صفحه اصلی » اجتماعی » دولت به شهرستان هایی مانند فلاورجان که اقتصاد آن کشاورزی است بیشتر توجه کند

در جلسه هم اندیشی کشاورزان و حق آبه داران مطرح شد:

دولت به شهرستان هایی مانند فلاورجان که اقتصاد آن کشاورزی است بیشتر توجه کند

در جلسه هم اندیشی کشاورزان و حق آبه داران شهرستان فلاورجان ضمن بررسی مشکلات کشاورزی در این شهرستان به مصوبه واگذاری مدیرت رودخانه به خود شهرستان ها توسط وزارت نیرو اشاره شد که خوشحالی و امیدواری کشاورزان و حق آبه داران را به دنبال داشت.

تاریخ انتشار: ۱۰:۲۶ - شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۶

به گزارش صاحب نیوز، کشاورزان شهرستان فلاورجان روز گذشته در جلسه هم اندیشی پیرامون کشت پاییزه و پیگیری حق آبه کشاورزان شهرستان فلاورجان از رودخانه زاینده رود که در شرکت تعاونی شهید رجایی قهدریجان برگزار شده بود شرکت کردند.

در این جلسه که نمایندگان شهرها و روستاهای شهرستان حضور داشتند کشاورزان و حق آبه داران با اعلام این مساله که بر خشکسالی های سال های اخیر واقف هستند از مسئولان درخواست هایی داشتند که مهمترین آنها را می توان در چند مورد خلاصه کرد.

اولین مساله این بود که به هی وجه کشاورزان استان اصفهان و بخصوص مردم شهرستان فلاورجان با نظام مقدس جمهوری اسلامی مشکل ندارند و همواره بر آرمان ها و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی پایبند خواهند بود و پای خود را فراتر از قانون نخواهند گذاشت.

اگر جلسه و تجمعی هم صورت می گیرد بیشتر در خصوص اتحاد و هم اندیشی است و متاسفانه افرادی با سوء نیت قصد دارند این جلسات را به عنوان جلسات و میتینگ هایی برای هماهنگی برای برهم زدن نظم توسط کشاورزان و حق آبه داران مظلوم استان جلوه دهند.

در خواست دوم کشاورزان این بود که مسئولیان وزارت نیرو با یک بررسی و کارشناسی دقیق نسبت به وضعیت رودخانه و اسناد حق آبه ها و برداشت هایی که از رودخانه می شود یک ساماندهی در این زمینه انجام دهند و اگر از شهرستان و یا حتی شخصی حقی ضایع شده به آن رسیدگی شود.

همچنین کاظم زاده نماینده کشاورزان و حق آبه داران شهرستان در این جلسه با اعلام این موضوع که طبق مصوبه وزارت نیرو برای آنکه در خصوص وضعیت زاینده رود مدیرت بهتری صورت گیرد قرار شده است که مدیرت کامل رودخانه را به خود کشاورزان واگذار نمایند گفت: اگر مدیریت دقیق و اصولی بر زاینده رود صورت پذیرد کشاورزان به حق خود که سال ها است در خصوص آن کم لطفی شده است خواهند رسید.

وی ادامه داد: در جلسات مختلفی که با مسئولان استان و حتی کشوری داشته ایم همه آنها وعده داده اند که به این مشکل رسیدگی کنند و ما نیز به این موضوع خوشبین هستیم اما این امیدواری پاسخگوی کشاورز ۷۰ ساله ای که سال ها گذران زندگی خود را از این راه انجام داده است نمی شود و مسئولان باید اقدامتشان برای کشاورزان ملموس باشد.

کاظم زاده با اشاره به این مطلب که آب شرب در اولویت قرار دارد و همه کشاورزان به این مطلب واقف اند خاطر نشان کرد: انتقاد ما برداشت های بی رویه ای است که در بالا دست بدون ضابظه صورت می گیرد و قطعا اگر هر کسی به اندازه حق خود از زاینده رود برداشت کند می توان کم آبی را کنترل کرد نه اینکه در استانی بی آبی باشد و در استانی پر آبی و هدر رفت بالای آب موجب اعتراض حتی مردم خود آن استان شود.

در ادامه برخی کشاورزان نقطه نظرات خود را ارائه دادند و خواستار پیگیری حق خود از مراجع قانونی شدند و تاکید کردند که افراد با سواد و با تجربه ای از مجموعه شهرستان که نسبت به مساله آگاهی دارند شناسایی شوند و به دور از حاشیه و از طریق همفکری مشکلات کشاورزان شهرستان را پیگیری کنند.

به گزارش پلنا، این جلسه در نهایت مودت و آرامش بین کشاورزان و بدون هر گونه صحبت احساسی در شهر قهدریجان برگزار شد اما جای خالی شوراهای شهر و روستا و بخصوص شهرستان که نمایندگان مردم و صدای مردم هستند به خوبی احساس می شد.

امیرحسین صادقی زفره ضمن اعتراض به ریاست شورای شهرستان و نماینده شهرستان در شورای استان گفت: مردم به این افراد رای داده اند که هر کجا مشکلی داشتند به آنها رجوع کنند و آنها نیز به عنوان صدای مردم نسبت به رفع مشکلات آنها قدم بردارند اما در عمل نه شوراهای شهرستان و بخش ها و نه نماینده شهرستان در شورای استان هیچگونه منفعتی برای شهرستان بخصوص در زمینه مشکلات آب نداشته اند.

وی همچنین با اشاره به وجود نیروهای متخصصی که در شهرستان در بخش مدیریت آب وجود دارد گفت: نفراتی که در حال حاضر در ادارات کل استان بخصوص جهاد کشاورزی استان از فلاورجان دارای مناصبی هستند می توانند به عنوان بازوان فکری عمل کرده و اطلاعات علمی خوبی را برای پیگیری این معظل در اختیار مردم شهرستان قرار دهند.

آنچه که از تمام صحبت ها برداشت می شد این موضوع بود که وزارت نیرو باید به شهرستان هایی که اقتصاد آنها بر پایه کشاورزی است مانند فلاورجان نگاه ویژه تری داشته باشد و بجای آنکه مبالغ ناچیزی به عنوان خسارت خشکسالی به آنها پرداخت می شود به فکر این مطلب باشد که به نحوی آب را برای کشاورزی تامین کند و در کنار آن اعتبارات لازم به منظور تغییر الگوی کشت و بهره وری آبیاری در اختیار کشاورزان قرار دهد.

بیشتر کشاورزان شهرستان در این جلسه اعلام کردند که اگر دولت در امر روش های مدرن آبیاریاعتبارات لازم را تامین نماید کشاورزان نیز به سمت تغییر الگوی کشت رفته و با توجه به وضعیت حاضر از کشت های جایگزین استفاده خواهند کرد.

با توجه به موارد مطروحه در جلسه و بخصوص مساله واگذاری اختیار زاینده رود به خود شهرستان ها و کشاورزان در این جلسه مصوب گردید که از هر منطقه شهرستان افرادی به عنوان نماینده معرفی شوند و موضوع آب به صورت روستا به روستا و شهر به شهر مورد بحث قرار گرفته و پیشنهادات همه مردم شهرستان در این زمینه جمع آوری شود و در جلسات آتی مورد بررسی قرار گیرد.

گفتنی است جلسه بعدی حق آبه داران و کشاورزان برای پیگیری مشکلات کشاورزان شهرستان جمعه هفته آینده در محل شرکت تعاونی کشاورزی شهید رجایی قهدریجان برگزار می شود که نماینده حق آبه داران و کشاورزان از عموم کشاورزان شهرستان دعوت کرد تا در آن جلسه شرکت کرده و ضمن ارائه راهکار در خصوص مدیریت زاینده رود گزارشی از وضعیت آب در مناطق خود ارائه دهند.

انتهای پیام/ پلنا/ الف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد