صفحه اصلی » فرهنگ و هنر » کاشان آماده برگزاری «کنگره بين المللی محتشم کاشانی»/ محتشم يک ظرفيت و سرمايه ملي است

نیمه بهمن ماه برگزار می شود؛

کاشان آماده برگزاری «کنگره بين المللی محتشم کاشانی»/ محتشم يک ظرفيت و سرمايه ملي است

کنگره بين المللي محتشم کاشاني با همکاری سازمان‌های منطقه ای، ملی و بین المللی در روزهاي 13، 14 و 15 اسفندماه در دانشگاه آزاد اسلامي کاشان برگزار مي شود.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۳ - دوشنبه ۱۳۹۵/۱۱/۱۱

به گزارش صاحب نیوز، مدير اجرايي کنگره بين المللي محتشم کاشاني، در نخستين نشست خبري با اصحاب رسانه بيان کرد: کنگره بين المللي محتشم کاشاني در روزهاي 13، 14 و 15 اسفندماه در دانشگاه آزاد اسلامي کاشان برگزار مي شود.
سيد مرتضي طاهري شامگاه یکشنبه، با اشاره به اینکه در کميته علمي کنگره بين المللي محتشم کاشاني برترين استادان ايراني و خارجي شرکت دارند، تصريح کرد: رئيس انجمن دانشنامه دايره المعارف اسلامي، عضو پيوسته زبان و ادب فارسي و شخصيت هاي فرهنگي کاشان عضو کميته علمي اين کنگره هستند.

وی ادامه داد: کميته هاي فرهنگي و هنري، اطلاع رساني و تبليغات، تشريفات و عمراني از جمله کميته هاي اين کنگره بين المللي خواهند بود.
طاهري همچنين رونمايي از کتاب هاي محتشم، زندگي و انديشه محتشم، مجموعه مقالات پذيرش و داوري شده، مقالات و سخنراني ها، ديوان محتشم را از برنامه هاي کنگره بين المللي محتشم کاشاني بيان کرد.
وي خاطر نشان کرد: بيش از دو هزار پوستر به دبيرخانه کنگره بين المللي محتشم کاشاني ارسال شده که سه هزار پوستر به مرحله نهايي راه يافته است.

کنگره بین المللی محتشم کاشانی نقطه عطف برنامه هاي فرهنگي کاشان است
معاون استاندار و فرماندار ويژه کاشان در ادامه اين نشست بيان کرد: امسال سالی مبارک در حوزه فرهنگی کاشان است و برنامه‌های متعدد فرهنگی مانند کنگره بهار، جشن يکصد سالگي آموزش و پرورش، رونق تئاتر و موسيقي و نشست هاي فرهنگي متعدد و برپايي نمايشگاه کتاب در این شهر گواه این مطلب است و مجموعه فرهیختگان و مسئولان شهرستان نیز در این مهم دغدغه دارند و به دوره اوجي که قبلا داشتيم باز می‌گردیم.
حميدرضا مؤمنيان با اشاره به شخصیت محتشم کاشانی افزود: محتشم کاشانی یک شخصیت برجسته در حوزه علم و فرهنگ در ایران و سرآمد شاعران در کشور است و باعث شهرت کاشان و کاشانی شده است و توجه به شهدا، برپایی نمایشگاه‌های کتاب، یادواره‌های شهدا و غیره نشان دهنده اهمیت به موضوع فرهنگی است و تمامی این امور به سبب توجه نسل جوان به فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی است.
وي ضمن اشاره به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خاطرنشان کرد: هرگونه نقص و اشکال باعث ضربه زدن به حوزه فرهنگ و هنر می‌شود و به همین علت همه تلاش‌های لازم به منظور برگزاری هر چه بهتر کنگره انجام شده است و اگر در حوزه های مختلف از کاشان نام برده می‌شود به دلیل عملکرد قابل تقدیر مسئولان در دوره‌های مختلف است.
فرماندار ويژه کاشان با اشاره به اينکه اگر به توسعه اقتصادی و فرهنگی منطقه کاشان توجه می‌کنیم، برگزاری چنین کنگره هایی در کاشان لازم است، تاکيد کرد: اگر از کاشان در کشور به عنوان شهري خوب ياد مي شود به دليل تلاش نيروي انساني ماهر در اين شهر است که مي توانند توانايي هاي بالقوه را بالفعل تبديل کنند.
مؤمنيان تصریح کرد: سعی شده در این کنگره، کمیته‌ها به گونه طراحی شود تا همه ارگان‌های شهر در این کنگره نقش موثری داشته باشند و بحث‌هایی همچون شعر محتشم، طراحی تندیس، آزادسازی مسیرها و غیره از جمله برنامه‌های حاشیه‌ای این کنگره است که به مرور زمان در حال انجام است.

کنگره بین المللی محتشم کاشانی نشان دهنده جایگاه والای فرهنگ بین دستگاه هاي اجرايي شهر است
رئيس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان نیز در این نشست اظهار کرد: کنگره بین المللی محتشم کاشانی با مشارکت تمامی ارگان‌ها و نهادهای کاشان برگزارر می‌شود و اين امر نشان دهنده جایگاه والای فرهنگ در بین دستگاه هاي اجرايي شهر است.

مهدي اخباري افزود: دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان امیدوار است کنگره‌ای در شأن محتشم کاشانی برگزار شود و بین‌المللی بودن این کنگره مسئولیت مسئولان را سنگین‌تر می‌کند.

 آزادسازی معبر منتهی به مقبره محتشم کاشانی در دست اجرا است
سرپرست منطقه یک شهرداری کاشان در ادامه اين نشست گفت: با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال و بازگشایی معبر۱۰متری، مقبره محتشم کاشان به خیابان محتشم کاشانی متصل می‌شود.
مرتضی والی‌زاده با بيان اينکه آزادسازی معبر منتهی به مقبره محتشم کاشانی در دست اجرا است، ادامه داد: هدف از طراحی و اجرای این پروژه توجه بیشتر به جایگاه محتشم، تسهیل دسترسی به مقبره این شاعر نامی کاشان و مرثیه‌ سرای اهل بیت (ع) برای علاقه‌مندان و گردشگران داخلی و خارجی است.
وي با بیان این‌که زمان تکمیل این پروژه تا پایان اردیبهشت سال آینده پیش‌بینی شده است، اضافه کرد: این معبر با طول ۲۱۵ متر و عرض ۱۰متر در نظر گرفته شده و با توجه به تعداد ۱۰ ملک موجود در مسیر که باید با مالکان آن توافق شده و تملک شود، برآورد ریالی اجرای آن بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال اعتبار پیش‌‌بینی شده است.
برپايي نمايشگاه خوشنويسي
رئيس انجمن خوشنويسان کاشان در ادامه اين نشست بيان کرد: به همت دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان نمایشگاه آثار خشنویسان منطقه فرهنگی کاشان با حضور استاد امیرخانی و استاد ملک زاده در دانشگاه آزاد اسلامی و همزمان با برگزاری کنگره محتشم برگزار می شود.
احمد خوش حساب يادآورشد: علاقه مندان به خوشنويسي مي توانند تا 30 بهمن ماه آثار خود را به دبيرخانه کنگره ارسال کنند تا پس از داوري در معرض ديد بازديدکنندگان قرار گيرد.

همايش بين المللی محتشم كاشاني با هدف معرفي ويژگي‌هاي فرهنگي و اجتماعي کاشان برگزار مي شود
دبير اجرايي همايش بين المللی محتشم كاشاني اظهار كرد: این همايش با هدف معرفي كاشان و ويژگي هاي فرهنگي و اجتماعي اين شهر باستاني در دوران صفويه به عنوان يك شهر تاثير گذار در صنعت،‌ فرهنگ و آئين هاي تشيع در جهان، برگزار مي شود.
سعيد خيرخواه ادامه داد: جايگاه تعزيه و ساير هنرهاي آئيني در ارتباط با شعر ديني به ويژه 12 بند محتشم كاشاني، نقد و تحليل زندگي محتشم در همه ابعاد ساختاري بر اساس نظريات پيشرو و نقد ادبي و تحليل شعر در جهان و نيز تاثير گذاري محتشم كاشاني در شعر آئيني و در ادبيات ديني آئين تشيع در جهان از ديگر اهداف اين کنگره است.
وي با يادآوري اينکه در روزهاي 13، 14 و 15 اسفند ماه سال جاري همايش بين المللی محتشم كاشاني در سالن غياث الدين جمشيد كاشاني برگزار خواهد شد، افزود: در اين همايش بين المللی استادان و پژوهشگران از سراسر جهان و ايران تازه ترين يافته هاي خود را عرضه خواهند نمود.
عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي بيان كرد: اين همايش با همكاري سازمان همكاري هاي كشورهاي اسلامي (اكو)،‌ نهاد رياست جمهوري، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي،‌ سازمان صدا و سيما،‌ بنياد دائره المعارف بزرگ اسلامي و همچنين مراكز علمي و دانشگاه هاي اصفهان و كاشان، مرکز ارتباطات و امور بين الملل شهرداري کاشان، سازمان فرهنگي ورزشي، فرمانداري، آمورش و پرورش کاشان برگزار مي شود.

محتشم يک ظرفيت و سرمايه ملي است
رئيس کميته فرهنگي و هنري همايش بين المللی محتشم كاشاني در ادامه بيان کرد: محتشم يک ظرفيت و يک سرمايه ملي است.
مجتبي رضا زاده برگزاري همايش ملي شعر محتشم کاشاني در سه محور کلاسيک، نيمايي و سپيد، برپايي نمايشگاه خوشنويسي، نمايشگاه عکس، همايش مادحان و ذاکران را از جمله برنامه هاي کميته فرهنگي و هنري اين همايش بيان کرد و گفت: از تمام ابزارها براي معرفي اين شاعر آييني به نسل جوان استفاده کرده ايم.
وي اظهار اميدواري کرد که کاشان با وجود هفت هزار هيات مذهبي به عنوان مهد شعر آييني کشور انتخاب شود.

انتهای پیام/ کاشان اول/ الف

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد