صفحه اصلی » بین الملل » افزایش شهدای حمله پلیس نیجریه به شیعیان/ تصاویر

افزایش شهدای حمله پلیس نیجریه به شیعیان/ تصاویر

به دنبال حمله وحشیانه پلیس نیجریه به راهپیمایی نمادین شیعیان این کشور منابع از افزایش کشته‌های این حمله به ۱۵ تن خبر دادند. همچنین برخی منابع تعداد کشته‌های این حمله را ۱۰۰ تن اعلام کردند.

تاریخ انتشار: ۱۳:۱۲ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۲۵

به گزارش سرویس بین الملل صاحب نیوز، برخی منابع در نیجریه و شاهدان عینی اعلام کردند که درجریان حمله روز دوشنبه نیروهای پلیس این کشور به شیعیان در راهپیمایی نمادین اربعین در شهر کانو، دست کم ۱۵ تن کشته شده‌اند.

پیشتر تعداد کشته‌ها ۱۰ تن اعلام شده بود. همزمان برخی منابع خبری تعداد کشته‌هایاین حادثه را ۱۰۰ تن اعلام کرده‌اند.

به گفته شاهدان عینی پلیس نیجریه به سمت راهپیمایان در شهر کانو، بزرگترین شهر شمال این کشور تیراندازی کردند.

به گفته این منابع در پی این تیراندازی ۱۵ جسد به کامیون پلیس منتقل شد.

یکی از شاهدان عینی این تیراندازی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: پلیس خود را به محل راهپیمایی رساند و شروع به شلیک گاز اشک آور به سمت دسته راهپیمایان شیعه  کرد تا آنها را متفرق سازند. وی گفت: من اجساد را پیش  از آنکه پلیس آنها را از محل منتقل کند، روی زمین دیدم.

یک نیروی پلیس این کشور که خواست نامش فاش نشود نیز در گفت‌وگو با این خبرگزاری مدعی شد که حاضران در راهپیمایی یکی از نیروهای پلیس را زخمی کرده‌اند و به دنبال آن نیروهای پلیس با بالا گرفتن خشونت‌ها از سوی راهپیمایان شروع به تیراندازی کردند.

این راهپیمایی هر ساله به مدت چند روز از سوی شیعیان نیجریه در شهر کانو در شمال این کشور انجام می‌شود.

این حمله پس از گذشت تقریبا یک سال از حملات وحشیانه و بی امان ارتش نیجریه به شیعیان در شهر “زاریا” در شمال این کشور و محاصره و حمله به خانه شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه صورت گرفت؛ حمله‌ای که در جریان آن صدها شیعه و یک سرباز نیجریه‌ای کشته شدند.

شیخ زکزاکی بدون هیچ گونه اتهامی بازداشت شد، در حالی که بر اساس قوانین نیجریه باید در عرض ۴۸ ساعت اتهام علیه هر متهم بازداشت شده‌ای مطرح شود.

ارتش نیجریه در آن زمان در توجیه کشتار شیعیان این کشور مدعی شده بود این شیعیان قصد داشته اند فرمانده ارتش این کشور را ترور کنند.

انتهای پیام/ ایسنا/ الف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد