صفحه اصلی » اجتماعی » قبادی: سالانه 70 نیازمند پیوند عضو اصفهانی می میرند! / صانعی: اصفهان درگیر مشکلات مالی در امر پیوند عضو است

در همایش  فراهم آوری اعضای پیوندی از بیماران مرگ مغزی اصفهان مطرح شد:

قبادی: سالانه 70 نیازمند پیوند عضو اصفهانی می میرند! / صانعی: اصفهان درگیر مشکلات مالی در امر پیوند عضو است

قائم مقام مدیرعامل بنیاد اهدای عضو ایرانیان: اهمیّت موضوع وقتی نمایان می شود که بدانیم سالانه 70 اصفهانی به علّت نبود عضو پیوندی جان خود را از دست می دهند و 250 ارگان قابل پیوند، زیر خاک مدفون می شوند.

تاریخ انتشار: ۱۸:۴۰ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۸/۱۶

به گزارش صاحب نیوز به نقل از صدای سلامت، دوره آموزش فراهم آوری اعضای پیوندی از بیماران مرگ مغزی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و با حضور مسئولان وزارت بهداشت برگزار شد.

همایش افتتاحیه این دوره که به منظور افزایش دانش و آگاهی در زمینه پیوند اعضای بیماران مرگ مغزی برگزار شده بود، تا بعدازظهر امروز در تالار محسن بیمارستان الزهراء ادامه داشت.

رئیس اداره شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این همایش گفت: فرهنگ اهدای عضو از مهم ترین مسائلی است که در این زمینه باید به آن توجه داشت و این فرهنگ در اصفهان سنتی است و باید به جد پیگیری شود که جز با تلاش مسئولان میسّر نمی شود.

%da%a9%d8%aa%d8%a7%db%8c%d9%88%d9%86-%d9%86%d8%ac%d9%81%db%8c-%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87

کتایون نجفی زاده افزود: هم اکنون یک هزار و 750 بیمار دیالیزی و 600 نفر بیمار دیگر در لیست انتظار پیوند کلیه در استان اصفهان قرار دارند که کمک به این افراد یک همّت والا از سوی مردم را هم می طلبد.

* هر 3 ساعت، یک بیمارِ نیازمند بیمار جان خود را از دست می دهد!

وی گلایه ای هم از دفن افراد مرگ مغزی با بدنی که 75 درصد آن قابل اهداست کرد و ادامه داد: در هر سه ساعت یک بیمار نیازمند پیوند عضو، جان خود را از دست می دهد.

این مسئول فرهنگ سازی را لازمه جلوگیری از این اتفاقات مطرح و خاطرنشان کرد: در امر اهدای عضو، فرهنگ سازی یک گام جلوتر از تجهیزات مدرن و تکنولوژی پیشرفته است؛ چرا که هر فرد مرگ مغزی می تواند یک تا هشت نفر را از مرگ و یا یک تا 53 نفر را از معلولیت نجات دهد.

وی در همین رابطه افزود: خانواده ها هم نباید برای اهدای عضو زمان را از دست کادر پزشکی بگیرند چرا که برای انجام پیوند عضوهایی مانند قلب وریه زمانی وجود ندارد و باید به سرعت عمل پیوند انجام شود تا آمار فوت 90 درصدی بیماران در اثر دیر رسیدن عضو پیوند کاهش پیدا کند.

* 25 هزار نفر منتظرِ پیوند عضو در کشور

کتایون نجفی زاده در بخش دیگری از سخنان خود در این همایش تصریح کرد: اکنون ما شاهد انتظار کشیدن 25 هزار نفر برای انجام عمل پیوند هستیم که روزانه هفت تا 10 نفر از آن ها جان خود را از دست می دهند؛ در صورتی که در سال جاری پنج تا هشت هزار نفر جان خود را در اثر مرگ مغزی از دست داده اند.

رئیس اداره شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی و بیماری های خاص وزارت بهداشت ضمن بیان اینکه مرگ مغزی با کما تفاوت دارد هم گفت: در علم پزشکی فردی که دچار مرگ مغزی می شود، در واقع فوت کرده و اعضای وی تا 14 روز قابل اهدا کردن است در صورتی که در کما شاهد چنین اتفاقی نیستیم و ممکن است جان فرد حفظ شود.

این مسئول وزارتی همچنین بر کاهش پیوند کلیه از افراد زنده تأکید و ادامه داد: این عمل باید از بیماران مرگ مغزی انجام شود و در آمارها می بینیم که کشور ایران در عمل پیوند کلیه از افراد زنده رتبه ششم و از افراد مرگ مغزی رتبه 35 را در دنیا به خود اختصاص داده است.

قائم مقام مدیرعامل بنیاد اهدای عضو ایرانیان سخنران بعدی این همایش بود که تأکید زیادی بر حمایت مسئولان استان اصفهان برای افزایش کیفیت و همکاری مردم در این امر داشت. وی در همین رابطه گفت: ما در این سفر دیدیم که مسئولان استان به مقوله اهدای عضو علاقمند و راغب هستند و مردم هم این کار را امری خداپسندانه و خیر می دانند، پس یک همّت قوی استانی برای بالا بردن این کار در استان نیاز است.

* فوت 70 نیازمند عضو در اصفهان و دفن 250 عضو قابل پیوند در اصفهان

2195482

امید قبادی در جمع مسئولان ارشد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: اهمیّت موضوع وقتی نمایان می شود که بدانیم سالانه 70 اصفهانی به علّت نبود عضو پیوندی جان خود را از دست می دهند و 250 ارگان قابل پیوند، زیر خاک مدفون می شوند.

وی از وضعیت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این زمینه مطالبی را عنوان و خاطرنشان کرد: در سال 81 قانونی در کشور ما تصویب شد و بر اساس آن قانون تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور می بایست به مراکز فراهم آوری مجهز و یا حداقل افراد مرگ مغزی را شناسائی کنند.

قبادی ادامه داد: این سیستم ها امروزه به نام سیستم های فراهم آوری سنّتی نامیده می شوند و باید بیمارستان ها این پتانسیل را داشته باشند که سیستم های نوین را جایگزین کنند.

این مقام مسئول در پایان صحبت های خود گفت: امیدواریم با اعزام تیم ویژه از وزارت بهداشت و تشکیل جلسه با استاندار، امام جمعه و مسئولان صداوسیما گامی مثبت برای پیوند عضو در استان برداشته شود.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان هم در این همایش به سخنرانی پرداخت و گفت: متأسفانه مشکلات مالی و اجرایی باعث شده است که استان اصفهان با افت آمار پیوند مواجه شود.

* مشکلات حقوقی گریبان گیر پیوند پوست در اصفهان

n00175932-b

حمید صانعی ادامه داد: بیمارستان های اصفهان زودتر از تهران عمل پیوند قلب انجام می دادند ولی اکنون از این رشد بازماندند و در بیمارستان فوق تخصصی قلب اصفهان تنها 50 مورد پیوند انجام شده است.

وی در بیان علل مشکلات در این استان تصریح کرد: ما در اصفهان نیروهای مجرب متخصص و تیم های قوی پیوند داریم و زیرساخت ها هم آماده است ولی مشکلات مالی ما را از انجام این کارها بازداشته است.

صانعی به عمل پیوند پوست هم اشاره کرد و گفت: شرایط لازم برای پیوند پوست در بیمارستان تخصصی سوانح و سوختگی اصفهان فراهم شده است، اما درگیر مسائل حقوقی این مسئله هستیم.

این عضو هیئت رئیسه سازمان نظام پزشکی استان اصفهان در پایان اظهار داشت: ما هیچ پیوندی در زمینه روده، ریه و پانکراس نداشته ایم که اگر مشکلات مالی حل بشود در این زمینه ها هم اقدام می کنیم.

انتهای پیام/ث

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهارده − 4 =