صفحه اصلی » اجتماعی » بررسی مدرن ترین فناوری تولید برق از انرژی باد در دانشگاه صنعتی اصفهان

با حضور محقق ایرانی دانشگاه Purdue امریکا:

بررسی مدرن ترین فناوری تولید برق از انرژی باد در دانشگاه صنعتی اصفهان

سمینار معرفی نسل جدید توربین های بادی با عنوان«چگونه می توان باد را به یک منبع قابل اتکا در تامین انرژی تبدیل کرد» با سخنرانی دانشمند ایرانی دانشگاه Purdue آمریکا در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۰۵ - سه شنبه ۱۳۹۲/۱۱/۱۵

به گزارش صاحب نیوز، به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان، در این سمینار علمی روش (Invelox) به عنوان روشی جديد و تحولی در صنعت برق بادی با بهره¬مندي از فناوری بومی بادگیرهای استان یزد مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر داریوش اعلایی سخنران این سمینار، بهبود و ارتقای استفاده از توربین های بادی سنتی برای تولید برق، برطرف نمودن خطرات و صداهای ناهنجار این نوع توربین ها و استفاده مفید از شرایط اغلب مناطق آب و هوایی دارای سرعت باد پایین را از جمله اهداف استفاده از روش جديد “اینولکس” بیان کرد.

وی افزود: اینولکس به معنای افزایش سرعت باد است و با حذف ابر پروانه¬ها در بالای ستون های غول¬پیکر، توانسته مزایای تازه ای را وارد بازار تولید انرژی نماید.

مبتکر این سیستم تولید انرژی با بیان این که در این روش همانند بادگیرهای استان یزد یک مکانیزم ساده موجب جذب باد، افزایش سرعت آن و تولید نهایی برق در اینولکس می شود اضافه کرد: برای تولید برق از طریق این شیوه، تنها به یک چهارم سرعت باد نسبت به توربین¬های بادی سنتی نیاز است و به همین دلیل محدوده بسیار گسترده ای از شهرها و مزارع را در اختیار متقاضیان استفاده از آن قرار می دهد.

وی با بیان این که صنعت تولید برق بادی در یکصد سال گذشته تحول چشمگیری نداشته و نتوانسته جایگاه خود را در صنعت انرژی به عنوان فناوری کاملا سبز و ارزان بدست آورد، افزود: با کاهش قابل توجه هزینه تولید، تأمین و نگهداری، اینولکس می تواند جایگزین توجیه شده¬ای برای توربین¬های بادی سنتی و حتی گاز طبیعی باشد.

اعلایی با تأکید بر توجیه اقتصادی این روش جدید، هزینه تولید برق از روش اینولکس را تنها یک پنجم هزینه توربین¬های بادی سنتی بیان کرد وگفت: این روش نسبت به استفاده از سوخت های فسیلی در چرخه تولید برق نیز پنجاه درصد صرفه جویی اقتصادی به دنبال خواهد داشت.

مدیر عامل شرکت SheerWind با اشاره به قابلیت تولید انرژی شش برابری این توربین ها در مقایسه با توربین‌های بادی معمولی دارای تیغه های بلند واقع بر فراز برج‌ها، افزود: قابلیت کارکرد در سرعت پایین باد (3 کیلومتر بر ساعت)، قابلیت احداث در مساحت کمتر و ارتفاعات پایین تر، هزینه تعمیر و نگهداری کمتر و همچنین نیاز به سرمایه گذاری اولیه کمتر از دیگر مزایای اینولکس می باشد.

اعلایی در ادامه با اشاره به سهم اندک ایران نسبت به کشورهای اروپایی، امریکا و چین در استفاده از باد برای تولید برق، از آغاز مذاکرات اولیه جهت استفاده از این فناوری در کشور خبر داد وگفت: با توجه به وجود مناطق کویری مناسب در استان هایی چون سیستان و بلوچستان، قم و سمنان، می توان ضمن بهره برداری مطلوب از این امکان، از هدر رفت منابع نفتی و گازی کشور نیز جلوگیری بعمل آورد.

برنده جایزه جهانی انرژی 2013Platts، اینولکس را فاقد هرگونه آلایندگی زیست محیطی دانست و اضافه کرد: ایمنی کامل در تمامی مراحل استفاده و عدم وجود صدا و هرگونه قسمت گردان در بالای دکل از دیگر مشخصات این سیستم نوین تأمین انرژی سبز است.

وی با اشاره به تولید 25 مگاوات برق توسط بزرگترین سازه ساخته شده اینولکس، از اجرایی شدن این روش در کشور امریکا خبر داد و تصریح کرد: به زودی با اجرای مراحل مقدماتی این فناوری،کشورهای اروپایی، چین، کره جنوبی و امارات متحده عربی نیز از انرژی پاک آن استفاده خواهند کرد.

گفتنی است: این سمینار علمی به همت دانشكده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان و با همکاری شركت مهندسي نوين مبنا، عصر روز گذشته با استقبال دانشجویان و اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در دانشکده مهندسی مکانیک این دانشگاه برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد