صفحه اصلی » ورزشی » لزوم تدبیر جبهه فرهنگی انقلاب برای رفع ولنگاری فرهنگی در ورزش بانوان

نقدی بر برگزاری مسابقات ورزشی بانوان

لزوم تدبیر جبهه فرهنگی انقلاب برای رفع ولنگاری فرهنگی در ورزش بانوان

یکی از مسائلی که امروز در سکوت رسانه ها، مسئولان و همچنین بی تفاوتی مردم اتفاق می افتد و کسی متعرض آن نمی شود حضور عکاسان مرد در مسابقات ورزشی بانوان است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۳ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

صاحب نیوز – زینب منتظرالقائم/ وقتی قرار شد ورزش بانوان در سطح قهرمانی بین المللی مطرح شود؛ شرط شد و بنابراین شد که شئونات اسلامی حفظ شود. با حفظ شئون اسلامی می شد که ورزش قهرمانی در خدمت نشر ارزش های زنان مسلمان قرار گیرد نه اینکه زنان در خدمت ورزش باشند. اما چند سالی است که در این عرصه حریم ها از بین می رود، حرمت ها شکسته می شود و صدایی از کسی بلند نمی شود و احدی اعتراض نمی‌کند.

چند سال پیش وقتی تحت عنوان اخبار ورزش بانوان تصاویر و فیلم های مسابقات ورزشی بانوان بدون در نظر گرفتن حدود شرعی از تلوزیون پخش می‌شد، برخی از مراجع تقلید نسبت به این امر اعتراض کردند ولی متاسفانه نه تنها این امر نامبارک متوقف نشد بلکه روز به روز به سمت قهقرا می‌رود.

یکی از مسائلی که امروز در سکوت رسانه ها، مسئولان و همچنین بی تفاوتی مردم اتفاق می افتد و کسی متعرض آن نمی شود حضور عکاسان مرد در مسابقات ورزشی بانوان است که به وفور قابل مشاهده بوده و باعث تامل است.

امروز به هر کدام از سایت های خبری و خبرگزاری ها که مراجعه کرده و اخبار ورزش بانوان را دنبال کنید، خواهید دید در شرایطی که بانوان از حجاب مناسبی برخوردار نیستند عکاسان مرد در سالن های مسابقات ورزشی بانوان حضور یافته و با خیال راحت و بدون هیچ محدودیتی از بانوان ورزشکار در ژست های مختلف عکس می‌گیرند و تصاویر نیز با نام خودشان منتشر می شود.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که امروز عکاسان و خبرنگاران زن در همه صحنه ها حضوری فعال داشته و می توان برای انعکاس خبری از پتانسیل آن ها استفاده کرد، هر چند در برخی از تصاویر پر واضح است که عکاس خانم است اما آقایان همچنان در صحنه برای تماشای مسابقات حضور دارند!

با وجود اینکه ورود جنس مخالف با عناوین مختلف مانند تماشاچی در سالن های ورزشی هم بدون مانع است که عکاسان مرد نمونه کوچکی از آن هستند؛ اما شایعات و اخبار دیگری که قریب به واقعیت است وضعیت اسفناک تری را حکایت می کنند.

بی‌شک استفاده از جنس مخالف برای تعلیم رشته های ورزشی به بانوان مسئله ای نیست که شرع مقدس با آن موافق باشد و در فضای فرهنگی جامعه ما قابل هضم باشد؛ اما ظا هرا به خاطر بی تدبیری و نبودن ساز و کار مناسب برای ورزش بانوان بی سر و صدا در حال وقوع است.

چند سال پیش وقتی سمیه حیدری یکی از مدال آوران مسابقات جهانی با چادر و و قرآنی در دست بر روی سکو رفت و مدال خود را دریافت نمود؛ مورد تشویق و تفقد رهبر معظم انقلاب قرار گرفت. اما قبل از پیام شفاهی رهبر انقلاب با سیلی از سرزنش و انتقاد مسئولان و غیر مسئولان مواجه شده بود و متهم بود که آبروی ایران را برده است! متاسفانه ولنگاری فرهنگی در جامعه ورزش بانوان بخشی از واقعیت های این عرصه است.

آنچه امروز اهمیت دارد و جا دارد جبهه فرهنگی انقلاب آن را مد نظر قرار دهد این است که فرهنگ انقلاب در تمامی ابعاد نیازمند بازسازی و ارائه الگو و نماد به جهانیان است. فرهنگ انقلاب معرّف هویت انقلاب بوده و برای مسائل ریز و درشت جامعه باید طرح داشته باشد و یکی از این ابعاد معرفی هویت زن ایرانی به عنوان الگوی سوم زن به دنیاست که نه غربی است که تمام هویتش در جنسیت او تعریف شده باشد و نه شرقی است که منفعل و بی تاثیر در جامعه بماند.

امروز یکی از عرصه هایی که این الگو می تواند در آن تجلی پیدا کند عرصه بین المللی ورزش است. شاید اگر از این دید به مسئله ورزش بانوان نگاه شود حکمت پیام ها، نکته سنجی ها، تشویق ها و تاییدات رهبر فرزانه انقلاب در عرصه ورزش بهتر قابل درک شود.

اینکه می‌بینم در مناسبت‌های مختلف ورزشی احترام به ارزش ها توسط ورزشکاران ایرانی اعم از زن و مرد در سخنان و پیامهای مقام معظم رهبری مورد عنایت بوده که آخرین نمونه آن پیام معظم له به کاروان المپیک است که در کنار تجلیل از موفقیت ها، مدال ها و افتخارات این کاروان پوشش ورزشکاران زن مورد عنایت ویژه ایشان قرار گرفت:

«به بانوان ورزشکاری که نشانه‌ی افتخارآمیز پوشش زن ایرانی را به رخ همگان کشیدند، به بانوی شجاعی که با حجاب کامل در پیشانی کاروان درخشید، و به مربیان و پیش‌کسوتان ورزش کشور، خوشامد میگویم و از همه‌ی شما سپاسگزاری میکنم.» (1395/06/02)

علاوه به عزم جدی مسئولان برای چاره اندیشی در مورد موضوعاتی که ذکر شد و با توجه به اشارات و جهت گیری‌هایی که در نظرات مقام معظم رهبری وجود دارد می طلبد جبهه فرهنگی انقلاب در برنامه ریزی های کوتاه مدت و درازمدت خود حضور فرهنگی در عرصه ورزش بانوان را مد نظر قرار داده و یکی از اهداف خود را معرفی زنان مسلمان ایرانی از دریچه ورزش قرار دهند.

انتهای پیام/ آرمان زنان

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد