صفحه اصلی » ورزشی » بلاتکلیفی وضعیت زمین مجموعه ورزشی چندمنظوره قودجان/ مدال جهانی علی هاشمی راه را برای ورزشکاران دیگر باز کرد

رییس اداره ورزش و جوانان خوانسار؛

بلاتکلیفی وضعیت زمین مجموعه ورزشی چندمنظوره قودجان/ مدال جهانی علی هاشمی راه را برای ورزشکاران دیگر باز کرد

سرانه فضای ورزشی نسبت به ظرفیت هایی که شهرستان دارد اندک است، به عنوان نمونه در مسابقات جام رمضان فضا و سالن ورزشی اختصاص داده شده به مسابقات گنجایش 300 نفر را داشت که با ظرفیت 500 نفر تماشاگر مواجه شد و حتی بیش از 600 نفر از تماشاگران موفق به حضور در سالن نشدند و پشت درب های سالن ماندند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۲ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۷/۲۶

به گزارش صاحب نيوز به نقل از چشمه سار، به مناسبت هفته ورزش و تربیت بدنی گفتگوی اختصاصی داشتیم با محمد حسامی رئیس جوان اداره ورزش و جوانان خوانسار، او که از آذر سال 94 در این سمت حضور یافته است، اکنون دانشجوی مقطع دکتری است و در ابتدای این مصاحبه بیلان و گزارشی از وضعیت ورزشی شهرستان ارائه می کند.

ابتدا آنچه که از رویدادهای مهم ورزشی در این یک سال و اندی از تصدی این سمت در شهرستان رخ داده است را بیان کنید.
در سال 94 اقداماتی که در خصوص ورزش و تربیت بدنی انجام شده است، شامل موارد ذیل می شود؛ در حدود سه هزار نفر در زمینه تربیت بدنی و ورزش فعالیت کرده اند، که این فعالیت ها شامل اعزام، همایش و برگزاری دوره های آموزشی بوده است.

علاوه بر آن در سال 94 درمجموع 80 رویداد ورزشی داشته ایم که 80 درصد آنها از آذر ماه سال 94 بوده است و 20 درصد آن مربوط به قبل از این تاریخ می شده.

در بحث آموزشی دو میزبانی در زمینه داوری والیبال و تغذیه ورزشی داشته ایم، سه مربی ورزش باستانی برای اولین بار اعزام شدند و موفق به اخذ مدرک مربیگری فدراسیونی شدند و 31 میزبانی نیز در شهرستان و هم چنین به صورت استانی داشته ایم و علاوه بر آن اداره ورزش و جوانان برگزاری 18 همایش را در کارنامه سال 94 خود دارد.

تا آذر ماه سال 94 تعداد 400 نفر بیمه شده ورزشی در شهرستان بوده اند که تا پایان این سال تعداد 436 نفر دیگر نیز به این مقدار افزوده شد.
در سال 94 در زمینه مدال آوری نیز 21 مدال طلا، 22 نقره و 16 برنز حاصل تلاش ورزشکاران خوانساری در عرصه های مختلف ورزشی بوده است و علاوه برآن یک مقام آسیایی نیز در بین این مدال ها وجود دارد.

افزودن پنج مربی زن وشش مربی مرد به مجموع ظرفیت مربیان شهرستان نیز از دیگر اقدامات انجام شده بوده است.

5

در مورد اقدامات ورزشی سال در 95 در چه جایگاهی هستیم و چه فعالیت هایی صورت گرفته است؟
در این مدت، تعداد یک هزار و 500 نفر در عرصه های مختلف ورزشی در شهرستان به کارگیری و فعال شده اند؛ هم چنین 50 رویداد ورزشی و 35 اعزام و 17 مورد میزبانی به صورت شهرستانی و چهار مورد نیز به صورت استانی داشته ایم.

حاصل اعزام ورزشکاران ما در میادین ورزشی هشت طلا، 9 نقره و 28 برنز بوده است.
برپایی دو ایستگاه ورزش صبحگاهی و هم چنین ورزش صبحگاهی ویژه بانوان به صورت رایگان، 800 بیمه ورزشی که تا پایان سال پیش بینی می کنیم به یک هزار و 200 نفر برسد بخشی دیگر از عمده فعالیت های صورت گرفته در شش ماهه اخیر بوده است.

شش جشنواره و 10 همایش نیز برگزار شده است، برگزاری دو دوره آموزشی نجات غریق و کوهنوردی، تربیت 20 داور والیبال و هم چنین برای اولین بار کارگروه ورزش و محیط زیست که با همکاری همیاران محیط زیست خوانسار و تحت عنوان ورزش سبز در شهرستان تشکیل شده است.

30 هیئت ورزشی فعال در زمان حاضر در شهرستان وجود دارد که هیئت های ورزشی سوارکاری، بولینگ و بیلیارد به طور رسمی ابلاغ آغاز فعالیت خود را دریافت کرده اند.

ورود به رشته های ورزشی مانند ژیمناستیک و ایجاد مدرسه فوتبال و برگزاری فستیوال و حضور باشگاه های ورزشی مانند سپاهان در مسابقات مدرسه فوتبال، برگزاری دوره های آموزشی پاراگلایدر از دیگر فعالیت های عمده اداره ورزش و جوانان در این مدت از سال بوده است.

ورزش مقوله ای مردمی است تا چه حد در جذب حمایت و کمک ها از بخش خصوصی موفق بوده اید؟
در زمینه حمایت ها از ورزش نیز به واقع اگر حمایت و پشتوانه مالی برخی افراد از جمله مدیریت پیک صبا، برادران نظری در رستوران اخوان، خشکبار بلوط و وین کلاس و هم چنین پیشکسوتان ورزشی و ورزش دوست از هیئت ها و مجموعه های ورزشی وجود نداشت امکان موفقیت تا به این حد نیز نبود.

اخیرا افتتاح سالن ورزشی روستای ویست را شاهد بودیم، وضعیت سرانه فضای ورزشی شهرستان چگونه است، ارزیابی شما چیست؟
افتتاح سالن ورزشی روستای ویست از اقدامات مهمی بود که امسال انجام شد و طی یک ماه بخشی از کاراین پروژه که در سال 91 کلنگ آن به زمین زده شده بود انجام شد که در همین جا لازم است از دهیار و شورای این روستا به دلیل زحمات آنها برای افتتاح این سالن تقدیر کنم.

سرانه اماکن ورزشی ما نسبت به میانگین استان در وضعیت مناسبی قرار دارد، اما به نظر می رسد این سرانه نسبت به ظرفیت هایی که این شهرستان دارد اندک است، به عنوان نمونه در مسابقات جام رمضان فضا و سالن ورزشی اختصاص داده شده به مسابقات گنجایش 300 نفر را داشت که با ظرفیت 500 نفر تماشاگر مواجه شد و حتی بیش از 600 نفر از تماشاگران موفق به حضور در سالن نشدند و پشت درب های سالن ماندند.

البته در دولت قبل از واژه سالن تمرینی استفاده می شد که اصطلاح درستی نیست چون سالن ها باید دارای سکو برای حضور تماشاگران باشند.

در آستانه هفته ورزش و تربیت بدنی قرار داریم، چه برنامه ها و تمهیداتی برای این هفته تدارک دیده اید؟
در خصوص برنامه های هفته تربیت بدنی نیز سعی شده تا حدود زیادی هیئت های ورزشی خودمختار باشند، چون خاصیت ورزش این است که پتانسیل و ظرفیت اصلی آن مردم هستند و با یک مدیریت درست و خوب می توان این ظرفیت ها را به ثمر نشاند.

در زمینه برنامه های هفته تربیت بدنی نیز البته به دلیل فاصله ای که به لحاظ زمانی در مراسم های دهه اول محرم در شهرستان رخ داد بخشی از هیئت ها برنامه های خود را ارائه کرده اند و مابقی هیئت های ورزشی نیز طی چند روز اخیر برنامه های خود را ارائه خواهند کرد.
اما بخشی از این برنامه ها که در هفته تربیت بدنی به اجرا در خواهد آمد برنامه کوه گشت بانوان، مسابقات تنیس روی میز غرب استان، دوی صحرانوردی و برنامه های ورزشی پاراگلایدر و هیئت تیر و کمان است.

هم چنین سالن شهید زمانی دوست، سالن انقلاب و سالن تنیس روی میز شهید عرب به صورت رایگان تا آخر هفته در اختیار ورزشکاران خواهد بود.

 به نظر می رسد در زمینه ورزش معلولان و جانبازان اقدام ویژه و درخوری برای این قشر از جامعه در خوانسار انجام نشده است. علت آن چیست؟
ورزش معلولان و جانبازان یک حیطه کاملا تخصصی است و به همین دلیل وارد شدن به این حیطه دشوار است چرا که باید در این دسته از ورزش ها روحیه و فعالیت بدنی فرد بالا برود و چون متاسفانه هماهنگی و ارتباط تنگاتنگی با بنیاد شهید وجود نداشته است و فهرستی از اداره بهزیستی مبنی بر افرادی که علاقمند و متمایل به انجام این ورزش ها باشند تهیه نشده در این حوزه اتفاق و کار ویژه نیز صورت نگرفته است، البته با مسوول هیئت والیبال شهرستان رایزنی هایی انجام شده و تور والیبال نشسته برای این منظورتامین شده است.

اما این می طلبد که سایر دستگاه ها به ویژه بنیاد شهید، کمیته امداد و بهزیستی کمک و همکاری بیشتری داشته باشند.
در زمینه تجهیزات و امکانات ورزشی ویژه معلولان یکی دیگر از مشکلاتی که در شهرستان وجود دارد نبود سالن و فضای ورزشی متناسب این افراد است، عمدتا سالن های ورزشی دارای گرمایش از کف مناسب این دسته از ورزشکاران است که هیچ یک از فضاهای ورزشی شهرستان از این خصیصه بهره نبرده است.

زمین ورزشی 15 هزار متری چند منظوره در روستای قودجان در حالی که کلنگ آن توسط مسوولان وقت به زمین زده شد مدت ها است بلاتکلیف رها شده است، چرا هنوز هیچ اقدام ویژه ای برای این زمین صورت نگرفته؟
زمین مجموعه ورزشی 15 هزار متری قودجان عملا به اداره ورزش و جوانان تعلق ندارد، اخیرا نیز طی صحبتی که با رئیس بنیاد مسکن خوانسار داشته ایم خواستار تعیین تکلیف زمین شدیم که اظهار کردند از حدود اختیارات اداره خارج است و باید استان برای آن تصمیم گیری نماید.

البته با مهندس محمودیه جلسه ای در روزهای اخیر داریم که در این جلسه درباره این زمین نیز صحبت خواهد شد، اما در مجموع تملک این زمین برای اداره ورزش هنوز محرز نشده است و متاسفانه از این دست زمین ها در شهرستان زیاد داریم که به عنوان نمونه زمین کیان و مرزبان را می توان نام برد و تکلیف آنها نیز نامعلوم است و یکی از دلایل آن نیز نبود واحد مستقل حقوقی و املاک در ادارات ورزش است.

علی هاشمی ورزشکار قهرمان در رقابت های جهانی پاورلیفیتینگ از افتخارات ورزشی خوانسار محسوب می شود، به طور حتم در جریان مشکلات این ورزشکار در جریان اعزام وی به این مسابقات هستید، چه تضمین و اطمینانی می دهید که ورزشکارانی مانند علی هاشمی در اعزام های بین المللی در آینده دچار چنین مشکلاتی نشوند؟

آنچه که وجود دارد این است که فدراسیون های ورزشی با توجه به سابقه ای که دارند، تصمیم به برگزاری مسابقات چند جانبه بین المللی می گیرند و ضمن تماس با ورزشکاران باسابقه و آشنا این مسابقات را برگزار می کنند.

در وجه دیگر نیز ملی پوش کسی است که برای تمریناتش از طرف فدراسیون حقوق دریافت می کند که این ورزشکار ما در این حوزه از تعریف فدراسیون قرار نداشت و ردیف بودجه ای نیز فدراسیون ها برای این دسته از ورزشکاران تعریف نکرده اند.

البته قرار شده است امتیازاتی برای این ورزشکار در نظر گرفته شود و این منوط به زمانی است که هاشمی افراد و استعدادهایی را در این رشته ورزشی تربیت کند که در حال حاضر وی در باشگاه خود در این باره فعالیت می کند.

این قهرمان ورزشی شهرمان الگوی خوبی است تا سایر جوانان با گرایش به این رشته ورزشی از دام آسیب های اجتماعی در امان بمانند.
در مورد علی هاشمی برخی از مسوولان حتی اجازه ورود این ورزشکار را به اتاق خود ندادند، البته ما سعی کردیم رویه ای که نسبت به ایشان قبل از اعزام داشته ایم اکنون هم آن رویه را ادامه دهیم.

برخی نیز خواستند حمایت های محدود مالی از ایشان داشته باشند که اجازه این را ندادیم چون شأن ورزشکار بیش از این مقادیر است و شأن ورزش و ورزشکار مهم تر از هر چیزی است.

این که اسم و رسم ایشان تبدیل به یک برند و نماد برای مجموعه های اقتصادی در شهرستان باشد امتیاز بزرگی محسوب می شود و ممکن است ایشان در این راه متحمل سختی هایی بشوند اما راه را برای ورود سایر افراد باز و هموار می کنند.

 این اداره اقداماتی هم در زمینه جذب و جلب ورزشکاران پیشکسوت داشته است تا چه حد این اقدامات برای حمایت از ورزشکاران جوان موثر است؟
انجمن پیشکسوتان و حامیان ورزش در شهرستان ایجاد شده است، البته این انجمن در شهرهای دیگر تحت عنوان انجمن ورزش یاران فعالیت می کند، اساسنامه انجمن پیشکسوتان آماده شده است و بر اساس قول شهردار خوانسار، زمینی به مساحت دو هزار متر به این انجمن اختصاص داده خواهد شد.

این انجمن یک انجمن مردمی است که کمبودهایی که از نظر ایده، فکر، سرمایه و بودجه در زمینه ورزش وجود دارد را پوشش خواهد داد و اگر سال آینده علی هاشمی درصدد اعزام به مسابقات بود این انجمن به وی و سایر ورزشکاران جوان کمک خواهد کرد.

 در بین صحبت های خود به آسیب های اجتماعی و تثیر ورزش بر کاستن از انها هم اشاره کردید، هم چنین اطلاع دارید که کمپ ترک اعتیاد بار دیگر فعالیت خود را از سرگرفته است اقدامات اداره ورزش و جوانان برای کاهش این آسیب ها چه بوده است؟
هیئت های ورزشی شهرستان به خصوص هیئت ورزش های روستایی و بازی های بومی محلی به دلیل ظرفیت های بالایی که دارد چند دوره از مسابقات ورزشی خود را در کمپ ترک اعتیاد برگزار کرده است و امکانات جزیی مانند میز تنیس و فراهم آوردن امکان حضور یک سانس در هفته در سالن های ورزشی شهرستان برای کمپ در نظر گرفته شده است.

اگر ورزش اولویت پنجم این افراد باشد، بازگشت آنها به ورزش جای خوشحالی دارد و عمده این مسئله نیز به خانواده ها بازمی گردد، چرا که خانواده می تواند ذهنیت خوبی برای فرزندان درباره ورزش ایجاد کند.

 در انتها به عنوان سخن پایانی چه مواردی را متذکر و یادآور می شوید؟
ورزش مقوله ای مردمی است و علاوه برآن مسوولان نیز باید دید ویژه ای نسبت به آن داشته باشند. به ویژه آموزش و پرورش در شناسایی و پرورش استعدادها نقش بسزایی دارد و هر چه قدر ما به ورزش قهرمانی بها بدهیم الگو و انگیزه ای برای ورزش همگانی می شود.

در زمینه علوم انسانی به ویژه ورزش باید حواسمان جمع باشد که اشتباهی نکنیم، این عرصه برخلاف سایر رشته ها عرصه آزمون و خطا نیست زیرا با سرنوشت افراد سروکار دارد، هم چنین باید از تجربه نخبگان و پیشکسوتان ورزشی نیز بهره برد.

در این حوزه ایجاد انجمن خیران ورزش یار و ثبت شرکت تعاونی توسعه ورزش چشمه سار که در زمینه های مختلفی از جمله ورزش بیماران خاص و بازتوانی و استعدادیابی ورزشی در حال فعالیت است یکی از عمده ترین کارهایی است که در این باره انجام شده است.
در نهایت فردی که وارد ورزش می شود هدف اولش امور مالی نیست، بلکه خدمت به جامعه ورزشی است.

انتهای پیام/ الف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 × 4 =