صفحه اصلی » استان اصفهان » مبارکه » کشت های جایگزین معرفی شده، کشاورز را قانع نمی کند

مبارکه نا گزارش می دهد؛

کشت های جایگزین معرفی شده، کشاورز را قانع نمی کند

نایب رئیس صنف کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: مسئولان باید نوعی کشت به ما معرفی کنند که با شرایط و اقلیم منطقه و با شرایط آبی که اختیارش دست ما نیست و دست وزارت نیرو است، بتوانیم کشت کنیم.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۲ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۱/۳

به گزارش صاحب نیوز به نقل از مبارکه نا، عصر دیروز، بندها و موانعی که در مسیر آب زاینده رود است، برداشته شد که با حواشی همراه بود.

برداشتن بندها مشکلی را حل نمی کند و فقط دردها را بیشتر می کند

یکی از کشاورزان معترض به این کار، به خبرنگار مبارکه نا گفت: خراب کردن و برداشتن این بندها بر روی تمامی چاه های آب این منطقه ثاثیر دارد چرا که چاه های آب این منطقه سطحی است و وقتی آب در زاینده رود نباشد سریعا خشک می شود.

وی با بیان اینکه این کار به ضرر ما کشاورزان است، تصریح کرد: بند خراب کردن های رودخانه نه تنها دردی را از کسی دوا نمی کند بلکه درد بی آبی را هم که داریم، مضاعف می کند، در حال حاضر که آب کمی در زاینده رود وجود دارد، بیایند و این آب کم را ببرند کاری را حل نمی کند بنابراین باید فکر اساسی شود.

کشت های جایگزین معرفی شده از لحاظ اقتصادی، کشاورز را قانع نمی کند

نایب رئیس صنف کشاورزان شهرستان اصفهان در حاشیه این اتفاق در گفت و گو با مبارکه نا تصریح کرد: فاصله سد نکوآباد تا سد آبشار حدود 63 کیلومتر است، اما همیشه 20 متر از آب هدر می رفته است و می گویند هدر رفت آب وجود دارد.

کاظم محمدی با بیان اینکه آب مگر ممکن است گم شود گفت: دلیل هدر رفت آب این بوده که کشاورزی به خاطر 50 لیتر که سهمیه آب داشته است در رودخانه تنهایی یک بند ایجاد کرده بود و باعث می شد که هزار و پانصد لیتر آب از بین برود.

وی افزود: بعد از درخواست که چند سال است مردم شرق اصفهان داشته اند که ساماندهی رودخانه، حفاظت از رودخانه به خودکشاورزان بسپارید، شورای هماهنگی، حفاظت رودخانه و ساماندهی رودخانه را به صنف کشاورزان استان واگذار کرد.

نایب رئیس صنف کشاورزان اصفهان بیان کرد: بندهای سد نکوآباد تا سد آبشار در حال حاضر براشته می شود و ساماندهی صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه این ساماندهی از بالا دست سد نکوآباد شروع شده است و با یاری خدا دیگر بندها هم برداشته می شود، اظهار کرد: خواهش ما از تمام مسئولان این است که کمک کنند تا قبل از اینکه اتفاق و حادثه ای بیفتد این بندها که مانع عبور آب هستند، برداشته شود.

محمدی با تاکید بر اینکه سالیان متوالی در منطقه غرب و شرق اصفهان برنج کِشت می شود، عنوان کرد: دولت زمانی می تواند بگوید برنج نکارید که کشت جایگزین مناسب مشخص کند که از لحاظ اقتصادی کشاورز را تامین کند.

وی با اشاره به اینکه برنج، آب کمتری مصرف می کند افزود: مسئولان باید نوعی کشت به ما معرفی کند که با شرایط و اقلیم منطقه و با شرایط آبی که اختیارش دست ما نیست و دست وزارت نیرو است، بتوانیم کشت کنیم.

نایب رئیس صنف کشاورزان اصفهان اضافه کرد: کشت های جایگزین معرفی شده از لحاظ اقتصادی، کشاورز را قانع نمی کند.

وی با بیان اینکه مسئولانی که در وزارت نیرو و جهادکشارزی می گویند برنج آب زیادی مصرف می کند حرفشان عقلانی و کارشناسی شده نیست، خاطرنشان کرد: این مسئولان بدون نظر کارشناسی می گویند کاشت برنج  آب زیادی می برد در صورتی که خودشان 8 یا 10 کیلومتر آب را می برند نوک کوه که درخت بادام و گردو بکارند، آیا این آقایان بیشتر به فکر جامعه کشاورزان هستند یا خود کشاورز که زندگی خود را تامین می کنند.

محمدی با اشاره به مشکل خشک شدن زاینده رود تصریح کرد: مشکلی که برای خشک شدن رودخانه زاینده رود به وجود آمده، فقط بی مدیرتی وزارت نیرو است.

بند برداری با هماهنگی دادستان شهرستان انجام شده است

رئیس شورای اسلامی شهر دیزیچه در گفت و گو با مبارکه نا تصریح کرد: بند برداری با هماهنگی و حکم دادستان شهرستان مبارکه انجام شده که تمام بندها و موانعی که در مسیر آب در رودخانه زاینده رود است بر طرف کنند تا آب برای کشاورزان شرق اصفهان برسد.

علیار رحمانی گفت: شهر دیزیچه هم دارای یک بند بود که در حال برداشتن این بند هستند.

وی تصریح کرد: عقب تر از آن محدوده ای که باید بر می داشتند را برداشته اند که به زیر ساخت پارک سلامت شهر دیزیچه آسب می رساند که ما جلوگیری کردیم و بنا شد دیواره ای برای زیر سازی پارک ساخته شود تا به این پارک آسیب نرسد.

انتهای پیام/ث

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد