صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » آیین نخل گردانی در روستاهای نیوانین گلپایگان/ تصاویر

در امتداد محرم؛

آیین نخل گردانی در روستاهای نیوانین گلپایگان/ تصاویر

اجرای آیین سنتی بهانه است که ضمن احترام به شعائر اسلامی، بر شکوه و عظمت عزای حضرت سیدالشهدا (ع) افزوده شود.

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۰ - پنجشنبه ۱۳۹۵/۰۷/۲۲

به گزارش صاحب نیوز به نقل از دیار عالمان، آیین نخل گردانی یکی از قدیمی ترین رسومي است که سالهاست در شهرها و روستاهای گلپایگان برگزار می شود.
اهالی روستاهای نیوان نار و نیوان سوق در روز عاشورا با اجتماعی شکوهمند آیین سنتی و ماندگار نخل گردانی  به عزاداری امام حسین (ع) می پردازند.
مقدمات این آیین در روز تاسوعا چیده می شود به طوری که عزاداران حسینی نیوان سوق در این روز، به صورت دسته ای سینه زنی از امام زاده روستا به سمت نیوان نار حرکت می کنند و ضمن احترام به امامزاده علمدار، با مردم این روستا به عزاداری می پردازند و به روستای خود باز می گردند.
روز عاشورا، اهالی روستای نیوان سوق نخل ها را با ذکر یا حسین (ع) و یا ابوالفضل (ع) در قالب هیاتی عزاداری در کوچه و خیابان روستا به گردش آورده و همه را دعوت به پیوستن به این هیات می کنند و مردم نیز ضمن ادای نذری خود به هیات می پیوندند.
عزاداران به سمت روستای نیوان نار رفته و از عزاداران و نخلها و علم های آنها استقبال می کنند و تبدیل به هیات بزرگ و یکپارچه مردمی می شوند و به عزاداری می پردازند.
در باور اهالی دو روستا، نخل نماد کجاوه اهل بیت خامس آل عبا در کربلاست، و آیین نخل گردانی، نماد حمایت این مردم از اهل بیت پیامبر است که وقتی با دسته عزاداری همراه می شود انگار اهل بیت را از شام تا مدینه همراهی کرده و مرحمی بر زخم خاندان رسول الله بوده اند.
آنچه در این آیین مشهود است،  اجرای آیین سنتی بهانه است که ضمن احترام به شعائر اسلامی، بر شکوه و عظمت عزای حضرت سیدالشهدا (ع) افزوده گردد.

روستاهای نیوانین در شهر گوگد و در 11 کیلومتری شهر گلپایگان قرار دارند.

انتهای پیام/ الف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد