صفحه اصلی » فرهنگ و هنر » کاشان آماده برگزاری «کنگره بین المللی محتشم کاشانی»/ محتشم یک ظرفیت و سرمایه ملی است

نیمه بهمن ماه برگزار می شود؛

کاشان آماده برگزاری «کنگره بین المللی محتشم کاشانی»/ محتشم یک ظرفیت و سرمایه ملی است

کنگره بین المللی محتشم کاشانی با همکاری سازمان‌های منطقه ای، ملی و بین المللی در روزهای 13، 14 و 15 اسفندماه در دانشگاه آزاد اسلامی کاشان برگزار می شود.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۳ - دوشنبه ۱۳۹۵/۱۱/۱۱

به گزارش صاحب نیوز، مدیر اجرایی کنگره بین المللی محتشم کاشانی، در نخستین نشست خبری با اصحاب رسانه بیان کرد: کنگره بین المللی محتشم کاشانی در روزهای 13، 14 و 15 اسفندماه در دانشگاه آزاد اسلامی کاشان برگزار می شود.
سید مرتضی طاهری شامگاه یکشنبه، با اشاره به اینکه در کمیته علمی کنگره بین المللی محتشم کاشانی برترین استادان ایرانی و خارجی شرکت دارند، تصریح کرد: رئیس انجمن دانشنامه دایره المعارف اسلامی، عضو پیوسته زبان و ادب فارسی و شخصیت های فرهنگی کاشان عضو کمیته علمی این کنگره هستند.

وی ادامه داد: کمیته های فرهنگی و هنری، اطلاع رسانی و تبلیغات، تشریفات و عمرانی از جمله کمیته های این کنگره بین المللی خواهند بود.
طاهری همچنین رونمایی از کتاب های محتشم، زندگی و اندیشه محتشم، مجموعه مقالات پذیرش و داوری شده، مقالات و سخنرانی ها، دیوان محتشم را از برنامه های کنگره بین المللی محتشم کاشانی بیان کرد.
وی خاطر نشان کرد: بیش از دو هزار پوستر به دبیرخانه کنگره بین المللی محتشم کاشانی ارسال شده که سه هزار پوستر به مرحله نهایی راه یافته است.

کنگره بین المللی محتشم کاشانی نقطه عطف برنامه های فرهنگی کاشان است
معاون استاندار و فرماندار ویژه کاشان در ادامه این نشست بیان کرد: امسال سالی مبارک در حوزه فرهنگی کاشان است و برنامه‌های متعدد فرهنگی مانند کنگره بهار، جشن یکصد سالگی آموزش و پرورش، رونق تئاتر و موسیقی و نشست های فرهنگی متعدد و برپایی نمایشگاه کتاب در این شهر گواه این مطلب است و مجموعه فرهیختگان و مسئولان شهرستان نیز در این مهم دغدغه دارند و به دوره اوجی که قبلا داشتیم باز می‌گردیم.
حمیدرضا مؤمنیان با اشاره به شخصیت محتشم کاشانی افزود: محتشم کاشانی یک شخصیت برجسته در حوزه علم و فرهنگ در ایران و سرآمد شاعران در کشور است و باعث شهرت کاشان و کاشانی شده است و توجه به شهدا، برپایی نمایشگاه‌های کتاب، یادواره‌های شهدا و غیره نشان دهنده اهمیت به موضوع فرهنگی است و تمامی این امور به سبب توجه نسل جوان به فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی است.
وی ضمن اشاره به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خاطرنشان کرد: هرگونه نقص و اشکال باعث ضربه زدن به حوزه فرهنگ و هنر می‌شود و به همین علت همه تلاش‌های لازم به منظور برگزاری هر چه بهتر کنگره انجام شده است و اگر در حوزه های مختلف از کاشان نام برده می‌شود به دلیل عملکرد قابل تقدیر مسئولان در دوره‌های مختلف است.
فرماندار ویژه کاشان با اشاره به اینکه اگر به توسعه اقتصادی و فرهنگی منطقه کاشان توجه می‌کنیم، برگزاری چنین کنگره هایی در کاشان لازم است، تاکید کرد: اگر از کاشان در کشور به عنوان شهری خوب یاد می شود به دلیل تلاش نیروی انسانی ماهر در این شهر است که می توانند توانایی های بالقوه را بالفعل تبدیل کنند.
مؤمنیان تصریح کرد: سعی شده در این کنگره، کمیته‌ها به گونه طراحی شود تا همه ارگان‌های شهر در این کنگره نقش موثری داشته باشند و بحث‌هایی همچون شعر محتشم، طراحی تندیس، آزادسازی مسیرها و غیره از جمله برنامه‌های حاشیه‌ای این کنگره است که به مرور زمان در حال انجام است.

کنگره بین المللی محتشم کاشانی نشان دهنده جایگاه والای فرهنگ بین دستگاه های اجرایی شهر است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان نیز در این نشست اظهار کرد: کنگره بین المللی محتشم کاشانی با مشارکت تمامی ارگان‌ها و نهادهای کاشان برگزارر می‌شود و این امر نشان دهنده جایگاه والای فرهنگ در بین دستگاه های اجرایی شهر است.

مهدی اخباری افزود: دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان امیدوار است کنگره‌ای در شأن محتشم کاشانی برگزار شود و بین‌المللی بودن این کنگره مسئولیت مسئولان را سنگین‌تر می‌کند.

 آزادسازی معبر منتهی به مقبره محتشم کاشانی در دست اجرا است
سرپرست منطقه یک شهرداری کاشان در ادامه این نشست گفت: با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال و بازگشایی معبر۱۰متری، مقبره محتشم کاشان به خیابان محتشم کاشانی متصل می‌شود.
مرتضی والی‌زاده با بیان اینکه آزادسازی معبر منتهی به مقبره محتشم کاشانی در دست اجرا است، ادامه داد: هدف از طراحی و اجرای این پروژه توجه بیشتر به جایگاه محتشم، تسهیل دسترسی به مقبره این شاعر نامی کاشان و مرثیه‌ سرای اهل بیت (ع) برای علاقه‌مندان و گردشگران داخلی و خارجی است.
وی با بیان این‌که زمان تکمیل این پروژه تا پایان اردیبهشت سال آینده پیش‌بینی شده است، اضافه کرد: این معبر با طول ۲۱۵ متر و عرض ۱۰متر در نظر گرفته شده و با توجه به تعداد ۱۰ ملک موجود در مسیر که باید با مالکان آن توافق شده و تملک شود، برآورد ریالی اجرای آن بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال اعتبار پیش‌‌بینی شده است.
برپایی نمایشگاه خوشنویسی
رئیس انجمن خوشنویسان کاشان در ادامه این نشست بیان کرد: به همت دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان نمایشگاه آثار خشنویسان منطقه فرهنگی کاشان با حضور استاد امیرخانی و استاد ملک زاده در دانشگاه آزاد اسلامی و همزمان با برگزاری کنگره محتشم برگزار می شود.
احمد خوش حساب یادآورشد: علاقه مندان به خوشنویسی می توانند تا 30 بهمن ماه آثار خود را به دبیرخانه کنگره ارسال کنند تا پس از داوری در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گیرد.

همایش بین المللی محتشم کاشانی با هدف معرفی ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی کاشان برگزار می شود
دبیر اجرایی همایش بین المللی محتشم کاشانی اظهار کرد: این همایش با هدف معرفی کاشان و ویژگی های فرهنگی و اجتماعی این شهر باستانی در دوران صفویه به عنوان یک شهر تاثیر گذار در صنعت،‌ فرهنگ و آئین های تشیع در جهان، برگزار می شود.
سعید خیرخواه ادامه داد: جایگاه تعزیه و سایر هنرهای آئینی در ارتباط با شعر دینی به ویژه 12 بند محتشم کاشانی، نقد و تحلیل زندگی محتشم در همه ابعاد ساختاری بر اساس نظریات پیشرو و نقد ادبی و تحلیل شعر در جهان و نیز تاثیر گذاری محتشم کاشانی در شعر آئینی و در ادبیات دینی آئین تشیع در جهان از دیگر اهداف این کنگره است.
وی با یادآوری اینکه در روزهای 13، 14 و 15 اسفند ماه سال جاری همایش بین المللی محتشم کاشانی در سالن غیاث الدین جمشید کاشانی برگزار خواهد شد، افزود: در این همایش بین المللی استادان و پژوهشگران از سراسر جهان و ایران تازه ترین یافته های خود را عرضه خواهند نمود.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: این همایش با همکاری سازمان همکاری های کشورهای اسلامی (اکو)،‌ نهاد ریاست جمهوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ سازمان صدا و سیما،‌ بنیاد دائره المعارف بزرگ اسلامی و همچنین مراکز علمی و دانشگاه های اصفهان و کاشان، مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان، سازمان فرهنگی ورزشی، فرمانداری، آمورش و پرورش کاشان برگزار می شود.

محتشم یک ظرفیت و سرمایه ملی است
رئیس کمیته فرهنگی و هنری همایش بین المللی محتشم کاشانی در ادامه بیان کرد: محتشم یک ظرفیت و یک سرمایه ملی است.
مجتبی رضا زاده برگزاری همایش ملی شعر محتشم کاشانی در سه محور کلاسیک، نیمایی و سپید، برپایی نمایشگاه خوشنویسی، نمایشگاه عکس، همایش مادحان و ذاکران را از جمله برنامه های کمیته فرهنگی و هنری این همایش بیان کرد و گفت: از تمام ابزارها برای معرفی این شاعر آیینی به نسل جوان استفاده کرده ایم.
وی اظهار امیدواری کرد که کاشان با وجود هفت هزار هیات مذهبی به عنوان مهد شعر آیینی کشور انتخاب شود.

انتهای پیام/ کاشان اول/ الف

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد