IMG_0664
۱۱:۲۳ - جمعه ۱۳۹۵/۱۲/۶

حجت الاسلام پناهیان:

نوشته های سریع القلم در منافات با اولین قواعد اسلامی/ روحانی باید به تمام علوم آگاه باشد

روحانیت در حوزه ها تخصصی شده و هر طلبه ای خود را محدود به یک علم کرده است و از دیگر علوم غافل می شود، در صورتی که روحانی باید از تمام علوم آگاهی داشته باشد…

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام احمد پناهیان شامگاه پنجشنبه، در جمع طلاب، اساتید و روحانیون حوزه علمیه خاتم الانبیاء شهرستان فریدن با بیان اینکه حوزه های علمیه کشور شرایط مناسبی ندارند، بیان کرد: حوزه علمیه باید بتواند بر شرایط جامعه و پیرامون خود اثر گذار باشد اما مشاهده می شود، حوزه ها اثرگذار که نیستند، هیچ بلکه تاثیرپذیر هم شدند.

وی ادامه داد: روحانیت در حوزه ها تخصصی شده و هر طلبه ای خود را محدود به یک علم کرده است و از دیگر علوم غافل می شود، در صورتی که روحانی باید از تمام علوم آگاهی داشته باشد زیرا طوفانی از شبهات پدید می آید و اگر نتواند پاسخ دهد، ضربه ای جبران ناپذیری به اسلام می خورد.

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه دین همه زندگی است و یک روحانی باید شناخت کاملی بر تمام زاویای زندگی داشته باشد، گفت: زندگی مختص به یک علم نیست و تمام علوم در آن جریان دارد به گونه ای که در صدر اسلام می بینیم امام صادق(ع) معلم شیعه ۲۶۵ رشته از علوم را تدریس می کند و در تمام حوزه ها صاحب نظر است.

این روحانی برجسته کشوری با اشاره به سخن مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در یک محفل خصوصی مبنی براینکه به طلبه ها بگویید «شما باید پیغمبری کنید»، تاکید کرد: پیغمبری یعنی تزکیه کردن یک جامعه و این عملی بود که امام خمینی(ره) انجام داد و در زیر پرچم حکومت امام راحل ۲۱۳ هزار شهید به اوج قله رسیدند.

وی در ادامه افزود: امام خمینی(ره) به معنای واقعی یک طلبه است، ایشان در احقاق حق و برچیدن ظلم ایستادگی کرد و معتقد بود که ولایت فقیه درس دادنی نیست بلکه باید آن را در جامعه برپا کرد.

این خطیب توانا ادامه داد: بنیان گذار انقلاب اسلامی وقتی اولین بیانیه خود را برای مبارزه با ظلم دادند، ابتدا مورد انتقاد برخی از روحانیون نیز قرار گرفت اما ایشان ایستاد و پیغمبری کرد تا اینکه بعد از ۴۰ سال مبارزه، حکومت اسلامی به ثمر نشست.

طلبه باید نیازی از نیازهای جامعه را برطرف کند

حجت الاسلام پناهیان در ادامه با انتقاد از برخی طلاب، تصریح کرد: طلبه ها باید امروز پیغمبری کرده و نیازی از نیاز جامعه اسلام را برطرف کنند اما این سوال پیش آید که آیا امروزه همه طلبه ها این کار را می کنند؟!

وی اظهار کرد: امروز طلبه ای را می گذارند در یک روستا کار کند اما چون مردم کمی بی اعتنایی می کنند، سریع رها می کند و می رود یا طلبه ای که در شهر یا روستای خود، به او نیاز مبرم دارند، آنجا کار نمی کند و به بهانه اینکه می خواهیم برویم دانش خود را افزایش دهیم و یا برخی دیگر با فخر فروشی که ما در فلان جا تحصیل کردیم، روستا را رها می کنند.

این سخنران ادامه داد: بالا بردن سطح علمی طلاب جزء اولویت ها است و بسیار مهم اما نه اینکه در شهر خود حوزه وجود داشته باشد اما طلاب به جای ماندن در شهر یا روستای خود  به شهری که اصلا نیازی به آنها نیست بروند و چه بسیاری هستند از این نوع طلاب که الان در شهر قم و …. جمع شدند.

تحقق ولایت خدا در وجود طلاب باعث حرکت و اثرگذاری است

وی تحقق ولایت خدا در وجود طلاب را باعث حرکت و اثرگذاری دانست و تصریح کرد: اگر ولایت خدا در وجود طلبه ای تحقق پیدا کند، تمام جهان مخاطب آن خواهد شد که مثال روشن آن امام خمینی(ره) است که چون ولایت خدا در ایشان تحقق پیدا کرد همه عالم مشتاقش شدند.

حجت الاسلام پناهیان افزود: اگر طلبه ای ولایت خدا را درک نکند و فقط به دنبال بیان احکام و معارف باشد، این اتفاق رخ می دهد که شیعه، وهابی می شود، فرقه های جدید ظهور می کنند و برخی عمامه به سرها پیرو آنها می شوند و برخی از روحانیون در برابر شبهات کم می آورند!!

وی در اشاره به طلاب جوان بیان کرد: سعی کنید در همین اوایل طلبگی با خدا ارتباط محکمی برقرار کنید چون خدای ناکرده با گذشت زمان القاب ها دیگر نمی گذارند آنگونه که ابتدا به خدا نزدیک بودید، نزدیکی خود را حفظ کنید و در همان اوایل، ولایت خدا را در وجود خود نهادینه کنید.

دروغ بزرگ رئیس جمهور در سازمان ملل

وی در بخش دیگر از صحبت های خود یکی از شاخصه های یک طلبگی را انقلابی بودن دانست و تصریح کرد: برخی می گویند طلبه های فلان جا انقلابی نیستند، آنها باید بدانند، طلبه ای که انقلابی نیست کلا طلبه نیست.

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه طلبه باید شاخصه های انقلابی گری که همان روحیه مبارزه طلبی با ظلم، استکبار، بی عدالتی، تبعیض و …. است، را تقویت کند، گفت: اگر فردی بخواهد فقط برای امام جماعت بودن، طلبه شود، بهتر است همان در خانه خود بماند.

وی با اشاره به سخنان حضرت محمد(ص)، اولین انقلابی اسلام را، پیامبر(ص) دانست و تاکید کرد: حضرت رسول از همان ابتدا خود را یک انقلابی معرفی می کند و می گوید، من پیامبر حماسه هستم، من مقفّى و حاشِر هستم و با [شعار ]جهاد برانگیخته شده ام نه براى کشت و کار.[۱]

این خطیب روحانی ادامه می دهد: پیامبر هیچ زمانی بیان نکرد من برای صلح و مذاکره با ظالمان مبعوث شدم، هیچ گاه نگفت برای تسامح با مستکبران مبعوث شدم بلکه گفت با شعار جهاد برانگبخته شدم، حال این سوال است چرا برخی در لباس روحانیت می خواهند مذاکره با زورگویان و مستکبران را یک راه نجات برای جامعه معرفی کنند؟!

حاج احمد پناهیان در ادامه، این سخن رئیس جمهور در سازمان ملل را که به آیه «ولینصرنّ الله من ینصرُه انَّ الله لقوی عزیز» اشاره کرده و گفته بود«خدا صلح طلبان را یاری می کند»  را یک دروغ بزرگ و تهمت نسبت به قرآن دانست و تاکید کرد: آقای رئیس جمهور این آیه وقتی نازل شد که خدا اولین فرمان جنگ تن به تن را به پیغمبرش داد و مبارزه با ظلم را تنها راه پیروزی بیان کرد.

نوشته های سریع القلم در منافات با اولین قاعده اسلامی

این خطیب، خطاب به روحانیون بیان کرد: آمریکا امروز می خواهد با کشتن روحیه مبارزه طلبی و ایستادگی، کشور را نیازمند قدرت های استکباری کند و اینگونه بتواند ما را با خود همراه سازد که مقابل حکومت الهی بایستد.

وی ادامه داد: برای تحقق اینکار هم باید در داخل کشور نفوذ کند، افکارش را از زبان موجهین داخل کشور بیان کند، فرهنگ‌سازی کند و عده‌ای از داخل مملکت بیایند کمک آمریکا بشوند تا کارش را پیش ببرد.

استاد پناهیان در ادامه بحث به کتاب «ایران و جهانی‌شدن» سریع القلم² اشاره کرد و گفت: این کتاب که با مقدمه رئیس جمهور آغاز می شود، گونه ای پیش می رود که استقلال ایران را زیر سوال می برد.

مثلا می گوید: اگر اقتصاد ایران به روی سرمایه‌گذاری خارجی باز شود و مشروط بر اینکه فضای عمرانی و ساختاری و اداری و تأسیساتی برای این سرمایه‌گذاری فراهم باشد طبیعی است که باگذشت زمان، حجیم شدن و مؤثر بودن این حضور خارجی ممکن است تقاضاها و شرایط خود را برای نظام سیاسی و به ویژه مقننه کشور مطرح کند. حداقل اثرگذاری چنین فرآیندی این است که جمهوری اسلامی باید با شرکای اقتصادی خارجی خود در تنظیم اولویت‌های سیاسی کشور مشورت کرده و با نظر آن‌ها امور مختلف را نظارت و مدیریت کند.

حجت الاسلام پناهیان ادامه داد: این افکار یعنی اینکه طرف بیاد داخل کشور سرمایه‌گذاری کند سپس وارد مجلس هم شود یعنی قانون اساسی‌ که تعیین  اولویت‌های سیاسی مملکت را رهبر می داند، باید بریزیم دور و این آقای سریع القلم می گوید برای اینکه کشور رشد اقتصادی داشته باشد باید بیایم متکی به کشورهای غربی شویم.

این سخنران، سخنان سریع القلم در دو کتاب «ایران و جهانی‌شدن» و «عقلانیت و آینده توسعه‌یافتگی ایران» را در تضاد با نفی سبیل دانست و بیان کرد: آقایان طلاب وقتی اولین قاعده اسلامی یعنی اینکه نگذاریم کفار بر مسلمانان مسلط شود در کتاب های دانشگاهی را زیر سوال می برند باید برویم در حوزه های علمیه را گِل بگیریم.

وی راه نجات از توطئه های دشمنان را ادامه راه امام خمینی(ره) و الگوگیری از مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) معرفی کرد و افزود: نسل های آینده حوزه اگر دغدغه مند نباشند و اگر نخواهند نیازی از این جامعه را برطرف کنند در گرداب های که دشمنان به وجود می آورند غرق می شوند.

………………………………………………………………

۱-پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : أنا محمّدٌ ، و أحمَدُ ، أنا رَسولُ الرَّحمَهِ ، أنا رسولُ المَلحَمَهِ ، أنا المُقَفِّی و الحاشِرُ ، بُعِثتُ بالجِهادِ و لَم اُبعَثْ بالزَّرّاعِ .

۲- آقای سریع القلم، یکی از نزدیکان مورد اعتماد رئیس‌جمهور و مشاور ایشان است، نایب‌رئیس مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعاتی خاورمیانه است، مدرس دانشگاه شهید بهشتی است و از دیپلم به بعد را از آمریکا گرفته است و از قوی‌ترین اساتید علوم سیاسی است.

انتهای پیام / فریدن نیوز/ الف