2066974
۰۷:۴۱ - دوشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲۰

استاد دانشگاه کاشان:

اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بیشتر از ما به گیاهان دارویی اعتقاد دارند

این مدرنیزه شدن ما در سال‌های اخیر که محصولات نوین را مصرف می‌کنیم، باعث شده در کشور ما -باوجود آن سابقه قبلی- خیلی مایل به مصرف گیاهان نباشند. ولی در بقیه کشور‌های دنیا مخصوصا کشور‌های اروپایی، آمریکا و استرالیا اصلا مانند وضعیت ما نیست که بیشترین اعتقاد را به داروهای شیمیایی داشته باشند!

به گزارش صاحب نیوز،گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در کشور ما، با وجود پیشینه پردامنه در کشور ما، اکنون حال و روز مساعدی ندارد.

این وضعیت برای شهرهای کم آبی مانند کاشان، زنگ خطر ویژه تری را به صدا در می آورد. کارشناسان متفق القول هستند که تغییر سیاست کلان کشاورزی و دارویی در منطقه کاشان به سمت کشت این گیاهان، اساسی ترین راهبرد و راه چاره است. دکتر عبدالرسول حقیر ابراهیم آبادی در این حوزه از صاحبنظران و متخصصان است که در حوزه گیاهان دارویی سالیان دراز فعالیت آکادمیک کرده است.

آقای دکتر ! شما ظرفیت بازاریابی گیاهان دارویی در کشورهای جهان را چقدر و چگونه می‌بینید؟
ما در یک وضعیتی قرار داریم که فرض کنید تا حدود ۴۰ سال پیش مردم کشور ما تا حد زیادی به استفاده از داروهای گیاهی یا گیاهان دارویی معتقد بوده و استفاده می‌کردند.
این مدرنیزه شدن ما در سال‌های اخیر که محصولات نوین را مصرف می‌کنیم، باعث شده در کشور ما -با وجود آن سابقه قبلی- خیلی مایل به مصرف گیاهان نباشند. ولی در بقیه کشور‌های دنیا مخصوصا کشور‌های اروپایی، آمریکا و استرالیا اصلا مانند وضعیت ما نیست که بیشترین اعتقاد را به داروهای شیمیایی داشته باشند!
آنجا هنوز اعتقاد جدی به گیاهان دارویی دارند. کشوری مثل آلمان هنوز ۸۵ درصد مردم آن به گیاهان دارویی اعتقاد دارند؛ یعنی قبل از مصرف داروهای شیمیایی به داروهای گیاهی توجه می‌کنند اگر نتیجه‌ای نگرفتند، آن وقت ممکن است به سراغ فرآورده‌های شیمیایی بروند.
به هر حال تمایل به مصرف داروها در بقیه نقاط دنیا مخصوصا اروپا و آمریکا که ما به ظاهر آن‌ها را کشور‌های پیشرفته‌ای می‌بینیم و شاید توقع داشته باشیم که آن ها بیشتر به داروهای نوین و شیمیایی اعتقاد داشته باشند، اینطور نیست و آن‌ها اعتقاد به استفاده از داروهای گیاهی دارند و بازار بسیار خوبی برای مصولات ما می‌توانند باشند. البته اگر برنامه ریزی درستی در مورد آن انجام شود و با بازاریابی و عرضه درست و اصولی همراه باشد.
بازار یابی و عرضه درست از نگاه شما چطور می‌تواند انجام شود؟
مصرف کننده معمولا یک استاندارد‌هایی را دارد. فرض کنید یکی از معضلات کشور ما الان روی استفاده از سموم دفع آفات است که باید حتما از آن حد مجازی که دنیا قبول دارد، رد نکند. ولی متاسفانه مصرف سموم در کشور ما یک جورهایی بی‌رویه است. یعنی باعث می‌شود محصولی که تولید می‌کنیم در آزمون‌های سنجش سم دچار مشکل شود. و این یکی از مواردی است که ما باید حتما رعایت کنیم که اگر از آفت کش استفاده می‌کنیم این‌ها را باید بر اساس استاندارد‌های دنیا استفاده کنیم.

یا یکی دیگر از موارد، بسته بندی و نوع آن است که در خارج از کشور حساسیت در این مورد وجود دارد که یک محصول بسته بندی شکیل و زیبایی داشته باشد و اینکه از نظر یافتن بازار هم باید در آنجا -منظور خارج از کشور- افرادی را داشته باشیم که آشنا باشند به این تجارت و حرفه در اروپا و آمریکا که دفاتری داشته باشند و بتوانند.
بنده الان هم افرادی را می‌شناسم که در آنجا مشغول به فعالیتند و از ایران صادرات انجام می‌دهند. ولی خیلی پایین‌تر از پتانسیل کشور که می‌تواند توسعه پیدا کند. این بعضی از مواردی است که باید حتما رعایت شود.
 رشد و پوست اندازی باریج اسانس چگونه و بوده است؟
من با باریج اسانس همکاری دارم ولی از ریز کار‌هایشان خبر ندارم. خود جناب مهندس حجازی که به رحمت خدا رفته‌اند، انسان بسیار جدی بودند و با انگیزه و علاقه خیلی زیادی دنبال می‌کردند. الان هم تا آنجایی که من اطلاع دارم، فعالیت‌های خیلی خوب دارد انجام می‌شود و شاید یک مقداری چالش وجود داشته که آن هم به خاطر شرایطی است که کشور دارد و بحران‌هایی که در کشور وجود دارد تا حدی مبتلا شده است و از ریز کار‌هایشان خبر ندارم.

 مشکل اصلی در عرصه گیاهان دارویی کجاست؟
در مجموع زمین بازی گیاهان دارویی، نقطه اهرمی که بسیار حیاتی است، تولید با کیفیت و پایدار است. تولیدی که بازارپسند باشد. ما به واسطه آشنایی که در آلمان داشتیم، حجم زیادی اسانس گل محمدی به آنجا صادر کردیم. ولی به علت اینکه کیفیت مورد نظر آن‌ها را نداشت دچار مشکل شدیم.

اسانس‌ها متأسفانه دارای کیفیت یکنواخت نیست و این اعتبار تولیدات ما را زیر سوال می‌برد. از مشکلات دیگر‌‌ همان طور که اشاره شد مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی، مصرف بی‌رویه آب، عدم کشاورزی روشمند، عدم آموزش و زیرسازی است.

برای ارتقای کشاورزی روشمند و علمی در حوزه گیاهان دارویی چه برنامه‌ای دارید؟
در عرصه بازارهای جهانی برای طیف متنوع محصولات گیاهان دارویی تقاضا وجود دارد. در منطقه کاشان، گونه‌های خاصی از گیاهان دارویی امکان کشت و تولید دارد که شناخت این گونه‌ها با کمک باغ گیاه‌شناسی کاشان میسر است. ما با کمک کشاورزانی که میانگین سن آن‌ها ۳۵سال است، قرار است طرح‌های کشاورزی علمی و روشمند را شروع کنیم.

متأسفانه کشاورزان سنتی به سختی به تغییرات در نوع محصول و شیوه تولید دل می‌سپارند. آن‌ها امکان آموزش و انعطاف لازم را ندارند اما کشاورزان جوان این مکان را دارند. ایران در خیلی از محصولات این حوزه مزیت نسبی یا مطلق دارد ولی به دلیل مشکلات بیان شده برند محصولات به اسم دیگران دارد در دنیا عرضه می‌شود.

انتهای پیام/ کاشان اول/ الف