصفهان توسط شهرداری اصفهان اختصاص یافت

مدیر امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان با اشاره به نهمین سال اجرای برنامه قافله عشق در شهر اصفهان گفت: بیش از یک هزار و 300 هیئت مذهبی مجوز دار در شهر اصفهان فعالیت می‌کنند که شهرداری اصفهان در قالب برنامه قافله عشق برای حمایت از آن‌ها در سال جاری 1.1 میلیارد تومان بودجه اختصاص داده است.

مسعود مهدویان فر بابیان اینکه 85 درصد هیئات مذهبی اصفهان عمومی و 15 درصد آن ویژه بانوان است، اظهار کرد: اقدامات فرهنگی با عنوان قافله عشق، تبلیغات شهری و تسهیل اطلاع‌رسانی هیئات مذهبی، جمع‌آوری پسماند و بازیافت و هماهنگی سرویس حمل‌ونقل عمومی (اتوبوس) توسط شهرداری اصفهان برای هیئات مذهبی در ایام محرم و صفر تدارک دیده‌شده است.

وی توزیع کتیبه‌های فرهنگی، آموزش‌های سلامت‌محور، پرچم‌های خودرویی و مساعدت‌های نقدی به هیئات مذهبی (کمک‌هزینه فرهنگی) را ازجمله اقدامات فرهنگی قافله عشق عنوان کرد.

مدیر امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان وجه تمایز برنامه قافله عشق سال جاری با سال‌های گذشته را این‌گونه بیان کرد: سال‌های گذشته به‌صورت متمرکز و فقط در یک نقطه انجام می‌گرفت ولی امسال با توجه به استقرار معاونت‌های فرهنگی در مناطق شهری اصفهان، بیش از 15 نشست منطقه‌ای با هیئات مذهبی برگزار شد.

مهدویان فر زمان برگزاری نشست‌های معاونان فرهنگی مناطق 15 گانه شهر اصفهان با هیئات مذهبی را سوم تا 11 مهر عنوان کرد و افزود: پذیرش، تکمیل مدارک و شناسایی اولیه، برگه‌های تأییدیه شماره‌حساب هیئات، توزیع کتیبه‌های مذهبی، آموزش‌ها و توزیع پوسترهای توصیه‌ای سلامت‌محور، توجیه کردن مسئولان هیئت‌های مذهبی با حضور مأموران ناجا و آتش‌نشانی مناطق، دعوت و تجلیل از پیر غلامان حسینی و روحانیون و توزیع بیش از 12 هزار پرچم خودرویی در این نشست‌ها انجام‌گرفته است.

* پیش‌بینی 300 دستگاه اتوبوس برای جابجایی عزاداران در تاسوعا و عاشورای حسینی

مدیر امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان از اختصاص حدود 200 دستگاه اتوبوس برای حمل‌ونقل هیئات های متقاضی در این ایام خبر داد و گفت: با توجه به افزایش جمعیت عزاداران در روزهای عاشورا و تاسوعا این تعداد به 300 الی 350 اتوبوس افزایش پیدا می‌کند

به گزارش صاحب نیوز،  در پایان این نشست با حضور اصحاب رسانه، کتیبه مذهبی سال 95 رونمایی شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد