صاحب نیوز

%d9%86%db%8c%d9%88%da%a9%d8%a7%d8%b3%d9%84

مسئول بسیج سازندگی شهرستان

دهاقان در اجرای طرح واکسیناسیون نیوکاسل در استان دوم شد

حیدرزاده گفت: شهرستان دهاقان در طرح واکسیناسیون نیوکاسل که در شش روستای این منطقه اجرا و تعداد ۱۱ هزار دام سنگین واکسینه شدند، توانست رتبه دوم در استان را کسب کند.

کدخبر: 611898
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ @ ۱۳:۵۵

به گزارش صاحب نیوز، مسئول بسیج سازندگی شهرستان دهاقان در گفتگو با خبرنگار دهاقان بیدار گفت: طرح واکسیناسیون نیوکاسل مرغ های گوشتی و تخمگذار با همکاری دامپزشکی شهرستان دهاقان انجام گرفت و در این طرح ۲۰ هزار قطعه جوجه در شش روستای شهرستان واکسینه شدند.

عباس حیدرزاده افزود: در طرح جدید واکسیناسیون نیوکاسل که از هفته آینده آغاز می شود انتظار داریم تعدادی دیگر دام سبک نیز بمنظور جلوگیری از تب برفکی واکسینه شوند.

وی خاطرنشان کرد: عامل بیماری نیوکاسل در طیور، ویروس پارامیکزو ویروس است که به خوبی در جنین تخم مرغ رشد و تکثیر پیدا می کند.

حیدرزاده افزود: پس از شش هفته بعد از اینکه علائم کلینیکی بیماری از بین رفت، نمی توان ویروس را در فضولات و اعضاء درونی طیور یافت، بنابراین خطر انتقال ویروس توسط لاشه کشتاری وجود دارد، بگونه ای که ترشحات و مخاط چشم طیور آلوده منشاء ویروس است.

مسئول بسیج سازندگی ناحیه مقاومت بسیج شهرستان دهاقان گفت: این ویروس نسبت به گرما فوق العاده حساس است و پرندگان وحشی، منبع آلودگی و انتشار ویروس است.

وی اظهار کرد: در طرح نیوکاسل تاکنون تعداد ۱۱ هزار دام سنگین نیز واکسینه شده اند و مهم ترین عامل ورود این بیماری به دام های شهرستان جابجایی، قرنطینه و مسائل بهداشتی است.

حیدرزاده افزود: در این طرح که به مدت سه روز در شهرستان برگزار شد، دهاقان توانست رتبه دوم در استان را کسب کند.

انتهای پیام/ الف