صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » شهیدی که غرور آمریکایی ها را شکست

شهدای شاخص ضد آمریکایی

شهیدی که غرور آمریکایی ها را شکست

شهید نادر مهدوی از شاخص ترین شهدای ضد امریکایی است که با ناوگروه ذوالفقار کابوسی برای آمریکا در خلیج فارس بود

تاریخ انتشار: ۰۷:۰۹ - پنجشنبه ۱۳۹۲/۱۱/۱۷

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، امریکا بزرگترین دشمن انقلاب اسلامی و از نگاه امام خمینی یک چپاولگر عالمخوار می باشد که از اوایل انقلاب اسلامی از هر راه و ترفندی دست به توطئه و تهدید و تحریم زده است تا انقلاب اسلامی را بعنوان منادی انقلاب جهانی مستضعفین علیه مستکبرین عالم از راه خود خارج سازد. با این مقدمه صاحب نیوز قصد دارد طی مجموعه گزارشات شهدای شاخص ضد آمریکایی به بررسی پرونده های شهدایی که در طول سالیان گذشته بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم توسط ایالت متحده آمریکا و در راه مبارزه با آمریکا به شهادت رسیده اند بپردازد.

 ***

چند خط از زندگی نامه شهید نادر مهدوی

شهید نادر مهدوی در خرداد ماه سال 42 در شهرستان دشتی بوشهر به دنیا آمد، هرچند نام ابتدایی او حسین بسریا بود اما بعدها به نادر مهدوی تغییر یافت .شهید نادر مهدوی ازسال های اولیه تشکیل سپاه پاسداران وارد این نهاد مردمی شد و پس از خدمت در سپاه اهواز و جم به فرماندهی عملیات سپاه خارک منصوب شد. شهید نادر مهدوی پس از طرح اعزام «لبیک یا امام» گروهان دریاییِ ناوتیپ امـیرالمؤمنین(ع) را بنیانگذاری کرد و خود فرماندهی این گروهان دریایی را برعهده گرفت. شهید مهدوی پس از آن ناوگروه دریایی ذوالفقار وابسته به منطقه دوم دریایی سپاه پاسداران را راه اندازی کرد و تا زمان شهادت، فرماندهی این ناوگروه را برعهده داشت.

شهید مهدوی به عنوان فرماندة ناوگروه دریایی ذوالفقار، از زمان ورود آمریکایی ها به خلیج‌فارس تا زمان شهادت، لحظه‌ای از نبرد بی‌امان با این جنایتکاران نیاسود و تمام توان و استعداد خود را در این‌ راه به کار بست. او طی این مدت، عملیات‌ بسیاری را علیه آمریکایی‌های متجاوز ترتیب داد که معروف ترین آن زدن کشتی بریجتون بود.

شهید نادر مهدوی

شهید مهدوی و داستان انهدام بزرگترین اسکورت دریایی تاریخ

در سال های پایانی جنگ، خلیج فارس برای ایران بسیار ناامن شده بود؛ عراق خیلی راحت کشتی ها و سکوهای نفتی ایران را می زد. کویت بخشی از سرزمین، و عربستان، آسمانش را در اختیار صدّام قرار داده بودند. فرماندهان عالی رتبة سپاه، جریان عبور آزاد و متکبّرانة ناوهای جنگی آمریکا و نیز سایر کشتی ها و شناورهای تحت حمایت این کشور را به عرض امام (ره) رسانده بودند. حضرت امام (رض) فرموده بود: «اگر من بودم، می زدم.» همین حرف امام، برای سردار شهید مهدوی و جانشینش سردار شهید بیژن گرد و نیز همرزمان آنها کافی بود تا خود را برای انجام یک عملیات مقابله به مثل و اثبات این موضوع که با همّت و رشادت دلیرمردان ایران اسلامی، خلیج فارس، چندان هم برای آمریکایی ها و نوکرانشان امن نیست، آماده سازند.
اولین کاروان از نفتکش های کویتی آن هم با پرچم آمریکا و اسکورت کامل نظامی توسّط ناوگان جنگی این کشور در تیرماه سال ۱۳۶۶ به راه افتادند. در این بین، دولت آمریکا عملیات سنگینی را در ابعاد روانی، تبلیغی، سیاسی، نظامی و اطّلاعاتی جهت انجام موفّقیت آمیز این اقدام انجام داده بود. در این کاروان، نفتکش کویتی «اَلرَّخاء» با نام مبدّل «بریجتون» حضور داشت که در بین یک ستون نظامی، به طور کامل، اسکورت می شد. این نفتکش، در فاصلة ۱۳ مایلی غرب جزیرة فارسی، در اثر برخورد با مین های کار گذاشته شده توسّط سردار شهید مهدوی و یارانش، منفجر شد به طوریکه حفره ای به بزرگی ۴۳ متر مربّع در بدنة آن ایجاد گردید. در پی این حماسه مرحوم حاج سید احمد خمینی به شهید مهدوی می گوید که دل امام را شاد کردید.

کشتی بریجتون

کشتی بریجتون

نمایی از بازتاب های جهانی زدن کشتی بریجتون توسط شهید مهدوی و همراهان

واقعه زدن کشتی بریجتون به قدری بزرگ و تاثیر گذار بود که علاوه بر داخل در خارج از کشور نیز بازتاب فراوانی داشت. اگر از مجموعه گزارشات و یادداشت های روزنامه ها و مطبوعات بگذریم تنها نام بردن از کتاب های جنگ تانکرها و کتاب «در داخل منطقه خطر» نوشته «هارلد وایس» که در آن به بررسی انهدام کشتی بریجتون پرداخته اند کافیست.

شهید نادر مهدوی

تصویر رو جلد کتاب tanker war

شهید نادر مهدوی

تصویر روی جلد کتاب in side the danger zone

شهید نادر مهدوی

دکتر عباسی: متاسفم از جامعه هنری که شهید نادر مهدوی را نمی شناسند

دکتر حسن عباسی [رئیس مرکز دکترینال امنیت بدون مرز] در مجموعه جلسات آموزشی سینمای استراتژیک در نقد سریال آمریکایی جریکو در فرهنگسرای ارسباران درباره شهید نادر مهدوی می گوید که: امیدوارم یک کسی جرأت ساخت فیلم سینمایی شهید نادر مهدوی را داشته باشد و هنوز از مادر زاییده نشده کسی که بتواند فیلم شهید نادر مهدوی را بسازد، تصور کنید که  تعدادی از جوانان بوشهری و آدم های روستایی با همان لهجه های رئیسعلی دلواری، نه واقعا تصور کنید که با یک قایق کوچک بروند در مسیر عظیم ترین اسکورت دریایی تاریخ که 72 ساعت شبکه سی ان ان پخش مستقیم کرد که بریجتون رد شد و جمهوری اسلامی این را نتوانست بزند و این  بچه ها با سطح سواد سوم راهنمایی زدند. متاسم از جامعه هنری و هنرمندان که ما باید بیاییم اینجا بنشینیم و این نکات را بگوییم.

شهید مهدوی چگونه شهید شد؟

در عصر روز پنجشنبه‌ مورّخة ۱۶/۰۷/۱۳۶۶ سردار شهید نادر مهدوی همراه با تنی چند از همرزمانش نظیر سردار شهید غلامحسین توسلی، سردار شهید بیژن گرد، سردار شهید نصرالله شفیعی، سردار شهید آبسالانی، سردار شهید محمّدیها، سردار شهید مجید مبارکی و عده ای دیگر، جهت انجام گشت زنی، با استفاده از دو فروند قایق بعثت و یک فروند ناوچه به نام «طارق» به سمت جزیرة فارسی حرکت می کنند. تعدادشان نه نفر بود که قرار بود دو نفر دیگر هم به جمع آنها اضافه شود. در یک قایق، پس از مدّتی حرکت، به ساحل جزیرة فارسی می رسند و وسایل و امکانات مورد نیاز خود را از داخل لنجی که قبلاً به جزیره رسیده بود، به داخل قایق های خود منتقل می کنند. پیاده می شوند و در کنار ساحل، نماز مغرب و عشا به جا می آورند. هنوز مغرب بود و سرخی مغرب در کرانة باختری آسمان، کماکان خودنمایی می‌کرد. در این اثنا صدای انفجار مهیبی همه را متوجّه خود می سازد. رادار پایگاه فرماندهی از سوی بالگردهای آمریکایی هدف قرار گرفته و منهدم شده بود. ارتباط ناوگروه با مرکز به کلّی قطع شد و بی‌سیم در دست «نادر» جان داد. لحظاتی بعد، سردار شهید مهدوی و همرزمانش یک فروند بالگرد بزرگ کبری به نام MS6 متعلّق به نیروهای آمریکایی را بالای سر خود می بینند. سردار شهید مهدوی بلافاصله نیروهای تحت امر خود را جهت انجام عملیات مقابله به مثل فرا می خواند. هنوز دقایقی از انهدام رادار فرماندهی نگذشته بود که قایق حامل شهید آبسالان و شهید نصرالله شفیعی نیز هدف اصابت موشک آمریکایی ها قرار می گیرد. موشک دیگری نیز از سوی دشمن به سمت اعضای ناوگروه شلیک می شود که به هدف اصابت نمی کند و به درون آب فرو می رود. بالگردها نیز با شدّت، شروع به تیراندازی می کنند. سردار شهید مهدوی و یارانش، به شدّت در تب و تاب این می افتند که بالگرد را بزنند. پس از پانزده دقیقه درگیری شدید، کریمی در یک چرخش سریع موفّق می شود با استفاده از یک فروند موشک استینگر، یکی از این بالگردها را منفجر سازد. بالگرد، با انفجار مهیبی متلاشی و قطعاتش روی آب پراکنده می شود. شب تاریک از انفجار این بالگرد، چون روز روشن می شود و پشت دشمن به لرزه در می آید و امواج قدرت ایمانِ نیروهای اسلام، آنان را سخت به وحشت می اندازد. همگی با همة وجود صلوات می فرستند. سرداران شهید گرد و توسّلی فریاد می زنند که دومی را شلیک کن. در این اثنا قایق دیگر هم از چند طرف هدف قرار می گیرد. بسیاری از یاران نادر همچون سردار شهید توسلی که در حیات دنیوی همدیگر را برادر خطاب می‌کردند، در برابر چشمانش پرپر می شوند. حالا دیگر تنها ناوچة طارق که سردار شهید مهدوی بر آن سوار بود، سالم مانده بود و دو قایق دیگر هدف قرار گرفته و در آتش می سوختند. نادر به اتّفاق بیژن، هم با دوشکا به طرف بالگردهای آمریکایی در هوا شلّیک می کردند و هم در پی گرفتن شهدا و زخمی ها از آب بودند پس از بیست دقیقه رزم جانانه زنده به چنگال دشمن می‌ افتند. پای نادر به صورت مچاله، توسط دشمن بسته می‌شود ولی او کماکان روحیة خود را تسلیم دشمن نمی‌کند و همچنان مقاومت می‌ نماید. هنگامی که جنازة مطهرش به خاک پاک میهن رسید، دست ها و پاهایش به صورت خیلی محکم بسته شده بود و نشان می داد که دشمن، حتّی از جسم بی جان این سردار نیز می ترسید. نادر بر عرشة ناو جنگی «یو. اس. اس. چندلر» آماج شکنجه‌ های وحشیانة دشمن قرار می‌ گیرد و سینه‌ اش با میخ های بلند آهنین سوراخ می‌ شود و بدین ترتیب مظلومانه به شهادت می‌ رسد.

بالأخره پس از گذشت شش روز، پیکرهای مطهر شهدا و اسرا از مسقط پایتخت کشور سلطان‌نشین عمان تحویل گرفته شد و از مرز هوایی وارد فرودگاه مهرآباد تهران گردید.

 جنازه مطهر شهید با شکوه خاصی بر دوش هزاران تن از امت حزب‌الله در مقابل لانة جاسوسی آمریکا تشییع و سپس به بوشهر انتقال یافت.

 شهید نادر مهدوی

وصیت‌ نامه سردار شهید نادر مهدوی

… برادرانم اسلام عزیز احتیاج به جانبازی دارد، بیایید تا خودمان را آماده جان فشانی کنیم. پدر و مادر عزیزم، امروز حسین زمان روح خداست…
اینها می‌ خواهند ما را به وسیله کشتن بترسانند اما اماممان چه خوب گفت که ما مرد جنگیم و از کشته شدن نمی‌هراسیم و مرگ را با جان و دل می‌خریم برای ما یکسان است که مرگ به جانب ما بیاید و یا ما به جانب مرگ برویم.
پدرم اگر من شهید شدم بالای تابوتم بایست و دست به سوی پروردگار خویش بلند کن و بگو از 2 فرزندم یکی به تو اهدا کردم فرزند مرا جزء شهیدان قرار بده… مادرجان خیلی دلم می‌ خواهد بار دیگر برگردم و در آغوش باز و گرم تو قرار گیرم و مهر مادریت را احساس کنم، ولی خدا و اسلام را از تو عزیزتر می‌ دانم.
برادرجان موقعی که خبر مرگ من را شنیدی خدا را به یاد آور و با دو دست خود مرا دفن کن مبادا لباس سپاه را از تنم دربیاورید مرا همانطوری که هستم دفن نمایید خون های روی بدنم را هم پاک نکنید تا با بدن خونین خدای خود را ملاقات کنم. به امید پیروزی اسلام و مسلمین و سلامتی امام خمینی بت‌شکن وصیت‌ نامه را پایان می دهم.
خداحافظ  … نادر مهدوی

دیدگاه‌ها

 1. محمد گفته :

  آمریک بداند ما هرگز این جنایتها را فراموش نمی کنیم و هر زمان که مقدر گردد انتقام خون برادرانمان را می گیریم

 2. ناشناس گفته :

  ماشاء الله

  • مهدی گفته :

   هیچگاه غیرت چنین مردانی از ذهن و دل جوانان با ایمان زدوده نخواهد شد با آرزوی شهادت در نبرد با دشمنترین دشمنان اسلام

 3. سلام
  من اهل شهرستان دشتی هستم .

  مطالبتون خیلی عالی بو د
  در مورد شهدای دیگر استان بوشهر هم مطلب بزارید
  با تشکر

 4. زنده بودی گفته :

  دنیا ؛؛؛ نه آمریکا ، دنیا میداند که ایران هوز جوانان رشید و قهرمانی همچون نادر مهدوی ها ، عباس دوران ها ،علیرضا ماهینی ها ،حسین زنده بودی ها ،حسین فهمیده ها،چمران ها و تک تک شهیدان که بایسته است نامشان برده شود دارد .
  دنیا می داند ایران هنوز مادرانی دارد که مثل مادران ایرانی دیروز که زینب وار ، ام البنین وار فرزندانشان را برای شهادت بدرقه می کردند دارد.
  دنیا می داند پیشوای ایرانی مسلمان ، امیر مومنان و مولای متقیان علی(ع) و اولاد معصومین اوست.
  دنیا می داند که پایه ادبیات ایران شاهنامه فردوسی است ،پر از شهامت هاو شهادت ها .
  دنیا می داند که می داند :دریغ است که ایران ویران شود کنام پلنگان شیران شود.
  علت این شناخت ، علم و یقین است که دشمنان مستقیم به ما نزدیک نمی شوند و راه شبیخون فرهنگی و جنگ نرم را پیش گرفته اند . پس نگذاریم خون شهیدان و اشک دیده نشده مادران شهیدانمان پای مال شود.

 5. بهروزی گفته :

  قذرت ایران اسلامی ناشی از این جانفشانی هاست .درود خدا بر این شهدا.

  • محمد گفته :

   واقع بين باش !!! چه قدرتي ميشه توضيح بديد ما هم بدونيم. زمان شاه عربها جرات تو گفتن به ايرانيها را نداشتن حالا چي؟! تو هپروتي ب رادر چشماتو بازكن

   • رامین گفته :

    نمیخواد ادای روشن فکرارو دراری خائن.

   • قزوینی گفته :

    ازهمان شاه خیانتکار وطن فروشی صحبت میکنی که باگرفتن رشوه بحرین را به عربها فروخت ؟ راست بگو مامور کدوم سرویس جاسوسی هستی ؟

   • مهران گفته :

    آدمایی که مغرضانه نگاه میکنن و درک نمیتونن بکنن این جانفشانیها رو باید بهش گفت ک و ر

   • حسن گفته :

    متاسفم که تورا هموطن خود میبینم، هپروت دنیایی که تو به تنهایی درانی… اینجا ایران است، اینجا خلیج تا ابد فارس است.
    تو آسوده باشد که جنگ هم بشود فقط مردان سرزمینم به آن خواهند رفت و بز دلاری چون تو در هپروت خود باقی خواهید ماند.
    چون ایران نباشد تن من مباد….

 6. اسماعیل کریمی گفته :

  با سلام و درود خدا بر تمامی شهيدان یقینا آمریکا و صهیونیسم و عمال دست نشانده آنها در منطقه دشمنان درجه یک ما هستند و هر وقت رهبر دستور دهند تا آخرین قطره خونمان دمار از روزگار این گرگ صفتان در خواهیم آورد انشاالله

 7. سارا عظیمی گفته :

  با سلام
  امریکا و سگ نگهبانش در منطقه بدانند تمام جوان های ایران امثال شهید مهدوی هستند و به موقعه اش بلایی بر سر شما می آورند که با خاک یکسان شوید….

 8. علی گفته :

  خیلی پیاز داغشو زیاد کردین.و اغراق بیش از حد انجام دادین.اگه خیلی عادی از رشادتشون میگفتین بیشتر به دل مینشست ماجراتون شبیه افسانه های خنده دار یونانیه

  • محمد گفته :

   بسم الله

   سلام

   اشتباه نکن.خیلی از افسانه هایی که شما تو قصه ها شنیدی در برابر رشادتهای این بچه ها هیچ بوده.واقعا از جان گذشتن کار ساده ای نیست.هر وقت وسط میدان بودیم اون وقت میتونیم نظر بدیم نه اینکه کنار بشینیم و بگیم خاکش کن…

  • احسان گفته :

   شما زیاد انیمیشن نبین. همه چی رو شبیه انیمیشن و کارتونهایی که دیدی میبینی!

  • نرگس گفته :

   شاید برای امثال شما که سرتون تو ماهواره ها به آخور اسراییل و آمریکا بند شده افسانه باشه .اگر سرتون رو بالا بگیرید و حداقل دو تا کتاب از همون هایی که برای شما افسانه های باور کردنی می سازند بخونید شاید شهدای وطنتون رو بشناسید .برید فکر کنید چرا تا حالا اسراییل هیچ غلطی نتونسته بکنه.مطمئن باشید به خاطر وجود هالوهایی مثل شما نبود!

  • مهران گفته :

   برای آدمهای مغرض و کوته نظر درک و فهم این رشادتها و جانفشانیها سخت و دشوار است

 9. مادر گفته :

  به عنوان یک کادر به چنین شهدایی افتخار می کنم امیدوارم کودک من هم ادامه دهنده را ه ان شهدا باشد

 10. صابر گفته :

  این پست را با اشک خواندم….راهت پر رهرو ای شهید عزیز…باعث افتخار استان منی

 11. خاطراتی از همرزم شهید نادر مهدوی،دریادار پاسدار جانباز شیمایی علیرضا میرزایی گفته :

  دریادار پاسدار جانباز شیمیایی علیرضا میرزایی اهل استان بوشهر- دشتی-کاکی-روستای گزک و ساکن فعلی عالیشهر. بسیجی که سمت ایشان تک تیر انداز بوده است و از آغاز عملیات خیبرلباس مقدس پاسداری را بر تن نموده و در قسمت مخابرات مشغول فعالیت شده و در عملیات خیبر و والفجر 8 در سالهای 62 و 64 شیمیایی شده و همرزمان بسیاری از جمله شهید علیرضا ماهینی(جانشین شهید چمران در جنگ های نامنظم)، شهیدهوشنگی، شهید نادر مهدوی، شهیدبیژن گرد،شهیدتوپال، شهیدمحمود انصاری، شهیدعلی نکیسا،شهیدمنصوری و…داشت که به فیض عظیم شهادت نائل آمدند.این جانباز شیمیایی درعملیات های مختلفی از جمله طریق القدس در منطقه چزابه و بستان، عملیات الی بیت المقدس در منطقه خرمشهر و فکه و هویزه که منجر به آزاد سازی خرمشهرشد، عملیات خیبر در جزیره مجنون شمالی و جنوبی شرکت داشت و در جنگ های نامنظم به همراه شهید علیرضا ماهینی و دوستان دیگر حضور منظم داشت. از دیگرعملیات هایی که شرکت داشت عملیات بدردر هور العظیم، شط عرب و کوشک، عملیات والفجر8 در منطقه عمومی فاو، عملیات کربلای 4 و 5 بود و در سکوی نفتی بهرگان، نوروز و ابوذرنیز حضور داشت.این رزمنده هشت سال دفاع مقدس به همراه شهید نادر مهدوی و دیگر دوستان شهید جلوی کشتی نفتی بریجتون آمریکایی مین گزاری کردند که باعث انهدام کشتی شد و باعث شکستن هیمنه آمریکایها شد که به این خاطر آنها را به محضرحضرت امام خمینی (ره) بردند.
  در برهه ای از زمان در اتاق جنگ جمهوری اسلامی ایران علیه متجاوزین در کسوت مسئول سیستم مخابرات و رادار مشغول به خدمت بوده و در کنار برادر شمخانی،برادر محسن رضایی و دیگر فرماندهان جنگ بود است.

 12. سید گفته :

  جوووووون خوشم اومد به غیرتت شهید مهدوی
  درود بر ان شیر پاکی که خوردی

 13. lLineID wolworine گفته :

  مرگ بر آمریکا
  مرگ بر همین آمریکا

 14. محمد گفته :

  آرزوی جنگ با اسرائیل و آمریکا را دارم.
  کلاهی سرشون بزاریم به بزرگی تاریخ.
  هر کس جنگ رو به خاک ما بیاره جنگ رو به خاکش میکشونیم.

 15. پرواز گفته :

  ما هستیم و میتوانیم

 16. پرواز گفته :

  ما هستیم و میتوانیم ( اگر کسی بخواد جنگ رو به کشور ما بکشونه ما کل جهان رو به خاک و خون میکشیم)

 17. محسن گفته :

  پیروزی و سربلندی میهن عزیز اسلامی ایران ، همواره مرهون و مدیون ایثارگری و جانفشانی شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نظیر شهید نادر مهدوی و سایر شهدای این مرز و بوم می باشد.امیدوارم چشم انداز و مسیری که با خون پاک و مطهر شهدا ترسیم شده است بتوانیم انشاالله با درست پیمودن آن در روز قیامت شرمنده و خجالت زده شهدا ، امام شهدا و خانواده محترم شهدا نگردیم.ضمن آنکه عدم بازشناسی شخصیت شهدایی همچون شهید نادر مهدوی ، شهید بیژن کرد و دیگر شهدای گلگون کفن این انقلاب برای نسل جوان تامل برانگیز است.انشاالله با اهتمام متولیان امر تدبیری اندیشیده شود تا بیشتر بتوان به هنر این مردان خدایی پی برده شود…

 18. ناشناس گفته :

  درود بر غیرت چنین مردان بزرگی که ایران زمین بسیار بخود دیده است من برای تمام کسانی که از خاک کشورم دفاع میکنند جدای از جناح و حزب بازی ارزش بسیار قایلم بی شک ایران و ایرانی زیر بار ذلت نمی رود روحش شاد و ما همیشه به یاد مدافعان کشورمان خواهیم بود حتی درعصر اینترنت و شبکه های مجازی.

 19. ناشناس گفته :

  دمش گرم

 20. معراج گفته :

  درود بر شهیدانی سربلند به شهادت رسیدن تا امروز کشور ما ناموس ما مال ما در امنیت وعزت باشه
  عجرکم عندالله

 21. زینب گفته :

  سلام وصلوات ودرود می فرستم برروح پاکش شهید باغیرت ودلیر غریق رحمت الهی وجایگاهت بهشت برین انشالله

 22. سوشیانت کبیر گفته :

  به نام ایزد
  دورود بر تمام شیران پارسی که از گذشته تا بحال نام وطنمان را زنده نگه داشتن
  بعد از انقراض هخامنشیان تا به امروز ابرقدرت ها نمیخواهند ایران قدرمند بشه
  حالا که به این قدرت رسیدیم بابد جواب این همه احانت و پستی رو بدیم حتی با جونمون

 23. علی گفته :

  خدا شاهد است زمانی که من افتخار حضور در جبهه را داشتم رشادتهایی از رزمندگان عزیزمان دیدم که در هیچ جنگی دیده نیشود واگر اندکی از آنها را بنویسیم انسانهای مادیگرا باور نخواهند کرد . اما خدا میداند چون هیچ رزمنده ای برای معروف شدن خانه خود را رها نمیکرد تا به جبهه برود .همه اش برای خدا بود.

 24. مجتبی گفته :

  درود بر شهید مهدوی که گوشش به حرف ولی فقیه بود

 25. فدایی ولایت گفته :

  آقا دستور بده مادر این حرومزاده ها به عزاشون میشونیم.بی پدرا خیلی هار شدن.روزگارشونو سیاه میکنیم

 26. گرشاسب گفته :

  روحش شاد اونی که گفتی پیاز داغشو زیاد کردی اونی که گفتی انیمیشین میبینی و …. اومدم بگم خیلی نامردین من به عنوان یک زرتشتی گوراین شیر مردان رو میبوسم و سجده میکنم بهتره بگم شما درمود هیچ جنگی تحقیق نکردین فقط بدونین جلوی گلوله وایسادن خیلی سخته واقعا در حد انیمیشنه چون مغزشما خیلی کوچیکه واسه فهمیدنش که یه نفر تو اوج جوونی هم سن خیلی از ماها بره و جانفشانی کنه. درمورد این اسطوره ها فکر کنید لطفا این سنت اسطوره شکنی رو کنار بزارید

 27. سید مرتضی گفته :

  امریکا بداند ما همه نادر مهدوی هستیم

 28. ناشناس گفته :

  باید متحد ویکپارچه بر ضد امریکا باشیم. شهدا را فراموش نکنیم.راه ان ها صراط مستقیم است.ما خانواده ی بزرگی به نام ایرا ن داریم.همه از هم حمایت کنیم.نگذاریم خون شه.دا هدر شود

 29. مهدی گفته :

  مرحبا به چنین شیر مردانی

 30. امید گفته :

  شهید مهدوي راهت را ادامه میدهیم با جان دل تا آخرین قطره خون. آرامش اکنون خود را مدیون شما هستیم پدرم افتخار جانبازی را دارد به خودم میبالم که نام مردانی مثل شما را در تاریخ وطنم ایران داریم. ایستاده ايم

 31. ملیحه گفته :

  آفرین بر غیرت این غیور مردا

 32. mostafa گفته :

  shahidan yadetan gerami .pishe zahra dokhte nabi shafaateman konid

 33. درود بر شهید نادر مهدوی و جانباز علیرضا میرزایی در انهدام کشتی بریجتون آمریکا گفته :

  در منطقه‌ی بوشهر یک شهید برجسته و بزرگواری مثل شهید نادر مهدوی به‌وجود می‌آید که به نظر آدمهایی که دل به مسائل مربوط به شهادت و جهاد و مانند اینها دارند، این‌جور چهره‌ها، امثال نادر مهدوی و آنهایی که همراه او بودند، آن کسانی که آن کارهای بزرگ را انجام دادند، برق چشم گرفتند از دشمن؛ آبرو دادند به ملّت ایران و قدرت نظام اسلامی را و جمهوری اسلامی را به رخ دشمن کشیدند؛ اینها باید یادشان زنده بماند. اینها باید در تاریخ مکتوب و تاریخ شفاهی نامشان و یادشان برجسته شود(حضرت امام خامنه ای حفظ الله)

 34. یک مسلمان گفته :

  ماشاالله همه نرم افزارهای گروههای اجتماعی خارجی رواوردید,خب نرم افزار داخلی بیسفون روهم برای اشتراک گذاری مطلب قرار میدادید.

 35. هامان گفته :

  درود به تمام اسطوره های ایرانی از باستان تا امروز انشااله انتقام شهدامونو میگیریم

 36. سالار گفته :

  درود و سپاس به خاطر این پست ارزشمند. ولی ای کاش جامع تر مینوشتید،که فقط این یک نفتکش نبود که توسط گروه مهدوی و بیژن گرد نابود شد،بلکه چندین نفتکش نابود شد به حدی که آیت الله هاشمی رفسنجانی در آن زمان از گروه مهدوی خواست که قدری ترحم کند به دشمن و به اصطلاح اگر دشمن یه سکو نفتی یا یک نفتکش از ما رو زد،شما هم یک نفتکش رو از دشمن منحدم کنید و نه بیشتر. زیرا ده به یک ما از دشمن جلو افتاده بودیم. و آمریکای جنایت کار هم که توی دنیا آبرویی برایش نمانده بود از سر حرص لنج های صیادهای زحمت کش بندربوشهر از قبیل لنج های محله ی جفره را مورد اصابت قرار میداد و یا هواپیمای مسافربری و آدم های بی گناه بدون سلاح. دوستان عزیز اگه بنده ی حقیر جسارت کردم و نظری دادم فقط به این علت چون کامنت های همه رو مطالعه کردم،بعضی ها متاسفانه این حقیقت محض را افسانه یا قصه ی غیر واقعی میدونن،شاید اینطوری متوجه بشن که اغراقی در کار نیست. و فارغ از رشادت های اسطوره مهدوی، پیشنهاد میکنم در مورد اسطوره ای دیگر بنام شهید بیژن گرد که دست راست شهید مهدوی بودند مطالعه و تحقیق کنند که مطمئنا مستفیض میشن. خدا ما رو در صف مقبولین قرار بده.آمین . بنده ی حقیر سالار

 37. علیرضا گفته :

  شیر مادرش حلالش
  مرام و شجاعتشون ستودنی است.

 38. مائده گفته :

  لعنت خدا بر آمریکا و هر هر کشوری که مثل اوست ما از آمریکا متنفریم و باید بداند که ما هیچ وقت این کارهای بد را از یاد نمیبریم

 39. همشهری آقا نادر گفته :

  تمام تار وپودم فدای ایـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــران وایــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرانـــــــــــــــــــــــــــــــــی تا آخرین قطره خونم

 40. احمد گفته :

  چطور ما با وجود این جنایات امریکا که همچین فرزندانی را از ما گرفت با او رابطه داشته باشییم
  تا تو را دم مرا پسر یادست
  دوستی من و تو بر بادست

 41. ناشناس گفته :

  سلام برمهدوی رشید اسلام

 42. سعید گفته :

  سلام دوستان مابایدهشدارباشیم وفریب دست فولادین امریکا زیردستمال مخملین رانخوریم امریکا دشمن است ودلسوزیهایش ازروی نیرنگ است .درتشییع وخاک سپاری شهدای گمنام وغواص شاهدحضورافرادباتیپ وقیافه های مختلف بودیم که نشان دهنده ی عمق پیوستگی مردم بااسلام وشهیدان وامام تجدیدمیثاق باانان وعهدوپیمان بارهبرعزیزمان است.امیدوارم روزی پشت امریکا وظالمان جهان راباتمام ابهت وسلاح های پیشرفته روی زمین بزنیم

 43. بسیجی گفته :

  مردم ولایتمدار استان بوشهر پیکر مطهر همرزم شهید نادر مهدوی جانباز شیمیایی دریادار پاسدار علیرضا میرزایی را با شکوه خاص و با دلدادگی و با حضور گسترده خود تشیع نمودند.این مراسم در پنج آذر روز بسیج مستضعفین با حضور مقامات کشوری، لشکری، مسئولان شهرستان وشهری، بسیجیان ،همرزمان شهید و رزمندگان هشت سال دفاع وبا دلدادگی و حضور گسترده مردم شهید پرور شهر چغادک برگزارشد.(تصاویر مربوطه در سایت چغادک نما)

 44. مهری گفته :

  نادر عزیز برای خودم و دیگران متاسفم برتیمان دعا کن از هم اکنون میبینم در محشر و روز حساب وروز حسرتها چگونه به تو وامثال تو غبطه میخوریم و از شرم نکردن کاری برای دین و کشور سر بزیر داریم برایمان دعا کن دعا کن که ادم شویم و از تو و یاران همرزمت درس ایثار بگیریم برایمان دعا کن .

 45. مهری تخته داریان گفته :

  درود خدا بر تو و بر ایثار تو بتو غبطه میخورم توئی که بزرگ بودی و راه را یافته بودی از تو از مادرت شرم دارم از امروز که با تو وایثارت اشنا شدم تا اخرین روز برگ زندگیم بر تو سلام میکنم و اگر در محشر و در قیامت و در هنگامه یوم الحسره اگر دیدی دیده از تو بر میگیرم به دل نگیر که شرمنده ام و از تو و ایثارت حیا میکنم دعایم کن که ادم شوم دعایم کن راه را بیابم که بیراهه فراوان است و من حیران عقب مانده ام از کاروان . امروز چنگ به ریسمان قایقت میزنم مرا یدک کن . میشود بگویی دستان گرم چه کسی جای میخهای فرو رفته در سینه مطهرت را مرهم نهاد .سلام بر تو از امروز تا یوم الحساب ….

 46. معصومه گفته :

  درودخدا بر شما شهیدان… راهتان ادامه دارد….

 47. غلامعلی گفته :

  مرگ بر آمریکا
  تازنده ایم رزمنده ایم

 48. دریایی گفته :

  امام ره گفته بود اگر من بودم می زدم…دریا متلاطم بود و انجام عملیات سخت شده بود…قایقی از دور، نزدیک شد…دو نفر بودند: نادر مهدوی و علیرضا میرزایی… لباسشان روغنی و گیریسی شده بود…سخت مشغول بودند و مصمم…گفتم که چکار کردید!مین ها را کار گذاشتید…گفتند کار سخت شده ولی انجامش میدهیم…کشتی بریجتون آمریکا منهدم شد…به دیدار امام نائل شده اند…امام ره پیشانی نادر را بوسید…حاج احمد خمینی به نادر گفت: قلب امام را شاد کردید.

  • حسن گفته :

   درود به روح بلند امام و یادگار عزیزم…..درود به ارواح شهدایی سرزمینم. درود بر شهید نادر مهدوی و همه جوانانی که با جانفشانیهایشان سبب شدند با غرور بگوییم ایرانی ام.

 49. آن هفت نفر گفته :

  زمانی که نادر مهدوی با ۷ همراه(1-بیژن گرد،2-علیرضا میرزایی و …) در ماموریتی ۴۸ ساعته به جنگ کاروان نظامی آمریکا می رود.

  مهدوی با طوفانی شدن دریا از گروهش برای ادامه ماموریت نظرخواهی می کند. نادر مهدوی ادامه ماجرا را این طور نقل می کند:

  سه ساعت قبل از رسيدن كاروان، ما به محل مورد نظر رسيديم. پس از انجام سريع مأموريت و پايان كار، به طرف محل استقرار نيروهاي خودي برگشتيم و به استراحت پرداختيم.

  نفتکش بریجتون در غرب جزیرة فارسی با یک مین دریایی که توسط مهدوی و یارانش، کار گذاشته شده بود برخورد می کند و پس از انفجار حفره ای به بزرگی ۴۳ متر مربّع در بدنة آن ایجاد می شود

  نادر مهدوی پس از این عملیات به دیدار امام خمینی می رود. او می گوید:

  «براي ما رزمندگانِ خليج فارس، همين تبسّم و شادي امام (ره) در ازاي همة زحمات شبانه‌روزي كافيست و اگرتا آخر عمر، موفّق به انجام خدمتي نگرديم، باز شاديم كه حداقل براي يكبار هم كه شده، موجب رضايت و شادي و تبسّم امام عزيزمان گرديده‌ايم.»

 50. احمد گفته :

  سلام بر شهید مهدوی
  مرگ بر امریکا

 51. حبیب گفته :

  فقط باخواندن مطلب وقبلا هم فیلم های مستندی که دیدم توانستم اشک بریزم وسر تعظیم دربار او ویارانش خم کنم وبس ……..

 52. درود گفته :

  درود خدا بر شهید نادر مهدوی و همرهان او شهید بیژن گرد شهید علیرضا میرزایی و …

 53. آنا گفته :

  من همیشه به یاد تک تک آن ها هستم

 54. ذوالفقاری گفته :

  تصرف فاو و فلج شدن نیروی دریایی دشمن … ناوگروه ذوالفقار:شهید نادر مهدوی،شهیدبیژن گرد،شهید علیرضا میرزایی و… این یگان رزمی تازه تأسیس جهت شرکت در عملیات والفجر ۸ و انجام موفقیت‎آمیز مأموریت، به سطح آمادگی صددرصد . مسئولیت ناوگروه ذوالفقار در این عملیات، تدارک نیروهای رزمی به وسیله شناورهای ناوگروه بود که آن را به نیکوترین وجه، انجام دادند. بعد از پایان عملیات، ناوگروه کماکان در منطقه عملیاتی باقی ماند تا در زمینه حفظ و نگه‌داری فتوحات نیروهای اسلام، به فعالیت بپردازند. پس از آن، سپاه در مناطق عملیاتی والفجر ۸، شروع به فعالیت‌های تازه‎ای نمودند که از جمله آن‌ها می‎توان به ردگیری ناوها و ناوچه‎های دشمن، جلوگیری از فعالیت نیروی دریایی عراق و نیز مین‎گذاری در کانال خورعبدالله اشاره نمود که ناوگروه ذوالفقار در تمام این اقدامات، حضور فعال و مؤثری داشتند.

 55. یا مهدی عج گفته :

  شیرمردان سپاه اسلام و در رأس آن‌ها سردار شهید مهدوی،بیژن گرد،علیرضا میرزایی و… با رشادت‌ها و جان‌فشانی‌ها و تدارک ده‌ها عملیات شجاعانه علیه ناوهای هواپیمابر و غول‌پیکر آمریکایی و با کسب پیروزی‌های متعدد هیمنه آمریکا را در هم شکستند.

 56. مرگ بر آمریکا گفته :

  شهدای حماسه خلیج فارس : سردار شهید نصرالله شفیعی، سردار شهید مجید مبارکی، سردار شهید مهدی محمدی ها، سردار شهید اسحاق دارا، سردار شهید نادر مهدوی، سردار شهید خداداد آبسالان، سردار شهید اسدلله رئیسی، سردار شهید بیژن گرد ، سردار شهید توسلی،سردار شهید علیرضا میرزایی

 57. سلام بر فرمانده گفته :

  گروه شهید مهدوی(شهید بیژن گرد،شهید علیرضا میرزایی و…) مسیر کشتی را می‌دانست و با مین‌های دریایی شب در جزیره فارسی می‌مانند. صبح فردا که حرکت می‌کنند دریا طوفانی می‌شود. با ابزاری که بچه‌ها در اختیار داشتند امکان برگشت سخت بود. شخصیت شهید مهدوی طوری بود که همه از او حرف‌شنوی داشتند و تا پای جان روی حرفش می‌ایستادند. به او می‌گویند: آقای مهدوی شما فرمانده ما هستی و هر چه شما بگویی انجام می‌دهیم. همان لحظه تصمیم می‌گیرند ارتباطشان را با بوشهر و تهران قطع کنند و دست‌به‌کار شوند. به هر ترتیبی و در آن شرایط سخت و افتان‌وخیزان به‌سختی مین‌گذاری می‌کنند و می‌روند.

 58. ضا گفته :

  سلام برتمام شهداء و امام شهداء

 59. سید گفته :

  این شهدا واقعا مرد و قهرمان واقعی بودند؛
  اف بر آن نامردهای بی غیرت غرب زده ای که امنیت الان و آن موقع خود را از شهدا دارند و لی قبله آنها غرب است و به چشم حقارت به دلاوریهای این شهدا نگاه می کنند ؛اینها در واقع خود حقیرند، شهدا پیش خدا و اولیا عزیزند؛
  خدا این گونه افراد را هدایت و اگر قابل هدایت نیستند ،خوار و ذلیل فرماید و در برزخ وقیامت با کسانی که دوستشان دارند(شاه و دیگر ایادی آمریکا و اسراییل و منافقین و…) محشور فرماید

 60. ناشناس گفته :

  بسم رب الشهدا

  ———–امید وارم نوجوانان و جوانان ایران همیشه و هر کجا تا پای جان مانند این شهدا در هر زمان جانفشانی کنند————

 61. ناشناس گفته :

  افرین

 62. ناشناس گفته :

  خیلی گربه کردم ولذت بردم از قدرت ایمان به خدا وارزوی شهادت کردم .

 63. سید محسن گفته :

  رهبر انقلاب این شهید بزرگوار رو تحسین کردند و ایشون رو کسی دونستند که برای ملت ایران آبرو هستند.سخنرانی امام خامنه ای در جمع پرسنل ندسا در مهرماه ۹۴

 64. ایثارگر گفته :

  روحششاد

 65. ناشناس گفته :

  باسلام تازنده هستیم ازکشورمون دفاع می کنیم

 66. مهدی نع گفته :

  سردار شهید مهدی محمدیها ازشهرک سعیدیه از اسلامشهر هست

 67. علی گفته :

  آزاده و جانباز سرافراز نبرد گروه شهید نادر مهدوی با نظامیان آمریکا در خلیج فارس؛ جناب آقای حاج کریم مظفری،روایتگری خوبی از حماسه های دلیر مردان دریایی سپاه ایراد نمودند و یاد کردند از همرزم شهید نادر مهدوی،جناب اقای علیرضا میرزایی و برایم جالب بود که گفتند علیرضا میرزایی از کسانی بود که سهم داشت در انهدام کشتی بریجتون آمریکا که با تعداد200خبرنگار وارد خلیج فارس شدند که چطوری پرچم آمریکا و نیروهای آمریکایی و رئیس جمهور آمریکا آبرویش رفت زمانی که کشتی بریجتون روی مین رفت که توسط فرماندهی نادر مهدوی و گروه آنها و یکی از آنها جناب آقای علیرضا میرزایی بود،که آبروی نیروهای نظامی آمریکا رفت ولی کمتر نام جناب آقای میرزایی برده میشود که یکی از نیروهای متخصص در مونتاژ مین و عملیاتهای مین ریزی بودند که باید بیشتر به این جور چهره ها پرداخته شود تا نسل جوان با رشادتهای رزمندگان و شهدا آشنا شوند.

 68. فرزندان امام خامنه ای گفته :

  افتخار میکنم در سرزمینی زندگی میکنم که شیر مردانی چون نادر مهدوی دارد.
  خیلی مردی دلاور…….

 69. sam گفته :

  شادی روح شهدا صلوات

 70. اصغر گفته :

  تا خون در رگ ماست آمریکا و مزدوران داخلی و خارجی اش هیچ غلطی نمیتوانند بکنند

 71. ناشناس گفته :

  لیاقت همنشینن باسالارشهیدان راداری

 72. ناشناس گفته :

  سلام واحترام برشهیدان ۷سال دفاع مقدس
  شهداشرمنده ایم……که حق شما اداءنشد!!!
  شهداشرمنده ایم……که خون شما…شد!!!
  بعضی جوونای الآن شمارونشناختند,پسرابجای نشون دادن غیرت ومردونگیشون,,,ابروبرمیدارند,تیغ میندازند,گوشواره میندازن تانکنه بهشون بگند…مرد!!!
  دخترابی حیاشدند,بی حجاب شدند تاپسرا جذب اونابشند,,,,تانکنه سربازی باغیرت بمونه که بادشمن بجنگه
  شهداشرمنده ایم…..که شمارونشناختیم وهرکاری دوست داریم می کنیم.

 73. شریفی گفته :

  سلام واحترام برشهیدان ۷سال دفاع مقدس
  شهداشرمنده ایم……که حق شما اداءنشد!!!
  شهداشرمنده ایم……که خون شما…شد!!!
  بعضی جوونای الآن شمارونشناختند,پسرابجای نشون دادن غیرت ومردونگیشون,,,ابروبرمیدارند,تیغ میندازند,گوشواره میندازن تانکنه بهشون بگند…مرد!!!
  دخترابی حیاشدند,بی حجاب شدند تاپسرا جذب اونابشند,,,,تانکنه سربازی باغیرت بمونه که بادشمن بجنگه
  شهداشرمنده ایم…..که شمارونشناختیم وهرکاری دوست داریم می کنیم.

 74. ناشناس گفته :

  درود بر این شهدا و ارواح مطهرشان . چه عزتمند و غرور آفرینند . افتخار می کنم در عصری زندگی کردم که وجود این گهرهای وطن را درک کردم . پاینده باد نامشان و خاطرشان

 75. حسین گفته :

  سلام. واقعا اگه عربها از ایران میترسیدن چرا شاه بحرین رو از ایران جدا کرد!؟ اگه شاه قدرت داشت دیگه از چی میترسید!؟ واقعا دلیلش چی بود!؟
  دوستانی که شاه پرستن خواهشا جواب

 76. ناشناس گفته :

  مرگ بر امریکا

 77. فاطمه گفته :

  من واقعا به کشورم افتخار میکنم

 78. امیر گفته :

  افرین به این دلاور مرد بوشهری

 79. ناشناس گفته :

  رحمت خدا به روح مطهر امام بزرگوار و شهید نادر مهدوی و همه ی شهدا. اللهم الرزقنا شهادت فی سبیلک.
  لعنت خدا بر دشمنان اسلام و خائنین نظام اسلامی

 80. منصور گفته :

  درود خدا بر این شهید بزرگوار و هم رزمانش باد

 81. محمود گفته :

  درود به روان پاک شهید مهدوی ویارانش که بسوی خدا رفتند خوشابحالشان امریکا از چنین انسانهای پاک باختی میترسد که به میهن عزیزمان ایران حمله نمیکند

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

13 + 8 =