صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » فقط اعتراف به بدعهدی امریکا پشت تریبون کافی نیست/ باید جبران مافات کرد

تحلیل گر مسائل سیاسی:

فقط اعتراف به بدعهدی امریکا پشت تریبون کافی نیست/ باید جبران مافات کرد

ارزیابی مردم ایران از مذاکرات به ضرر دولت است، مردم معتقدند که برجام و مذاکرات گشایش چشمگیر و محسوسی نداشته است، با این وصف، احتمال عدم رای آوردن روحانی برای دوره دوم وجود دارد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۱۷ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۷/۱۸

سید رضا حجازی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، در تحلیل خود از تغییرموضع رئیس جمهور و اعلام و اعتراف مبنی بر بدعهدی امریکا از پشت تریبون های بین المللی اظهار کرد: مردم ایران در سال 92 به یک گفتمانی به نام اعتدال رای دادند  و این گفتمان اعتدال؛ کف گفتمان انقلاب اسلامی بود.

وی با بیان اینکه این گفتمان اعتدال، گفتمانی است که امریکا را بر طبق گقتمان انقلاب اسلامی شیطان بزرگ نمی داند، ادامه داد: گفتمان اعتدال آمریکا را کدخدا می داند بنابراین بحث اعتماد به این کدخدا مطرح می شود.

کارشناس و تحلیل گر مسائل سیاسی ادامه داد: برای اعتماد باید ابتدا تنش زدایی می شد که مذاکره بهترین راهکار بود،  این روند از سوی دولت آغاز شد ولی رهبر معظم انقلاب 40 ماه قبل بر خوش بین نبودن نسبت به امریکا تاکید کردند و امروز نتیجه این خوش بینی افراطی دولت به امریکا  و عدم خوش بینی  رهبری  به امریکا در حال مشخص شدن است.

وی عنوان کرد: چرا ما به امریکا اعتماد نداریم چون پنج مرحله با آنها نشستیم  و مذاکره کردیم ولی آنها به تعهدات خود عمل نکردند، همچنین در زمان دولت اصلاحات هم با جامعه اروپایی تفاهم کردیم و تا حد تعطیلی کلاس های درس فیزیک هسته ای دردانشگاه ها پیش رفتیم ولی متاسفانه پس از دو سال طرف مقابل هیچ کاری نکرد و به زیاده خواهی خود ادامه داد.

حجازی با تاکید براینکه دولت تدبیرو امید از این تجربه های تلخ عبرت نگرفت و راه اعتماد مجدد را پیش گرفت، گفت: راهبرد ایران این بود که باید ارزیابی مردم در داخل کشور و نظام بین الملل نسبت به امریکا با این مذاکرات عوض بشود  و باید با روش نرمش قهرمانانه اقدام شود.

وی اذعان کرد: نظام سلطه هم از طرف دیگر برای مذاکرات و پسا مذاکرات برنامه داشت و بر این اساس بحث روح برجام از سوی غرب مطرح شده و خواستار تغییر رفتار ایران هستند، اذعان و اعلام وزرای اقتصادی و خارجه و مدیرکل بانک مرکزی بر بدعهدی امریکا بر این منطق است.

کارشناس و تحلیل گر مسائل سیاسی تصریح کرد: دولت باید بداند که اعلام و اعتراف تنها بر بدعهدی امرکیا از هر تریبونی کفایت نمی کند بنابراین اعتراف رئیس جمهور در سازمان ملل بر بدعهدی امریکا کفایت نکرده، چرا که زمان زیادی عقب افتاده ایم و باید جبران مافات کنیم.

وی با بیان اینکه خسارت های بستن و تعلیق کردن فناوری هسته ای باید انجام شود خاطر نشان کرد: امروز چهره واقعی امریکا در بین مردم ایران و نظام بین المللی مشخص شده است، همچنین از همه مهمتر آنکه ارزیابی مردم در داخل کشور از مذاکرات به ضرر دولت یازدهم است .

حجازی ادامه داد: مردم معتقدند که برجام و مذاکرات گشایش چشمگیر و محسوسی نداشته و عدم اجرای تعهدات دولت در داخل کشور صورت گرفته است، همچنین در عرصه اقتصای  رونقی مشاهده نشده است و با این وصف، احتمال رای آوردن روحانی برای دوره دوم وجود دارد.

وی افزود: براین اساس رئیس دولت یازدهم در این شرایط اعتراف به بدعهدی امریکا کرده است، این در حالی است که رهبر معظم انقلاب 40 ماه گذشته بر آن تاکید کردند، شرایط به نحوی است که همچنین دو ماه بیشتر از دولت اوباما و هشت ماه از عمر دولت یازدهم بیشتر باقی نمانده است.

کارشناس و تحلیل گر مسائل سیاسی بیان کرد: بنابراین فرصت چندانی برای جبران عقب ماندگی خود نداریم پس امروز درسی که از عاشورا و واقعه کربلا می گیریم این است که نباید به هیچ وجه مقابل زورگویان کوتاه بیاییم، ایستادگی رمز پیروزی است.

انتهای پیام/ الف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

6 + 13 =