صفحه اصلی » اقتصادی » اقتصاد مقاومتی » گسیختگی عمیق فرهنگ، سیاست و اقتصاد در دوران قاجار و پهلوی/ کارشناسان اقتصادی باید با سیاست و اقتصاد سیاسی آشنا باشند

استادیار دانشگاه امام صادق(ع):

گسیختگی عمیق فرهنگ، سیاست و اقتصاد در دوران قاجار و پهلوی/ کارشناسان اقتصادی باید با سیاست و اقتصاد سیاسی آشنا باشند

پیغامی تاکید کرد: کارشناسان، برنامه ریزان و نخبگان اقتصادی ما آن‌گونه که باید باسیاست و اقتصاد سیاسی آشنا نیستند؛ جان استوارت میل پدر لیبرالیسم می‌گوید: «اقتصاددانی که جز اقتصاد چیزی نداند، اقتصاد را هم نمی‌داند.»

تاریخ انتشار: ۱۲:۱۴ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۴

به گزارش صاحب نیوز، عضو ارشد شورای علمی همایش ملی اقتصاد مقاومتی پیوند فرهنگ، سیاست و اقتصاد پیش از ظهر امروز در سالن همایش‌های صداوسیما اظهار کرد: هویت نقطه محوری در حوزه انقلاب اسلامی، نهضت‌ها، بیداری‌ها و … است.

عادل پیغامی بابیان اینکه هویت دغدغه ما در اقتصاد اسلامی است، گفت: اگر هویت ما الهی، قرآنی و متمسک به سیرت نبوی و اهل‌بیت (س) نباشد و با بزرگان اندیشه و تاریخ خودمان گره نخورد، قطعاً بی‌هویت خواهیم بود.

وی مقوله بی‌هویتی را آسیب جدی در حوزه اقتصاد اسلامی بیان کرد و افزود: امروز ما در حوزه اقتصاد حتی در سطح کلیدواژه‌های اقتصادی هم بی‌هویت هستیم و انسان در شرایط بی‌هویتی مغلوب فضاهای به‌هم‌ریخته غیربومی و خارجی می‌شود.

استادیار دانشكده‌ی معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) بابیان اینکه نقطه اهرمی مقاوم‌سازی اقتصاد چیزی جز هویت نیست، اظهار کرد: بی‌روح بودن رفتارها، ساختارها و نهادهای اقتصادی کشور ما موجب شکنندگی و آسیب‌پذیری اقتصادمان می‌شود.

پیغامی تصریح کرد: روح و جان آن‌ها امروز آن‌گونه که می‌خواهیم همسو با انقلاب اسلامی نیست و این علت نگرانی ما است و برای همین مسئله اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود.

وی با اشاره به مشکلات کشور در حوزه شهرسازی و معماری، گفت: در حال حاضر این حوزه یک موجود پوچ و بی‌هویت شده است.

عضو ارشد شورای علمی همایش ملی اقتصاد مقاومتی بابیان اینکه بازار ما نیز از هویت تاریخی و نقش بسزای تأثیرگذار خود فاصله گرفته است، اظهار کرد: الآن بازارهای ما که در تاریخ انقلاب نیز جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند تبدیل به پاساژها و مال‌ها شده است که این خروجی یک مجموعه بی‌هویت از کارشناس، اقتصاددان، مسئول و برنامه‌ریز است و نمی‌توان نتیجه دیگری از آن متصور نیست.

پیغامی با اشاره به اهمیت توجه به حافظه تاریخی، گفت: الگوی مصرف امروزی خانواده‌های ما حتی با پدران ما نیز متفاوت شده است و ربط هویتی پیدا نمی‌کند، در حالی که باید به حافظه تاریخی خود توجه ویژه داشته باشیم.

وی بابیان اینکه در مقوله اقتصاد مقاومتی باید آسیب‌شناسی صحیح داشته باشیم، اظهار کرد: ترکیب بین فرهنگ، سیاست و اقتصاد یک پیوند عرضی بین سه ساحت است.

استادیار دانشكده‌ی معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) تصریح کرد: در عرصه اقتصاد سال‌هاست که فرهنگ و سیاست آن‌گونه که باید باهم پیوند داشته باشند را شاهد نبوده‌ایم.

پیغامی بابیان اینکه وقتی پیوست فرهنگی برای پروژه‌های اقتصادی مطرح می‌شود حتی در همان حد هم اجرا نمی‌شود، گفت: این بی‌هویتی و بی‌روحی در تک‌تک لایه‌ها قابل‌مطالعه است.

وی با بیان اینکه کارشناسان، برنامه ریزان و نخبگان اقتصادی ما آن‌گونه که باید باسیاست و اقتصاد سیاسی آشنا نیستند، اظهار کرد: جان استوارت میل پدر لیبرالیسم می‌گوید اقتصاددانی که جز اقتصاد چیزی نداند، اقتصاد را هم نمی‌داند.

عضو ارشد شورای علمی همایش ملی اقتصاد مقاومتی بابیان اینکه آنچه لازم داریم یک امتداد هویتی و تاریخی در عرصه‌های ایرانی اسلامی است، خاطرنشان کرد: ایران در دوران قاجار و پهلوی دچار یک گسیختگی عمیق در فرهنگ، سیاست و اقتصاد شدیم.

انتهای پیام/ الف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99