صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » سراغی هم از درد دل مسئولان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس بگیرید

نقدی بر مقاله منتشر شده صاحب نیوز

سراغی هم از درد دل مسئولان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس بگیرید

مگر می شود که مدیران بنیاد دغدغه جمع آوری خاطرات و آثار موجود در دفاع مقدس را نداشته باشند؟ شما با بدبینی این مسئله را مطرح کردید وگرنه کم نیست آثاری که حتی در روزهای نامناسب مالی بنیاد، جمع آوری و منتشر شدند…

تاریخ انتشار: ۰۷:۲۵ - دوشنبه ۱۳۹۲/۱۱/۷

در راستاي فرمايش امام خامنه‌ای بر گسترش كرسی‌ها‌ی آزاد انديشی صاحب نيوز نقدی را كه يكی از مخاطبين سايت بر مطلب  وظيفه بنياد حفظ آثار چيست؟ نوشته است را منتشر می‌كند به اميد آن‌كه اين حركت قدمی برای گسترش فضای نقد و نقدپذيری درجامعه باشد.

صاحب نیوز- سجاد بخشی/ روز گذشته مقاله ای با عنوان “وظیفه حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس چیست؟!” (+) در صاحب نیوز منتشر شد. بد ندیدم با توجه به آگاهی مختصری که از حال و روز این روزهای این بنیاد دارم توضیحاتی را ارائه نمایم.

نگارنده نوشته مذکور که از همان ابتدا شمشیر را برای نقد بنیاد از رو بسته است با اشاره به ماجرای حضور گروهی از جوانانِ هنرمندِ حزب اللهی در دفتر مدیر بنیاد حفظ آثار یکی از استان های کشور، خیلی عجولانه نتیجه گیری می کنند که از این نوع مدیریت بخاری بلند نمی شود.

این که در جلسه مذکور چه بین آقای مدیر و جوانان هنرمند گذشته بر ما پوشیده است اما براساس آن چه که از متن بر می آید چنین به نظر می رسد که مدیر بنیاد حفظ آثار به درخواست کمک مالی به این هنرمندان برای تهیه آثار با موضوع دفاع مقدس پاسخ منفی داده اند و این مسئله مَطلَعی می شود برای ادامه آن چه که می توانید در نوشته اصلی بخوانید.

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس

متاسفانه نویسنده محترم بسیار یکجانبه به قضیه نگاه کرده اند؛ این که پای درد و دل رزمندگان، هنرمندان و فعالان عرصه فرهنگ دفاع مقدس برویم و از دغدغه آن ها آگاه شویم اصلاً فعل غلطی نیست اما در چنین مواردی بهتر است سراغی هم از حال و روز مسئولان و دست اندرکاران این عرصه نیز بگیریم.

متاسفانه در این متن نامی از استان و مدیر بنیاد برده نشده است اما بنده جهت اطلاع خوانندگان نمونه ای را بیان می کنم.

استان اصفهان به تناسب جمعیت خود در دوران دفاع مقدس علاوه بر آن که استان شاهد نمونه در کشور است، شهرستان نمونه شاهد(نجف آباد) و شهر نمونه شاهد (درچه) را نیز در درون خود دارد. با توجه به مطلب فوق پر واضح است که کار کردن در این فضا بسیار سخت و تاثیر گذار است به خصوص آن که در این راه مسئولیتی نیز بر عهده شما باشد.

اواخر مرداد ماه امسال بود که سردار شیروانیان به عنوان مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس معرفی شدند مسئولیتی که پیش از ایشان برعهده سردار موسوی بود. مسئولیت بنیاد حفظ آثار در استانی که 23 هزار شهید تقدیم این نظام کرده باعث ایجاد توقعات بعضاً ناممکن در بین مردم، دغدغه مندان این عرصه و همچنین ایثارگران می شود؛ از سوی دیگر وجود باغ موزه ای که تا تکمیل شدن، راه بسیاری برای پیمودن داشت و نهایتاً پذیرش مسئولیت در سالی که کشور دستخوش مشکلات مالی عدیده ای بود، عرصه را برای فعالیت مسئول جدید بنیاد بسیار سخت می کرد. اما هرچه بود سردار شیروانیان که خود از جانبازان و یادگاران دوران دفاع مقدس بودند با همان روحیه مثال زدنی خود شجاعانه این مسئولیت را پذیرفتند.

در تمام مدتی که سردار شیروانیان عهده دار مسئولیت بنیاد بودند انتقاداتی از جنس مطالب مذکور در ابتدای این نوشته مطرح می شد. به نظرم تقدیر خداوند بود که فرزند ایشان در روزهایی که هیچکس تصور شهادت نمی کند در کنار بارگاه خانم زینب کبری دعوت حق را لبیک گوید و جام شهادت نوشد (داستان شهادت ابوالفضل خود قصه ای دراز است)؛ و جالب آن که حتی پس از تشییع پیکر پاک ابوالفضل شیروانیان باز هم غرض ورزانی بودند که زمزمه کنند چرا مراسم وداع با ابوالفضل این قدر پر طمطراق برگزار شد؟!

N2563785-3651457

اما در طول این مدت هیچکس رو در رو به گفتگو با سردار شیروانیان ننشست تا از اوضاع نامناسبی که نه تنها برای بنیاد حفظ آثار استان بلکه برای این بنیاد مظلوم در کشور وجود دارد سخن گوید. تنها انتقادات بودند که ناجوانمردانه بیان می شدند.

سردار شیروانیان نمونه ای بودند که برای بنده قابل لمس است؛ حال مقصود شما تبریز بوده یا اصفهان، تهران بوده یا مشهد فرقی نمی کند شک ندارم قریب به اتفاق مدیرانی که در بنیاد حفظ آثار در کل کشور فعالیت می کنند از همین جنس هستند نه از آن دست مدیرانی که از دفاع مقدس تنها خاطرات آن را شنیده و عکس های آن را دیده اند.

خواهر بزرگوار از نوشته شما بوی دغدغه مندی و درد می آید اما بدانید یک طرفه به قاضی رفتن آن هم نسبت به افرادی که مایه عزت این کشورند اصلاً روش درستی برای نقد نیست. این که سالانه آثاری با مضمون دفاع مقدس تولید می شوند که بیش از کمک به این فرهنگ آن را تخریب می کنند ارتباطی به بنیاد ندارد. اصلاً بنیاد این چنین توانایی ندارد که یک تنه در برابر تولیدات مخرب سازمان ها و نهادهای قدرتمندی همچون بنیادهای سینمایی، وزارت ارشاد، صدا و سیما و… بایستد. به خصوص در سال های اخیر که بودجه اختصاصی این بنیاد مدام کمتر شد تا جایی که دیگر حتی امکان اتمام پروژه های نیمه تمام وجود ندارد چه رسد به آن که تولیدات جدیدی در دستور کار قرار گیرد.

مگر می شود که مدیران بنیاد دغدغه جمع آوری خاطرات و آثار موجود در دفاع مقدس را نداشته باشند، اما وقتی توان این کار نباشد باید چه کرد؟ البته با همه این مسائل فکر می کنم شما با بدبینی این مسئله را مطرح کردید وگرنه کم نیست آثاری که حتی در روزهای نامناسب مالی بنیاد، جمع آوری و منتشر شدند. این همه کتاب، سایت، نشریه، باغ موزه و بعضاً فیلم هایی که در دفاع از ارزش هایمان کوشیدند، بی انصافی است اگر چشم بر این خدمات ببندیم.

به هر حال جوانان هنرمندی که ذکر کردید بد نیست برای فعالیت سری هم به دیگر نهادها مانند اداره ارشاد، بنیادهای سینمایی و علی الخصوص بسیج هنرمندان بزنند؛ فکر می کنم سه نهاد مذکور به خصوص بسیج بتواند کمک قابل توجهی برای رسیدن به آثار مطلوب ارائه کند.

در پایان از صاحب نیوز درخواست دارم تا مصاحبه ای با سردار شیروانیان ترتیب دهند تا ایشان نیز کمی از دغدغه ها و مشکلاتشان را برای همه فعالان عرصه دفاع مقدس بازگو نمایند هرچند می دانم روحیه عزت طلبی ایشان اجازه بیان بسیاری از حقایق را نخواهد داد.

دیدگاه‌ها

  1. اصفهاني گفته :

    دوره مديريت سردار موسوي من بنياد حفظ آثار اصفهان رفتم براي همكاري طرح داشتم اما پشيمون شدم از اينكه پام رو اونجا گذاشته بودم

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد