صفحه اصلی » مذهبی » فراخوان کنگره ملی «محققان آرانی» منتشر شد

برگزاری اولین کنگره جمعی محققان علوم دینی کشور؛

فراخوان کنگره ملی «محققان آرانی» منتشر شد

کنگره ملی محققان آرانی به‌منظور بازشناسی احوال و آثار ملاعلی آرانی، ملا غلامرضا آرانی و ملا محمدعلی عاملی آرانی سه تن از عالمان بزرگ دینی شهرستان آران و بیدگل برگزار می‌شود.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۸ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۷

به گزارش صاحب نیوز به نقل از خطب شکن، کنگره ملی محققان آرانی به‌منظور بازشناسی احوال و آثار و نکوداشت شخصیت علمی ملاعلی آرانی، ملا غلامرضا آرانی و ملا محمدعلی عاملی آرانی سه تن از عالمان بزرگ دینی شهرستان آران و بیدگل، با همکاری ۳۵ نهاد و مؤسسه دولتی و مردم نهاد ملی و محلی برگزار می‌شود.

بر اساس اعلام دبیرخانه‌ی کنگره، این همایش در دو محور «علمی پژوهشی» و «فرهنگی هنری» و پنج بخش زیر مجموعه این دو محور منتشر شده است. بازشناسی جنبه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی عصر زندگی محققان آرانی، شرح احوال و شناخت ابعاد شخصیتی و سلوک رفتاری محققان آرانی با رویکرد ارائه الگوی سبک زندگی اسلامی، روش‌شناسی تفسیری و علوم قرآنی، بررسی ابعاد عرفانی و ادبی، بازشناسی آرای کلامی و فلسفی، بررسی آرای اخلاقی و تربیتی از جمله عناوین این بخش‌هاست.

همچنین بررسی عصر زندگی محققان آرانی و عالمان هم دوره با رویکرد معرفی استادان مشایخ اجازه و شاگردان ایشان، محققان آرانی و حوزه‌های علمیه کاشان، نجف، کربلا، قم و اصفهان، خاندان محققان آرانی و سیر حرکت علمی ایشان تا به امروز، سیر تطوّر حوزه درسی کاشان، بازشناسی اندیشه‌های عالمان دینی منطقه فرهنگی کاشان و تأثیر آن بر مناسبات سیاسی اجتماعی و بصیرت‌افزایی دینی با رویکرد ترویج فرهنگ تشیع، جایگاه علمی حوزه علمیه کاشان در قرن ۱۳ هجری قمری با محوریت معرفی فاضلین نراقی و استادان و شاگردان این حوزه نیز از دیگر بخش‌های این کنگره معرفی شده است.

علاوه بر این پژوهشگران می‌توانند آثار خود را در زمینه‌های کتاب‌شناسی، بازنشر، تصحیح و پژوهش رسانه‌ها، کتاب‌ها و اجازات، بازشناسی مکتب فقهی و اصولی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

در بخش فرهنگی هنری این کنگره، شعر و نثر ادبی، فیلم، عکس، نماهنگ، انیمیشن، تولید محتوای فضای مجازی، نشریه دیواری، هنرهای تجسمی و معماری گنجانده شده است.

محققان باید برای شرکت در این کنگره آثار خود را حداکثر تا پایان بهمن ماه سال جاری به دبیرخانه جشنواره به نشانی قم، بلوار ۱۵ خرداد، سازمان مرکزی دانشگاه علوم و معارف اسلامی کشور (دبیرخانه علمی) یا آران و بیدگل، خانه تاریخی افتخارالاسلام دربندی واقع در محله دربند (دبیرخانه اجرایی) ارسال کنند. همچنین بارگذاری فایل آثار در وبگاه کنگره به نشانی http://c.araniha.ir نیز ممکن خواهد بود.

کنگره محققان آرانی، به ‌عنوان نخستین کنگره جمعی محققان علوم دینی کشور اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ الف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد