صفحه اصلی » بین الملل » تیپ قدس فلسطین دهها شهید در سوریه دارد/ از همه ظرفیت جبهه مقاومت در ترویج گفتمان انقلاب استفاده نشده است

حسن شمشادی در گفتگو با صاحب نیوز:

تیپ قدس فلسطین دهها شهید در سوریه دارد/ از همه ظرفیت جبهه مقاومت در ترویج گفتمان انقلاب استفاده نشده است

وقتی می گوییم کم استفاده کرده ایم یعنی باید از این ظرفیت بیشتر استفاده کنیم، این شعار هم نیست در بحث مقاومت بیشتر باید دنبال اشتراکات رفت چون بحث مقاومت است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۵ - شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۸

به گزارش صاحب نیوز؛ حسن شمشادی را با خبرهایش بیشتر می توان به عنوان خبرنگار بحران نامید. او در اوج خطر رودرروی تکفیری ها ایستاد تا رسالت خود را انجام دهد. در سفری که هفته پیش به اصفهان داشت خبرنگار ما پای صحبت های وی نشست و از اوضاع منطقه سوال هایی پرسید. در ادامه متن این گفتگو را خواهید خواند.

صاحب نیوز: احساس شما از حضور در سوریه و جنگ های نیابتی منطقه چه بوده است؟

فرصت حضور در این جنگ جهانی در منطقه و نبرد مقدس در امتداد دفاع مقدس، فرصت مغتنمی است که همه خبرنگاران جبهه و جنگ و کسانی که دغدغه جبهه و جنگ و انقلاب اسلامی دارند دوست دارند در آن حضور پیدا کنند و خدا توفیق داد 4.5 سال در این عرصه حضور داشتم.

صاحب نیوز: چه صحنه های زیبایی در سوریه دیدید که برایتان خاطره شده است.

خیلی چیزها؛ در سوریه ساعت به ساعتش خاطره است و بیانش در این مصاحبه خیلی محلی از اعراب ندارد.

صاحب نیوز: تا حالا از حضور در میدان جنگ به عنوان خبرنگار احساس ترس کرده اید؟

از هیچ چیزی ترس نداشته ام؛ اگر اعتقاد داشته باشید که خدا جان داده و جان می گیرد و تا اجلت نرسد هیچ اتفافی برایت نمی افتد از هیچ چیزی نمی ترسید.

صاحب نیوز: سوریه قبل از جنگ و بعد از جنگ چه تغییراتی کرده است؟

قبل از جنگ، سوریه در امنیت مطلق بود ولی بعد از جنگ به نا امنی رسید؛ سوریه قبل از جنگ 23 میلیون نفر داشت که با درآمد متوسط زندگی نسبتا آرامی داشتند ولی الان حدود 11 میلیون نفر آواره دارد؛ سوریه یکی از کشورهای تاثیر گذار در منطقه بود؛ سوریه از لحاظ رشد اقتصادی رو به رشد بود اما با این جنگ تمام زیر ساخت هایش از بین رفت؛ در سوریه همه مشغول زندگی شان بودند اما بحران سختی را تجربه کردند ؛ درصدی از مردم سوریه که فکر مقاومت را داشتند در مقابل اسرائیل ایستادند و مستحکم تر شدند.

صاحب نیوز: خبرنگاری جنگ چه حساسیت هایی دارد؟

طبیعی است که سختی دارد؛ در شرایط عادی نمایشگاه و جشن و استاندار و وزیر است؛ در سوریه بمب و موشک است؛ خمپاره می آید طبیعتا متفاوت است ؛ با یک خبرنگار محترم عادی فرق هایی دارد؛ حساسیت و الزاماتش بیشتر و استرس های خاص خودش را دارد.

صاحب نیوز: الزاماتی که باید خبرنگار جنگ داشته باشد چه چیز هایی است.؟

الزامات آن زیاد است، در کلاس های فشرده در 15 ساعت این الزامات را می گوییم؛ خبرنگار جنگ باید آمادگی جسمی و روحی و آمادگی عاطفی داشته باشد؛ آمادگی حرفه ای داشته باشد و به کاری که می کند باور و اعتقاد داشته باشد؛ طرفین درگیری را بشناسد و بداند بحران از کی شروع شده است؛ مناطق را بشناسد و بداند چه کسی سلاح می دهد؛ مناطق امن و سوژه های خبری، در کنار جنگ چه چیز هایی هست و چطور می تواند وظیفه اش را خوب انجام دهد، اینها الزامات خبرنگاری در جنگ است که باید برایش آموزش ببینید؛آن هم آموزش برای آمادگی جسمانی و آمادگی روحی و عاطفی و بهتر دیدن و سوژه یابی

photo_2017-01-07_11-56-50

صاحب نیوز: وضعیت سوریه در شرایط فعلی و با توجه به ائتلاف جبهه مقاومت چگونه است؟

این ائتلاف در سوریه از ابتدای بحران به نوعی شکل گرفته و با ادامه یافتن بحران این ائتلاف قوی تر شده است.

طبیعتا قصه سوریه یک پیام واحد دارد، چیزی که تا الان پیش آمده است و آن ائتلاف بین الملی که شکل گرفت آشکار و پنهان برای سرنگونی این نظام شکل گرفت عملا موفق نشد؛ وقتی آمدند دو هفته ای یک نظام را ساقط کنند و همه پای کار ایستادند موفق نشدند و الان که 69 ماه گذشته و نزدیک شش ساله شدن این بحران هستیم، نشان داده اگر ائتلافی در مقابل شکل بگیرد و از نظر عده و تسلیحات و منابع مالی در مضیقه باشند می توانند در برابر یک ائتلاف بین المللی مقاومت کنند.

صاحب نیوز: خیلی از تحلیل گران بین المللی اعتقادشان بر این است که اتفاقات سوریه حاصل اشتباه راهبردی بشار اسد در ابتدای امر بوده است و این اشتباه باعث بهره برداری و سواستفاده قدرت های منطقع و غرب شد و بحران های بعدی شکل گرفت. به نظر شما این بحث چقدر می تواند درست باشد؟

این سوال هم درست است هم اشتباه، درست است از این لحاظ که اگر در کشوری که طی 40 سال تمام تلاشش تقویت ارتش و نهادهای اطلاعاتی است در حالی که با اسرائیل هم مرز است و نه جنگ دارد و نه صلح، چیزی به اسم پلیس ضد شورش و یگان ضربت وجود نداشت و اینها راه مقابله با مردم سوریه را بلد نبودند؛ خود بشار اسد هم اعتراف کرد که برخی نیروهای ما اشتباهاتی هم داشتند.

اما اشکال این برداشت این است که نگاه نمی کنند حتی اگر به قول آنها برخوردها مسالمت آمیز بود ، اگر به خواسته های معترضان تن داده بود بحران خاتمه می یافت؟ به این سوال پاسخ نمی دهند که بحران چگونه خاتمه می یافت.

چون اساسا از قبل طراحی شده بود و می دانستند اگر مملکت شلوغ شود پلیس ضد شورش ندارد و روی اشتباهات طرف مقابل هم حساب باز کرده بودند ؛ آنها پازل را این طور چیده بودند در نهایت چیزی هم که می خواستند سرنگونی بشار اسد بود ، آنها می خواستند بشار و ارتشش را سرنگون کنند بله اینگونه بر اساس خواسته های اردوغان و آل خلیفه و … این مملکت شش ماه بیشتر دوام نمی آورد و بشار اسد رفته بود یک نظام دیگر سر کار بود.

اما کسی به اخر قصه پاسخ نمی دهد اشتباهاتی بوده است اما طرف مقابل روی این اشتباهات حساب باز کرده بود و به چیزی به جز سرنگونی سوریه نمی اندیشیده اند.

خب طبیعتا هیچ کشوری به براندازان چه داخلی و چه خارجی اجازه حضور نمی دهدکه با آتش زدن و مثله کردن و سر بریدن بخواهت فعالیت کند.

صاحب نیوز: با توجه به اینکه عده ای دنبال این هستند که عنوان کنند پیروزی های سوریه حاصل ورود روسیه به جریان مقاومت است و نقش ایران را کمرنگ کنند جایگاه روسیه کجاست؟

آنجا چیزی کمرنگ نیست، چیزی هم پررنگ نیست؛ هرکسی آنجا سر جای خودش است.

اگر جنگنده تنها کارساز بود 4.5 سال ارتش سوریه داشت بمباران می کرد پس چرا موفق نشد؟ این جنگ اساسا جنگ جنگنده ها نیست بلکه خیلی پیچیده تر از این حرفهاست .

بله روسیه نیروی زمینی و جنگنده و موشک آورده است همه اینها هست اما از ابتدا روسها بودند ولی حدود دو سال گذشته پررنگ تر شدند. همان حلب بعد از چهار سال و نیم محاصره تن به خروج دادند. آیا ارتش سوریه این کار را کرده؟ نه طبیعتا

در هیچ جنگی این گونه نیست که بگوییم چون این آمد اینگونه شد هر کسی وظیفه خود را دارد انجام می دهد؛ هرکسی توانی دارد و یک بخشی را انجام می دهد طبیعتا نظام سوریه متحدان خودش را دارد و آنها هم متحدان خودشان را دارند در این کش و قوس هرکسی بتواند در این زمین برنده تر بشود عملا حرف را در آینده سیاسی سوریه بیشتر خواهد داشت.

صاحب نیوز: یکی از ائمه جمعه گفته بود روسیه برای دفاع از آرمان های ما نمی جنگد. تحلیل شما چیست؟

طبیعتا حرف درستی است. مگر سوریه مسلمان است؟ مگر شیعه است؟ مگر به حضرت زینب اعتقاد دارد. در قانون اساسی این کشور هم چیزی بر این اساس نیامده است؛ روسیه برای دفاع از اسلام نمی جنگئد پایش بیفتند تیغ هم می کشد. او برای منافع ملی خودش می جنگد!

صاحب نیوز: منافع ملی یعنی مثلا اوکراین؟

منافع ملی آنها تنها اوکراین نیست.

صاحب نیوز: یعنی ممکن است سر مساله اوکراین سوریه را معامله کند؟

اگر می خواست این کار را بکند همان موقع که پیشنها شد رها می کرد نه الان که اوکراین را بجز کریمه از دست داده است.

منافع ملی این گونه نیست که شما فکر می کنید خیلی مفصل تر از این حرفهاست . طبیعتا سوریه دنبال منافع ملی اش است ما هم در کنار باور و اعتقاداتمان دنبال بخشی از منافع ملی خودمان هستیم.

صاحب نیوز: نقش ائتلاف آمریکایی ضد داعش در این بین چیست؟

از وقتی در افغانستان پای این کشورها به منطقه باز شد یکی از اهداف اصلی شان این بود که داعش، القاعده و طالبان را درست کنند تا بوسیله آنها به اهداف زیادی برسند؛ یکی از اهدافشان حضور در منطقه است؛ این اهداف پیش پا افتاده ای در دنیا نیست.

قطعا این ائتلاف یک زمانی به اسم طالبان یک زمانی القاعده حالا دیگر به اسم داعش آمده و زمانی دیگر به اسمی دیگر خواهد امد.

ائتلاف هم هدفش حضور در منطقه است؛ این گروهها را درست می کند در پس پرده خشونت هایشان را می بیند و به دنیا نشان می دهد و در افکار عمومی طوری برخورد می کند که اگر با اینها نجنگیم باید در نیویورک و لس آنجلس بجنگیم و اقناعشان می کند که مجوز لشگر کشی به منطقه را بگیرد، اینها اهداف زیادی دارند، ائتلاف اگر اساسا بنای نابودی داعش را داشت خیلی زودتر از این حرفها نابود می شدند، قطعا اینها بنای نابودی داعش را ندارند چون دست پرورده خودشان هستند.

photo_2017-01-07_11-56-47

صاحب نیوز: با توجه به شعارهای انتخاباتی ترامپ و صحبت هایی که کرده آینده مبارزه با داعش را چگونه می بینید؟

ترامپ قطعا یک فرد سیاسی نبوده است؛ هیچ پیشینه سیاسی از اینکه در سیاست چه عملکردی داشته وجود ندارد نه در آمریکا و نه در دنیا.

شعارهای انتخاباتی هم ابزاری برای رای آوردن است.

خیلی ها شعار دادند سر کار که آمدند کار دیگری کردند، ترامپ را باید اجازه داد سر کار بیاید تیمش را بچیند، سیاست هایش را اعلام کند و آن سیاست ها را در سه تا شش ماه آینده اجرا کند ، بعد نظر داد؛ الان درباره ترامپ و سیاست هایش و اینکه این طرفی است یا آن طرفی نمی شود بحث کرد.

اینها همه حدس و گمان است که خیلی در تحلیل جایگاهی ندارد باید صبر کرد و رفرنس های عملی را دید.

صاحب نیوز: چقدر از ظرفیت جبهه مقاومت را در ترویج گفتمان انقلاب اسلامی توانسته ایم استفاده کنیم؟

کم و زیاد؛ کم به معنای اینکه آن ظرفیتی که این گفتمان و این قدرت دارد خیلی زیاد است اما از آن آنگونه که باید و شاید استفاده نشده است مخصوصا در مسائل فرا منطقه ای ؛ در منطقه هم قدرتی که دیدند دارد با چیزهایی که به نام اسلام آمریکایی و عرب و عجم و این مسائل می شود گفت ترمز این کار را کشیده اند.

وقتی می گوییم کم یعنی باید از این ظرفیت بیشتر استفاده کنیم این شعار هم نیست در بحث مقاومت بیشتر باید دنبال اشتراکات رفت چون بحث مقاومت است.

اگر بحث جهان اسلام را دارید روی اشتراکات باید صحبت کنیم آنهایی که روی افتراقات حرف می زنند اساسا برنامه دارند برای اینکه این قصه را به شکست بکشند هم در جریان سنی و هم شیعه پول می گیرند برای ایجاد افتراق اتاق فکرهایشان هم فعال است.

و اینها اختلافات را پررنگ می کنند تا وحدت اسلامی که مد نظر مقام معظم رهبری است و آن آرمان ها که برای جهان اسلام به عنوان جهانی قدرتمند دارند هیچ وقت محقق نمی شود چرا که اگر محقق شود کسی دیگر به هیچ چیزی بغیر از نابودی اسرائیل فکر نمی کند.اسرائیل این را نمی خواهد.

صاحب نیوز: آیا می شود جریان مقاومت را در امتداد تفکر نهضت ها در اوایل انقلاب دانست؟

کاری به اسامی نداریم. باید با آرمان امام اینها را سنجید. از خرداد 42 تا خرداد 68 باید دید امام چه می گوید و مقام معظم رهبری چه گفته اند و در قانون اساسی در این باره چه می گوید. (اسلام، دنیای اسلام، اسرائیل، غده سرطانی، وحدت بین مسلمانان) اگر اینها را در کنار هم قرار دهید ارتباط سوال با اینها را پیدا می کنید. هیچ ربطی به هیچ شخصی هم ندارد هر کسی هم آمده از این مساله سرخط گرفته نه اینکه خودش جبهه و قصه جدیدی را پایه گذاری کرده باشد.

 

صاحب نیوز: حمایت جریانات فلسطینی از داعش چگونه است و اینکه برخی گفتند با این تفاسیر داعش نابود کننده اسراییل است و می تواند جایگزین اسراییل شود. نظر شما چیست؟

این اشتباه محض است چون داعش از بدو شکل گیری اش هیچ کلمه ای درباره نابودی اسراییل نگفته است و اهدافش هم کاملا مشخص است.

اینکه از حماس می گویید چون بخشی از فلسطینی ها هستند نه همه آنها. همه شان هم با گروههای مسلح مخالف سوریه همراه شدند و آنها دست به اسلحه بردند درست نیست. بین رهبران اصلی شان هم باعث انشقاقات فراوانی شده است.

اما نمی شود تفکر اخوان المسلمین و سعودی و قطر و پشت پرده ها و خود اسراییل که داعیه دار مبارزه هستند را نقشه هایشان را نادیده گرفت طبیعتا حماس اشتبه استراتنژیکی کرد و مدتهاست دنبال برون رفت از این قصه و اصلاح اشتباهشان هستند ولی تا کنون راهی پیدا نکرده اند؛ خیلی از گروههای مبارز هم از همان روز اول بحران سوریه کنار ارتش و نظام سوریه بودند. نمونه آن هم تیپ قدس از اهل تسنن فلسطین است که در سوریه مبارزه می کنند و دهها شهید هم داده اند.

گفتگو: سید رسول زهرائی*عکاس: روح ا… شاه نظری

انتهای پیام/ الف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!