صفحه اصلی » اجتماعی » چهار هزار و 200 اصله نهال در گُلپایگان غرس شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گلپایگان:

چهار هزار و 200 اصله نهال در گُلپایگان غرس شد

حیدری افزود: طرح مدیریت مرتع داری و تامین علوفه برای بهره‌برداران مراتع در 17 عرصه از مراتع شهرستان به مساحت 39 هزار هکتار اجرا شده است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۵ - سه شنبه ۱۳۹۵/۱۲/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گلپایگان گفت: چهار هزار و 200 اصله نهال متناسب با شرایط آب و هوای گلپایگان در اراضی طبیعی شهرستان در هفته درختکاری غرس شد.
علیرضا حیدری در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته منابع طبیعی بیان کرد: شهرستان گلپایگان  یک هزار و 965 کیلومتر مساحت دارد که 144 هزار و 135 هکتار مساحت آن دارای مراتع مفید و تولید علوفه است.
وی با بیان اینکه نوع قالب گیاهان مراتع شهرستان دِرمنه و گَون است، افزود: غرب شهرستان گلپایگان از نظر نقشه توپو گرافی کوهستانی و تپه ماهور و شرق شهرستان مسطح است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گلپایگان تشریح کرد: مراتع شهرستان به دو دسته ییلاق و قشلاق تقسیم می شوند که مراتع ییلاقی 73 هزار و 151 هکتار شامل 23 عرف مرتعی و مساحت مراتع قشلاقی 70هزار و 624 هکتار با 34 عرف مرتعی است.
حیدری به ظرفیت مراتع شهرستان در دو فصل ییلاق و قشلاق که حدود 35هزار واحد دامی است اشاره و عنوان کرد: طرح مدیریت مرتع داری و تالیف دام به بهره‌برداران مراتع در 17 عرصه از مراتع شهرستان به مساحت 39 هزار هکتار اجرا شده است

وی ادامه داد: قُرق مراتع شهرستان در سطح 555 هکتار از مراتع هرستانه سفلی و عباس آباد و مرتع قلعه جمال برای چهار سال انجام شد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گلپایگان اظهار کرد:  42 فقره تمدید پروانه چرای دامداران در سال جاری با اخذ عوارض دامی به مبلغ 230 میلیون ریال، نظارت بر اجرای طرح مرتع داری ییلاق و قشلاق برای رعایت ظرفیت چرای دام در سطح 39 هزار هکتار و اجرای طرح مدیریت چرای دام (شمارش دام) در مراتع ییلاق و قشلاق شهرستان صورت گرفته است.
حیدری تبیین کرد: توسعه جنگل دیم به روش کُپه کاری با بذر گونه‌های بادام آمارا و اسکوپاریا در سطح 36 هکتار از اراضی ملی قرغن با هدف افزایش سرانه جنگل و تعدیل آب، هوا و ایجاد تفرچگاه انجام شده است.
وی  خاطر نشان کرد: طرح جنگل کاری با هدف مراقبت و نگهداری از جنگل‌های سنواتی در سطح 195 هکتار از مراتع گَل اِستهلک و هُرستانه علیا و دِهدَه قرغن، نظارت براجرای طرح‌ها طبق مادهسه قانون حفاظت و سه مورد بهره برداری از مراتع و جنگل‌ها به مساحت 190 هکتار انجام گرفته است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گلپایگان تصریح کرد: واحد یگان حفاظت و گشت مراقبت از عرصه‌های منابع طبیعی شهرستان در سال جاری  در سطح 156 هزار هکتار نظارت داشته که 21 مورد تجاوز به اراضی ملی به مساحت 16 هکتار ثبت شده است
حیدری گفت: ثبت تخلف دام در 20 فقره و  در مجموع چهار هزار و 237 رأس دام غیر مجاز، 13 مورد خلع ید اراضی ملی به مساحت 13.3هکتار از ید متصرفان، تهیه و توزیع اطلاعیه هشدار حریق و اطفا در مراتع شهرستان از دیگر اقدامات انجام شده این اداره  در سال جاری است.

وی اضافه کرد: گلپایگان به عنوان اولین شهرستان استان پروژه کاداس(حفاظت از زمین های شهری) در سطح 70 هزار و 700 هکتار با اعتبار 84 میلیون تومان اجرا کرده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گلپایگان یادآور شد: اعتبارات تملک دارایی اداره منابع طبیعی 260 میلیون تومان در سال جاری است که تاکنون 50 درصد آن تخصیص یافته است.
وی با بیان اینکه بند خاکی تیکن یکهزار و 800 هزار متر مکعب ظرفیت ذخیره آب دارد افزود: این بند خاکی در سال زراعی با توجه به نزولات آسمانی حدود 800 هزار متر مکعب آب ذخیره کرده است.

انتهای پیام/ دیار عالمان/ الف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99