صفحه اصلی » اقتصادی » واریز سود «سهام عدالت» چند ماه مانده به انتخابات

چهار سال پیش قرار بود حل و پرداخت شود اما...

واریز سود «سهام عدالت» چند ماه مانده به انتخابات

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در واکنش به نگرانی سهام عدالت از ارزش و وضعیت سهامشان گفت: اگر چه کار سنگینی است، اما بر خود فرض دانستیم تا پایان سال برای 49 میلیون نفر مشمولان، صورتحساب صادر کنیم.

تاریخ انتشار: ۰۸:۴۹ - پنجشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۵

به گزارش صاحب نیوز؛ آزاد‌سازی سهام عدالت برخی از دهک‌ها و مقوله ارائه سود سهام در آستانه انتخابات ریاست جمهوری کمی عجیب است، اما به نظر می‌رسد انتخابات انگیزه‌ای شده تا دولت هر روز از یک خبر شعار گونه رونمایی کند، این در حالی است که آزاد‌سازی سهام با منع واریز تمامی اقساط دولت از محل سود شرکت‌ها روبه‌رو است که باید دید دولت چگونه از این سد می‌گذرد، این در حالی است که روحانی در سال ۹۲ مدعی شده بود که تکلیف سهام عدالت را دو ماهه مشخص می‌کنم.

در حالی که در زمان توزیع سود برخی از مشمولان سهام عدالت در سال 88 خیلی از مسئولان فعلی به این اقدام دولت اعتراض و این اقدام را انتخاباتی خواندند اخبار موجود از توزیع سهام عدالت در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری حکایت دارد این در حالی است که پیش از این یارانه اجاره بها ، مسکن اجتماعی و حمایتی خبر ساز شده بود.
دوشنبه شب هفته جاری در جلسه شورای‌عالی اجرای سیاست‌های اصل 44 که به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد ماجرای ساماندهی طرح توزیع سهام‌عدالت مورد بحث و بررسی قرار گرفت. براساس مصوبه این شورا سازمان خصوصی‌سازی‌ مکلف شده تا زمان آزادسازی سهام‌عدالت، سود سهام‌عدالت را از شرکت‌های سرمایه‌پذیر وصول و متناسب با میزان سهام قابل تخصیص به هر فرد برای پرداخت سود به مشمولان اقدام کند.

در این نشست، اسحاق جهانگیری وعده آزادسازی سهام‌عدالت را مطرح کرد اما زمان دقیقی برای اجرای این وعده مشخص نکرد. معاون اول رئیس‌جمهور خطاب به حاضران گفت: طرح سهام‌عدالت از ابتدا برای بهره‌مند شدن مردم تدوین شد و انتظار داریم با برنامه‌ریزی صورت گرفته برای آزادسازی سهام‌ عدالت، شاهد بهره‎مندی مردم از این سهام باشیم.

هادی قوامی، عضو ناظر مجلس در شورای‌ عالی اصل۴۴ قانون اساسی که از حاضران در نشست اخیر بود از پرداخت سود سهام‌عدالت دهک‌های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی در سال۹۵ خبر داد و گفت: 52 درصد قیمت سهام‌عدالت از محل واریز سود به خزانه تسویه شده است. به گفته او، این رقم معادل 53 هزار میلیارد تومان است، با توجه به اینکه 50 درصد قیمت سهام‌عدالت برای دو دهک‌ پایین شامل مددجویان کمیته امداد و بهزیستی به رایگان محاسبه خواهد شد، طبق برآورد انجام شده سهام‌ عدالت دهک‌های مذکور تا سقف 2میلیون تومان آزاد شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: ارزش سهام‌عدالت قابل آزادسازی 8 دهک دیگر یک میلیون تومان است. قوامی گفت: قرار است فرصت شش ‌ماهه‌ای برای تسویه بدهی به 8 دهک بالا داده شود تا سهام‌عدالت متعلق به این دهک‌ها تعیین ‌تکلیف شود. او ادامه داد: سازمان خصوصی‌سازی پیش از آغاز سال96 از طریق یک سایت رسمی تکلیف بدهی‌ها و میزان سهام متعلق به سهامداران سهام‌عدالت را مشخص خواهد شد. سید جعفر سبحانی، سخنگوی سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به مصوبات شورای‌عالی اصل 44، از اطلاع‌رسانی و عملیاتی شدن آخرین وضعیت صورتحساب مشمولان سهام‌عدالت تا نیمه اول اسفندماه امسال، در قالب ارائه یک گزارش عملکرد 10 ‌ساله به مشمولان خبرداد.

او تأکید کرد: براساس مصوبه شورای‌عالی اصل۴۴، سازمان خصوصی‌سازی‌ موظف است که سود سال ۹۵ را به مشمولان پرداخت کند. این سود دیگر به دولت و خزانه متعلق نیست، اما این کار از سال آینده اجرایی خواهد شد.

پوری‌حسینی: سهام عدالتی‌ها نگران‌نباشند، صورتحساب صادر می‌کنیم
رئیس سازمان خصوصی‌سازی در واکنش به نگرانی سهام عدالت از ارزش و وضعیت سهامشان گفت: اگر چه کار سنگینی است، اما بر خود فرض دانستیم تا پایان سال برای 49 میلیون و 200 هزار نفر مشمولان سهام عدالت، صورتحساب صادر کنیم.
به گزارش «جوان»، در حالی که 10 سال از اجرای طرح سهام عدالت می‌گذرد، اما مدیریت سهام عدالت با این توجیه که از محل سود سهام عدالت ما ازای ارزش سهام به خزانه دولت واریز نشده است، هنوز در اختیار دولت است و تغییر تحولات در پرتفوی سهام عدالت و تصمیم‌های دولت در هیئت مدیره شرکت‌های سهام عدالتی موجب نگرانی 50 میلیون نفر مشمول سهام عدالت شده است، در همین راستا پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی از صدور صورتحساب برای مشمولان سهام عدالت خبر داده است. از سوی دیگر نیز دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی مدعی شده که بر اساس تکلیف شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی برای این سازمان، صورتحساب مشمولان سهام عدالت از نیمه اسفند 95 صادر ‌شود. بر این اساس مشمولین سهام عدالت باید با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی
www. samanese. ir و ارائه مشخصات خود از میزان سود سهام عدالتی که در 10 سال گذشته بابت اقساط آنها به خزانه واریز شده، مطلع شوند.

همچنین مشمولین با مراجعه به این سامانه می‌توانند از میزان بدهی خود نیز آگاهی پیدا کنند تا در نیمه نخست سال آینده در صورت تمایل با پرداخت اقساط خود به صورت نقدی، مالک صد درصدی برگه‌های سهام عدالت خود شوند و در غیر این صورت سهامداران عدالت تنها به اندازه اقساط پرداختی توانایی خرید و فروش سهام خود را خواهند داشت.
علی‌القاعده، پس از پایان فصل مجامع دوره عملکرد مالی 95 در تیر 1396 که زمان آن پس از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است، با محاسبه و جمع‌بندی درآمدها، اقدام به تقسیم کل سود دریافتی به تعداد کل مشمولان سهام عدالت خواهد شد و بر اساس شناسه و شماره حسابی که هر مشمول از 14 اسفند ماه امسال به سازمان خصوصی‌سازی خواهد داد، از میزان سود سهام دریافتی خود مطلع خواهد شد.

انتهای پیام/ جوان آنلاین/ الف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!