صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » يك سوم سرطان‌ها مربوط به عوامل محيطي است

رييس بيمارستان سيدالشهداء استان اصفهان:

يك سوم سرطان‌ها مربوط به عوامل محيطي است

رييس بيمارستان سيدالشهداء استان اصفهان گفت: يك سوم سرطان‌ها مربوط به عوامل محيطي و 4 درصد سرطان‌ها ژنتيكي است.

❖ نویسنده: زهره قندهاری | تاریخ انتشار: ۱۶:۰۹ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۱/۹

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، مهدي محموزاده افزود: بايد اين باور را به مردم نشان دهيم كه بيش از نيمي از سرطان‌ها قابل درمان است و يك سوم سرطان‌ها با پيشگيري‌هاي غذايي قابل درمان است.

اين فوق تخصص خون و انكولوژي ادامه داد: پيشگيري هميشه بر درمان مقدم است. اگر بيماري زودتر تشخيص داده شود درمان سريع‌تر انجام مي‌شود.معمولا بيمارانی كه به ما مراجعه كنند تعدادي از آنها سال هاست كه با سرطان دست و پنجه نرم مي‌كنند؛ اما نسبت به اين بيماري آگاهي ندارند.

وي با بيان اينكه مشكلي كه در جامعه ما وجود دارد، عدم فرهنگ سازي صحيح است؛اظهار كرد: وظيفه تك تك رسانه‌هاست كه با اطلاع دادن و آگاهي و شناخت صحيح از اين بيماري آنان را نسبت به اين بيماري آگاه كنند.

محمودزاده با بيان اينكه سومين عامل مرگ و مير پس از ژنتيك سرطان است؛ بيان كرد: بيماران از بيماري نهراسند.به هر حال تا جايي كه مي‌توانيم بايد براي تشخيص به موقع اقدام كنيم.
رييس بيمارستان سيدالشهداء استان اصفهان گفت: مشاهده خونريزي غيرطبيعي در ناحیه ای از بدن و عوامل غیر طبیعی بايد سريع به پزشك مراجعه شود.

دكتر محمودزاده اظهار كرد: كم خوني و فقرآهن مي‌تواند به دلايل تغذيه نامناسب باشد.
مهناز مستاجران كارشناس ارشد پزشكي گفت: هدف از بيان و چگونگي بيماري سرطان ايجاد رعب و وحشت در بين مردم نيست و صرفا اين است كه بايد به اين بيماري توجهي خاص شود.

وي ادامه داد: بايد اين نكته مدنظر باشد كه مباحث مربوط به سرطان بايد به عنوان يك نياز اساسي مطرح شود و نه به عنوان معضلي كه لاعلاج باشد.

مستاجران افزود: يك برنامه مدون براي مراقبت زنان 20-69 ساله انجام شده است و مواردي كه مشكوك شناسايي مي‌شود به درمانگاه‌ها ارجاع داده مي‌شود.

وي اظهار كرد: امسال 221 هزار و 700 مورد معاينه سينه در زنان انجام شده است كه 87 جواب پاتولوژي آن مثبت گزارش شده است كه به سرطان سينه مبتلا هستند.

مستاجران با بيان اينكه معاينه توسط پزشك يا ماما از سينه از 20 سالگي سالانه بايد انجام شود؛ ادامه داد: غربالگري روش ديگري است كه بايد از سن 40 سالگي انجام شود و هر دو سال يك بار تكرار شود و تاكيد ما بر معاينه باليني است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

11 + هفده =